Приватни средни училишта во Македонија

Член од
17 август 2006
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali nekoj znae kolku privatni ucilista ima vo makedonija i komentari za niv?
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Претпоставувам мислиш на средни училишта. Мислам дека има 5.
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Јас знам за Јахја Кемал,Нова,5 гимназија,таа америчка има една и толку..............
 
Член од
20 август 2006
Мислења
12
Поени од реакции
0
3 tipa na privatni ucilista

Imas 3 tipa na privatni ucilista.
1.Uciliste za mentalni deca cii roditeli imaat pari i im plakaat ucenje
2.Uciliste za deca koi sakaat da im bide ispran mozokot i da ja zaboravat svojata istorija
3.Uciliste za kako da stanes najgolem moron na planetava

:):):):):):):)
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Imas 3 tipa na privatni ucilista.
1.Uciliste za mentalni deca cii roditeli imaat pari i im plakaat ucenje
2.Uciliste za deca koi sakaat da im bide ispran mozokot i da ja zaboravat svojata istorija
3.Uciliste za kako da stanes najgolem moron na planetava

:):):):):):):)
Ех сега до некаде си во право, ама еве средните училишта во Македонија не се признаени некаде во странство, а некои приватни се, и затоа се запишуваат или се префрлуваат после само последна година да завршат на приватно средно за да заминат од државата. Знам такви примери од моја генерација. Инаку да, со приватните средни и те како можеш да станеш најголем морон, ама зависи и кои приватни средни.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Po glupa investicija od toa jas ne mozam da zamislam...
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
17
Поени од реакции
3
Imas 3 tipa na privatni ucilista.
1.Uciliste za mentalni deca cii roditeli imaat pari i im plakaat ucenje
2.Uciliste za deca koi sakaat da im bide ispran mozokot i da ja zaboravat svojata istorija
3.Uciliste za kako da stanes najgolem moron na planetava

:):):):):):):)
леле боже не знаете колку ме фрустрираат вакви коментари!!!!!
сега вака слушајте сите што имате вакво мислење, зошто има луѓе што се утепуваат од учење во такви таканаречени училишта за морони.
јас сум сега за втора во нова, и сум со целосна стипендија, значи не сум тука со никакви пари и поминав низ многу напорни тестирања во конкуренција со мнооогу деца од цела македонија за да ја добијам стипендијава што мислам дека значи дека имам барем малку мозок во главата.
и јас на времето мислев дека нова е школо за мамини мази и морони ама еве сега кога дојдов и кога видов уствари како е.. немате право да зборите кога не знаете. Немојте да осудувате така одма.
Како прво и основно, овој систем на образование е многу поразличен и потежок од оној во другите средни. се се учи на англиски, баш се- математика, биологија, хемија, така да англиски зборуваме супер.
наставата се одвива на ТРИ НИВОА:
basic (основно)
regular (нормално) i
honors (напредно)
не викам дека нема идиоти што се запишале со намисла да им биде лесно и ништо да не учат- ги има и тоа многу, и сите се во basic и не знаат да зуцнат англиски. ама па да не нема такви кецароши во државните средни??? ај ти се молам.
од друга страна, има и нормални, амбициозни луѓе што цела настава ја следат на НАПРЕДНО НИВО, и да ти кажам дека нас ни е 1000000 пати потешко отколку на тие што учат во др средни школи. имаме тестови СЕКОЈА НЕДЕЛА, без преувеличување, баш секоја недела по секој предмет, да не се дозволи да учиме кампањски туку постепено. исто не можат да пројдат ни па бубалици зошто учење на памет не се толерира. а башка и на крај на година имаме краен испит од цел материјал по секој предмет.
замисли да учиш виша биологија и математика, и + на англиски!!
не знам баш дали ќе си морон! и + мораме да имаме уште еден странски јазик и тоа имаме час секој ден.
Посебно ние стипендистите мораме да одржуваме просек 10, ама има и деца што си плаќаат и пак се одлични.
е сега ако имаме подобри услови и подобро образовани професори ( сите имаат предавано во странство) не сме ние криви што вие имате проблеми со некои од вашите!!!!
во трета и четврта можеме да бираме меѓу меѓународна матура и виша програма, две многу многу тешки програми, ама барем после си имаме солидни можности за студии во странство. СИТЕ ама баш СИТЕ ученици што следеле настава на напредно ниво и земале некоја од програмите во трета се сега во странство. тие со завршуваат на кирил и методиј се само тупаците од basic. (со чесни исклучоци што си ја сакаат земјата)
оваа година првиот македонец доби целосна стипендија за харвард. а каде заврши??? во нова.
за др приватни средни не знам, само знам нова е единсвено средно чијашто диплома е меѓународно призната.

луѓе, дај не ширете малограѓанштина и не се понашајте така. кога не знаете, боље ќутете си.

:nenene:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
леле боже не знаете колку ме фрустрираат вакви коментари!!!!!
сега вака слушајте сите што имате вакво мислење, зошто има луѓе што се утепуваат од учење во такви таканаречени училишта за морони.
јас сум сега за втора во нова, и сум со целосна стипендија, значи не сум тука со никакви пари и поминав низ многу напорни тестирања во конкуренција со мнооогу деца од цела македонија за да ја добијам стипендијава што мислам дека значи дека имам барем малку мозок во главата.
и јас на времето мислев дека нова е школо за мамини мази и морони ама еве сега кога дојдов и кога видов уствари како е.. немате право да зборите кога не знаете. Немојте да осудувате така одма.
Како прво и основно, овој систем на образование е многу поразличен и потежок од оној во другите средни. се се учи на англиски, баш се- математика, биологија, хемија, така да англиски зборуваме супер.
наставата се одвива на ТРИ НИВОА:
basic (основно)
regular (нормално) i
honors (напредно)
не викам дека нема идиоти што се запишале со намисла да им биде лесно и ништо да не учат- ги има и тоа многу, и сите се во basic и не знаат да зуцнат англиски. ама па да не нема такви кецароши во државните средни??? ај ти се молам.
од друга страна, има и нормални, амбициозни луѓе што цела настава ја следат на НАПРЕДНО НИВО, и да ти кажам дека нас ни е 1000000 пати потешко отколку на тие што учат во др средни школи. имаме тестови СЕКОЈА НЕДЕЛА, без преувеличување, баш секоја недела по секој предмет, да не се дозволи да учиме кампањски туку постепено. исто не можат да пројдат ни па бубалици зошто учење на памет не се толерира. а башка и на крај на година имаме краен испит од цел материјал по секој предмет.
замисли да учиш виша биологија и математика, и + на англиски!!
не знам баш дали ќе си морон! и + мораме да имаме уште еден странски јазик и тоа имаме час секој ден.
Посебно ние стипендистите мораме да одржуваме просек 10, ама има и деца што си плаќаат и пак се одлични.
е сега ако имаме подобри услови и подобро образовани професори ( сите имаат предавано во странство) не сме ние криви што вие имате проблеми со некои од вашите!!!!
во трета и четврта можеме да бираме меѓу меѓународна матура и виша програма, две многу многу тешки програми, ама барем после си имаме солидни можности за студии во странство. СИТЕ ама баш СИТЕ ученици што следеле настава на напредно ниво и земале некоја од програмите во трета се сега во странство. тие со завршуваат на кирил и методиј се само тупаците од basic. (со чесни исклучоци што си ја сакаат земјата)
оваа година првиот македонец доби целосна стипендија за харвард. а каде заврши??? во нова.
за др приватни средни не знам, само знам нова е единсвено средно чијашто диплома е меѓународно призната.

луѓе, дај не ширете малограѓанштина и не се понашајте така. кога не знаете, боље ќутете си.

:nenene:
дој во мојата гимназија кај што јас завршив преседи една недела па после ќе прајме муабет,...
инаку јахија кемал ми беше доврата и видов какви дебили излегоа.. сите што беа во јахија кемал идеа кај нас на спремање дали за матура дали за испити...
сеа си таму и светот ти е розов... ти кажав дојди во мојата или пак во охридската гимназија ...

инаку најнова глупост што слушнав САБА средно приватно као демек стручно... учениците ги отценувале професорите и бла бла срања....
шије ми га ѓура работава
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Приватно средно школо, абе ќе се прави ли у скоро приватно основно школо? мош има и такви што им е тешко државно основно.

Секоја чест за исклучоците (како на пример НОВА, ама Јахја Кемал и останати приватни "училишта" ми се некако шит, ако грешам некој што е од таму нека ме упати подобро).

И да имам едно прашање до останатите:
Кога би можеле, на што попрво би ги дале парите, на приватно средно училиште или на приватен универзитет?
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
antoinette, ќе да е оној македонец втор шо добил стипендија во Харвард. Од Јахја Кемал еден веќе заврши во Харвард. :smir:
Инаку учев прва година во Јахја Кемал. Не можев таму, не поради тоа што сум слаб ученик, туку поради тоа што мороните преовладуваат. Имам златни другари кои учат таму, но тие се малку. И ако подобро размислам, тие се само стипендистите. Настрана од стипендистите, ретко има ученик во Јахја Кемал кој завршил со сите петки, односно скоро сите шо плаќаат, доаѓаат само колку да поминат средно. Јас не сум стипендист, и вистинската оценка по Турски ќе ми беше 4, ама ете, ми ја поправија на крајта. Инаку овака зборувам општо за школото, ама да кажам предности и недостатоци би рекол дека добро е тоа што ќе го научиш Англискиот јазик многу подобро, а ако си добар ученик, кој во трета година ќе отиде на science(има и social), имаш големи можности за факултет во странство.
Но, настрана од тоа. Доклку си во интернат, ти не можеш да излегуваш до продавница, туку за тоа ќе треба да земеш дозвола која ти ја даваат 2 пати неделно, по 2 саати. Да, малку е за Скопје, доколку сакаш да прошеташ до центар ор самтинг. Тоа е машкиот интернат, во кој има по 6 машки во соба. Бар 1 или 2ца во собата ќе те малтретираат доколку си мирно дете, и секако ќе те разбудат бар 101 пат во годината дека им е забавно и смешно. 95% од клучевите од вецињата се украдени, а исто така се украдени и клучевите од тушевите, и очекувај често да ти ја отвараат вратата додека се тушираш. Ама, можеби и нема да можеш да се туширај прибидејќи често се случува и повеќето тушеви да бидат украдени. На зима подобро зимај си екстра ќебиња ор самтинг, бидејќи во собата најверојатно ќе има еден себичњак кој може да ти го остави прозорот отворен цела вечер, бидејќи влегува ладничко во собата, а не го интересира тоа што прозорот се наоѓа веднаш до тебе. Храна имаш во 7 часот наутро, и 6 часот поручек, или навечер наречете го. Немаш ручек, но можеш да си купиш. Значи даваш 2500 евра за еден скапан интернат и сеуште треба да даваш уште пари за да не останеш гладен. Имаш пинг-понг, билијард и фудбалче кои се плаќаат, имаш сала за вежбање која е отворена еднаш во месецот, имаш соба со телевизор кој дава 2 канали, и обично е уклучен оној албанскиот. Женскиот интернат ги има сличните услови, само што женските не се толкави моронки. Ама сепак, тие добиваат половина час да се прошетаат низ Скопје, односно да протолкуваме подобро, да ја преминат улицата и да се вратат. :tapp:
Да продолжиме со училиштето. Оние златни професори кои предавале во странство и можат да те научат повеќе, во НОВА, не сум запознаен какви се, но во Јахја Кемал се ставени првите Турци кои ги нашле на патот шо знаеле Англиски. Да не претерувам, добри се професорите по Математика, Англиски ,Физика и Биологија. Но на пример, на едната профеоскра Хемија можете слободно да и се смеете бидејќи и самите вие најверојатно знаете Англиски повеќе од неа. Од професорите ги има многу добри, ама воопшто не се она којзнае што, што некој би можел да си претстави кога ќе слушне дека работеле во странство. И немојте да мислите дека наставниците ни малку ќе се секираат да вие имате подобра оцена. На нив важно им е само да останете, бидејќи ако има помалку ученици, платата ќе им се намали. Најчесто наставниците си имаат свој миленик, кој во најголем број на случаи е еден од стипендистите кој поради нешто што направил во минатото, ќе му пишува само 5, без претходно тој да одговара за истата оценка. Ја заслужува, не дека не, ама едноставно не го третира како и сите нас. И да, тешко вам ако сте ученик кој е надвор од стереотипите на нормално машко, или нормално женско. Можат да ве опоменат доколку често ве гледаат да се гушкате со другар од спротивниот пол, и секако ќе ве опоменат доколку сте машко со долга коса, и најверојатно на некои наставници ќе им станете антипатичен, и ќе ве сметаат за непристоен ученик кој се мисли дека е доволно силен да може да излезе пред нив како сака. Македонски професорките се златни. Тоа морам да го признаам и е една од најдобрите професорки кои ми предавале во мојот живот. Униформите во главно се ок, но ве жалам на физичко во последните денови од школската година, бидејќи физичко не смеете ништо да облечете освен униформата, која се состои од тренерки со кои слободно може да се шетате во зима.
Да продолжиме со програмата. Програмата е создадена така што во прва година ќе те тупат со Турски и Англиски, за мороните подобро да го научат, а за оние што повеќе знаат Англиски, да уживаат цела година, бар во повеќето предмети. Освен во можеби подоброто изразување во Англискиот јазик на кое сум благодарен, не можам да се пофалам и дека сум научил многу нови зборови во истиот јазик(добро, ако ги отфрлам стручните поими по Хемија и Биологија). Турскиот јазик е лесен јазик. Не е воопшто тежок доколку го учиш постепено, како и Француски или Германски во нормалните школи, но тука Турскиот јазик заедно со Англиски ќе го учиш по 10 часа неделно. Ќе ги научиш сите 5-6 времиња што тие ги имаат, и сите ебани граматички правила. Ќе учиш reported speech, ќе учиш оформување на реченици со ако и слични работи кои не очекуваш да ги знаеш со неколку месеци учење на јазик. Втора година пак, ќе ти дадат некои 6 часа физика, хемија и математика. Не знам дали е тоа добро, ама јас кога нешто учам премногу наеднаш го замразувам. Не можам да поднесам секој ден само турски да бдеам над книгата, а знам дека и брзо ќе ми помине ќејфот што во втора година предметот Турски ќе го имам помалку кога многу брзо ќе ги замразам на ист начин и физика, хемија и биологија. Втора година географија и историја се учи на турски јазик. И кога сето ова го сумирав, си реков дека подобро ќе биде да си продолжам втора година во Гевгелија. Сега англискиот јазик нема да го знам толку убаво(јеа рајт), ама бар ќе имам малку повеќе живот и душа од оваа година. И да, ќе имам мир и тишина дома да учам кога сакам и колку сакам, бидејќи часовите во нормалните училишта завршуваат во 1 ипол, а во Јахја Кемал во 3 и 10 понеделник и вторник, а до 2 и 20 до петок. Имаат паузи од по 10 минути помеѓу 5 часа, од по 20, на други 2 часа, и 30 минути како гооооолем одмор. Најчесто мороните ги користат за да си напишат домашно. Според мене и 8те часови кои ги имаме во Понеделник и Вторник се апсурдни, поради тоа што Англиски скоро секоја недела имаме по час или два во кои слушаме музика, или си играме бесилка бидејќи сме напред со програмата. Турски пак, секогаш завршуваме со часот бар 5 минути пред да ѕвони, така што може да се скратат часови и од двата предмета, но не се прави тоа. Дисциплината на учениците се сведува на тоа што сите носат униформи, но како и во нормалните средни училишта, има ученици кои ги почитуваат професорите, и ученици кои се тотално неучтиви кон нив.
Инаку за учење во интернат, заборавив да спомнам, но имате ettüt што значи часови за учење, во кои ве сместуваат во училница со другите деца во интернат. Тогаш, таму можете да ги пишувате домашните работи, со минимална концентрација. Тешко дека ќе можете да учите поради тоа што децата најчесто разговараат, или шепотат во најмала мера, други слушаат музика на телефон, а трети цело време бараат помош од вас за глупости.
И не знам како е во Нова, бидејќи тоа што го спомна Антоанет е една слика за училиштето од ученичка која добила стипендија, и е самоуверена дека ќе добие стипендија и за факултет. Верувам во тоа, но знај дека си само една ученичка, во школо со мнооогу ученици, од кои повеќето се морони, како што и самата рече. Според мене да одиш во приватно училиште во Македонија не вреди. Освен ако си стипендист, ти таму нема да добиеш ни половина од тоа што си го дал. Стипендистите се оние кои земаат награди на најразлични натпревари и се пробиваат на факултети во странство. Оние нормалните ученици, ќе ја имаат единствената предност што учат на Англиски јазик и ништо друго(со ретки исклучоци). Ќе трошат пари за џабе. Бар таква слика сум оформил од Јахја.
И за да не помислите дека јас сум само еден идиот кој не знае што збори, и не знае какви шанси испушта со отпишување од тоа брилијантно школо, да ви дадам само како информација, дека сигурно едно 15-20 ученици ми спомнале дека би сакале да се отпишат од училиштето(од кои 75% се стипендисти), но се плашат од родителите, или пак едноставно знаат дека ќе помине Јахја Кемал, и главната цел им е само да земат стипендија за факултет во странство.
И без разлика шо антоанет може повторно да ми противречи за Нова,
сликата на Јахја пробав да ви ја претставам најсликовито што можев, па вие земете ја оваа гимназија како пример за едно приватно средно училиште во Македонија :smir:


Е сега, ако одиш во гимназија во странство е друго. Да ги тргнеме националниве срања и слично, ама сестра ми се стекна со многу добро знаење во Грчка Приватна Гимназија. Воопшто не беше се пожалила, а и се што имам слушнато од нејзина уста бил добар збор за тоа училиште :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Спајдер браво за постот.Убаво објасни.Само за тој Македонецот на Харвард мислам згреши, прочитав во некое списание дека сега ќе почне на Харвард.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Спајдер браво за постот.Убаво објасни.Само за тој Македонецот на Харвард мислам згреши, прочитав во некое списание дека сега ќе почне на Харвард.
Не,не. Има еден од Нова, што не знам дали сега ќе почне, или пак ќе е втора година. Немам никаква информација освен дека e во Харвард, јас зборев за во Јахја Кемал, каде што веќе еден заврши во Харвард :toe:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има завршено еден на Харвард, го имаше на Рано Ден на А1, сега скоро. А на Јеил има повеќе Македонци, како и на другите американски факултети, но на Харвард се реткост.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Мислам дека не вреди да се дава пари за средно образование, треба да се вложи се во факултетот.
ги гледам кај мене на факс од петта гимназија, греота се, ко недајбоже со недостатоци..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom