Пчеларство

Член од
2 јуни 2016
Мислења
20
Поени од реакции
3
Вака за почеток полесни се ДБ. Затоа што имаш еден спрат и на почеток првиот спрат го полниш и само ставаш медиште одозгора. Е сега разлика не е лесно во кратки црти да се пише али во глобала ЛР се со 10 рамки а ДБ имаш со 12 и со 10. Ако има паша 12 е подобро но да има подолга паша ако е кратка пашата подобро со 10. ЛР не би ти препоручал затоа што кога ќе се наполни првиот спрат ставаш втор па имаш понатаму ротирање, треба да пратиш и долниот спрат како е со полен легло итн. Со ДБ е подобро што немаш такви работи и за уходуање со работа со пчеле како вадење рамки проверки итн е поедноставно. Еден спрат имаш само. Друга генерална разлика е висината на рамките. Кај ДБ се подолги а за медиштето се пократки. Кај ЛР се исти сите. Ова во кратки црти ако имаш престава што треба да се работи со ЛР тогаш оди со ЛР али ако не сепак почни со ДБ како ќе го сваќаш пчеларењето самото ќе те тера да земаш ЛР.

Се надевам објаснив во кратки црти.[DOUBLEPOST=1473535290][/DOUBLEPOST]

Вака за почеток полесни се ДБ. Затоа што имаш еден спрат и на почеток првиот спрат го полниш и само ставаш медиште одозгора. Е сега разлика не е лесно во кратки црти да се пише али во глобала ЛР се со 10 рамки а ДБ имаш со 12 и со 10. Ако има паша 12 е подобро но да има подолга паша ако е кратка пашата подобро со 10. ЛР не би ти препоручал затоа што кога ќе се наполни првиот спрат ставаш втор па имаш понатаму ротирање, треба да пратиш и долниот спрат како е со полен легло итн. Со ДБ е подобро што немаш такви работи и за уходуање со работа со пчеле како вадење рамки проверки итн е поедноставно. Еден спрат имаш само. Друга генерална разлика е висината на рамките. Кај ДБ се подолги а за медиштето се пократки. Кај ЛР се исти сите. Ова во кратки црти ако имаш престава што треба да се работи со ЛР тогаш оди со ЛР али ако не сепак почни со ДБ како ќе го сваќаш пчеларењето самото ќе те тера да земаш ЛР.

Се надевам објаснив во кратки црти.
Фала ти пријателе ми објасни најдобро што се може. Сега имам појасна слика за разликите и според ова ДБ е дефинитивно по едноставен и полесен за почетници.[DOUBLEPOST=1473584715][/DOUBLEPOST]
Iskreno mene me.naucija na LR a ti obavezno najdi nekoj da ti pomaga i on so koi raboti so tie kje si teras.
Па да то е можда најпаметно исти со тој кај шо ќе учиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
@AnonymouS 2 гледај да најдеш добро место за чување, за учење ќе научиш без разлика дали на ЛР или ДБ да започнеш.
Јас купив најпрво кошници со пчели, самиот си ги префрлив во ЛР и се мачев првата година бааги, со тек на време од видеа, книги научив.
Овие старите пчелари слушај ги, но со резерва, дупат работа голем дел, лажат и повеќе беља од корист може да имаш од многу совети (не зборувам конкретно за форумов, зборувам за сите што ќе ги сретнуваш наоколу).
Најбитно ти е да имаш добра локација, мене тоа ме искина, во 6 години едвај две се погодија добри да извадам мед иако имав силни семејства, слабо имаше пашња посебно Јули, Август, Септември, тогаш го јадеа и тоа што го собираа на пролет, а јас немав време да ги шетам и преместувам.[DOUBLEPOST=1473586041][/DOUBLEPOST]П.С продавам користени сандаци ланструт и центрифуга за цедење мед.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
@AnonymouS 2 гледај да најдеш добро место за чување, за учење ќе научиш без разлика дали на ЛР или ДБ да започнеш.
Јас купив најпрво кошници со пчели, самиот си ги префрлив во ЛР и се мачев првата година бааги, со тек на време од видеа, книги научив.
Овие старите пчелари слушај ги, но со резерва, дупат работа голем дел, лажат и повеќе беља од корист може да имаш од многу совети (не зборувам конкретно за форумов, зборувам за сите што ќе ги сретнуваш наоколу).
Најбитно ти е да имаш добра локација, мене тоа ме искина, во 6 години едвај две се погодија добри да извадам мед иако имав силни семејства, слабо имаше пашња посебно Јули, Август, Септември, тогаш го јадеа и тоа што го собираа на пролет, а јас немав време да ги шетам и преместувам.[DOUBLEPOST=1473586041][/DOUBLEPOST]П.С продавам користени сандаци ланструт и центрифуга за цедење мед.
Sto pari ti e centrifugata i sto model e i so kolku ramki
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Сакам да купам циркулар - комбинирка со која ќе изработувам рамки и сандаци, и со тоа ќе го проширам моето хоби.

Може ли некој да даде предлог од каде би можел да купам ваква машина, било нова или половна?

Поздрав!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Се исплаќа ли оваа работа
Покрај природата што ти пиша warmaster зависи и колку ти се далеку, колку е добра областа за пчеларство.
Колку ти се подалеку од дома, ќе имаш поголеми давачки за гориво (пожелно барем еднаш неделно да се отворат, а кога треба да се прихрануваат после зимата за да ги појачаш пред сезона треба да кисниш секој втор ден кај нив.
Мене не ми излезе математиката, ми беа далеку од дома, плус имав обврски викендите со друга работа, слабо пашња во областа каде што беа и иако се трудев секоја секунда слободна да ја минам кај нив немаше бенефит.
Каде планираш да ги чуваш?
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Покрај природата што ти пиша warmaster зависи и колку ти се далеку, колку е добра областа за пчеларство.
Колку ти се подалеку од дома, ќе имаш поголеми давачки за гориво (пожелно барем еднаш неделно да се отворат, а кога треба да се прихрануваат после зимата за да ги појачаш пред сезона треба да кисниш секој втор ден кај нив.
Мене не ми излезе математиката, ми беа далеку од дома, плус имав обврски викендите со друга работа, слабо пашња во областа каде што беа и иако се трудев секоја секунда слободна да ја минам кај нив немаше бенефит.
Каде планираш да ги чуваш?
Не е страшно кога нема бенефит, страшно е во минус кога ќе отидеш. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Не е страшно кога нема бенефит, страшно е во минус кога ќе отидеш. :D
Ова е бизнис во кој првите 3-5 години имаш гарантиран минус, исто како насади со бадеми, лешници, ореви, пауловниа што ги чекаш првите 3-7 години, така и тука, првите години само фрлаш за: роеви, прихрана, заштита од болести, крлежи ова она, саќе, сандаци, хранилки, па опрема за пчеларот која исто е скапичка, па центрифуги и т.н
Јас ги имав нешто повеќе од 7 години, погодив две добри години со мед со кои го покрив минусот, 5та кон 6та година ми погинаа 24 семејства зимата (пред 3 години кога беше пепел цела мкд во поглед на пчеларство) и од тој момент не видов бел ден, едвај се кренав на 12 семејтва следната година, и ги продадов, еве уште имам опрема што не можам да ја допродадам.
Јас со медот и субвенции ова она се вратив на нула и некој ситен минус (тука е калкулирано пари за гориво и опрема), ако ги искалкулирам дневниците што сум киснел таму тогаш сум во минус и тоа добар минус, али бидејќи ја работев работава со љубов ја гледам како хоби, па сметам дека времето што сум го минал било слободното време кое требало да шетам и да гледам тв :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не е страшно кога нема бенефит, страшно е во минус кога ќе отидеш. :D
Минус нема да бидеш , дури и финансиски да не бидеш во плус , искуството кое ќе го заработиш на почеток пари ќе ти вреди за понатаму .
Пред почеток информирај се , читај да не бидеш ептен бос а после маката ќе те научи ;) !
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.784
Поени од реакции
21.189
Одам пред неколку недели кај бубите и масакар. Додуша и јасно ми беше уште октомври дека ке има тешки губитоци ама сепак надежта последна умира. И да за храна сите ми умреа. Само едно не се префрли на другиот спрат каде е храната, најверојатно пошто матицата имаше пронесено баш пред големото заладување и тоа е тоа. Другите храна немаа ни за лек. Пробав некако да спасам нешто со погачи во текот на зимата ама не ја бива таа работа ако нема залихи од мед, а немаше.
Било како било нека стопли малце подобро , да се преброиме па понатаму да сум здрав и жив ке видиме што понатаму, ама едно е сигурно а тоа е дека сигурно нема да се откажам од пчеларството.
Некако ме релаксира, не ми е толку за профитот или таму нешто.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav do site.
Nemam mk podrska na tastatura moram vaka.
Dali mozam srga da tretiram protiv Nozemoza so lekovi

Послато са HTC Desire 510 уз помоћ Тапатока
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Продавам 300 кг чист приророден полифлорен мед од чиста незагадена природа во дел на источна Македонија, Цена по договор, за квалитетот гарантирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom