Протести во Србија

Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Напишав во темата за Космет дека почнуваат притисоците врз Вучиќ.Почнаа доста синхронизирано внатре и од надвор.
Се е ова видено и единствено решение е да се уапсат што повеќе демонстранти и да се казнат експресно и со најстроги казни.
Секое колебање е контрапродуктивно.
Проблемот на Космет е клучен проблем и за Македонија,па затоа овие настани директно нас не засегаат.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Напишав во темата за Космет дека почнуваат притисоците врз Вучиќ.Почнаа доста синхронизирано внатре и од надвор.
Се е ова видено и единствено решение е да се уапсат што повеќе демонстранти и да се казнат експресно и со најстроги казни.
Секое колебање е контрапродуктивно.
Проблемот на Космет е клучен проблем и за Македонија,па затоа овие настани директно нас не засегаат.
Мислиш дека овие протести се притисок од надвор за космет?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.739
Поени од реакции
22.090
Мислиш дека овие протести се притисок од надвор за космет?
Колку што беше шарена револуција за Мартин Нешковски, така и ова е за за маски , полициски час и два пендрака :icon_lol:

Ова е поздрав од незадоволна страна од можниот договор .
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Колку што беше шарена револуција за Мартин Нешковски, така и ова е за за маски , полициски час и два пендрака :icon_lol:

Ова е поздрав од незадоволна страна од можниот договор .
не сте во тек, него ајде читајте страни на назад ке вис е разјасни нешто
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.447
Поени од реакции
16.862
не сте во тек, него ајде читајте страни на назад ке вис е разјасни нешто
Зошто некој би влегувал во српската скупштина и би удирал со камења 10 минути по полиција без престан доколку се работеше за искрен протест против мерки за корона?
Те шалтаат како мало дете, те пцуеш по црнци, те се јачаш на овие, а всушност од ист центар им доаѓаат парите
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Зошто некој би влегувал во српската скупштина и би удирал со камења 10 минути по полиција без престан доколку се работеше за искрен протест против мерки за корона?
Те шалтаат како мало дете, те пцуеш по црнци, те се јачаш на овие, а всушност од ист центар им доаѓаат парите
каде ти виде ддека протестите се против мерките... дали си нормален што пишуваш, како можеш и да поврзеш ист карактер на протести во америка и србија... ај пак по стоти пат да пробам да ти објаснам црнци во америка незнаат што тражат, ме потсеќаат на еден народ од овде, значи полицајците се затворени и се води постпака против нив, овие газат америчка застава на протест, еве објасними што сакаат чамугиве во САД, додека во Србија народ излезе ради играње курташак на власта нема вирус, па има вирус, па нема вирус додека се избори, па после избори сите се криви само тие не се криви, плус на сето тоа уведува полициски час во време кога треба да оди да преговара во врска со Космет, а пред тоа се беше нормално се играа утакмици, се одржуваа избори... сега мислам појасно ти е и кои црни центари, луѓето им е преку курац и затоа се на протест а при тоа 90 посто од опозиционерите се избркани на доста брутален начин Тадиќ, Ѓилас, Трифуновиќ...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.447
Поени од реакции
16.862
каде ти виде ддека протестите се против мерките... дали си нормален што пишуваш, како можеш и да поврзеш ист карактер на протести во америка и србија... ај пак по стоти пат да пробам да ти објаснам црнци во америка незнаат што тражат, ме потсеќаат на еден народ од овде, значи полицајците се затворени и се води постпака против нив, овие газат америчка застава на протест, еве објасними што сакаат чамугиве во САД, додека во Србија народ излезе ради играње курташак на власта нема вирус, па има вирус, па нема вирус додека се избори, па после избори сите се криви само тие не се криви, плус на сето тоа уведува полициски час во време кога треба да оди да преговара во врска со Космет, а пред тоа се беше нормално се играа утакмици, се одржуваа избори... сега мислам појасно ти е и кои црни центари, луѓето им е преку курац и затоа се на протест а при тоа 90 посто од опозиционерите се избркани на доста брутален начин Тадиќ, Ѓилас, Трифуновиќ...
Не се сомневам дека со искрена цел 95% од нив излегоа, исто како и во САД и исто како и кај нас за Мартин Нешковски.
Но, поттикнати беа од останатите 5%. Битката е инаку според мене помеѓу администрацијата на Трамп и ЕУ за косовското прашање. Не за џабе кривичната пријава на тој качакот од Косово ја објавија 2-3 дена пред да се сретнат претседателите во белата куќа со Гренел, а сега протестов доаѓа ден пред Вучиќ да замине за Брисел.
Таа е реалноста за жал, од една страна институциите се окупирани од неколку будали кои не планираат да отстапат за доброто на народот, а од друга страна тие што би дошле ќе бидат странски платеници.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Не се сомневам дека со искрена цел 95% од нив излегоа, исто како и во САД и исто како и кај нас за Мартин Нешковски.
Но, поттикнати беа од останатите 5%. Битката е инаку според мене помеѓу администрацијата на Трамп и ЕУ за косовското прашање. Не за џабе кривичната пријава на тој качакот од Косово ја објавија 2-3 дена пред да се сретнат претседателите во белата куќа со Гренел, а сега протестов доаѓа ден пред Вучиќ да замине за Брисел.
Таа е реалноста за жал, од една страна институциите се окупирани од неколку будали кои не планираат да отстапат за доброто на народот, а од друга страна тие што би дошле ќе бидат странски платеници.
Моментално протестантиве се дистанцираат од секој опозиционер или политички активист, нивни барања се оставки на директкорот на полицијата и на пола власт.
Автоматски споено мислење:

А како и секој протест секако дека го пратат страни агентури, но засега нема од протестантиве свесно или несвесно барања што ке идат во нивна полза.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.172
Поени од реакции
763
Сите протести како почетен мотив или иницијална каписла земаат некој очигледен пропуст или на власта или на системот.
Тоа е така затоа што никаде на светот нема ниту безгрешна власт ниту совршен систем.
Секогаш тие реални проблеми се земаат кои би можеле да опфатат што поголема засегната маса народ.
Кога ќе се избере реалниот проблем поради кој се протестира,и целната група која треба сето тоа да го подржи,се седнува и се разработуваат методите и одредените специфики на тоа подрачје или тој народ.
За да се оствари целта внатре во државата во која се реализира тоа јважно e да се има свои луѓе во сите сфери но сепак најважна е медиската сфера плус медиум за подршка.
Некој од тие "свои "луѓе" се платени а некои кои се наивни се корисни будали.
Сето ова сега се случува во Србија,за да се дојде до целта на длабоката држава а тоа е договор за признавање на Космет од страна на Србија.
Да напменам дека ова е сигурна разработена тактика на која ние сме сведоци во изминативе 30 години на Балканов а таа се случува секаде по светот.
Единствено решение за оваа тактика е вистинска ефикасна и евективна реакција на државата.Кога ќе бидат поразени тогаш ќе ги извадат ракавиците вистинските нарачатели и ќе почнат со санкции или војни закани и интервенции.
Овој народ што таму протестира иако има некоја објективна причина,тој е апсолутно политички дилетант ако го знае моментот и огромниот број на показатели кој стои зад сево ова.
Затоа најголемиот број протестанти се тотално неискусни млади луѓе кои и да сакаат немале време во своите кратки животи да научат што е вистинска политика.
Тоа е целна група која е најдобра за обработка.
Затоа ми се сосема разбирливи постовите на некој млади луѓе тука на форумов кој се потсмеваат за тоа кој гласа за Вучиќ(пензионери стари).Па тие пензионери и стари луѓе (не сите се разбира) многу пати повеќе од овие голобради момчиња.
Ги гледаат тие сите недостатоци на Вучиќ но знаат дека тој е автентичен српски политичар а тоа е најважно во светот на политиката.
Тој е на Балканот единствен таков па затоа е и "диктатор".
Кога ќе ги има повеќе сите иницијативи за балканска соработка кој сега изгледаат како невозможна мисија веднаш ќе станат реалност.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Сите протести како почетен мотив или иницијална каписла земаат некој очигледен пропуст или на власта или на системот.
Тоа е така затоа што никаде на светот нема ниту безгрешна власт ниту совршен систем.
Секогаш тие реални проблеми се земаат кои би можеле да опфатат што поголема засегната маса народ.
Кога ќе се избере реалниот проблем поради кој се протестира,и целната група која треба сето тоа да го подржи,се седнува и се разработуваат методите и одредените специфики на тоа подрачје или тој народ.
За да се оствари целта внатре во државата во која се реализира тоа јважно e да се има свои луѓе во сите сфери но сепак најважна е медиската сфера плус медиум за подршка.
Некој од тие "свои "луѓе" се платени а некои кои се наивни се корисни будали.
Сето ова сега се случува во Србија,за да се дојде до целта на длабоката држава а тоа е договор за признавање на Космет од страна на Србија.
Да напменам дека ова е сигурна разработена тактика на која ние сме сведоци во изминативе 30 години на Балканов а таа се случува секаде по светот.
Единствено решение за оваа тактика е вистинска ефикасна и евективна реакција на државата.Кога ќе бидат поразени тогаш ќе ги извадат ракавиците вистинските нарачатели и ќе почнат со санкции или војни закани и интервенции.
Овој народ што таму протестира иако има некоја објективна причина,тој е апсолутно политички дилетант ако го знае моментот и огромниот број на показатели кој стои зад сево ова.
Затоа најголемиот број протестанти се тотално неискусни млади луѓе кои и да сакаат немале време во своите кратки животи да научат што е вистинска политика.
Тоа е целна група која е најдобра за обработка.
Затоа ми се сосема разбирливи постовите на некој млади луѓе тука на форумов кој се потсмеваат за тоа кој гласа за Вучиќ(пензионери стари).Па тие пензионери и стари луѓе (не сите се разбира) многу пати повеќе од овие голобради момчиња.
Ги гледаат тие сите недостатоци на Вучиќ но знаат дека тој е автентичен српски политичар а тоа е најважно во светот на политиката.
Тој е на Балканот единствен таков па затоа е и "диктатор".
Кога ќе ги има повеќе сите иницијативи за балканска соработка кој сега изгледаат како невозможна мисија веднаш ќе станат реалност.
Се ова држи вода кога Вучиќ би водел просрпска политика, односно политика во однос на Космет во рамки на резолуција 1244 поради која изгина толку народ и земјата беше разрушена 99 од белосветски криминалци, но бидејќи истиот се залага за „разграничување“, „бриселски споразум“ и така натаму твојот пост паѓа во вода, бидејќи Вучиќ за да остане на власт треба да им удолови на западните партнери, за да им удолови истиот е веднаш спремен да потпише признавање на Косово, но после овие протести ако ништо друго ке му задрхти руката, друга ствар после протестите јасен показател е дејствувањето на режимските медиуми Пинк, Хепи и остали куртон медиуми за наводна вмешаност на руски тајни служби во протестот, а на сето тоа ако го додадеме и тоа дека пред некоја недела му допатува Лавров и го истегљи за уши дека они прифаќаат само решение на косовоско прашање во склоп на резолуција 1244, со што треба да е јасно Вучиќ чија агенда и политика спроведува...
И да старите лица што го гласаат не го гласаат ради тоа што имаат превише животно искуство, туку ради тоа што се дигитално неписмени и на меинстрим медиумите неможат да слушнат друго мислење, при што мозокот им е исперен до максимум, при тоа додадеш и уценети полтрони добијеш парламент со 190 пратеника од 250, вреди да се напомне и дека опозицијата не учествуваше на овие избори.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.059
Поени од реакции
2.830
и те како знаат, а на темава е објаснето... инаку да со балкански политичари само така има резултат, пичкоустастиот се повлече пред студентите, сега се повлече со полицискиот час и пред протестантиве, уште појасно ке му бидне дека ако случајно потпише нешто за Космет немад а ме чуди и како гадафи да заврши.
Не ми е јасно како само србите и Мекедонците што ги љубат Србите како народ и Србија како држава не сфатија дека Косово веќе од дамна е ПРОДАДЕНО.(исто како што и Тетово, Гостивар, Чаир итн. се продадени.)
Потписот е само официјализирање, чиста формалност. Западот ќе потпише договор меѓу Косово И Србија и тоа на сите ни е јасно. Исто ко што потпиша договор меѓу Македонија и Грција. Само тука Србија има што да добие а ништо не може да изгуби. Ако Србија ги земе српските делови од Косово и средат границите тоа е само победа за Србија. Пошто и така и така на територија на Косово србите не можат ништо да напраат. Немој да мислиш дека влакно ќе му фали од глава ако потпише договор со Косово. Тоа ќе го прогласат како „победа“ и народот лагано ќе си го голтне.
А за да заврши како Гадафи треба и против него да има хајка од калибар на луѓе како што имаше против Гадафи. Обични смртници можат само да протестираат, да прават галама и тоа е тоа. А за протестиве генерално, тотално се во право србите. Таква педерска/курвинска игра им изиграа. Се надевам дека ќе можат да го сменат, само не по секоја цена, да не се заебат како нас....
Автоматски споено мислење:

ПС:Не прави споредба помеѓу двата народи, јасно ми е и на мене дека народот во Србија далеку пожестоко ќе реагира на такво прашање и дека многу повеќе се дава до значење за вакви теми.
Белград има 1 659 000 СРБИ.
Во Цела Македонија дали имаше „тогаш„ 1.659 000 македонци.

Чисто онака, само да потенцирам
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.635
Поени од реакции
4.125
Не ми е јасно како само србите и Мекедонците што ги љубат Србите како народ и Србија како држава не сфатија дека Косово веќе од дамна е ПРОДАДЕНО.(исто како што и Тетово, Гостивар, Чаир итн. се продадени.)
Потписот е само официјализирање, чиста формалност. Западот ќе потпише договор меѓу Косово И Србија и тоа на сите ни е јасно. Исто ко што потпиша договор меѓу Македонија и Грција. Само тука Србија има што да добие а ништо не може да изгуби. Ако Србија ги земе српските делови од Косово и средат границите тоа е само победа за Србија. Пошто и така и така на територија на Косово србите не можат ништо да напраат. Немој да мислиш дека влакно ќе му фали од глава ако потпише договор со Косово. Тоа ќе го прогласат како „победа“ и народот лагано ќе си го голтне.
А за да заврши како Гадафи треба и против него да има хајка од калибар на луѓе како што имаше против Гадафи. Обични смртници можат само да протестираат, да прават галама и тоа е тоа. А за протестиве генерално, тотално се во право србите. Таква педерска/курвинска игра им изиграа. Се надевам дека ќе можат да го сменат, само не по секоја цена, да не се заебат како нас....
Изгубено је само оно од чега се одрекнемо...
Турско било 500 години, инаку незнам дали го паметиш Ѓинѓиќ.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
2.059
Поени од реакции
2.830
ја се гордеам со македонските фирми кои што даваат надпросечни плати Комерцијална Банка (42000мкд просечна плата), Алкалоид(46000 просечна плата) и слично.
Морам да те цитирам.
Во Алкалоид - дистрибуција и магацин зимаат 18 000 - 25 000 денари. Вработени на машина внатре во фабриката во Автокоманда зимаат по 15 000 денари (во првите 2-3 години мислам беше пошто преку др фирма за вработување се, не ме држи за збор што како пред подолг период правев муабет), обезбедувањето зима по 20-24 000 највише. Јас не знам како им е просек 46 000 денари. Ама ништо чудно, кога може директорче на по „мала“ компанија да има 240 000 + денари плата, па ќе се дига така просек.
Исто така Комерцијална банка кредитирање и Благајна колку зимаат ? По 20 000 -24 000 ? а просек 42 000 денари. Шо убаво.

Земи прво напрај муабет со вработени на шалтер, кредитирање, со вработени во погон, со вработени во дистрибуција и слично па после збори за просеците. Ебате просекот 40 000 + ако 70-80% од вработените зимаат под тој просек плата!
Автоматски споено мислење:

Изгубено је само они од чега се одрекнемо...
Турско било 500 години, инаку незнам дали го паметиш Ѓинѓиќ.
Освен ако не планира Србија да влезе воено на Косово - Косово е изгубено. Во Приштина стои Албанско и Косовско знаме не српско. Да не влагам оф топик. На долго и на широко може да се дебатира околу Косово.
И Македонците не се откажуваат од Цела Македонија - Пирин Егеј Вардар. Само исто така ФАКТ е дека во Егеј и Пирин македонци многу слабо. На кој основ Србија би го земала назад Косово те молам објасни? Тоа што србија/србите си го ПРОДАДОА косово не е никој крив.Сега е касно другар. Косово е и ќе си остане независно од србија освен ако Србија не влезе Воено. А за тоа не знам дали некој лидер што ќе го има Србија ќе има муда да го направи. А и реално дали е логично и исплатливо да го направи некој тоа. Башка што со договор на маса може србија да си ги земе териториите каде што се мнозинство Срби. Едноставно да се направат нови граници. А и Тие срби што се останати таму да не бидат малтретирани од косовски власти.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom