Пчеларство

Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
Како можам да придобијам пчела која слободно лета во природата? Да ја фатам и да си ја присвојам?

Некоја материја се употребуваше мислам, па на неа пчелата се задржуваше, така беше некако...

Дајте повеќе инфо на оваа тема.

Поздрав!
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Колку пчелари има на форумов? Може да се преброиме? Нејќе да е лошо, чисто за размена на искуства!
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Како можам да придобијам пчела која слободно лета во природата? Да ја фатам и да си ја присвојам?

Некоја материја се употребуваше мислам, па на неа пчелата се задржуваше, така беше некако...

Дајте повеќе инфо на оваа тема.

Поздрав!
со помош на оваа билка, во време на роење на пчелите ако ги истриеш рацете ке ти се фати ројот на рака, ова за во пролет, инаку во безпашен период се става мед во мало капаче од тегла и во брзо време ке долетат пчелите излетници на самото капаче 1589222986508.png
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.177
Колку пчелари има на форумов? Може да се преброиме? Нејќе да е лошо, чисто за размена на искуства!
Poranesen pcelar, ako toa se broi.
Автоматски споено мислење:

со помош на оваа билка, во време на роење на пчелите ако ги истриеш рацете ке ти се фати ројот на рака, ова за во пролет, инаку во безпашен период се става мед во мало капаче од тегла и во брзо време ке долетат пчелите излетници на самото капачеПрегледај го приврзокот 250835
Kaj nas se vika matocina ili taka nesto. Mirisa na limon i obicno so nea se macka granka, plodiste kade sakas da dojde rojot.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Колку го продавате медот?
Јас го зимам по 400, не става шеќер човеков зимно време, пола пола го остава медот. Ме вика кога го вади од рамки и обично зимам по некои 40 Кг годишно.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.167
Поени од реакции
15.962
Евтино бе, ја испод 10 евра не сум купил мед.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Евтино бе, ја испод 10 евра не сум купил мед.
Под 20 Кг не сум земал никад....и обично во канта, не во тегли. Последен пат земав кристализиран како восок се тегнеше. Пред две три год по 300 ми го даваше, се отрув од мед :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Колку го продавате медот?
Јас го зимам по 400, не става шеќер човеков зимно време, пола пола го остава медот. Ме вика кога го вади од рамки и обично зимам по некои 40 Кг годишно.
Не постои таков што не става погачи зимно време и шербет за да ги појача на пролет пред цветање на багремот, ливадите, липата.

Не е опасно да става шеќер како храна на пчелите, туку опасно е да го меша отпосле медот со течна гликоза (ја набавуваат за ефтино по 1 евро од кило во канти и го мешаат 2 или 3 према 1 и од 1 кило чист мед ќе извадиш 3-4 кила за шиткање), обично овој се препознава по бојата или по тоа што не кристализира (99% од индустрискиот што се продава во маркети е правен вака, а и голем дел од тој што го шиткаат на пазар).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не постои таков што не става погачи зимно време и шербет за да ги појача на пролет пред цветање на багремот, ливадите, липата.

Не е опасно да става шеќер како храна на пчелите, туку опасно е да го меша отпосле медот со течна гликоза (ја набавуваат за ефтино по 1 евро од кило во канти и го мешаат 2 или 3 према 1 и од 1 кило чист мед ќе извадиш 3-4 кила за шиткање), обично овој се препознава по бојата или по тоа што не кристализира (99% од индустрискиот што се продава во маркети е правен вака, а и голем дел од тој што го шиткаат на пазар).
Пола мед им го остава, јас лично сум го гледал...се знам со него. Кога го вади запечатени рамките се 100% нема влага во медот и пред мене го центрифугира и зимам одма :)
На никого превари не прави...се познава и по медот. Има компактна структура и иста боја секаде низ теглата кога кристализира, и плус корне на кошница. Таков мед ретко сум сретнувал.....подобар е само оној од кактуси.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Пола мед им го остава, јас лично сум го гледал...се знам со него. Кога го вади запечатени рамките се 100% нема влага во медот и пред мене го центрифугира и зимам одма :)
На никого превари не прави...се познава и по медот. Има компактна структура и иста боја секаде низ теглата кога кристализира, и плус корне на кошница. Таков мед ретко сум сретнувал.....подобар е само оној од кактуси.
100% запечатен се зема затоа што другиот содржи многу вода и ќе ти скисне цела канта ако го исцедиш и него. Имам цедено и таков, само што тој го давав по ниска цена и со напомена на луѓето да го јадат одма.

Инаку да се наоѓа и чист мед, особено од луѓе кои го работат ова од љубов, а не примарно од бизнис. Ако видиш некој дека со 50 семејства продава цела година мед на пазар има нешто сумливо, или го прекупува или пак му прави маѓии од кило да стане 3-4 :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не постои таков што не става погачи зимно време и шербет за да ги појача на пролет пред цветање на багремот, ливадите, липата.

Не е опасно да става шеќер како храна на пчелите,
Јас додека пчеларев во Овче Поле од страв ставав погачи и си остануваа скоро нечепнати. Тајната беше што оставав доста, да не речам многу мед, за преку зима и не ја јадеа погачата. Шербет е ок, за темпирање на силата на семејството.
Околу вадењето, ако не си некој комерцијален пчелар најдобро е крај на Август да вадиш мед. Тогаш знаеш колку има и што можеш да извадиш, ако има за тебе нормално! И тогаш е созреан медот. Тоа 2/3 затворена рамка јас не го признавам, рамката мора да биде 100% затворена и не помалку од 2-3 недели така, оти и на свежо затворена рамка медот има доста голем процент вода!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.648
Поени од реакции
34.915
Јас додека пчеларев во Овче Поле од страв ставав погачи и си остануваа скоро нечепнати. Тајната беше што оставав доста, да не речам многу мед, за преку зима и не ја јадеа погачата. Шербет е ок, за темпирање на силата на семејството.
Околу вадењето, ако не си некој комерцијален пчелар најдобро е крај на Август да вадиш мед. Тогаш знаеш колку има и што можеш да извадиш, ако има за тебе нормално! И тогаш е созреан медот. Тоа 2/3 затворена рамка јас не го признавам, рамката мора да биде 100% затворена и не помалку од 2-3 недели така, оти и на свежо затворена рамка медот има доста голем процент вода!
Зависи од многу фактори кога ќе вадиш мед, ако ја погодиш годината со багрем и од ливадите може и во пролет да извадиш уште во Јуни, иако последниве години не успеваат да соберат и за нив во пролет.

Со маслодајна репа и сончоглед иста приказна, таму за 3 недели имам видено цел втор сандак да биде преполн, околу 25кг мед во втор спрат на јаките семејства.

Со медење на дабот иста приказна, за помалку од 2 недели може јако семејство да наполни цел кат и преку 20кг мед.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Под 20 Кг не сум земал никад....и обично во канта, не во тегли. Последен пат земав кристализиран како восок се тегнеше. Пред две три год по 300 ми го даваше, се отрув од мед :D
Цената зависи од годината, ако има повеќе мед и цената е ниска и обратно. Само веќе под 400-450 денари тешко да падне, а многу веројатно и до 600 да отиде.
20-40 кила мед? Аман бе! Јас првиот период кога чував пчели се' засладувавме со мед, дури и кафето :D, сега се реактивирав после 15 години, да не беше короната кој знае дали ќе се решев на таков чекор!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom