Предлог за филм со кратка рецензија

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.526
Sleepless in Seattle 1993

Многу добар филм. Романтична драма, еден од најдобрите што ги имам гледано. Типот ќе остане вдовец со дете и детето го година ипол на божиќ ќе се јави во радио емисија и ќе каже дека желба за нова година е татко му да си најде жена. Тоа ќе го слушно една типка и ќе почуствува дека се еден за друг.
Видете сами сто ке се слуци понатаму.
Извини, ама ништо не се случува понатаму :pos2:. Филмот е просечна романтична драма само затоа што Том Хенкс и Мег Рајан се во него, инаку ќе беше тешка катастрофа. Има далеку, далеку подобри романси од оваа.

Мислам, не ти се мешам во вкусот, извини што те цитирам. Сакав само да се надоврзам и да кажам свое мислење за филмов.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
37
Поени од реакции
0
Извини, ама ништо не се случува понатаму :pos2:. Филмот е просечна романтична драма само затоа што Том Хенкс и Мег Рајан се во него, инаку ќе беше тешка катастрофа. Има далеку, далеку подобри романси од оваа.

Мислам, не ти се мешам во вкусот, извини што те цитирам. Сакав само да се надоврзам и да кажам свое мислење за филмов.
Секој има право на свое мислење ;)
Мене лично многу ми се допаѓа. Мислам дека е многу подобар од повеќето романтични драми.
Сепак неможе да се спореди со нотебоок и неколку такви кои се навистина супер.

Ако можеш препорачај некоја добра романтична драма не комедија не мора да е нова.
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Бруно (Brüno)

Срам ми е да признаам дека го гледав филмов. Срам ми е што не излегов на сред прикажување. Неколку пати посакав.
Значи... филмов е ГАДЕН.
Ај добро не е цел гаден, има делови кај што е глуп :toe:
Мислам... има сцена со... ерм-ерм.. како да кажам... пенис кој се мафта лево десно, па горе доле, па во круг, па застанува и го извикува името на Бруно.
Па сцена кајшто Бруно симулира геј секс со замислена личност. Преодвратно е да се опишува. Фуј. Па сцена кај што Бруно има секс со помагала со неговиот партнер кој е всушност тинејџер. Иууу....

Значи се на се 81 минута Funkyzeit mit Brüno, ќе те насмее, не дека нема, ама има делови кои се непријатни. :ija:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.526
Бруно (Brüno)

Срам ми е да признаам дека го гледав филмов. Срам ми е што не излегов на сред прикажување. Неколку пати посакав.
Значи... филмов е ГАДЕН.
Ај добро не е цел гаден, има делови кај што е глуп :toe:
Мислам... има сцена со... ерм-ерм.. како да кажам... пенис кој се мафта лево десно, па горе доле, па во круг, па застанува и го извикува името на Бруно.
Па сцена кајшто Бруно симулира геј секс со замислена личност. Преодвратно е да се опишува. Фуј. Па сцена кај што Бруно има секс со помагала со неговиот партнер кој е всушност тинејџер. Иууу....

Значи се на се 81 минута Funkyzeit mit Brüno, ќе те насмее, не дека нема, ама има делови кои се непријатни. :ija:
Ај добро не е цел гаден, има делови кај што е глуп :pos2:
Одличен коментар!

Секој има право на свое мислење ;)
Мене лично многу ми се допаѓа. Мислам дека е многу подобар од повеќето романтични драми.
Сепак неможе да се спореди со нотебоок и неколку такви кои се навистина супер.

Ако можеш препорачај некоја добра романтична драма не комедија не мора да е нова.
Се разбира, се е прашање на вкус.

Инаку што би препорачал... горе долу истите предлози се вртат на темава:

Дефинитивно еден од најдобрите романтични филмови што сум ги гледал е Love Actually (2003) , веројатно го знаеш тој затоа што во најголем број случаи го спомнуваат одма по The Notebook.

Иначе: Sweet Home Alabama (2002) , Love for Rent (2005) , A Walk in the Clouds (1995) , Addicted to Love, Three to Tango (1999) ...

Ако сакаш постари филмови Love Story (1970) ти е класика, а ако сакаш нешто поразлично, неодамна го гледав Definitely, Maybe (2008) , не е лош...
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Тотално промашен филм и залудно потрошено време за гледање...бај д веј не го догледав...ужас.
Дефинитивно еден од најлошо филмувани стрипови.

 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Apocalypse Now

Филмов е класика и a MUST see за секој кој сака да искуси едно од врвните филмски достигнувања на сите времиња.

Не знам од кај да почнам...Глума, фотографија, приказна, музика...апсолутно ремек-дело (и веќе 3. ден сум под имресии од истото).

Иако, навидум е приказна за војната во Виетнам, тоа е само првичниот слој, кој и не е нешто особено важен за целината. Суштински, е една breath-taking приказна за моќта, моралот, контролата, хаосот, луѓето кои се губат себе си, ароганцијата на САД и останатите "светски полицајци", губењето на личниот бог и патоказ...општо, за целото современо општество и неговите (нашите) болки.
Мрачно и тешко искуство, али така мајсторски пренесено, што и покрај целата "грдотија", пак имаш чувство дека си сведок на нешто исклучително убаво и уникатно.

Инаку, на интернет е воглавно достапна redux верзијата и би ви препорачала баш неа да си ја симниете, затоа што има плус 49 минути материјал, кој не додава само на кванитет, него и на квалитет на филмот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.526
The Hangover (2009)



Не сум голем фан на комедиите ама ова многу пријатно ме изненади. Ова не беше мамурлак, ова беше мамурлак од катаклизмички пропорции :pos:

Има еден куп сцени во филмот кои се легендардни, посебно оние со тигарот :pos2:. Не раскажувам сцени да не ставам спојлери, само ќе кажам дека одамна не сум се расположил на филм вака.

Инаку приказната е едноставна и како таква очекував некој од филмовите со идиотски хумор, (пијанчење, глупирање итн...) но за среќа ова не беше таков филм. Четворица другари одат во Лас Вечер на bachelor party, но сето тоа се претвора во најлошиот мамурлак на сите времиња, после кој успеваат дури и да го загубат младоженецот.

Приказната многу наликува на Very Bad Things (1998), со таа разлика што тој филм има доста црн хумор а во овој не е таков случајот.

Ликовите не се лоши макар што за некои можеле и поадекватни актери да најдат. Алан е најкомичен лик, тотален ретард.

Се на се, одличен е филмот, за што зборува и оцената на IMDB од 8.2, која е невообичаено висока оцена за комедија. Од мене уште повеќе, 9.0, можеби не е за толку ама навистина уживав во филмот.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Suicide Kings.



Во центарот на вниманието од филмов се неколку студенти и еден тежок мафијаш (Кристофер Волкен. Инаку филмов е типичен трилер со многу скриени пораки, единствено на Yotube Што можев да го најдам е овај клип. Кој го нема гледано овај филм, а сака многу трилери нека го гледа ќе го даваат на Канал 5 во Недела.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Holy Smoke.



Ова е филм со Кејт Винслет и Харви Кајтел во главните улоги. И прилично се се врти околу ликовите кои што ги ттолкуваат овие двајца. Кејт Винслет е млада девојка која што е опиена од мистицизмот на еден Индиски гуру, и буквално се има откажано од западњачкиот начин на живот, додека па Харви Кајтел е експерт по таа тематика со сите нејзини позитивни и негативни работи...
 

Жути*

Kévin Constant за победа !
Член од
20 јули 2009
Мислења
794
Поени од реакции
275

Страшен трилер, пред некој ден го гледав нема промашај филмов кој сака напнати сцени и добра завршница нека го погледа филмов.


Еден од моите поомилени филмови A Beutiful Mind.



Јака драма : ))), супер приказна, супер глумци англиски филм нема што повеќе одма симињајте го и гледајте го !
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
Body of Lies (2008)



Доста добар трилер.
Ме погоди доста името на филмот. Па и за тоа се збори цел филм...
не верувај на никого. сите лажат.
А и да не га забраем фантастичната актерска екипа со Ди Каприо и Расел.
Одлична глума. Одлична сторија. Гледај те го.:smir:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
http://www.imdb.com/title/tt1152836/

public enemies (2009)



ne sum nekoj golem ljubitel na filmovi od tipot police vs. criminal , megjutoa samiot period na koj se odnesuva filmot usa vo zacetocite na fbi, vremeto na depreseijata, prohibicija...toj smek na cist i romanticen kriminal na toa divo plackanje banki mi dolovi sat i pol interesna storija za john delinger ( johny depp) ograbuvac na bankiu pretezno so visok stil na machoman kontra zelniot za dokazuvanje vo svojata kariera malvin purvis ( christian bale)...moja ocenka za filmot 8
 

Слајдер

verification failed
Член од
29 јули 2009
Мислења
28
Поени од реакции
2
За љубителите на добри психолошки, квалитетни филмови , кои ќе ви го задржат вниманието...

The Game, Одлична приказна за закоравен буржоалец, кој само работи, јаде и спие. Целиот живот му се мења за неколку дена, благодарејќи на брат му, се разбира The game и нејзината одлична имплементација... уште нешто, тој не знае дека ја игра играта која е премногу реална и премногу реални ликови за да се посомнева дека нешто не е реално :).


2. Вториот филм е When Niеtzsche Wept... Кога Ниче плачеше.
За жал не сум го гледал филмот(сега на први ќе го симнам), се работи за интересна сплатка на едни од најзначајните ликови на општествово, Ниче (еден од најголемите нихилисти на модерното општество и еден од најголемите филозофи на Германија), Бројер(еден од основачите на психоанализата и одличен доктор) и секако Фројд(нема потреба да коментирам, само овдека е млад и неискусен). Имаше прекрасна реецензија... и ќе кажам, ако е половина од тоа колку што е добра и книгата, тогаш ќе вреди да го погледнете и неколкупати. Ја имам читано книгата, и е едноставно феноменална :)... еве ја и сликичката...

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Некое психолошко трилерче, како Fight Club, Identity и слично?

Освен Donnie Darko. Моментално го симнувам. Фала.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
51
Поени од реакции
1
ако можи некое филмче слично на Fracture? фала..:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom