Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.176
Поени од реакции
32.272
Топ си, во право си дека во Русија има капиталистички систем, тоа што една ебена мобилизација не успеа успешно да ја направат, јбг тоа е нормално за најдобрите, некад и тие грешат.
Kaква врска има капитализмот во Русија со мобилизацијата (настрана твоите необјективни описи и на двете)?

Ма продолжи истото што го правиш неколку недели наназад т.е. игнорирај ме, мелтдаун не ми прави жив ти се.
Ти се р’чкаш а јас да те игнорирам, уште се мислам дали звучи како ок понуда. :unsure:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
Хмммм, Украинците многу самоуверени.
Русите најголем дел од тоа цементните нужници ги поставија ваму. Изгледаа знаат нешто.
Искрено не ми се верува дека е ова сериозно, но јебига Украинците досега многу пати изненадија.

@jamajka изгледа твојата стратегија ќе биди ова фут ... не ми текнува тоа воениот термин сега.

Со гумени чамци командосите масовен десант ќе направат изгледа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.601
Поени од реакции
36.554
Се спремаат за секој случај ако си ги спакуваат куферите од јужна Украина. Многу лошо.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.952
Поени од реакции
26.627
Оти бе стар.... Помлад сум од Тенеке, а повозрасен од Дарче спецназот.

Шефе, стварно го тупеше претходните неколку дена, врска повлекувањето, бараше некои детски нереални оправдувања. Ко да нејќеш да прифатиш, т.е. дека е невозможно и Путин да е во спрега со светската елита. Руската војска нема теоретски шанси да не може Украина која е во хаос со децении да ја решеше до сега. Единствено одржливо оправдување е намерно пролонгирање на целиов театар, во кој цел свет страда.
Ноември 2022 и април 2023 ги потенцираа битни периоди за Русија, така да живи здрави и среќни да сме до тогаш, па ќе видиме што ни спремил Путин, или што него му спремиле.
Ти барем како стар (добро не колку тенеке) и искусен треба да знаеш дека не е крај додека не се заврши. И Хитлер и цела Европа си мислеше така летото 42, па испадна што испадна.

На крају крајева, тука знаеме 1% што се случува (со исклучок на тенеке, кој знае 102.5'%), така појма немаме ни што е ни зошто е, само се праиме паметни.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.915
Каде гледаш тролање?
Овде
Абе абдал, не е исто у никој случај. Украинците трупаа НАТО војници со секојдневни вежби веднаш до Руска граница, самиот тој чин е загрозување на нивната безбедност. Ние со што ја загрозуваме безбедноста на Албанија и Бугарија?
Русите беа тие кои со месеци го правеа баш тоа. Затоа не сум сигурен дали тролаш (налик @Lokvan ) или си во делузија.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Бре, бре, бре...
Навивачиве на Украина на најјако пуштени деновиве. :kuracc:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.238
Поени од реакции
11.037
Ја сум рекол дека 10 дена нема да издржат русите под санкции?
Сеа не памтам како беше точно постот ама ми остана во сеќавање дека ако не ги освоеле за 10дена го ебале ежот русите е у тој контекс
Сеа не ме јеби да барам по постови
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Kristallnacht во најава.

Ќе истребат тоа проруско што останале и ко во Купјанск ќе снимаат па ќе едитираат кога глупите по грешка се издадоа како фрлат руско население во дупка.

Со гумени чамци командосите масовен десант ќе направат изгледа.
Видовити Рон, све види све зна. Бетер од тенеке си станал.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
569
Романија, Нацистички колаборатор 41-44 тоа е фактот. Рамо до рамо на источен фронт со нацистите. Учествувале во најголемиот геноцид во историјата на човештвото во прво лице, на страната на злото.
Едно прашање патриоту

Зошто вас патриотите секогаш ве заболува до коска кога некој ќе ви ги чепне Србија и Србите?

И што со тоа дека Романија била на таа страна?

Па денес Романија е далеку по јака и по богата земја од Србија а Србите се таму каде што се, пиштат вриштат исто како вас северџаните оти Русија не може да им го 'ослободи' Косово :D

А иначе ми е мило кога ве читам кога вриштате пиштате за Србите :place::place:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
Ќе истребат тоа проруско што останале и ко во Купјанск ќе снимаат па ќе едитираат кога глупите по грешка се издадоа како фрлат руско население во дупка.


Видовити Рон, све види све зна. Бетер од тенеке си станал.
тоа е, се изгубија скроз русиве. Изгледа оваа зона на специјална операција на крај ќе се сведе на Крим како што вика тенеќе.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.067
Поени од реакции
7.444
Ти барем како стар (добро не колку тенеке) и искусен треба да знаеш дека не е крај додека не се заврши. И Хитлер и цела Европа си мислеше така летото 42, па испадна што испадна.

На крају крајева, тука знаеме 1% што се случува (со исклучок на тенеке, кој знае 102.5'%), така појма немаме ни што е ни зошто е, само се праиме паметни.
Знам дека не е крај, кај сум напишал такво нешто... затоа и ме нервира Путин со неговово одолговлекување. Уште пред некој месец напишав дека за наша жал, ќе си трае театаров.
Еве и Нордијциве полека се спремаат:

Chief of Defense Eirik Kristoffersen predicts that Norway will be part of the area responsible for mobilizing a joint NATO command center. A final decision will be made during the first half of 2023. NATO currently has a command center in Bussum, Netherlands, which was activated in February as soon as the war began. Kristofferson said that the joint NATO venture is being led by the US Marines – first ones in, last ones out.
Додека @teneke со неговите соборци спремни се ако треба и 3 години ќе се "жртвуваат", само лошиот Путин да го снема. :zver:


За знаење, земи елиминирај одредени работи, тие што ќе останат, тоа е вистината, така да сигурно повеќе од 10% знаеш, ама дал ти одговара на досегашните верувања / мислења. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom