Приватни средни училишта во Македонија

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ја не знам зошто форсирате дека треба да се одбере средно што ќе дава знаење или ќе ги форсира децата. Ако у средно не си го пролуфтирате мозокот и зјапате/зборите дур предаваат, ја не знам кога.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки, јас креирав една анкета, се однесува на образованието кое сте го имале во основно, а и сега во средно. Работиме на проект за подобрување на вашето образование, па потребна е ваква анализа, која ќе се трае неколку месеци, за да има подобар увид. Ова не е поврзано со Влада, Министерство и сл., туку е проект на неколку ентузијасти :)
Ќе ве замолам да одговорите на прашањата што поискрено, ние работиме за вас.
Поздравче :)
https://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=C95AiW62NXXUvGQ1NT6Qcw%3d%3d
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Ја не знам зошто форсирате дека треба да се одбере средно што ќе дава знаење или ќе ги форсира децата. Ако у средно не си го пролуфтирате мозокот и зјапате/зборите дур предаваат, ја не знам кога.
Уште си со ова мислење?
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Леле мислењево :tapp::facepalm:
Мозок се луфтира на планина не во школо.
 
Член од
1 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мислам дека секој има право да ги разгледа опциите кои ги има. Немам ништо против приватните училишта, но нашето искуство е морам да признаам поразувачко. Синот се запиша во Меѓународното училиште Максимилијан. Кога се запишувавме, изгледаше ветувачки. Училиштето изгледа многу убаво и локацијата кај градскиот парк му е прекрасна. Ама во рок од 3 години ги изгубија сите наставници. Се спојуваат одделенија и се прават комбинирани паралелки со ученици од различни години и класови. Во такви комбинирани средини и едукативната компонента заостанува. Ние се запишавме таму затоа што сакавме да му пружиме на детето повеќе, ама тоа што добивме е крајно разочарувачки. Затоа и веќе не ме таму, заедно со повеќе од пола ученици.
Не викам дека не треба да се запишуваат деца во приватните училишта. Само треба добро да се истражи. Приватните не се евтини, ама кога веќе сум одлучила да ги платам парите, тогаш треба да го добијам тоа за што сум платила.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom