Протести во Србија

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
12.229
Поени од реакции
16.860
Со оглед на тоа што од ден на ден стануваат се помасовни (6ти ден по ред се протестира), мислам дека треба да има посебна тема за протестите во Србија.
Ситуацијата во Србија е таква што речиси да нема независни медиуми, па за протестите се известува главно по социјалните мрежи. Највлијателните медиуми или ги игнорираат протестите или за нив се известува крајно тенденционзно, со цел да се оцрнат тие кои протестираат, се пласираат куп невистини.
Реалноста е дека изборите во Србија одржани пред 6 дена се само "капката која ја прели чашата", а не единствена причина и повод за протестите. Се протестира против едноумието, против односот на власта кон граѓаните, против цензурата во медиумите, нерегуларности во изборите...
На улиците се наоѓаат главно млади луѓе, незадоволни од насоката по која се движи Србија под актуелната владеачка гарнитура.
Се протестира во сите поголеми градови во Србија, а протестите го носат називот "Против диктатурата" (#ProtivDiktature).
Мој личен став е дека овие протести се задоцнети (после изборите), ама со оглед на тоа дека менталитетот во Србија и овде е генерално ист, разбирливо е зошто сега се протестира.

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
diktatura vo srbija,dikttatura vo makedonija a tie so protestiraat prasanje e dali znaat sto e diktatura
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.337
Поени од реакции
11.384
diktatura vo srbija,dikttatura vo makedonija a tie so protestiraat prasanje e dali znaat sto e diktatura
ЕУ како ги оценува протестите во Србија ???
важно шарените протести беа добри а сите други што не се нарачани од Сорос не чинат...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.491
Кај нас протестите траат веќе 40-ина дена и тоа се за многу посериозна работа од оние во Србија, но за разлика од Србија ние нашите луѓе кои протестираат ги исмеваме, ама затоа сме тука да го поддржиме Србите:facepalm:

До вчера Србите се чудеа за она што се случува кај нас, но ете и кај нив стигна тоа. Жално е тоа што се случува на Балканов, но тоа е кога се прифаќаат влијанија од надвор. Донекаде можеби и не е логично да протестираат, затоа што тој што сега е претседател победил со значително водство во однос на другите кандидати. Но како и да е, нивна работа си е тоа, ние треба да гледаме како да се спасиме во моментов од непријателите и да си ја сочуваме нашата земја Македонија.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.015
Поени од реакции
1.149
Интересно колку само по твитерот ќе најдеш припадници на Отворено Опшество (така им пишува на профилот) како протестираат со таков жар, со таков понос, и со транспарентни: Вучко колку автобуси да донесе од Шумадија нема да го занеми Београд. Такви и слични објави ќе најдете на трендинг, сега за сега незнам дали е со толкав интензитет како на почетокот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.454
Поени од реакции
19.729
Сељачизмот долго години беше игнориран, како тумор кој не беше третиран и тој си ги јави своите последици после толку време. Структурата која го гласа ученикот на четничкиот крмак шешељ и гробарот николиќ, е од ист калибар како нашиве небањати - луѓе кои поединечно не можат да се наметнат со знаење и интелект, ама затоа компактно и успешно егзистираат во вакви заведени групи.
Сега луѓево се свесни дека овој во вториот мандат ќе се фрли на крадење ко паторот што напраи и подобро за нив што реагираат на време. Балканов општо нема просперитет со десничарски партии, посебно не од овој формат како напредњаците или дпне - популизам, гадна реторика и чист лоповолук.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.337
Поени од реакции
11.384
како сега на народот ќе му направат фуцк ин браин? дека Вучиќ треба да си даде оставка поради протестите, а кај нас има протести а не само што не даваат предвремени избори туку не сакаат да се откажат ниту од тиранската платформа и растурање на државата..
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.511
како сега на народот ќе му направат фуцк ин браин? дека Вучиќ треба да си даде оставка поради протестите, а кај нас има протести а не само што не даваат предвремени избори туку не сакаат да се откажат ниту од тиранската платформа и растурање на државата..
Имаше веќе предвремени избори. Што е ова? Кога ќе му се присака на вмро ќе правиме избори? Додека не го добијат посакуваниот резултат? Прво викаа кризата ќе ја решат избори, ете поминаа, сега пак избори за решавање на кризата? Идиоти чипирани.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.115
Поени од реакции
18.759
Имаше веќе предвремени избори. Што е ова? Кога ќе му се присака на вмро ќе правиме избори? Додека не го добијат посакуваниот резултат? Прво викаа кризата ќе ја решат избори, ете поминаа, сега пак избори за решавање на кризата? Идиоти чипирани.
Сите предвремени избори до сеа беа на барање на СДСМ, не знам веќе ни колку беа низ годиниве, кога и да побараа овие им удоволуваа, сеа и ВМРО нека побара еднаш.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Имаше веќе предвремени избори. Што е ова? Кога ќе му се присака на вмро ќе правиме избори? Додека не го добијат посакуваниот резултат? Прво викаа кризата ќе ја решат избори, ете поминаа, сега пак избори за решавање на кризата? Идиоти чипирани.
sds kutrite po tolku predvrmeni izbori nikogas ne pobedija pa moraa so sip tarite da se zdruzat tiranska platforma da realiziraat,na fabrickite greski prava da im udovoluvaat a sega na edno edistveno baranje na drpmne za predvremeni izbori ne sakaat da im udovolat samo zaradi toa so neznaat dali na toj so se sednati ili toj so im e usta im e podlaboko navlezen a vo race ne ni znaat kolku dzat
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.511
Сите предвремени избори до сеа беа на барање на СДСМ, не знам веќе ни колку беа низ годиниве, кога и да побараа овие им удоволуваа, сеа и ВМРО нека побара еднаш.
Ете бара и нема да му се удоволи, кој ги ебе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.337
Поени од реакции
11.384
Сите предвремени избори до сеа беа на барање на СДСМ, не знам веќе ни колку беа низ годиниве, и ВМРО нека побара еднаш.
и секогаш кога дпмне добиваше на избори, 2-3 дена по формирање на влада сдсм бараше предвремени избори, не чекаа никогаш ни 100 дена влада....
..
туку добар напис, да се потсетиме што Милошевиќ му рекол на Киро Глигоров,
...На крајот заклучил: „Вие Киро, држава ќе добиете, но не знам дали можете да ја сочувате?“

но се ова и во Србија а и кај нас е споредно, најбитмо е што ќе се случи на светско ниво.. голема корист ако во регионот нема криза ако стане вв3...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom