Преспав

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Абе само експерти на темава. Ај малце полабаво. Мене ми е супер серијава. Конечно нешто со солиден квалитет да исфрлиме и ние. Единствена работа што ме нервира е звукот од врата што им шкрипи, се' останато е ок и ветува дека ќе биде и подобро. Се надевам.

Делот со смеата мене ми е ок, е сега може само повеќе да се потрудат околу моментите кога да оди, кога не.

Се надевам дека има некој од екипата што чита и овде, поздрав за нив и само јако.
Нели? До вчера гледаа Ѓузел, Шузел по ТВ, се жалеа немало ништо наше, сега кога излезе, не било арно. Ако не ви е арно, не гледајте, не трујте по теми и не смарајте. Стварно не знам дали некад негде имало поегоистичен и себичен народ од македонскиот. Да му умре козата на комшијата. Сте им ги погледнале сериите на Хрватите? Тежок крш, таков крш ние ни во 87`ма не снимавме, ги чувте да се жалат? Не! И нон-стоп снимаат, не битно дали е арно или не.
Немало хумор, Тијана не била за таму, Зафирчев бил незнам каков .. ок бе брат не гледај ама барем малку покултурно на форумов ... Канал 5, Сител и Алфа нека ја погледнат серијата за да знаат во иднина како треба да изгледа една нова македонска серија а не прикаски.. доста ни е веќе со историски документарци, филмови и серии...
Инаку овие продукцијата изгледа не знаат дека Телма им емитува секое утро по две нови епизоди .. на нет (торент) ја има и третата епизода ..
А шо зошто оваа серија е една од ретките македонски серии што се снимаат треба да не бидеме самокритични, да се праиме дека мижиме и да ќутиме ?
Ја нигде не спомнав дека сум експерт, нити па моево мислење беше некакво си експертско. Ја си кажав тоа што мене ми смета.
Ако сакав да се праам експерт ќе кажев нешто у стилот „монтажата е смешна“ или такви работи, а не кажав. Пак да повторам, кажав што мене ми смета како гледач.
Ако поради тоа што иаме толку малку македонски производи треба да заборавиме на нешто што се вика квалитет и да се радуваме поради самиот факт што било што се снимило во државата, ебати и државата и филмската индустрија (може и не е ова во филмска индустрија, ама не е ни битно тоа, ваљда ќе ми ја сфатите поентата).

Ако веќе праиме споредба со хрватски серии, на ХРТ ја даваат „Црно-бјели свет“ што е милион пати подобра од нашава у било кој поглед, и подобро осмислени ликови и подобра приказна.

Самокритичноста и критиката воопшто е најдоброто нешто. Само тоа може да те мотивира да имаш желба за подобрување, да имаш желба да направиш подобро нешто. Ако сите ги тапкаме по рамо само зошто ова е еден од ретките македонски проекти, тогаш тешко нас...

И одма со оние патетични муабети „еј абе македонскиот народ е проклет народ, да му умре козата на комшијата“ дрн-дрн јариња...

Не знам што е тешко да се сфати дека на некој не му се свиѓа ова ?
Еве пример имало македонски филмови ко на пример Балканкан, Џган, Панкот не е мртов шо за мене се врв.
И во Панкот не е мртов не ми се свиѓаше тоа што Дани глумеше, ама Дани може часови да и држи на Тијана за глума !

@MiTe Þ ❷❼ не знам дали примети ама ја го коментирав ликот на Зафирчев, а не Зафирчев како личност. Ликот на Зафирчев е педер од Хрватска и не знам што тука не било културно. Едино шо не е културно у мојот пост е тоа „шо кур бара она тука“, ама искрено и гајле ми е ако ти е тоа некултурно :D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Зошто бе овие од Телма ја ставиле серијата во толку безвезе термин како 20 40? (ако не се лажам тогаш е), па ова е прајм тајмот за фудбал, и тоа лига на шампиони. Не можеле барем во 20 часот, појма нема, или така нешто...
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
А шо зошто оваа серија е една од ретките македонски серии што се снимаат треба да не бидеме самокритични, да се праиме дека мижиме и да ќутиме ?
Ја нигде не спомнав дека сум експерт, нити па моево мислење беше некакво си експертско. Ја си кажав тоа што мене ми смета.
Ако сакав да се праам експерт ќе кажев нешто у стилот „монтажата е смешна“ или такви работи, а не кажав. Пак да повторам, кажав што мене ми смета како гледач.
Ако поради тоа што иаме толку малку македонски производи треба да заборавиме на нешто што се вика квалитет и да се радуваме поради самиот факт што било што се снимило во државата, ебати и државата и филмската индустрија (може и не е ова во филмска индустрија, ама не е ни битно тоа, ваљда ќе ми ја сфатите поентата).

Ако веќе праиме споредба со хрватски серии, на ХРТ ја даваат „Црно-бјели свет“ што е милион пати подобра од нашава у било кој поглед, и подобро осмислени ликови и подобра приказна.

Самокритичноста и критиката воопшто е најдоброто нешто. Само тоа може да те мотивира да имаш желба за подобрување, да имаш желба да направиш подобро нешто. Ако сите ги тапкаме по рамо само зошто ова е еден од ретките македонски проекти, тогаш тешко нас...

И одма со оние патетични муабети „еј абе македонскиот народ е проклет народ, да му умре козата на комшијата“ дрн-дрн јариња...

Не знам што е тешко да се сфати дека на некој не му се свиѓа ова ?
Еве пример имало македонски филмови ко на пример Балканкан, Џган, Панкот не е мртов шо за мене се врв.
И во Панкот не е мртов не ми се свиѓаше тоа што Дани глумеше, ама Дани може часови да и држи на Тијана за глума !

@MiTe Þ ❷❼ не знам дали примети ама ја го коментирав ликот на Зафирчев, а не Зафирчев како личност. Ликот на Зафирчев е педер од Хрватска и не знам што тука не било културно. Едино шо не е културно у мојот пост е тоа „шо кур бара она тука“, ама искрено и гајле ми е ако ти е тоа некултурно :D
Не ти се свиѓа? Смени си канал и тоа е тоа.
Ете, самиот кажа на ХРТ серијата била подобра, така да гледај си ја таа.
Или па сепак ќе продолжиш да ја гледаш и секој ден ќе проќењаваш за серијава иако не ти е добра тука на темава?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не ти се свиѓа? Смени си канал и тоа е тоа.
Ете, самиот кажа на ХРТ серијата била подобра, така да гледај си ја таа.
Или па сепак ќе продолжиш да ја гледаш и секој ден ќе проќењаваш за серијава иако не ти е добра тука на темава?
Сличнoвo и зa тебе вaжи,aкo не ти се свиѓa мoевo мислење стисни гo тoa иксчетo гoре нa екрaнoт шo ти е :)

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Уште пред да ја емитуват си реков за што е Тијана во серијата ? Толку одбивна личност незнам , а со смеењето крадено од американските сит-ком ко во Сите го сакат Рејмонд, Како што ќе каже Џим , Биг бен теорија и слични ама не им текнува дека ние сме паметен народ не туп ко американцине . Кој хумор ја искрено би го исфрлил ликот на Зафирчев и Тијана и на нивно место би ствил нови од кој мажов би бил женкар а не педер.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
ај линк од втора и трета ако има
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Искрено еден од поомилените си ми овде, ама грешиш, од причина што ние по овие години на срање и ѓубриња од Турција, Индија, Србија и не знам од каде уште, го допревме дното, почуваме од нула. Оваа серија е само показател во која насока треба да се продолжи.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Искрено еден од поомилените си ми овде, ама грешиш, од причина што ние по овие години на срање и ѓубриња од Турција, Индија, Србија и не знам од каде уште, го допревме дното, почуваме од нула. Оваа серија е само показател во која насока треба да се продолжи.
Апсолутно се согласуваме, не знам како испадна дека сум ја против македонската филмска индустрија.
Тоа дека разните турски, индијски и какви се не серии и невложувањето во македонската филмска индустрија ја уништува истата, си стои, ама тоа не треба да биде доволно оправдување за лош квалитет.

Дека серијава е добра основа за понатаму, стои. Впрочем ја нигде не викам дека е катастрофална туку ја оценувам со слаба 3ка.

Муабетот ми е дека не треба само зошто сме паднале на ова ниво ради глупине серии на анал 5 и шител, да свршаваме на зборовите „македонска серија“ и да не го глеаме квалитетот, ама не значи и дека викам дека треба да се забрани снимање на било што македонско.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кај ги гледате епизодиве? За нет зборам, пошо не планирам да гледам ТВ со реклами и политики во 2016...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Protecen bojler imate?
Ne be sefe nov e...

:pos:


I ja ne mozam na tv ke i daam sansa na torent.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.559
Поени од реакции
52.350
Јас не ја гледам вака во редовниот термин, си враќам после па ги премотувам рекламите. Нема шанси иначе, подолго траат рекламите него епизодата :cautious:

Ок ми е иначе. За наши стандарди и не може да имаме некои преголеми очекувања. Се гледа дека се потрудиле да е на добро ниво, па може ќе тргне работава :tvg:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Protecen bojler imate?
Ne be sefe nov e...

:pos:


I ja ne mozam na tv ke i daam sansa na torent.
трета епизода досега најдобра беше. А хинт ми дадоа дека 9,10 и 19-та епизода биле доста интересни, па да почекаме и да видиме.
Инаку давајте сериозни критики околу тоа што не ви се свиѓа, за втора сезона да се подобрат.


Ула: Што е ова?
Наим: Прасе.
Ула: Што?
Наим: eine keine schweine. :pos:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
трета епизода досега најдобра беше. А хинт ми дадоа дека 9,10 и 19-та епизода биле доста интересни, па да почекаме и да видиме.
Инаку давајте сериозни критики околу тоа што не ви се свиѓа, за втора сезона да се подобрат.
Не треба многу да се мучат, само Татјана и Зафирчев да ги отпишат. Јелена, Џемо и Трендафил се најдобри, они ја вадат серијава. Коста и тој од рамковен се исто добри.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Владо, Владо се вика глумецот, и Горан, не Трендафил и Џемо. Или боље кажи Миле и виши инспектор Томе. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom