Приватни средни училишта во Македонија

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Приватно средно школо, абе ќе се прави ли у скоро приватно основно школо? мош има и такви што им е тешко државно основно.

Секоја чест за исклучоците (како на пример НОВА, ама Јахја Кемал и останати приватни "училишта" ми се некако шит, ако грешам некој што е од таму нека ме упати подобро).

И да имам едно прашање до останатите:
Кога би можеле, на што попрво би ги дале парите, на приватно средно училиште или на приватен универзитет?



pa tie so imaat pari da go pratat deteto u privatno sredno kje imaat pari i za privaten fax...
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
... a shto e so ova novovo, privatno...vo osnovnoto KJ Pitu...Kisela Voda Skopje.... nekoi vikaat ima na internet...ama koga se javuvale vo KJ Pitu im vikale deka tie nishto neznaat za otvoranje sredno vo nivnata zgrada, a nekoi zboruvaat deka veke imalo zapishano 40 ucenici.... Ako nekoj neshto cul... neka pojasni za shto se raboti... dali e dobra laga..ili navistina se otvora novo ucilishte...barav na internet...ama ne najdov....
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
a koj e toj so vlegol vo Nova so stipendija? Zs nie imavme predavanje na krajov od godinava od nova, i ne spomnaja niso za stipendija, a ko gi prasavme rekoja deka ne praktikuvale taka...ili ne izlazaja ili...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Има неколку македонци што завршиле на Харвард, но ова детево е првото што доби целосна стипендија од Харвард што мислам дека воопшто не е лесно да се добие стипендија од еден од најдобрите, а ако не и најдобар факултет во светот. А и во Нова гарант има добри ученици кои пред се се борат за добри резултати и за можност за студирање во странство секако со стипендија. По тоа посебно го ценам ова средно школо, што многу ученици добиваат стипендии од најдобрите факултети. Во државните средни училишта тоа е речиси невозможно, иако се случило да стипендираат некој стварно добар талент но тоа е реткост. А како што има неписмени и во државните училишта и мама и тато со врски ќе му поправат оценки и со некоја бонбонера или евро, така сигурно има и во Нова. Но дефинитивно е потешко во државните средни училишта и построго тука нема дискусија.
А знам има стипендии за учење во Нова, лани се доделуваа 2 и ја терав сестра ми да оди на тестирањата но не сакаше. Се распрашавме и конкуренцијата е голема и навистина се тешки тестовите.
И она што ми се свиѓа во Нова е програмата си одбираат сите предмети кои ги сакаат учениците а во државните учиш со избирање и ти даваат сакаш информатика или етика? и мораш да избереш сакаш неќел
Е лошо во Нова е што е навистина скапо. 6 000 евра од година не се малку. Значи всушност тоа задоволство им е оставено на оние од високата класа.
 

bavarec_oh

FCB Support
Член од
8 ноември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
1
Е лошо во Нова е што е навистина скапо. 6 000 евра од година не се малку. Значи всушност тоа задоволство им е оставено на оние од високата класа.
Кај виде дека е 6000 евра од година?!?

А за стипендии има, ова година требаше да се доделат 3, доделија 4. Јас бев на тестот, кој и не беше многу тежок ако барем малце си се подготвил, јас без учење бев 30ти.

Полагав и во Јахја, каде што добив попуст, и таму ке учам. И нема да спијам во интернат бидејќи не сум таков тип;)

А иначе за мороните, такви имаш и во државните училишта. И таму и таму се поправаат оцени од тато д-р или мама адвокат.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Полагав и во Јахја, каде што добив попуст, и таму ке учам. И нема да спијам во интернат бидејќи не сум таков тип;)
Спајдер од форумов мислам дека се отпиша од Јахја. Консултирај се со него пред да донесеш конечна одлука, имаше пишувано и на темата .
 

bavarec_oh

FCB Support
Член од
8 ноември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
1
Спајдер можда се отпиша, ама имам другари кои завршија, и знам како е...а башка збориме и за различни места, он мислам дека збори за Скопје, а јас за Струга
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Bavarec, нека ти е со среќа. Реков, стипендистите, и само тие имаат било какви шанси да постигнат онолку колку шо дале пари за тоа приватно. А што не си во интернат е уште еден гоооолем плус. Апсурдно е да ги поминеш најубавите години од животот гледајќи ги еднаш неделно твоите другари, девојка, родители етц и давам еден наглас на твоите другари кои се однесуваат сто пати послободно и посреќно од тебе. Како што и претходно спомнав, глупо е и тоа што часовите траат повеќе од што е потребно, но тоа јас сигурно не можам да го сменам. Со среќа таму, и внимавај да го научиш убаво турскиот јазик. Ќе ти треба во школово. :wink:
И сега не ми се бара, но како и многумина луѓе сметав дека школово ми е една голема златна шанса, која не смеам да ја пропуштам. Не знам дали да се смеам или да плачам сега на коментарите на претходната тема за приватни школи што сум ги давал на кајганава пред една година за Јахја Кемал и неговите големи предности. Не велам дека и ти ќе се предомислиш, но не биди сигурен во сите муабети од твоите другари. И јас познавав еден братучед на мој пријател кој заврши во Јахја и отиде во Америка. Но тој беше прогласен за ученик на годината во Јахја и беше 100% стипендист. Настрана од него, ја познавав и Ада(бар бевме се виделе во живо, таа заврши таму) и ја познавав Цуценце(се отпиша на 1 година полугодие). И нивните коментари уште тогаш(пред да се запишам) беа негативни. Но затоа постоеше целата фантазија како и јас ќе одам во проклето странство. Постоеа сите муабети на очајните родители кои жалат што немаат пари да го пуштат детето во тоа скапоцено школо и сите муабети на побогатите родители кои ја имаат онаа насмевка дека зачувале пари доволно за детето да заврши во прочуеното школо Јахја . Има стекнато многу голема репутација. Не е попуста, бидејќи има добри. Но дали некогаш некој прашал за оние лошите и каква е нивната состојба?....
Како една слика, од 90 ученици, некаде 30тина паднаа по Англиски(да, да предметот каде што повторувавме скоро се од основно), и Турски повторно 30тина(ама од 70 негде дека има некој што им е мајчин јазик или не го учат бидејќи го знаат материјалот за 1 година). Епа и овие треба да влијаат, но родителите како овци ги праќаат во Јахја Кемал децата откако гледаат за стипендиите, а ко прво не ја зимаат во предвид нивната интелигенција и нивната посветеност(попусто е детето на сила да го тераш да оди во Јахја, бидејќи таму нема да го претворат во добар ученик, туку ќе му попуштаат, нема да научи тој ништо, а родителот ќе си ги истроши парите), а ко второ воопшто не сакаат да видат подалеку од високите статуи изградени од оние што земале златни медали на натпревари.
И така. Но ете пак ќе кажам, со среќа баварец. Сепак има деца што успеваат и се надевам дека ќе бидеш еден од нив :)
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Никогаш не сум сакала да учам средно во приватно училиште, знам дека има поголеми предности ама несакам да учам со некои разгалени и нафурани бугаташи кои после часовите ги чека мерцедес пред школо
(секоја чест на исклучоците особено на тие со стипендија)
од нашиве приватни најдобро е во нова а за јахја...бев во тоа школо и не ми се свиѓаше ни на изглед и за тие 2 саати што ги поминав таму со деца од школото стварно ми беа одбивни и часовите по физичко ги држат во панче гимназијата:tapp:

а за тоа дека во приватните се учи на англиски и било потешко..па добро и во гимназиите државни има белингвални(англиски, француски и германски), кај мене има англиска и француска и на пример англиската учат се на англиски уште од прва година и плус нив им предаваат оние менталните професори што ептен малтеретираат за разлика од приватните кај што професорите мора да се подобри и поразбирливи
па сеа кај е потешко???
 

lidu6

искусен форумџија
Член од
8 јуни 2008
Мислења
181
Поени од реакции
8
Nemam loso mislenje za privatnite sredni ucilista:smir:
Toa so predavanjata na angliski e navistina super, toa bese edna od pri4inite so polagav vo jaha kemal...
Poso ne bev vo prvite 18 si se zapisav ekonomsko:uvo::uvo::uvo:
A da ja imav taa sansa da ucam vo privatno skolo zosto da ne???:baeh:
 
Член од
4 ноември 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
петта приватна гимназија

Мислам дека не вреди да се дава пари за средно образование, треба да се вложи се во факултетот.
ги гледам кај мене на факс од петта гимназија, греота се, ко недајбоже со недостатоци..
Стварно нема смисла непроверени информации да пишувате на форумиве. Butterfly или не си на факс или не гледаш добро, пошто на факс неможеш да ги гледаш какви се тие од петта гимназија од проста причина што ги нема. Ако си подобро информиран ќе знаеш дека Петта приватна гимназија се отвори пред 3 години, што значи дека најстарите ученици се сега ТРЕТА година и се далеку од факултет! Ако некому му е криво што неможел да се запише во приватно училиште не треба да ги омаловажува тие што можеле. Ученици има секакви секаде, и добри и лоши, а тоа што ги разликува приватните од средните училишта се условите за учење и професорите!
 

Mag_sk

••• dreamer •••
Член од
8 октомври 2008
Мислења
43
Поени од реакции
0
Сосема се согласувам со Мармалад!

Незнам зошто толку имате против приватните школи, па дури Foxy`BuTTerFLY измислува работи...по секоја цена , само колку да ги деградира професорите и учениците...стварно нема смисла:nenene:

 
Член од
14 октомври 2008
Мислења
116
Поени од реакции
0
ako sakas da ucis, ke ucis i vo privatna i vo drzavna gimnazija..:smir:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Од сите приватни средни училишта најмногу ме нервира САБА (Средношколска академија за бизнис и администрација).
Почнувајќи од првата нивна реклама: сакаш училиштето да биде полесно од било кога, до флаерите што ги делеа со изјави од ученици: многу ми се допаѓа во САБА...
Сега гледам дека оние што си отсуствуваат по 50 часа во неделата и што просекот им е толку низок сакаат да одат во САБА.
Е тоа е веќе одбивно школо за мене и таму не би се запишал!
Сепак државен си е државен.
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Стварно нема смисла непроверени информации да пишувате на форумиве. Butterfly или не си на факс или не гледаш добро, пошто на факс неможеш да ги гледаш какви се тие од петта гимназија од проста причина што ги нема. Ако си подобро информиран ќе знаеш дека Петта приватна гимназија се отвори пред 3 години, што значи дека најстарите ученици се сега ТРЕТА година и се далеку од факултет! Ако некому му е криво што неможел да се запише во приватно училиште не треба да ги омаловажува тие што можеле. Ученици има секакви секаде, и добри и лоши, а тоа што ги разликува приватните од средните училишта се условите за учење и професорите!

Абе информирај се прво.Па петта приватна гимназија изведува настава во објектот на ФОН ако не грешам.:pos2:

Сосема се согласувам со Мармалад!

Незнам зошто толку имате против приватните школи, па дури Foxy`BuTTerFLY измислува работи...по секоја цена , само колку да ги деградира професорите и учениците...стварно нема смисла:nenene:

Не измислува !!!

ПРИВАТНА ГИМНАЗИЈА+ПРИВАТЕН ИНТЕРНАТ=ЗАТВОР
 

Kajgana Shop

На врв Bottom