Протести во Србија

Член од
16 април 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
5.982
Тие фабрики даваа 16к+ уште пред 5 год. Ама што че се објаснувам со амеби.
Епа подобро да немаат привилегии и да седи дома народот, невработен. Така?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Тие фабрики даваа 16к+ уште пред 5 год. Ама што че се објаснувам со амеби.
Епа подобро да немаат привилегии и да седи дома народот, невработен. Така?
Кога ќе снемаш аргументи почнуваш со навреди :vozbud:
Баш ми е мило чим така била работата, слободно чукај се во гради со тие странски фирми што даваат просечна плата 40% пониска од просечната, дефинитивно Грујо немаше друг начин да привлече поквалитетни компании со повиски плати.
Тие ефтини популистички мерки и кампањи функционираат кај граѓани со ограничено размислување. Штета што повеќето се такви тука.
Уствари што знам јас, јас сум една обична амеба :lolzz:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.062
Поени од реакции
18.066
Хахаха па да бе, готово од Македонија продадена е. Никако веќе несмееш да се наречеш Македонец или да кренеш Македонско знаме, пази да не те казнат. Незнам кај си ги читал овие глупости али не планирам да те разубедувам поради тоа што ти во главата веќе си имаш запечатено дека е така. Дискутабилно е дали договорот е беше добар или лош, ама факт е дека не мрдна од позиција во која веќе седиме со децении. Стварно ми е жал што тебе ти е побитно дали ќе имаме една претставка на името отколку стандардот на живеење и платите што ги имаме во земјава. За твое разочарување, нит јас сум во партија нит сум во администрација, нит имам некој од фамилија што е вработен во државна администрација, сите сме приватњаци.
На крајот на денот јас имам право на мое мислње, а ти имаш право на твое.

Ако сака народот нека дојде и вмро и левица на власт, немам ништо против тоа доколку повеќето луѓе за нив гласаат. Нека го раскинат преспанскиот договор и нека не изолираат како земја. Ама кога поради таа политика ти или било кој друг во земјава ќе се најде во тесно со пари, и кога одвај ќе крипте крај со крај, само нека ви текне дека веќе не сме северна и сме само Македонија и сите проблеми ќе ви исчезнат. (y)
Автоматски споено мислење:Стандардот е подобрен во овие 3 години повеќе отколку што е подобрен во минатите 10 години пред тоа. За тоа може да се увериш на страната за државен завод за статисика за просечната месечна нето плата бо земјава http://www.stat.gov.mk/PrethodniSoopstenijaOblast.aspx?id=41&rbrObl=14

Целта на аргументот со дебатите ми беше да кажам дека се потранспарентни и не им е страв да се соочат со политичкиот опонент за да може народот сам да си процени кој е подобар и на кој ќе го даде неговиот глас. А зошто Заев го откажал третото соочување искрено првпат слушам, и врска немам зошто. Не сум му негов секретар, само сум некој кој што ја поддржува неговата политика.

1594307820870.png
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
5.982
Кога ќе снемаш аргументи почнуваш со навреди :vozbud:
Баш ми е мило чим така била работата, слободно чукај се во гради со тие странски фирми што даваат просечна плата 40% пониска од просечната, дефинитивно Грујо немаше друг начин да привлече поквалитетни компании со повиски плати.
Тие ефтини популистички мерки и кампањи функционираат кај граѓани со ограничено размислување. Штета што повеќето се такви тука.
Уствари што знам јас, јас сум една обична амеба :lolzz:
Хејташ некои фабрики кои давале пониска плата од просечната, а гласаш за банда што нема ни такви отворено, не па фазла нешто.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Хејташ некои фабрики кои давале пониска плата од просечната, а гласаш за банда што нема ни такви отворено, не па фазла нешто.
Нели не се објаснуваш со амеби?
Да не работиш ти во некој од тие фабриките што ги браниш толку?
Почекај малце гледаш заев најави дека google и facebook ќе ги носи :свиркам:
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.623
Поени од реакции
3.998
Па тие фабрики ја покачија платата поради тоа што тие фабрики беа најпогодени од новата минимална плата :tapp:.Пред да се покачи минималната истите тие фабрики даваа не повеќе од двеста евра плата. А како се донесени тие фабрики, кога ќе погледнеш малце подлабоко а не само површински ќе ти стане јасно зошто се дојдени и колку привилегии добија само за да отворат фабрики тука. Кога ќе им истечат тие привилегии и договори ќе се отидат исто толку брзо колку што си дојдоа, како искористен кондом ќе не фрлат.
За разлика од тебе ја не се чукам во гради со тие странски фирми, ја се гордеам со македонските фирми кои што даваат надпросечни плати Комерцијална Банка (42000мкд просечна плата), Алкалоид(46000 просечна плата) и слично.
Тие донесени странски инвестиции не прават мајмунски работи како нашиве домашни и го дигнаа стандардот значително, плаќаат К-15, плаќаат празник, плаќаат прекувремено работно време, плаќаат саботи, трети смени итн, имаат обезбедено храна и превоз која најмалку кошта 5-6000 месечно итн. Благодарение на тие странски инвестиции со разни саботи и трети смени обични работници почнаа да зимаат и по 20тина илјади денари додека предходно просечен работник зимаше 10тина во нашите домашни. Имале бенефиции и привилегии за да дојдат ? Имаат тоа е точно, ама истите им истекуваат по одредено време (на дел веќе им се истечени па не си отишле) а ефектите од нив врз економијата е огромна. Па само еден Џонсон мети пред година-две плати скоро 30 милиона данок на добивка, ако во 2012 добивката на странските инвестиции беше 120 милиона во 2019 веќе беше 250 милиона евра па рачунај само по тој основ колку приход има државата а има уште 10тина други ставки по кои овие прават импакт врз економијата и буџетот. А ти продолжи да се гордееш што лоповот Хари Костов преку КБ го пљачка народот и прави милионски профити додека им фрла трошки на вработените и скоро секоја година наместо да го зголемува бројот на вработени - он го намалува истиот
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Тие донесени странски инвестиции не прават мајмунски работи како нашиве домашни и го дигнаа стандардот значително, плаќаат К-15, плаќаат празник, плаќаат прекувремено работно време, плаќаат саботи, трети смени итн, имаат обезбедено храна и превоз која најмалку кошта 5-6000 месечно итн. Благодарение на тие странски инвестиции со разни саботи и трети смени обични работници почнаа да зимаат и по 20тина илјади денари додека предходно просечен работник зимаше 10тина во нашите домашни. Имале бенефиции и привилегии за да дојдат ? Имаат тоа е точно, ама истите им истекуваат по одредено време (на дел веќе им се истечени па не си отишле) а ефектите од нив врз економијата е огромна. Па само еден Џонсон мети пред година-две плати скоро 30 милиона данок на добивка, ако во 2012 добивката на странските инвестиции беше 120 милиона во 2019 веќе беше 250 милиона евра па рачунај само по тој основ колку приход има државата а има уште 10тина други ставки по кои овие прават импакт врз економијата и буџетот. А ти продолжи да се гордееш што лоповот Хари Костов преку КБ го пљачка народот и прави милионски профити додека им фрла трошки на вработените и скоро секоја година наместо да го зголемува бројот на вработени - он го намалува истиот
Истиот тој лопов Хари Костов вработува кадар кој го плаќа екстра (42000 мкд просечна плата), ако тоа се трошки тогаш како ја нарекуваш плтата од 300 евра во Џонсон Мети кој што прави 4 пати поголема добивка од Комерцијална? Истиот овој муабет ќе ми го правеше и ако даваа 9000 Џонсон Мети и ќе викаше "барем вработија луѓе кој безтоа ќе седеле дома". Не е тоа финтата дај шта даш, политичарите ги плаќаме и ја и ти за да донесат екстра компании со екстра услови за вработените а не некои вакви мизерни плати. Единиот придонес што го имаат овие фабрики е за вмро кој што добива евтини политички гласови од вас поради тоа што истава приказна ви ја кажуваат и им верувате. Придонесот што го даваат за државата е минимален и незначителен.

Се додека ваквиот менталитет владее во Македонија ќе останеме на тоа ниво кај што сме, плукај го своето (домашните компании) и чукај се у гради за странскиве компании што буквално ви пуштаат трошки.
Автоматски споено мислење:

Многу ми е убаво кога ви правам дупки во приказниве кој што ви ги "продава" вмро :uzi:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
431
Поени од реакции
414
Истиот тој лопов Хари Костов вработува кадар кој го плаќа екстра (42000 мкд просечна плата), ако тоа се трошки тогаш како ја нарекуваш плтата од 300 евра во Џонсон Мети кој што прави 4 пати поголема добивка од Комерцијална?
Еден зелка друг месо, во просек сарма.
Оддели просечни менаџерски со просечни работнички плати, па сподели да ја осознаеме реалноста на јадните македонски корпорации во обид. 42000 тролололо, уствари 9 вработени по 20000мкд и еден менаџер со 4000еур и вистина толку е.
За фармацевтски сектор знам од прва рака дека е така, веројатно и кај гореспоменатите банкари е така.
Мислам во ред, приватен сектор капиталисти бла бла бла нивни фирми нивни правила, ама без глорифицирање.

Целосно надвор од темата сме, ама вакви фарбања на мозок не смеат да поминуваат како вистина.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Еден зелка друг месо, во просек сарма.
Оддели просечни менаџерски со просечни работнички плати, па сподели да ја осознаеме реалноста на јадните македонски корпорации во обид. 42000 тролололо, уствари 9 вработени по 20000мкд и еден менаџер со 4000еур и вистина толку е.
За фармацевтски сектор знам од прва рака дека е така, веројатно и кај гореспоменатите банкари е така.
Мислам во ред, приватен сектор капиталисти бла бла бла нивни фирми нивни правила, ама без глорифицирање.

Целосно надвор од темата сме, ама вакви фарбања на мозок не смеат да поминуваат како вистина.
Математикава ја имам правено и не планирам да ти ја пишувам овде. Информациите ти се јавно достапни на нивните страни. И Комерцијална Банка и Алкалоид ти се тргуваат на берза и сите нивни информации, трошоци, приходи и бр на вработени се јавно достапни. Кога ќе ја направиш математиката ќе видиш дека си грешка, дури и да има пеесетина лица со по 3000евра плата, на толкав број на вработени неможат многу да ја дигнат просечната плата, можат само да ја поместат за 3-4 илјади мкд.
Интересно е што и јас имам информации од фармацевстскиот сектор од прва рака и знам дека е неточно тоа што го пишуваш. Мн сум надвор од темава па ако си заинтересиран пиши ми порака па да видиме кој е во право.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
431
Поени од реакции
414
Математикава ја имам правено и не планирам да ти ја пишувам овде. Информациите ти се јавно достапни на нивните страни. И Комерцијална Банка и Алкалоид ти се тргуваат на берза и сите нивни информации, трошоци, приходи и бр на вработени се јавно достапни. Кога ќе ја направиш математиката ќе видиш дека си грешка, дури и да има пеесетина лица со по 3000евра плата, на толкав број на вработени неможат многу да ја дигнат просечната плата, можат само да ја поместат за 3-4 илјади мкд.
Интересно е што и јас имам информации од фармацевстскиот сектор од прва рака и знам дека е неточно тоа што го пишуваш. Мн сум надвор од темава па ако си заинтересиран пиши ми порака па да видиме кој е во право.
Што е неточно? Дека просекот го прават менаџерските плати? 4 илјади може не е многу дигање за топ менаџментот со 10-15 илјади еур плата и среден менаџмент со 2-5 илјади еур, ама за тие со просечна е "поместување" од скоро 20%. Дури и да ја земеме таа "просечната" од 42000, пак е "поместување" од скоро 10%.
Инаку баш би сакал да прочитам издржана анализа од некој добар економист кој би бил независен од страните, за ефектот од работата на ете пример Алкалоид, Комерцијална Банка, Кромберг и Шуберт, Џонсон Мети и Гентерм врз државата, економијата и општеството. Знам дека нема, па не би сакал да форсирам.

Ама во ред е, ниту сакам, ниту имам намера и потреба да посветувам време за детално проучување на финансиите на било кое деловно друштво. Само посакувам што е можно поскоро да се среди ситуацијата со вирусот и да се вратиме во целост на пазарните принципи на работа во секој поглед, па секој (и поединец и фирма) согласно способностите да има можност да си ја бара среќата било во државава или во странство и приказните за апстрактна девиза "наше домашно" да се намалат, идеално и да прекинат.

Тука би завршил, ептен сум надвор од темата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
4.671
Поени од реакции
6.338
Што е неточно? Дека просекот го прават менаџерските плати? 4 илјади може не е многу дигање за топ менаџментот со 10-15 илјади еур плата и среден менаџмент со 2-5 илјади еур, ама за тие со просечна е "поместување" од скоро 20%. Дури и да ја земеме таа "просечната" од 42000, пак е "поместување" од скоро 10%.
Инаку баш би сакал да прочитам издржана анализа од некој добар економист кој би бил независен од страните, за ефектот од работата на ете пример Алкалоид, Комерцијална Банка, Кромберг и Шуберт, Џонсон Мети и Гентерм врз државата, економијата и општеството. Знам дека нема, па не би сакал да форсирам.

Ама во ред е, ниту сакам, ниту имам намера и потреба да посветувам време за детално проучување на финансиите на било кое деловно друштво. Само посакувам што е можно поскоро да се среди ситуацијата со вирусот и да се вратиме во целост на пазарните принципи на работа во секој поглед, па секој (и поединец и фирма) согласно способностите да има можност да си ја бара среќата било во државава или во странство и приказните за апстрактна девиза "наше домашно" да се намалат, идеално и да прекинат.

Тука би завршил, ептен сум надвор од темата.
Забораи братот да спомне еден факт, што треба да напраиш за да се вработиш у комерцијална и алкалуид. И покрај тоа платите за инженери/техничари се тука негде во Мети. Смешно е да ги критикуваш кога изборот за вработените не е алкалуид или мети туку мети или такси возење.
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.647
Поени од реакции
6.440
Aбе отворете си теми прекинете веќе и овде да спамате. Аман досадни сте.

Он топик: Добро обработена работа на вучиќ и беба поповиќ. Штета што го обесмислија протестот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
5.982
Нели не се објаснуваш со амеби?
Да не работиш ти во некој од тие фабриките што ги браниш толку?
Почекај малце гледаш заев најави дека google и facebook ќе ги носи :свиркам:
Ајде ти таму че работиш во гугл, не сме јаки ние за таму па во гентерм че си работиме за 15, благодарение на отецот од муртино.
 
На врв Bottom