Пчеларство

Член од
30 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
182
Искрено , подобро здравје
Затоа пчеларење само од љубов и хоби и тоа е тоа. Без правење планови за профитирање, да се има за себе и за фамилијата.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Затоа пчеларење само од љубов и хоби и тоа е тоа. Без правење планови за профитирање, да се има за себе и за фамилијата.
Само сакав да потенцирам колку е ризична и непредвевидлива оваа работа. во себе носи неизвесност подеми и падови и одново и одново а кога ке загубиш и само едно семејство тоа знае да боли како да си изгубил дел од себе, и знае да боли до коска. Сум плачел од радост а понекогаш и со месеци сум тагувал. Али лјубовта победува се. И кога ќе влезеш во тој свет враќање назад нема . Се што имаш вложуваш во нив ПОнекогаш незнаеш дали ти живееш за нив или они за тебе. Пчелите никогаш нема да ти останат должни, за се што си направил за нив еден ден ќе ти вратат.Нивнот свет е нешто посебно неописливо ти го дават најдоброто од себе
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Има некој искуство со субвенции за пчеларство? Процедури, едно друго? Не можам да им се снајдам по страниве, најдов само дека до 10 сандаци плаќаат 600 денари од сандак како субвенција, а над 50 сандаци 800 денари од сандак. Тоа ок, ама процедурите и се останато какви се? Логично е да треба регистрација во Централен Регистар, тоа ми е јасно.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Има некој искуство со субвенции за пчеларство? Процедури, едно друго? Не можам да им се снајдам по страниве, најдов само дека до 10 сандаци плаќаат 600 денари од сандак како субвенција, а над 50 сандаци 800 денари од сандак. Тоа ок, ама процедурите и се останато какви се? Логично е да треба регистрација во Централен Регистар, тоа ми е јасно.
Озбилно треба регистрација у Централен?
Како што ќе се регистрираш?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Озбилно треба регистрација у Централен?
Како што ќе се регистрираш?
Ваљда трговец поединец или ако не смислиле некој нов назив. Пошо како ќе ти дадат субвенции, мора да имаш фирма.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Ваљда трговец поединец или ако не смислиле некој нов назив. Пошо како ќе ти дадат субвенции, мора да имаш фирма.
ти уште не си научил како се чуваат пчели па субвенции. Тоа пчеларството ти е наука иако делува вака едноставно.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Ваљда трговец поединец или ако не смислиле некој нов назив. Пошо како ќе ти дадат субвенции, мора да имаш фирма.
Не бе, онда ти треба и сметководител.
Знам дека сеа нешто ново имаа некои стандарди да исполниш у однос на хигиена коај се собира медот али сигурно не се регистрираш у централен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Има некој искуство со субвенции за пчеларство? Процедури, едно друго? Не можам да им се снајдам по страниве, најдов само дека до 10 сандаци плаќаат 600 денари од сандак како субвенција, а над 50 сандаци 800 денари од сандак. Тоа ок, ама процедурите и се останато какви се? Логично е да треба регистрација во Централен Регистар, тоа ми е јасно.
Odi vo nekoe pcelarsko drustvo, ke ti objasnat od prva sto, kade i kako.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
ти уште не си научил како се чуваат пчели па субвенции. Тоа пчеларството ти е наука иако делува вака едноставно.
Имам близок роднина што одгледува пчели, има 30+ сандаци, но не користи субвенции. Далеку сум јас од знаење за пчеларство, ама ме интересираше за субвенциите ако знае некој или ако користел како иде процедура зашо не можам да се снајдам на странана, многу површно е кажано.
Автоматски споено мислење:

Не бе, онда ти треба и сметководител.
Знам дека сеа нешто ново имаа некои стандарди да исполниш у однос на хигиена коај се собира медот али сигурно не се регистрираш у централен.
Можно е и преку физичко лице да одат, затоа и прашувам да не имал овде некој искуство.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
@Lester Freamon мислам дека едно време чуваше пчели, ако не сум грешка.
Чував пред бајаги време, мислам има поминато околу 7 год од продажба, многу работи во државата се променија.

@Stefan-kobe порано носевме документи во локалните канцеларии на Министерство за земјоделство шумарство и водостопанство, ама мислам дека воведуваа и некој регистар последниве години и сигурно има промени.
За жал не би можел да ти помогнам за тековен процес. Јас дури ги чував со 10 немаше ни субвенции, добро е што го спуштиле прагот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom