Приватни средни училишта во Македонија

D

Deleted member 12196

Гостин
Не велам дека Yahya Kemal е идеално школо, но за разлика од нашата гимназија е премија. Не знам како е во другите пет приватни училишта. Сепак Yahya Kemal e Yahya Kemal.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Се зависи од ученикот, ако си спремен да учиш, ќе учиш и во државно и во приватно училиште. Иначе јас сум осмо и веќе се запишав во приватно средно (International High School), сеуште не можам да кажувам какво е, ама колку што имам слушнато од деца што учат таму, никој досега се нема пожалено:wink:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не е се до ученикот.
Еден ученик во четврто одделение на регионалниот натпревар по математика за 15 минути ги освои можните 100 поена. Да не пишувам какви се махинации имаше додека стигна до регионалниот. Беше тоа ученик на анонимен родител (стечаен работник, но наставниците не знаеја дека е доста „луд“, па кога тој се вмеша едноставно летеа пердуви на сите страни...). Во петто одделение исто 100 поена на регионалниот, но сега малку потешко. Во шесто одделение веќе ги нема тие 100 поена, но сепак на републичкиот натпревар освои трета награда. Во седмо исто. Во осмо веќе нема ни републичка награда.
Сега стапува на сцената Yahya Kemal. Првата година освои прва награда по математика на републичкиот натпревар. Ако учеше во локалната гимназија, не верувам дека воопшто ќе стигнеше до републичкиот.
Се разбира дека ученикот треба да е талентиран и да има волја за учење, но ако тој може се сам, тогаш училишта не ни требаат.

Ти честитам за уписот и ти посакувам успех.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нов податок за Yahya Kemal. Не знам колку е веродостоен, но немам причини да се сомневам.
Државната матура во Yahya Kemal - Струга ја положиле 100% во првиот испитен рок. Yahya Kemal - Гостивар ја положиле 99% во првиот рок. Yahya Kemal - Скопје положиле 98% во првиот испитен рок.
Мислам дека другите средни училишта се далеку под овој процент. Ако имате информации, демантирајте ме.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Приватните се подобри од средните, само што кај нас се уште постои одбивност спрема нив поради непостоењето на степендии, па не може секој да се запише.
Инаку наскоро ќе се појават и приватни незавсни средни школи, и тие ќе отидат светлосни години напред.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не се вели одбивност, туку немање финансии. А, стипендии има, но малку се и мали се.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~2A

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Нов податок за Yahya Kemal. Не знам колку е веродостоен, но немам причини да се сомневам.
Државната матура во Yahya Kemal - Струга ја положиле 100% во првиот испитен рок. Yahya Kemal - Гостивар ја положиле 99% во првиот рок. Yahya Kemal - Скопје положиле 98% во првиот испитен рок.
Мислам дека другите средни училишта се далеку под овој процент. Ако имате информации, демантирајте ме.
Koрчагин 100 % у првиот испитен рок :helou:
 
Член од
5 мај 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Стварно нема смисла непроверени информации да пишувате на форумиве. Butterfly или не си на факс или не гледаш добро, пошто на факс неможеш да ги гледаш какви се тие од петта гимназија од проста причина што ги нема. Ако си подобро информиран ќе знаеш дека Петта приватна гимназија се отвори пред 3 години, што значи дека најстарите ученици се сега ТРЕТА година и се далеку од факултет! Ако некому му е криво што неможел да се запише во приватно училиште не треба да ги омаловажува тие што можеле. Ученици има секакви секаде, и добри и лоши, а тоа што ги разликува приватните од средните училишта се условите за учење и професорите!
Marmalad,moze li da mi dades informacii okolu konkursot vo petta privatna gimnazija,koga e,i za cenata na internatot tamu....please:helou:
 
А

Аниии

Гостин
Не ги бива приватните. Ништо не знаеш мама и тато ти ја плаќаат годината и без проблем поминуваш:nesvest:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Не е баш така,јас познавам еден што паднал у Нова:smir:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не ги бива приватните. Ништо не знаеш мама и тато ти ја плаќаат годината и без проблем поминуваш:nesvest:
Не ќе е баш така. Ако треба да платам, во нашата гимназија ќе поминам со многу помалку од 2500 евра школарина и 2000 евра интернат. Со тие пари по сите предмети ќе си купам петки.

Зошто приватните се подобри од државните?
Мое мислење е дека има две причини за тоа.
1) Ги собираат најдобрите ученици.
2) Имаат плата од неколку илјади евра, наместо неколку стотини во државните, па мора да ја оправдаат. Кога јас би смеел професорот од нашата гимназија, среде одмар да го замолам да ми објасни нешто што не ми е јасно? Уште помалку навечер да му се јавам по телефон и да прашам. Е, тоа во Yahya Kemal е дозволено. Уште да пробам да му ѕвонам среде ноќ, да видам како ќе се однесува....

Зошто приватните се подобри од државните?
Мое мислење е дека има две причини за тоа.
1) Ги собираат најдобрите ученици.
2) Имаат плата од неколку илјади евра, наместо неколку стотини во државните, па мора да ја оправдаат. Кога јас би смеел професорот од нашата гимназија, среде одмар да го замолам да ми објасни нешто што не ми е јасно? Уште помалку навечер да му се јавам по телефон и да прашам. Е, тоа во Yahya Kemal е дозволено. Уште да пробам да му ѕвонам среде ноќ, да видам како ќе се однесува....

Зошто приватните се подобри од државните?
Мое мислење е дека има две причини за тоа.
1) Ги собираат најдобрите ученици.
2) Имаат плата од неколку илјади евра, наместо неколку стотини во државните, па мора да ја оправдаат. Кога јас би смеел професорот од нашата гимназија, среде одмар да го замолам да ми објасни нешто што не ми е јасно? Уште помалку навечер да му се јавам по телефон и да прашам. Е, тоа во Yahya Kemal е дозволено. Уште да пробам да му ѕвонам среде ноќ, да видам како ќе се однесува....

Зошто приватните се подобри од државните?
Мое мислење е дека има две причини за тоа.
1) Ги собираат најдобрите ученици.
2) Имаат плата од неколку илјади евра, наместо неколку стотини во државните, па мора да ја оправдаат. Кога јас би смеел професорот од нашата гимназија, среде одмар да го замолам да ми објасни нешто што не ми е јасно? Уште помалку навечер да му се јавам по телефон и да прашам. Е, тоа во Yahya Kemal е дозволено. Уште да пробам да му ѕвонам среде ноќ, да видам како ќе се однесува....

Зошто приватните се подобри од државните?
Мое мислење е дека има две причини за тоа.
1) Ги собираат најдобрите ученици.
2) Имаат плата од неколку илјади евра, наместо неколку стотини во државните, па мора да ја оправдаат. Кога јас би смеел професорот од нашата гимназија, среде одмар да го замолам да ми објасни нешто што не ми е јасно? Уште помалку навечер да му се јавам по телефон и да прашам. Е, тоа во Yahya Kemal е дозволено. Уште да пробам да му ѕвонам среде ноќ, да видам како ќе се однесува....
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
По што си ти професор во Kemal толку што ги фалиш?!

Приватниве се срање... све шмизли и педери внатре што само за пари знаат
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
По што си ти професор во Kemal толку што ги фалиш?!

Приватниве се срање... све шмизли и педери внатре што само за пари знаат
Е како не. Гнасотилак од деца имаш на секој чекор, не мора да значи дека само во приватните ги имаш. Ослободете се од стереотипите.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
По што си ти професор во Kemal толку што ги фалиш?!

Приватниве се срање... све шмизли и педери внатре што само за пари знаат
A во државите демек, нема ученици што само за пари знаат?
Или се покамуфлирани за никој да не знае дека купуваат скапи подароци на професорите за оценка?
Немој, секаде ги има таквите.
Правилото: само богатите одат во приватни училишта, одамна изумре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom