Пчеларство

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Пчеларството е хоби на татко ми (пензионер е). На времето и јас се интересирав (како помал земав учество во работата околу пчелите). Но веќе неколку години не сум бил да ги видам. Едноставно немам време.
Имаме некаде околу десет сандуци. Не можам да кажам дека е исплатливо (најверојатно затоа што нема вода.) Т.е. сакам да кажам дека вода им се става на пчелите, но најверојатно повеќе мед би собирале доколку би биле во близина на некоја река. Ова го заклучив од еден пријател кој што исто така се занимава со пчеларство а вади и до 40кг мед од сандак. Друго, имавме многу проблеми со болести. Не е така едноствно. Потоа треба да се прехрануваат преку зима (се купуваат готови пити за прехрана во кој што има и антибиотици). Се прихрануваат и со шербет. Па им се ставаа и антибиотици во вид на стапчиња против крлежи.... Друштвата мора да бидат јаки, инаку има и други проблеми - доколку се слаби доаѓа до грабежи. Така да ако се погоди некое слабо друштво би требало да се присоедини со друго кое што мора да биде јако(никако слабо со слабо). Матици сами произведувавме. Кога е јако друштвото и кога нема простор за ширење во сандукот се создаваат матичњаци. Друштвото се дели и од матичњакот после дваесет и некој ден имаме нова матица. :)
Но ова изгледа не е најдобриот начин на размножување, односно најдобро е да се купуваат матици од проверени професионални пчелари.
За исплатливост би требало да се има повеќе од 50 сандаци. И при тоа треба да ги селиш(а сето тоа е големо малтретирање), односно стационарно пчеларење тешко дека може да се исплати (единствено ако ептен не се погоди местото).
 

Qwerty!

Knowledge is power:O
Член од
28 јуни 2008
Мислења
803
Поени од реакции
11
ауу мразам пчели летото ми се собираат пред прозорецот и зујаат цело време,комшиката има пчели и продава мед:uvo:
 

PepoOo

[d^.^b]
Член од
7 април 2008
Мислења
621
Поени од реакции
24
Сеедно ми е дали ке има или не нема пчели , мада повеке сакам да има , мед4е мммм.
 
Член од
11 март 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
A boy with a Big Head

A daoc powerleveling with a Big Head??A boy cried to his mother, "All the children make fun of me. They say wedding photographer have a big head." ??"Don't listen to them," his mother said, "daoc plat have a beautiful head. Now stop crying and go to the store to buy twenty pounds of patotoes." ??"Where is the shopping wedding photography?" ??"replica golf haven't got one-use your hat
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
пчелари, каде сте?...
има ли некој што знае каде може во Скопје или во близина да се набават сандаци за пчели? Постојат ли специјализирани продавници за пчеларство?
Фала
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
пчелари, каде сте?...
има ли некој што знае каде може во Скопје или во близина да се набават сандаци за пчели? Постојат ли специјализирани продавници за пчеларство?
Фала
Од девојками татко и се занимава со пчеларство изработува и сандаци.Не ми текнува како се викаше типот на сандаци,ама знам дека има по 10 рамки во еден сандак.Цена(не ме држи за збор)околу 2500 денари комплет сандак.:smir:
 
Член од
20 март 2009
Мислења
46
Поени од реакции
1
Dedo mi se zanimava so p4eli i jas mu pomagam.P4elite se carki sustestva be nocomment nz zs lugevo ne idat.

P.S. (ko ke te kasnat izgledas ko da te nokautirale:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

A i btw jas imam prazni sandaci.Ama dedo mi dali gi prodava ne se znae . za 2000den.mozno e da bide za bogy 30000:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Сеедно ми е дали ке има или не нема пчели , мада повеке сакам да има , мед4е мммм.

Botu ne se glupiraj da nema p4eli potesko ke ziveeme .Dali voopsto ke ziveeme
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Нека ја има темава..Само заради Медо!
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Мед - храна на боговите. Мед - единствено нешто што не се расипува. Мед - мноогу витамини. Мед - Живот... :pos2:
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Дедо ми в село се занимават со ова хоби и имат најубав мед од кој не можам да се изнајадам.:wub:
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.393
Поени од реакции
2.430
Вујко ми има пчели,па еве и јас сега почнав,и ги зголемувам сандаците
 

Kajgana Shop

На врв Bottom