Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.444
Тогаш истиов муабет го почнавме, ама згрешив дозволив да ја раширам темата и да извадиш од контекст некои споредни моменти (следствено досеткиве со комунизмов/капиталзмот што ги верглаш). Како дете си, ќе се фатиш за некое моментче извадено од контекст и урлаш „ААААА ТЕ ПОБЕДИВ, ТЕ ПОБЕДИВ“. :LOL:
Што се тиче пандемијата, нормален човек греши на сигурната страна. Ако некој ти даде две кутии во едната нервен отров кој делува преку кожа, а во другата финансиски ќар - нормален човек ќе одбие да се обложува и ќе игра на сигурно. Ти и никој не можеше да знаеш колку озбилна е здравствената закана со пандемијата, ниту па очигледно имаш близок кој здравствено е ранлив. Нејсе, и за ова има тема. Не биди педер и цитирај соодветни работи на соодветните теми.
Мој избор дал ќе бидам педер или не, нема од тебе дозвола да барам, не туку ми глуми Путин :sakasuste: . Ти во оваа тема си ме спомнал, јас во оваа тема ти одговорив и после јас крив o_O
Изгледа тешко ти паѓа ова повлекување на Русите, инаку не гледам друга причина што после подолг период ме повика/ спомна :kezec:

За ФЕД беше муабетот, дека тие одлучувале за парите, а јас ти докажав дека друг е виновен, само на ФЕД ја префрлаат топката. Целта им е за неупатените ко тебе да лапнат мамката, а јас со добри намери решив да те информирам (како што мене друг ме информирал) , ама јок бре, риташ ко прле, наместо да кажеш ок, интересно, слично кога споделив инфо за арсенот во нашето тело.

Тоа дека никој не знаел, или си бил исплашен, оти од Фаучи имаше заклучок дека 0,2% (и помалку ако се земат во предвид други околности) е смртноста, или си ги преспал 2020 и 2021, оти многу доктори и научници ги цензурираа што укажуваа дека нема голема опасност од бетмен. Додека па од мерките и паниката сметката ќе е катастрофална, а веќе ги гледаме последиците. И да не си знаел, прво и основно правило е да не правиш штета, а од мерките со децении е јасно каква штета ќе има човештвото. Имам околу мене со дијагнози, ама стравот не е оправдување да поддржуваш мерки за други да страдаат, но за тебе, како вљубеник во Рускиот "капиталистички" систем, ерес е постоење на човечки права.

Не се секирајте со Јамајка, ќе има уште сезони од овој театар, само трагично е како возрасни, образовани (начитани) ликови ко вас, од субјективни причини, тресат зелени врска повлекувањето на Русите, т.е. ко 18 годишни.
Пробај игнорирај ме, оти со нечесни гледам што помалку комуникација да имам.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Значи вака еве една паралела малку:

Русите си ја сметаат Украина за своја, а на Украинците им спорат идентитет?
Бугарите си ја сметаат Македонија за своја, а на Македонците им спорат идентитет?

Русите им влегуваат во Украина, значи се окупатори, а Украинците си имаат потполно право да си бранат територија. Во Источна Украина живее големо малцинство на Руси, а Русите влегуваат со оправдување дека им биле „загрозени“ правата.

Ајде сега и нас да ни влезат Бугарите, што треба со цвеќиња да ги пречекаме? Или утре да му текне на Еди Рама да ги ослободува браќата во Тетово, Гостивар и Струга? Ќе оправдаш ли тогаш агресија од Албанија кон Македонија?

И немојте да ми лупетате дека не се исти состојбите, како Русите биле малтретирани и слично, тоа е дел од пропагандата и е веродостојно колку што беше веродостојно дека Ирак има нуклеарна бомба и оружје за масовно уништување...

Секој што ја поддржува Русија во случајов со Украина, утре ќе поддржи и агресија на Бугарија и Албанија кон Македонија.

Финито.
Чисто процедурално ние направивме обратно од украинците и веќе де јуре македонска држава и Македонија не постои. 90% од овие што те лајкаат и навиваат за Украина тогаш први излегоа и изгласаа за де јуре да се укине македонската држава додека овде објаснуваат дека треба да се борат украинците. Иститие тие пропагираа да потпишеме било што демек ќе сме зачувале територијата, албанците ќе не поделеле, пари од еу и што уште не. Тие што трупат оружје и ја финансираат Украина да не прифати барањата на Русија се истите тие што тебе те убедуваа дека уште полош договор од тој Русија што го бараше да прифатиш и изгласаш на референдум. Бонус на тоа прифатија и платформа на албанците за бинационална и де факто бетер од нефункционална федерална држава. Значи истите тие прифатија 10 пати полоши договори и навиваа да се прифатат за да истите сега тука објаснуваат правдини. Нема дно кое северофиромските комуњари не можат да го пробијат.

Инаку незнам дали си свесен ама судбината на новокомпонираната држава Северна Македонија на многу народ им е битна како судбината на Некојфакингстан од централна азија. Не постои држава Македонија или било каква држава што може да се нарече македонска. Немаш македонски театар, македонска филхармонија или било каква државна институција што има придавка македонска. Освен МАНУ, додека не скине конци Коцарев ќе е МАНУ после АНУСм. Така да Албанија и Бугарија што и да окупираат нема да е Македонија, таква држава не постои.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Украински воени извидници се веќе од друга страна на Дњепар. Претпоставувам да лоцираат мети за нивната артилерија и Химарсите.
Шефе, никој веќе не го интересира војната, све глупости зборат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Путин во јули :pos:
Мислам не лажел, стварно ништо сериозно немале направено, а гледаме дека ниту направија.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.177
Поени од реакции
32.275
Нема дно кое северофиромските комуњари можат да го пробијат.
Ваљда мислиш, нема дно кое северофиромските комуњари НЕ можат да го пробијат.
Чисто процедурално. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Мој избор дал ќе бидам педер или не, нема од тебе дозвола да барам, не туку ми глуми Путин :sakasuste: . Ти во оваа тема си ме спомнал, јас во оваа тема ти одговорив и после јас крив o_O
Изгледа тешко ти паѓа ова повлекување на Русите, инаку не гледам друга причина што после подолг период ме повика/ спомна :kezec:

За ФЕД беше муабетот, дека тие одлучувале за парите, а јас ти докажав дека друг е виновен, само на ФЕД ја префрлаат топката. Целта им е за неупатените ко тебе да лапнат мамката, а јас со добри намери решив да те информирам (како што мене друг ме информирал) , ама јок бре, риташ ко прле, наместо да кажеш ок, интересно, слично кога споделив инфо за арсенот во нашето тело.

Тоа дека никој не знаел, или си бил исплашен, оти од Фаучи имаше заклучок дека 0,2% (и помалку ако се земат во предвид други околности) е смртноста, или си ги преспал 2020 и 2021, оти многу доктори и научници ги цензурираа што укажуваа дека нема голема опасност од бетмен. Додека па од мерките и паниката сметката ќе е катастрофална, а веќе ги гледаме последиците. И да не си знаел, прво и основно правило е да не правиш штета, а од мерките со децении е јасно каква штета ќе има човештвото. Имам околу мене со дијагнози, ама стравот не е оправдување да поддржуваш мерки за други да страдаат, но за тебе, како вљубеник во Рускиот "капиталистички" систем, ерес е постоење на човечки права.

Не се секирајте со Јамајка, ќе има уште сезони од овој театар, само трагично е како возрасни, образовани (начитани) ликови ко вас, од субјективни причини, тресат зелени врска повлекувањето на Русите, т.е. ко 18 годишни.
Пробај игнорирај ме, оти со нечесни гледам што помалку комуникација да имам.
Море педер стар, што ме спомна сега мене?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.177
Поени од реакции
32.275
Мој избор дал ќе бидам педер или не, нема од тебе дозвола да барам, не туку ми глуми Путин :sakasuste: . Ти во оваа тема си ме спомнал, јас во оваа тема ти одговорив и после јас крив o_O
Изгледа тешко ти паѓа ова повлекување на Русите, инаку не гледам друга причина што после подолг период ме повика/ спомна :kezec:
Ама немој сега нечесно, ти се р’чна пред некој ден за Русија/САД комунизам/капитализам. Сами се наместивте со тејкерот, што да правам? :unsure:
(он денес за руското уредување, исто ко тебе запна на тоа дека олигархијата е на власт во САД и дека тоа не може да биде добро ни за народот ни за државата)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Си ме помешал со некој друг.
Автоматски споено мислење:


Немаат ATACMS
Точно, но имаат сега нивни ракети за Смерч, кои имаат дострел од 120км, направени со слични делови како од Химарсите, за да зголемат прецизност. Американците му доставија.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.557
Поени од реакции
12.466
Ми фали март, каква енергија, елан и верба имаше во кремљботите. Рака на срце 90% од нив ги снема, ама овој jamajka свака му част, супермаратонец, инаетчија, со глава во ѕид ама не се дава. Ееееее а требаше за 2 недели до Киев и до сега да умреме од глад, јаки времиња:D
Прегледај го приврзокот 353164
Чекај сакаш да кажеш дека готово победа е ова за Украина?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
Хмммм, Украинците многу самоуверени.
Русите најголем дел од тоа цементните нужници ги поставија ваму. Изгледаа знаат нешто.
Искрено не ми се верува дека е ова сериозно, но јебига Украинците досега многу пати изненадија.

@jamajka изгледа твојата стратегија ќе биди ова фут ... не ми текнува тоа воениот термин сега.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.601
Поени од реакции
36.554
Радиус на Химарсите од Северен Херсон.

Прегледај го приврзокот 353173
ATACMS немаат добиено. Само GMLRS.
Автоматски споено мислење:

Хмммм, Украинците многу самоуверени.
Русите најголем дел од тоа цементните нужници ги поставија ваму. Изгледаа знаат нешто.
Искрено не ми се верува дека е ова сериозно, но јебига Украинците досега многу пати изненадија.

@jamajka изгледа твојата стратегија ќе биди ова фут ... не ми текнува тоа воениот термин сега.

Местово е јебено мочуриште и ништо битно нема таму. Плус нема како да тераат логистика на таа страна.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.444
Море педер стар, што ме спомна сега мене?
Оти бе стар.... Помлад сум од Тенеке, а повозрасен од Дарче спецназот.

Шефе, стварно го тупеше претходните неколку дена, врска повлекувањето, бараше некои детски нереални оправдувања. Ко да нејќеш да прифатиш, т.е. дека е невозможно и Путин да е во спрега со светската елита. Руската војска нема теоретски шанси да не може Украина која е во хаос со децении да ја решеше до сега. Единствено одржливо оправдување е намерно пролонгирање на целиов театар, во кој цел свет страда.
Ноември 2022 и април 2023 ги потенцираа битни периоди за Русија, така да живи здрави и среќни да сме до тогаш, па ќе видиме што ни спремил Путин, или што него му спремиле.

Сами се наместивте со тејкерот, што да правам? :unsure:
Ма продолжи истото што го правиш неколку недели наназад т.е. игнорирај ме, мелтдаун не ми прави жив ти се. Топ си, во право си дека во Русија има капиталистички систем, тоа што една ебена мобилизација не успеа успешно да ја направат, јбг тоа е нормално за најдобрите, некад и тие грешат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom