Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Sto e bitno sea prezimeto.....Jas mislam deka e povazno toa sto ti ke go postignes vo zivotot so tvoeto jas odkolku toa sto dedoti i babati go postignale taka da nema vrska koe prezime ke go nosis
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Најискрено не ми е важно дали жена ми ќе го земе моето презиме, дали ќе го задржи нејзиното или пак ќе ги искомбинира двете, ама важно ми е моите деца да го имаат моето презиме така да во тоа нема отстапки!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Андроник напиша:
Што за тебе претставува правилно решение на оваа тематика?
Решението сигурно не лежи во тоа да се праите сите тука големи мажи што или ќе имаат жена со нивното презиме или кој ја ебе.Па ве молам, дај доста веќе со тој балкански менталитет.
Решението е -кој како сака.Според мене најдобро решение е жената да си го задржи нејзиното презиме и ако сака да го додаде и на мажот. Децата ќе се презиваат по мажот-не зошто мислам дека тоа е правилно,туку зошто е една традиција која што тешко да ја надмине Балканов. Тоа е добро решение кое за типичниот шовинист е феминистичко а сите други прифатливо.Толку од мене
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Dani^^^ напиша:
Решението сигурно не лежи во тоа да се праите сите тука големи мажи што или ќе имаат жена со нивното презиме или кој ја ебе.Па ве молам, дај доста веќе со тој балкански менталитет.
Решението е -кој како сака.Според мене најдобро решение е жената да си го задржи нејзиното презиме и ако сака да го додаде и на мажот. Децата ќе се презиваат по мажот-не зошто мислам дека тоа е правилно,туку зошто е една традиција која што тешко да ја надмине Балканов. Тоа е добро решение кое за типичниот шовинист е феминистичко а сите други прифатливо.Толку од мене
Епа ајде сите со различно презиме ќе бидат.Мажот со неговото,жената со нејзиното,а за секое дете посебно ќе измислиме по некое презиме,за да не биде по балкански менталитет!!!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
BusHav напиша:
Епа ајде сите со различно презиме ќе бидат.Мажот со неговото,жената со нејзиното,а за секое дете посебно ќе измислиме по некое презиме,за да не биде по балкански менталитет!!!
A зошто да не бидат децата по жената?и зошто мажот да не го земе нејзиното презиме?не викам дека треба да биде така ама зошто не?м?
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Dani^^^ напиша:
A зошто да не бидат децата по жената?и зошто мажот да не го земе нејзиното презиме?не викам дека треба да биде така ама зошто не?м?
МОже де,јас не се бунам,само што ете така останало од времето и така ќе биде.Не е тоа само тука,низ цел свет е така и ти сега сакаш тоа да го смениш!?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
BusHav напиша:
МОже де,јас не се бунам,само што ете така останало од времето и така ќе биде.Не е тоа само тука,низ цел свет е така и ти сега сакаш тоа да го смениш!?
Јас ништо не мењам...во цел свет жената бира дали сака или не сака да се презива ко мажот,ако веќе збориме за светот и како таму функционира тоа.Нема жива сила што барем мене ќе ми наметне лично јас да се презивам некако,а за другите незнам.. а за децата-реков веќе-нека се презиваат ко мажот,така било и така ќе биде-иако не е целосно во ред да биде така.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
BusHav напиша:
МОже де,јас не се бунам,само што ете така останало од времето и така ќе биде.Не е тоа само тука,низ цел свет е така и ти сега сакаш тоа да го смениш!?
Не би се рекло. Во Шпанија и сите нејзини бивши колонии, дтетето го има презимето од мајката и таткото. Како што може да се претпостави, од вкупно четирите презимиња (по две од мајката и таткото) решаваат кои две половинки (едно мора да биде од таткото и едно од мајката) ќе ги носи детето.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Aceva напиша:
Не би се рекло. Во Шпанија и сите нејзини бивши колонии, дтетето го има презимето од мајката и таткото. Како што може да се претпостави, од вкупно четирите презимиња (по две од мајката и таткото) решаваат кои две половинки (едно мора да биде од таткото и едно од мајката) ќе ги носи детето.
Тоа е можно решение.И добро btw
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Во Грција - жената мора да го задржи своето презиме и/или додаде презимето на сопругот.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Dani^^^ напиша:
Јас ништо не мењам...во цел свет жената бира дали сака или не сака да се презива ко мажот,ако веќе збориме за светот и како таму функционира тоа.Нема жива сила што барем мене ќе ми наметне лично јас да се презивам некако,а за другите незнам.. а за децата-реков веќе-нека се презиваат ко мажот,така било и така ќе биде-иако не е целосно во ред да биде така.
Епа ете пак викаш така било-значи пак одиш во минатото!
За порано важело ова-се подразбира дека целата фамилија го носи презимето на мажот,тој бил оној што работи,што ја рани куќата.Жената била задолжена да седи дома,да раѓа деца и ручек да прави,не им било битно на нив кое презиме ќе го носат.Е сега веќе се изменети работите!!!
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Бушав, еврејството се пренесува по мајка затоа што само мајката е СИГУРНО едниот родител. Па сеа ти види зошто толку на оваа ветрометина балканска се инсистира на татковото презиме.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Aceva напиша:
Бушав, еврејството се пренесува по мајка затоа што само мајката е СИГУРНО едниот родител. Па сеа ти види зошто толку на оваа ветрометина балканска се инсистира на татковото презиме.
Mи го извади зборот од уста.Ај зелено :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Не се карајте без потерба, никој никого неможе да присили како ќе се презива. Идецата можат да се презиваат и по мајката и по татко то ама они ако решат может кога ќе станат полнолетни да си го сменат презимето, како што имано направи еде мој другар , не дека многу е поразлично ама му смташе ОВ на крајот од неговото презиме и едноставно го избаци и сега нем ниту ов ниту вски ниут ски.
 

Night Watch

Сонот на еден корен
Член од
9 мај 2006
Мислења
31
Поени од реакции
0
Кога би се мажела би си го задржала своето презиме и би го зела и неговато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom