Презиме - моето, твоето или двете?

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
moeto i + negovoto ( po moznost negovoto da e dolgo prezime, zs moeto e epten kratko:))
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
моето, а ако не само моето и двете...уште јас останав да си го продолжам презимето пошто легендарно е ебате :) а немам братчиња...така да ваљда и двете
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
BeBe11 напиша:
моето, а ако не само моето и двете...уште јас останав да си го продолжам презимето пошто легендарно е ебате :) а немам братчиња...така да ваљда и двете
e so prezime imas so e Legendarno?:)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
по избор на жената :) :) :) :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.744
Поени од реакции
9.193
lans напиша:
околу презимето..еден пример
од 14 внуци-12 братучедки и 2ца братучеди од кој едниот се заколна дека нема да се репродуцира.фамилијата увиде дека јас сум единствениот евентуален продолжеток на лозата,па све што остана од старите(дедо и баба) ми препишаа мене.па сеа ти види дали ке дозволам дали жена ми да носи друго презиме.прво одговорноста е на мене да се продолжи презимето а второ..кој ви е крив коа немате машки во фамилија па они да ја продолжат лозата(па ај сеа женските ке ја глумат улогата)
а мала порака до сите тие "феминистки" на форумов со нивното "JAС" што толку многу го потенцираат...
коа ке преовладаат идивидуалните својства на компонентите на целината...тогаш целината престанува да постои.
и некој спомна "јас сум постигнала бла бла со своето презиме na 25 години"
прво:кои се тие постигнувања на 25 години...
второ:опраите се со муабетиве квази феминистички
имате среќа што не сме во Индија кај што има поговорка-да вложуваш во ќерката е исто како да ја наводнуваш нивата на комшијата.
и уште едно нешто...приметувам женски имиња со машки презимиња?!?!?!
до кај нема да отиде инаетот и глупоста во македонија
Пошто ептен ме бедниса постов, еве и другите да го прочитаат да не остане една страна поназад. Во целост се согласувам.
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
искрено, андроник се согласувам со тебе... јас инаку сум единствено дете и го носам презимето од мојот лоз така да се зависи од тоа каква е состојбата во твојата фамилија.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Андроник напиша:
Пошто ептен ме бедниса постов, еве и другите да го прочитаат да не остане една страна поназад. Во целост се согласувам.
Постот е беден...катастрофа...Фамилијата бе...а фамилијата на женското? Или кој ги е*е нив?Опрајте се со муабетиве...
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.744
Поени од реакции
9.193
Dani^^^ напиша:
Постот е беден...катастрофа...Фамилијата бе...а фамилијата на женското? Или кој ги е*е нив?Опрајте се со муабетиве...
Што за тебе претставува правилно решение на оваа тематика?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Dani^^^ напиша:
Постот е беден...катастрофа...Фамилијата бе...а фамилијата на женското? Или кој ги е*е нив?Опрајте се со муабетиве...
postot e rezultat na realnosta vo koja ziveeme...a ne 7moto nebo na koe vie bi sakale da ziveete
pa izglea realnosta e bedna i katastrofa
citaj na pocetok sto napisav:PRIMER od realnosta.
a vie tuka na neroden petko kapa mu kroite....jas moeto jas moeto moeto moeto moeto.
strav mi e samo so vakov prepotenten i radikalno feministicki stav da ne ostanete na kraj samo so VASHETO (prezime) vo zivotot.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Кај мене априори се знае кое презиме ќе го земат децата а тоа е МОЕТО!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Жената ако толку милува (како што би кажал Јаков) така нека инаправи.
Мада некако посимпатично би ми било да го земе моето презиме бидејќи онака сите со едно презиме не дека е фактички некој важен елемент ама се надополнува целината за поимот семејство.
Инаку мајка ми си го има задржано презимето и не сум имал јас до сега никакви недоразбирања.
А да не заборавам, тука прочитав еден кп постови од девојки кои викаат дека ќе си го задржат презимето, ама сум сигурен дека најмалку 50% од нив сепак ќе го земат од сопругот, ај да не се лажеме не зборете за тоа предрака, за женските ова важи.
 

IsidoraD

Neko to od Gore vidi Sve!
Член од
18 октомври 2005
Мислења
671
Поени од реакции
29
Ja rekov ednas i eve uste ednas ke kazam.Koga se registriravme u maticno ja si go zadrzav moeto prezime, on negovoto_Ova ne go napraviv od inaet,nitu feminizam ednostavno imav premnogu dokumenti sto treba da gi menuvam u Mk a i u stranstvo i bla bla .
Deceta ke go nosat negovoto prezime,ama toa ne znaci deka ja ne sum im majka.!
Za mene ova voopsto ne e bitno,ne igra nikakva uloga prezimeto.

Isto rekov i za zadrzuvanje na svoeto plus dodavanje na negovoto prezime,nesto sto nikako nemozam da go sfatam.Eve eden primer,ja sum edinstveno zensko i TREBA da go prodozam mojeto "legendarno prezime",ja sum arsovska,go dodavam negovoto znaci Arsovska Nikolovska.OK.
Ponatamu,imam edna kerka koja istoto treba da go napravi...i ona ke bide Arsovska Nikolovska Spasovska!??!!
na sto lici ova ?! Ke si igrame dolga prikazna?!:)

Sepak sekoj ima svoj izbor..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Не бери гајле Арсовски има еден куп во македонија, јас знам две фамилии.
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Jas bi skala da si o zadrzam moeto ama nisto ne velam oti ne se znaj so ke bidi zatoa ne se zboruva pred vreme..
Oti nie edno e so si mislime a realnosta druga...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Сеедно, ама повеќе сакам да ми остане моето! :je:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom