Презиме - моето, твоето или двете?

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Jas ne bi go menjal moeto prezime za nisto.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
imam mnogu dobro prezime KNEZEVIC i ne go menjam za nishto ali zenata netripam ako sakam da ima 2 preziminja ali samo so nejzino prezime nisho od svadbata
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
dajdo напиша:
imam mnogu dobro prezime KNEZEVIC i ne go menjam za nishto ali zenata netripam ako sakam da ima 2 preziminja ali samo so nejzino prezime nisho od svadbata
Да беше барем Кралев...
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
една фамилија у еден дом со едно презиме. проста математика
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
другарче напиша:
една фамилија у еден дом со едно презиме. проста математика
ама зашо да биде едноставно коа може да е комплицирано? ;)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Zenska glava ..... toa ti e....
 
Член од
6 април 2006
Мислења
19
Поени од реакции
0
moeto ne go davam za nisto na svetov a bi go zela i negovoto :)
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
Епа пошто по обичај е мажот да го дава нека биде така..Се вика дека он е ГЛАВА на семејството епа ако е така нека го даде само неговото презиме..На пример еве презиме....хмм...Јанковски на мажот да кажеме жената Павловска и сега веќе ке викаат фамилија јанковски павловска???? мислам не иде...Најдобро е само на мажот ако веќе е ГЛАВА на семејството..
 
Член од
6 април 2006
Мислења
19
Поени од реакции
0
mari напиша:
Епа пошто по обичај е мажот да го дава нека биде така..Се вика дека он е ГЛАВА на семејството епа ако е така нека го даде само неговото презиме..На пример еве презиме....хмм...Јанковски на мажот да кажеме жената Павловска и сега веќе ке викаат фамилија јанковски павловска???? мислам не иде...Најдобро е само на мажот ако веќе е ГЛАВА на семејството..
moze familija jankovski a taa da e jankovska pavlovska ako si go saka stvarno tatkovoto prezime sigurno deka nema i deca da gi nosat dvete preziminja
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
не се согласувам баш дека мажот е глава на семејството, и поради тоа , морало неговото презиме, а за презимето , моето се разбира. Не сакам прво да се презивам вака, па мпосле да го мењам. Според мене е најдобро он своето, јас моето. Во македонија повеќето жени го земаат презимето на мажот, ама јас во секој случај би си го задржала моето.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.389
Децата и така ќе го носат татковото презиме, па што би му било гајле на мажот кое презиме го носи жената?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Мислам дека презимињата доаѓаат од пра-прадедовците - нивните имиња или прекари. Примери колку сакате. Од убави презимиња (не зборувам за славни презимиња) до лоши (пример Ушлинов, Мочалов... - да не навредам некого), сите настанале така. Жените ги наследувале од мажот, а тоа е така затоа што жената оди да живее кај мажот, а и патријархално општество било (или е, треба да се дебатира на друго место).

Но не само презимето, него во селата (уште го има по селата кај постарата популација), жената ја викаат како припадност на мажот (пример Перојца - на Перо, Митрејца - на Митре, Иљојца - на Иљо). Не ги викале на име.

Јас имам убаво презиме, сум го наследил од пра * х + дедо, и ако ми влегува жена во моја куќа, би сакал да го земе моето. Но денес е демократија во која скоро и да нема морални норми (дури и моралното е личен став) така да сум флексибилен. Ако сака да го задржи нејзиното, нема проблем, со логично објаснение зошто би се двоела.

Не сакам две презимиња поради фактот дека некои формулари немаат доволно простор, а и на тастатура дури кажиш кој си и чив си, отиде времето.

Многу мразам буквално земање на презимето (Весна Филиповски) некако ми е сосила мутирано, замислувам некоја си Весна која се занимава со Културно Уметнички Работи за Висока Интелигенција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom