Протести во Србија

Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Da i? Toj istiot grujo so tvoive go osudija taka? So sase vo ista kelijaa so lezi, taka?
Tie istite osuduvaci so go osudija od neshkoski ubiecot, taka? Istite tie so donesoa red i mir vo drzavavaaa, a? niv ce gi glasaS?
Хахахаха многу се лажеш ако мислиш дека ќе ги бранам сдс ;). Но можам да ти тврдам дека во овој момент се далеку подобри од вмро. Се додека седиштето на партијата им е во тој замокот (кој што впрочем е најскапо седиште на било кој партија во Европа) што е симбол на криминал не заслужуваат ни еден глас.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
5.982
Хахахаха многу се лажеш ако мислиш дека ќе ги бранам сдс ;). Но можам да ти тврдам дека во овој момент се далеку подобри од вмро. Се додека седиштето на партијата им е во тој замокот (кој што впрочем е најскапо седиште на било кој партија во Европа) што е симбол на криминал не заслужуваат ни еден глас.
Со што се подобри? Што нааправија добро во последниве3-4год?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Со што се подобри? Што нааправија добро во последниве3-4год?
Ко за почеток минималната плата која што во сите 10+ години владеење на вмро си остана иста, 9000мкд овие во рок од 3 години ја накачија за преку 60% до 14500. Второ конечно почнаа лидерите на сите партии да искачаат на дебати и да си ги соочуваат нивните ставови, за разлика од Грујо којшто 10 години го немавме видено на дебата или на интервју без местени прашања. Треба уште?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
821
Поени од реакции
948
Ко за почеток минималната плата која што во сите 10+ години владеење на вмро си остана иста, 9000мкд овие во рок од 3 години ја накачија за преку 60% до 14500. Второ конечно почнаа лидерите на сите партии да искачаат на дебати и да си ги соочуваат нивните ставови, за разлика од Грујо којшто 10 години го немавме видено на дебата или на интервју без местени прашања. Треба уште?
Ти нормален ли си бе? Колку години имаш? Ако си мал, извини. Ако си постар и ако вака размислуваш, налет и држава и све.

Вакви ко тебе се изглеа сите тие 300К+ гласачи. Дно дна. Радикални промени треба у државава. Дебати донеле.. јаооо :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Ти нормален ли си бе? Колку години имаш? Ако си мал, извини. Ако си постар и ако вака размислуваш, налет и држава и све.

Вакви ко тебе се изглеа сите тие 300К+ гласачи. Дно дна. Радикални промени треба у државава. Дебати донеле.. јаооо :tapp::tapp::tapp:
Ај темолам објасни ми што грешам. Еве да ги земеме за пример овие параментарни избори, лидерите на двете најголеми партии имаа 3 дуели. Ај сега да ги земеме сите минати избори и пробај да најдеш една дебата. Патем пиши на youtube "Груевски дебата/дуел" да видиме дали една ќе искочи?
Автоматски споено мислење:

Нејќам да навредам никого, ама стварно треба да живеете во заблуда за да гласате за вмро. Буквално боље гласајте за Интегра или Левица отколку овој рециклиран кадар на Грујо. Поздрав
 
Член од
28 август 2009
Мислења
821
Поени од реакции
948
Ај темолам објасни ми што грешам. Еве да ги земеме за пример овие параментарни избори, лидерите на двете најголеми партии имаа 3 дуели. Ај сега да ги земеме сите минати избори и пробај да најдеш една дебата. Патем пиши на youtube "Груевски дебата/дуел" да видиме дали една ќе искочи?
Автоматски споено мислење:

Нејќам да навредам никого, ама стварно треба да живеете во заблуда за да гласате за вмро. Буквално боље гласајте за Интегра или Левица отколку овој рециклиран кадар на Грујо. Поздрав
Ако од овие 3 години, најголем аргумент за работата на сдс е дека имало дебата, тогаш што правиме муабет? За Левицам ќе гласам, имам кажано веке 10 пати.

Ама кога вакви ко тебе ќе прочитам дека бранат партија која не продаде како нација и држава, сме потсмев и играчка во европа, те дупи кој стигне, кога слушавме како објавуваа бомби за вмро, а овие сеа го правеле истото тоа, можеби и повеќе, но сега се на власт па дозволено е, кога договарале со истите луѓе кои ги критикуваа дека се криминалци (Мијалков....), кога пратеници кои треба да ги гонат ги земаа само да дадат глас и никому ништо, кога слушаме пак нови снимки за 300 глупости кои ги прават како партија.. што сакате повеќе бе? Знаме не смеам да кренам Македонско, не смеам да кажам дека сум Македонец, срамота е. Да се срамиш да си ја кажеш државата во која живееш. И вие и вмро не дупите со години. Многу офтопик, темава е за сосема друга работа ама провоцирате за џабе. Али така е дека сите сте вработени партиски во администрација, не знаете како е да те боли глава секој ден, да мислиш дали до 15ти ќе ти дадат плата или ќе чекаш уште зошто така газдата сакал. Морони неписмени.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.706
Поени од реакции
4.286
Ај темолам објасни ми што грешам. Еве да ги земеме за пример овие параментарни избори, лидерите на двете најголеми партии имаа 3 дуели. Ај сега да ги земеме сите минати избори и пробај да најдеш една дебата. Патем пиши на youtube "Груевски дебата/дуел" да видиме дали една ќе искочи?
А што фајде од дебатите? Ќе го подобрат ли стандардот? Зошто Заев го откажа третото соочување со Мицкоски?
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Ако од овие 3 години, најголем аргумент за работата на сдс е дека имало дебата, тогаш што правиме муабет? За Левицам ќе гласам, имам кажано веке 10 пати.

Ама кога вакви ко тебе ќе прочитам дека бранат партија која не продаде како нација и држава, сме потсмев и играчка во европа, те дупи кој стигне, кога слушавме како објавуваа бомби за вмро, а овие сеа го правеле истото тоа, можеби и повеќе, но сега се на власт па дозволено е, кога договарале со истите луѓе кои ги критикуваа дека се криминалци (Мијалков....), кога пратеници кои треба да ги гонат ги земаа само да дадат глас и никому ништо, кога слушаме пак нови снимки за 300 глупости кои ги прават како партија.. што сакате повеќе бе? Знаме не смеам да кренам Македонско, не смеам да кажам дека сум Македонец, срамота е. Да се срамиш да си ја кажеш државата во која живееш. И вие и вмро не дупите со години. Многу офтопик, темава е за сосема друга работа ама провоцирате за џабе. Али така е дека сите сте вработени партиски во администрација, не знаете како е да те боли глава секој ден, да мислиш дали до 15ти ќе ти дадат плата или ќе чекаш уште зошто така газдата сакал. Морони неписмени.
Хахаха па да бе, готово од Македонија продадена е. Никако веќе несмееш да се наречеш Македонец или да кренеш Македонско знаме, пази да не те казнат. Незнам кај си ги читал овие глупости али не планирам да те разубедувам поради тоа што ти во главата веќе си имаш запечатено дека е така. Дискутабилно е дали договорот е беше добар или лош, ама факт е дека не мрдна од позиција во која веќе седиме со децении. Стварно ми е жал што тебе ти е побитно дали ќе имаме една претставка на името отколку стандардот на живеење и платите што ги имаме во земјава. За твое разочарување, нит јас сум во партија нит сум во администрација, нит имам некој од фамилија што е вработен во државна администрација, сите сме приватњаци.
На крајот на денот јас имам право на мое мислње, а ти имаш право на твое.

Ако сака народот нека дојде и вмро и левица на власт, немам ништо против тоа доколку повеќето луѓе за нив гласаат. Нека го раскинат преспанскиот договор и нека не изолираат како земја. Ама кога поради таа политика ти или било кој друг во земјава ќе се најде во тесно со пари, и кога одвај ќе крипте крај со крај, само нека ви текне дека веќе не сме северна и сме само Македонија и сите проблеми ќе ви исчезнат. (y)
Автоматски споено мислење:

А што фајде од дебатите? Ќе го подобрат ли стандардот? Зошто Заев го откажа третото соочување со Мицкоски?
Стандардот е подобрен во овие 3 години повеќе отколку што е подобрен во минатите 10 години пред тоа. За тоа може да се увериш на страната за државен завод за статисика за просечната месечна нето плата бо земјава http://www.stat.gov.mk/PrethodniSoopstenijaOblast.aspx?id=41&rbrObl=14

Целта на аргументот со дебатите ми беше да кажам дека се потранспарентни и не им е страв да се соочат со политичкиот опонент за да може народот сам да си процени кој е подобар и на кој ќе го даде неговиот глас. А зошто Заев го откажал третото соочување искрено првпат слушам, и врска немам зошто. Не сум му негов секретар, само сум некој кој што ја поддржува неговата политика.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.340

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.706
Поени од реакции
4.286
Стандардот е подобрен во овие 3 години повеќе отколку што е подобрен во минатите 10 години пред тоа. За тоа може да се увериш на страната за државен завод за статисика за просечната месечна нето плата бо земјава http://www.stat.gov.mk/PrethodniSoopstenijaOblast.aspx?id=41&rbrObl=14

Целта на аргументот со дебатите ми беше да кажам дека се потранспарентни и не им е страв да се соочат со политичкиот опонент за да може народот сам да си процени кој е подобар и на кој ќе го даде неговиот глас. А зошто Заев го откажал третото соочување искрено првпат слушам, и врска немам зошто. Не сум му негов секретар, само сум некој кој што ја поддржува неговата политика.
Во стандардот не спаѓа само просечната плата, туку и животните трошоци. Струја, вода, парно, превоз, патарина, леб, шеќер, масло...
Твое право е да поддржуваш нечија политика. Јас мислам дека политиката на Заев е многу погрешна и не ја поддржувам. Ти наброја дебати и просечна плата како позитивни работи, ако јас почнам да ги набројувам негативните, цела страна ќе испишам.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
5.066
Поени од реакции
5.982
Ко за почеток минималната плата која што во сите 10+ години владеење на вмро си остана иста, 9000мкд овие во рок од 3 години ја накачија за преку 60% до 14500. Второ конечно почнаа лидерите на сите партии да искачаат на дебати и да си ги соочуваат нивните ставови, за разлика од Грујо којшто 10 години го немавме видено на дебата или на интервју без местени прашања. Треба уште?
Платата се покачи поради фабриките на грујо. Гентерм, Дрексламаер, Кронберт итн.. се еден куп нови работни места, плус додади на тоа и дека еден куп народ се исели = зголемена плата. Проста математика, појче работни места, помалце работна сила.
За разлика од ова, сдс затвори еден куп фабрики и нема отворено НИТУ една. Тие фабриките кои што ги хејтавте дека се земало 250-300е плата, сеа со нив се гордеете и се чукате во гради.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
33
Поени од реакции
26
Платата се покачи поради фабриките на грујо. Гентерм, Дрексламаер, Кронберт итн.. се еден куп нови работни места, плус додади на тоа и дека еден куп народ се исели = зголемена плата. Проста математика, појче работни места, помалце работна сила.
За разлика од ова, сдс затвори еден куп фабрики и нема отворено НИТУ една. Тие фабриките кои што ги хејтавте дека се земало 250-300е плата, сеа со нив се гордеете и се чукате во гради.
Па тие фабрики ја покачија платата поради тоа што тие фабрики беа најпогодени од новата минимална плата :tapp:.Пред да се покачи минималната истите тие фабрики даваа не повеќе од двеста евра плата. А како се донесени тие фабрики, кога ќе погледнеш малце подлабоко а не само површински ќе ти стане јасно зошто се дојдени и колку привилегии добија само за да отворат фабрики тука. Кога ќе им истечат тие привилегии и договори ќе се отидат исто толку брзо колку што си дојдоа, како искористен кондом ќе не фрлат.
За разлика од тебе ја не се чукам во гради со тие странски фирми, ја се гордеам со македонските фирми кои што даваат надпросечни плати Комерцијална Банка (42000мкд просечна плата), Алкалоид(46000 просечна плата) и слично.

Во стандардот не спаѓа само просечната плата, туку и животните трошоци. Струја, вода, парно, превоз, патарина, леб, шеќер, масло...
Твое право е да поддржуваш нечија политика. Јас мислам дека политиката на Заев е многу погрешна и не ја поддржувам. Ти наброја дебати и просечна плата како позитивни работи, ако јас почнам да ги набројувам негативните, цела страна ќе испишам.
Во право си дека спаѓаат и трошоците, но во овој случај минималната и просечната плата овие 3 години растеа многу побрзо од инфлацијата во земјава, можеш да си провериш на интернет.
Твое право е да поддржуваш кого сакаш. И се согласувам со тебе, има и тешки глупости направено Заев овие 3 години и сум го критикувал за тоа. Не сум јас од оние партиски зомбиња без мозок што ќе поддржува што и да каже партијата без да размисли, таквите гласачи впрочем им се омилени на партиите. Баш напротив сметам дека гласачите уште повеќе треба да си ја критикуваат својата партија за да се поправи и стане подобра. Но не критики од типот ко што беа погоре "Сегде не дупат за името и несмеам да извадам македонско знаме" туку конструктивни критики. Во овој случај сметам дека позитивни работи имаше повеќе од негативни, но тоа е мое мислење. Ако сметаш дека не е така твое право си е на кој ќе го дадеш твојот глас овие избори. Мило ми е што барем за тоа се согласуваме.
 
Последно уредено:
На врв Bottom