Протести во Србија

Член од
19 септември 2009
Мислења
4.677
Поени од реакции
4.175
Морам да те цитирам.
Во Алкалоид - дистрибуција и магацин зимаат 18 000 - 25 000 денари. Вработени на машина внатре во фабриката во Автокоманда зимаат по 15 000 денари (во првите 2-3 години мислам беше пошто преку др фирма за вработување се, не ме држи за збор што како пред подолг период правев муабет), обезбедувањето зима по 20-24 000 највише. Јас не знам како им е просек 46 000 денари. Ама ништо чудно, кога може директорче на по „мала“ компанија да има 240 000 + денари плата, па ќе се дига така просек.
Исто така Комерцијална банка кредитирање и Благајна колку зимаат ? По 20 000 -24 000 ? а просек 42 000 денари. Шо убаво.

Земи прво напрај муабет со вработени на шалтер, кредитирање, со вработени во погон, со вработени во дистрибуција и слично па после збори за просеците. Ебате просекот 40 000 + ако 70-80% од вработените зимаат под тој просек плата!
Автоматски споено мислење:


Освен ако не планира Србија да влезе воено на Косово - Косово е изгубено. Во Приштина стои Албанско и Косовско знаме не српско. Да не влагам оф топик. На долго и на широко може да се дебатира околу Косово.
И Македонците не се откажуваат од Цела Македонија - Пирин Егеј Вардар. Само исто така ФАКТ е дека во Егеј и Пирин македонци многу слабо. На кој основ Србија би го земала назад Косово те молам објасни? Тоа што србија/србите си го ПРОДАДОА косово не е никој крив.Сега е касно другар. Косово е и ќе си остане независно од србија освен ако Србија не влезе Воено. А за тоа не знам дали некој лидер што ќе го има Србија ќе има муда да го направи. А и реално дали е логично и исплатливо да го направи некој тоа. Башка што со договор на маса може србија да си ги земе териториите каде што се мнозинство Срби. Едноставно да се направат нови граници. А и Тие срби што се останати таму да не бидат малтретирани од косовски власти.
Имаш издејствувано резолуција 1244 правно косово е територија на србија, имаш таа резолуција што ја подржуваат Русија и Кина нуклеарни сили и едни од држави што водат коло во светот, имаш промена на геополитички односи едно време беше незамисливо на блискиот исток американецот да биде поразен (сирија), нато земја да се спротистави на САД ( турска), едноставно геополитичките односи се менуваат со проток ан време побрзо од колку што мислиме, поучени од историјата османска империја биле каде каде помоќни од оваа нато империја па се повлекле...
Инаку на секој просечно интелигентан треба да му е јасно ако отиде Космет, следен е самџак, војводина, република српска...
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.204
Поени од реакции
3.119
Имаш издејствувано резолуција 1244 правно косово е територија на србија, имаш таа резолуција што ја подржуваат Русија и Кина нуклеарни сили и едни од држави што водат коло во светот, имаш промена на геополитички односи едно време беше незамисливо на блискиот исток американецот да биде поразен (сирија), нато земја да се спротистави на САД ( турска), едноставно геополитичките односи се менуваат со проток ан време побрзо од колку што мислиме, поучени од историјата османска империја биле каде каде помоќни од оваа нато империја па се повлекле...
Инаку на секој просечно интелигентан треба да му е јасно ако отиде Космет, следен е самџак, војводина, република српска...
Другар, косово е над 80% ? албанско население ?
Што ќе прави србија со тоа Население? Ќе си го земе и ќе му даде пасош? Ќе си добие малцинство? И тоа не баш мало малцинство... бар 700-800к албанско население ќе си го присвои?
Цитирам од Википедија

Да не се сфатиме погрешно. Неам ништо против срби, албанци, србија или косово. Не ни завземам страна. Само дискутираме.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Другар, косово е над 80% ? албанско население ?
Што ќе прави србија со тоа Население? Ќе си го земе и ќе му даде пасош? Ќе си добие малцинство? И тоа не баш мало малцинство... бар 700-800к албанско население ќе си го присвои?
Цитирам од Википедија

Да не се сфатиме погрешно. Неам ништо против срби, албанци, србија или косово. Не ни завземам страна. Само дискутираме.
Па пред 30 години имаше дупло повеќе албанци. За 30 години од кај знаеш, можда и Бондстил ќе затвори, па ќе си ја вратат контролата над територијата. Не се води држава со план за наредни 2 години, туку за 200, а населението постојано флуктуира.
Да не прајме муабет што Косово лежи на рудни богатства од секаков вид. Само што моменталнава ,,држава" нема никаков кадар за да ги експлоатира.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Вучиќ вчера вечерта беше на една емисија.Од тоа што го видов,и по тоа што ја избегнуваше темата за Космет делуваше доста исплашено.
Макрон го држел 4 часа,па сигурно му давале разни понуди и тоа "сјајни"милијарди инвестиции експресно членство во ЕУ па спроведување на бриселскиот договор за ЗСО па го храбреле како мора да покаже визионерство и лидерство.......за на крај да му кажат со дипломатски речник дека таа понуда која е највистина сјајна за Србија,ако не ја прифати ќе се соочи со бесот на ЕУ и длабоката држава.
Вучко делуваше исплашен(кој разумен човек не би бил) ама не изгледаше дека се предал и дека ќе го лаже својот народ.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.429
Вучиќ вчера вечерта беше на една емисија.Од тоа што го видов,и по тоа што ја избегнуваше темата за Космет делуваше доста исплашено.
Макрон го држел 4 часа,па сигурно му давале разни понуди и тоа "сјајни"милијарди инвестиции експресно членство во ЕУ па спроведување на бриселскиот договор за ЗСО па го храбреле како мора да покаже визионерство и лидерство.......за на крај да му кажат со дипломатски речник дека таа понуда која е највистина сјајна за Србија,ако не ја прифати ќе се соочи со бесот на ЕУ и длабоката држава.
Вучко делуваше исплашен(кој разумен човек не би бил) ама не изгледаше дека се предал и дека ќе го лаже својот народ.
И ти ова сето га заклучи од изгледот на Вучич?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.264
Поени од реакции
52.046
Вучиќ вчера вечерта беше на една емисија.Од тоа што го видов,и по тоа што ја избегнуваше темата за Космет делуваше доста исплашено.
Макрон го држел 4 часа,па сигурно му давале разни понуди и тоа "сјајни"милијарди инвестиции експресно членство во ЕУ па спроведување на бриселскиот договор за ЗСО па го храбреле како мора да покаже визионерство и лидерство.......за на крај да му кажат со дипломатски речник дека таа понуда која е највистина сјајна за Србија,ако не ја прифати ќе се соочи со бесот на ЕУ и длабоката држава.
Вучко делуваше исплашен(кој разумен човек не би бил) ама не изгледаше дека се предал и дека ќе го лаже својот народ.
Каков филм си напраи, само од тоа што си видел како изглеа Вучиќ на интервју...
:facepalm:
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.429
Каков филм си напраи, само од тоа што си видел како изглеа Вучиќ на интервју...
:facepalm:
@кнез ти е после @jamajka монархијата најголемиот познавач на светската политика.

Кога ќе го видиш како меле за длабоката држава, се ти станува јасно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.650
Поени од реакции
11.082
@кнез ти е после @jamajka монархијата најголемиот познавач на светската политика.

Кога ќе го видиш како меле за длабоката држава, се ти станува јасно.
А да си ги видиш ти своите познавања од политиката не ќе е лошо, пред да сереш за другите....онаа најосновната, како на пример да препознаеш кога некој те лаже у очи... Како бомбата за Смилковци? Букакето вкусно ?
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.429
А да си ги видиш ти своите познавања од политиката не ќе е лошо, пред да сереш за другите.... Како бомбата за Смилковци? Букакето вкусно ?
Јас сум аматер, не сум како тебе професионален познавач на домашните и светските политички прилики.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.264
Поени од реакции
52.046
А да си ги видиш ти своите познавања од политиката не ќе е лошо, пред да сереш за другите.... Како бомбата за Смилковци? Букакето вкусно ?
абе не ме заебавај
Го видел Вучиќ и од изгледот знае дека гарант претходно го земале у една тесна соба и му рекле тоа и тоа. Гарант така изглеа Вучиќ ради тоа.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.509
Поени од реакции
6.021
Да му понуделе се ова на Вучиќ договорот ќе беше веќе потпишан од нивна страна, јас мислам дека сега проблемот е повеќе кај Косово кој не сакаат да остапат ништо од територијата за размена да помине договорот. Србите имаат уште малку време додека Трамп е на власт да го затворат прашањето, после ќе биде потешко

Не гледам логика зошто Србиве би биле против затворање на прашањето, шансите дека ќе го вратат Косово е исто како ние да се надеваме на Солун
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.429
абе не ме заебавај
Го видел Вучиќ и од изгледот знае дека гарант претходно го земале у една тесна соба и му рекле тоа и тоа. Гарант така изглеа ради тоа.
Знаеш по што се познаваат глупи луге?

Имаат едно единствено објаснување за се. Не можат да сфатат дека светот е многу покомлексно место од нивните престсави за него. Така овој @кнез е заглавен во филмот со длабоката држава. Што и да се случи, секогаш е борбата помеѓу Господинот Трамп и длабоката држава.

По малку е тажно, повеќе е смешно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.650
Поени од реакции
11.082
Јас сум амтер, не сум како тебе професионален познавач на домашните и светските политички прилики.
Ти си кењатор, кој иако знаеше дека збори глупости, збореше глупости... Која ти беше агендата незнам... Ама и не е случајно што се врати пред избори...
Автоматски споено мислење:

абе не ме заебавај
Го видел Вучиќ и од изгледот знае дека гарант претходно го земале у една тесна соба и му рекле тоа и тоа. Гарант така изглеа Вучиќ ради тоа.
Не зборам за кнез јас, ниту сум видеш што пишал, ниту сум активен на темава, ниту ме интересира.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.786
Поени од реакции
11.542
Вучиќ вчера вечерта беше на една емисија.Од тоа што го видов,и по тоа што ја избегнуваше темата за Космет делуваше доста исплашено.
Макрон го држел 4 часа,па сигурно му давале разни понуди и тоа "сјајни"милијарди инвестиции експресно членство во ЕУ па спроведување на бриселскиот договор за ЗСО па го храбреле како мора да покаже визионерство и лидерство.......за на крај да му кажат со дипломатски речник дека таа понуда која е највистина сјајна за Србија,ако не ја прифати ќе се соочи со бесот на ЕУ и длабоката држава.
Вучко делуваше исплашен(кој разумен човек не би бил) ама не изгледаше дека се предал и дека ќе го лаже својот народ.
Многу ме интересира што е за вас патриотизам и како изгледа предавање на својот народ, кога Вучиќ ви е пример за патриот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom