Работа на брод

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.550
Па сега ти зборам како функционираат работите
Па ако збориш пиши цел пост, колку договори истера, на која позиција почна, преку која агенција идеше, итн.
А не само ако не го дадеш газот не правиш ништо.
Да не си ти од овие што викаат #државатанечини цело време? :)
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Па ако збориш пиши цел пост, колку договори истера, на која позиција почна, преку која агенција идеше, итн.
А не само ако не го дадеш газот не правиш ништо.
Да не си ти од овие што викаат #државатанечини цело време? :)
Ако те интересира нешто можеш да ми пишиш порака, не знам дали си бил или планираш да одиш, ама не е само да го знаеш англискиот и шибај, покрај тоа што е така неопходно постојат критериуми кој што како личност треба да ги поседуваш..
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.550
Ако те интересира нешто можеш да ми пишиш порака, не знам дали си бил или планираш да одиш, ама не е само да го знаеш англискиот и шибај, покрај тоа што е така неопходно постојат критериуми кој што како личност треба да ги поседуваш..
Здраво Вампирија, ти си еден од првите што бил да работи на Викинг и што споделува импресии, негативни за жал, ама ништо не е совршено.

Јас искрено се надевам дека еден ден некој што работи на Викинг ќе дојде и ќе напише подолг од 160 карактери.

На денот кога ти си се зачленил на Кајгана форумот јас бев на Дизни Меџик и работевме Галвестон сезона.
Одработив 5 договори за нив. Третиот и четвртиот ми беа на Дизни Фентази каде што менаџер ми беше еден педер у душа јужноафриканец кој што не унапредуваше никого. Еднаш у 2 договора ќе унапредеше еден фотограф чисто за да не му досаѓаат од Мајами затоа што не унапредува фотографи. Додуша во тоа време и не влијаеше многу тоа на плата, така да поради тоа што тој не ме унапреди имам изгубено некои 1000-2000 долари кои што и онака ќе ги потрошев на глупости :)
Петтиот договор ми беше пак на Дизни Меџик и тамошната менаџерка веднаш ми даде унапредување.
За жал после тоа ни скратија плата на сите фотографи и менаџери и еден куп луѓе дадовме откази.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.550
Ммм.. фино мислење, фала што го напиша.

Тревата е секогаш позелена на другата страна.

Кога сме кај журкањето, На Дизни Меџик бевме 1000 персонал, ама кру барот беше мање-више ист како овој што го опишуваш ти на Викинг бродовите. Ако стигнеш на време можеш да нарачаш Корона, евентуално Хајнекен, ако закасниш останува американски Бад.Работев и на Алур оф д Сиис кога беше НАЈГОЛЕМ У СВЕТ, 2300 персонал. Таму имаше кру бар на 3 дека, на секој од дековите различна забава. Се на се, се сведува на тоа со кого имаш да отидеш на пијачка.

Јас за што највеќе би сакал да дојдам на Викинг, ама не можам по сплет на околности, е да работам у ист тим со другар ми Ефрен од Мексико.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
За дизни имам слушнато дека се многу стиркт компанија и треба да бидат со оглед на тоа што има многу деца, на Викинг нема фотограф позиција како што разбрав дека си работел, не знам таму што има бродкаст менаџер шо знам шо, коси кинеа луѓето, па и не е така слушај да се сведува со кого да идеш, секад сум имал со кого да идам, па и ако ми се пие и сам ќе отидам да пијам пиво после напорен ден, ќе си зборам со барменот-ката, меѓутоа општ впечаток е тоа дека нема многу забава..
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.550
Акцентот на Викинг е ставен на портовите.
Затоа многу нешта се запоставени, т.е. направени само колку да се водат дека ги има.

А ова зборење со бармен/ка ме потсети на еден од моите последни денови на Дизни Фентази. Таму у кру бар ги имаше истите пијачки како и у гостински бар, ама не одев често бидејќи повеќе акцент имав ставено на теретана и трачње.
Енивејз, идам јас и порачувам кампари оринџ и седнувам на шанк, до мене имаше келнер од спешалти ресторан кој пиеше кампари сода. Па кога разврзавме муабет за кампари и алкохолните пијалаци од Италија. Барменот цело време стоеше пред нас и слушаше ко да е на школо :)

Инаку бидејќи бев два пати на Дизни Меџик со два сосема различни тимови, можам да ти кажам дека на крајот се се сведува на друштвото за пиење. Првите два договори колку многу пиевме, мајкоооо... а последниот договор пола фото тим не пиевме алкохол и најинтересно ми беше ако се погодевме со девојка ми тогашна од кидс клаб заедно слободни у порт па да шетаме.

И за крај да пишам дека имам неколку идеи, ама чекам да направам 2 години на моето сегашно работно место затоа што тоа е услов за некои фини позиции.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.402
Поени од реакции
7.851
Ако те интересира нешто можеш да ми пишиш порака, не знам дали си бил или планираш да одиш, ама не е само да го знаеш англискиот и шибај, покрај тоа што е така неопходно постојат критериуми кој што како личност треба да ги поседуваш..
Инаку @Tonchie изуми да ти каже дека моментално работи во Коузон :icon_lol: пред да стане незгодно ова, ете едно инфо за тебе.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Па нема врска каде сака нека работи јас си кажувам свое мислење, објективно, од моја гледна точка, секоја чест за Коузун инаку...
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Па нема врска каде сака нека работи јас си кажувам свое мислење, објективно, од моја гледна точка, секоја чест за Коузун инаку...
Како ентер левел, што ќе препорачаш? Би требало лајфгард или шопасистент да е нешто како полесно за разлика од ресторант департмент?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Уфф добри опции за таму, мада лајфгард не, добро е Shorex, шоп нема пари ама има слободно време колку сакаш
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
Уфф добри опции за таму, мада лајфгард не, добро е Shorex, шоп нема пари ама има слободно време колку сакаш
Зашто не лајфгар? А шорекс уствари што функција имаш? Иначе за шоп асистент ми рекоа дека неможечо без работно меѓународно искуство за на Принцес а истото и за на НЦЛ за лајфгард дека мора релевантно искуство

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.365
Поени од реакции
7.550
@nadez какво искуство имаш ти?
Од она што досега го имаш пишано можам само да заклучам дека си бил во сите три агенции во Скопје.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Со C1/D виза можеш да останеш на територија на САД до 29 дена без прекин, по потреба тоа да се продолжи.

И да имаш комбо со B1/2 виза немаш пак social security number или матичен, така да или бараш контакт на брод преку некој да останеш на копно легално со работна виза, или премногу ризикуваш да завршиш во имиграциски притвор шо можи многу да трае и после тоа да заборавиш на влез не само во САД, туку и некои други земји кои се пожелни како дестинации за емигрирање.

За некои членови на екипажот кои доаѓаат од земји шо се сметаат за високоризични според некои процени да останат како илегалци по завршување на договорот, од брод со се пасош се испраќаат до качување во авион со обезбедување, така да треба да се размисли добро дека не е ова заебанција, неколку грешки последователно и компанијата носи одлука да не најмува повеќе државјани на одредена земја.
Компаниите имаат непресушен извор на работна сила, ако не е МКД ќе биде др. земја, ама дали македонците имаат толку многу алтернативи за работа во странство со МКД пасош и добра заработка, па да се затвори и таа врата треба сериозно да се размисли пред да се преземе таков чекор.
A ako imas social security number si rabotel kako student, Work and travel programata?
 
Член од
23 август 2009
Мислења
176
Поени од реакции
31
@nadez какво искуство имаш ти?
Од она што досега го имаш пишано можам само да заклучам дека си бил во сите три агенции во Скопје.
Освен медицинско немам никакво друго, ама знам другарка што со 0минути раб искуство замина на брод и тоа во бар моментално е бартендер.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
2.922
Поени од реакции
1.479
Екскурзии водич така нешто нема некој посебен захтев работата, ама за да отидеш таму потребно е искуство и познавање на минимум 2 јазици мислам дека... јбг шознам, интересна работа плус имаш 2000+ долари плата шо мислам дека е топ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom