Протести во Србија

Дискусија во форумот 'Регион' започната од Ернесто ЧЕ Гевара, 8 април 2017.

 1. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  11.199
  Допаѓања:
  14.726
  Со оглед на тоа што од ден на ден стануваат се помасовни (6ти ден по ред се протестира), мислам дека треба да има посебна тема за протестите во Србија.
  Ситуацијата во Србија е таква што речиси да нема независни медиуми, па за протестите се известува главно по социјалните мрежи. Највлијателните медиуми или ги игнорираат протестите или за нив се известува крајно тенденционзно, со цел да се оцрнат тие кои протестираат, се пласираат куп невистини.
  Реалноста е дека изборите во Србија одржани пред 6 дена се само "капката која ја прели чашата", а не единствена причина и повод за протестите. Се протестира против едноумието, против односот на власта кон граѓаните, против цензурата во медиумите, нерегуларности во изборите...
  На улиците се наоѓаат главно млади луѓе, незадоволни од насоката по која се движи Србија под актуелната владеачка гарнитура.
  Се протестира во сите поголеми градови во Србија, а протестите го носат називот "Против диктатурата" (#ProtivDiktature).
  Мој личен став е дека овие протести се задоцнети (после изборите), ама со оглед на тоа дека менталитетот во Србија и овде е генерално ист, разбирливо е зошто сега се протестира.


   
  Џонтра Волта, VardarVoSrceto, Almeida и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.981
  diktatura vo srbija,dikttatura vo makedonija a tie so protestiraat prasanje e dali znaat sto e diktatura
   
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.042
  Допаѓања:
  4.943
  ЕУ како ги оценува протестите во Србија ???
  важно шарените протести беа добри а сите други што не се нарачани од Сорос не чинат...
   
 4. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.992
  Допаѓања:
  7.975
  Де бре Сорос светот да беше негов досеа ќе го потрошеше ако толку расфрлаше пари како што викате.
   
  На Џонтра Волта, VardarVoSrceto и Almeida им се допаѓа ова.
 5. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.436
  Кај нас протестите траат веќе 40-ина дена и тоа се за многу посериозна работа од оние во Србија, но за разлика од Србија ние нашите луѓе кои протестираат ги исмеваме, ама затоа сме тука да го поддржиме Србите:facepalm:

  До вчера Србите се чудеа за она што се случува кај нас, но ете и кај нив стигна тоа. Жално е тоа што се случува на Балканов, но тоа е кога се прифаќаат влијанија од надвор. Донекаде можеби и не е логично да протестираат, затоа што тој што сега е претседател победил со значително водство во однос на другите кандидати. Но како и да е, нивна работа си е тоа, ние треба да гледаме како да се спасиме во моментов од непријателите и да си ја сочуваме нашата земја Македонија.
   
  На Aquatic.Angel и stratUs им се допаѓа ова.
 6. dace@mkd

  dace@mkd

  Член од:
  7 април 2015
  Мислења:
  1.170
  Допаѓања:
  573
  Интересно колку само по твитерот ќе најдеш припадници на Отворено Опшество (така им пишува на профилот) како протестираат со таков жар, со таков понос, и со транспарентни: Вучко колку автобуси да донесе од Шумадија нема да го занеми Београд. Такви и слични објави ќе најдете на трендинг, сега за сега незнам дали е со толкав интензитет како на почетокот.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. templar55

  templar55 Гостин

  Таман мајка ти ке добие повеќе права па нема више да сереш на форумот.
   
  На Fredy Guarin, stratUs и PewDiePie им се допаѓа ова.
 8. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.064
  Допаѓања:
  7.404
  Па нормално.
   
 9. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.775
  Допаѓања:
  11.888
  Сељачизмот долго години беше игнориран, како тумор кој не беше третиран и тој си ги јави своите последици после толку време. Структурата која го гласа ученикот на четничкиот крмак шешељ и гробарот николиќ, е од ист калибар како нашиве небањати - луѓе кои поединечно не можат да се наметнат со знаење и интелект, ама затоа компактно и успешно егзистираат во вакви заведени групи.
  Сега луѓево се свесни дека овој во вториот мандат ќе се фрли на крадење ко паторот што напраи и подобро за нив што реагираат на време. Балканов општо нема просперитет со десничарски партии, посебно не од овој формат како напредњаците или дпне - популизам, гадна реторика и чист лоповолук.
   
  На Moon Child му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.042
  Допаѓања:
  4.943
  како сега на народот ќе му направат фуцк ин браин? дека Вучиќ треба да си даде оставка поради протестите, а кај нас има протести а не само што не даваат предвремени избори туку не сакаат да се откажат ниту од тиранската платформа и растурање на државата..
   
 11. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.064
  Допаѓања:
  7.404
  Имаше веќе предвремени избори. Што е ова? Кога ќе му се присака на вмро ќе правиме избори? Додека не го добијат посакуваниот резултат? Прво викаа кризата ќе ја решат избори, ете поминаа, сега пак избори за решавање на кризата? Идиоти чипирани.
   
  На Ернесто ЧЕ Гевара и VardarVoSrceto им се допаѓа ова.
 12. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.338
  Допаѓања:
  8.584
  Сите предвремени избори до сеа беа на барање на СДСМ, не знам веќе ни колку беа низ годиниве, кога и да побараа овие им удоволуваа, сеа и ВМРО нека побара еднаш.
   
  stratUs, k0k014, MKDSKINHEAD и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Fringe

  Fringe Скитник низ паралелни светови

  Член од:
  24 септември 2011
  Мислења:
  7.898
  Допаѓања:
  2.981
  sds kutrite po tolku predvrmeni izbori nikogas ne pobedija pa moraa so sip tarite da se zdruzat tiranska platforma da realiziraat,na fabrickite greski prava da im udovoluvaat a sega na edno edistveno baranje na drpmne za predvremeni izbori ne sakaat da im udovolat samo zaradi toa so neznaat dali na toj so se sednati ili toj so im e usta im e podlaboko navlezen a vo race ne ni znaat kolku dzat
   
 14. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  7.064
  Допаѓања:
  7.404
  Ете бара и нема да му се удоволи, кој ги ебе.
   
 15. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.042
  Допаѓања:
  4.943
  и секогаш кога дпмне добиваше на избори, 2-3 дена по формирање на влада сдсм бараше предвремени избори, не чекаа никогаш ни 100 дена влада....
  ..
  туку добар напис, да се потсетиме што Милошевиќ му рекол на Киро Глигоров,
  ...На крајот заклучил: „Вие Киро, држава ќе добиете, но не знам дали можете да ја сочувате?“

  но се ова и во Србија а и кај нас е споредно, најбитмо е што ќе се случи на светско ниво.. голема корист ако во регионот нема криза ако стане вв3...
   

Сподели преку: