Предлог за филм со кратка рецензија

Член од
7 септември 2016
Мислења
8.077
Поени од реакции
12.653

... многу успешна анимација, добра содржина и крајот со многу силна порака, би било накратко кажано за најновиот Волт Дизни анимиран „Soul“ , мислам дека после тоа секој ќе размислува поинаку што значи да се живее „животот“, успех во животот или само која е „смислата на животот“!

 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
2.989
download.jpeg

По загубата на нивниот син, пензиониран шериф и неговата сопруга го напуштија својот ранч во Монтана за да го спасат својот млад внук од канџите на опасното семејство.
Ми се допадна филмов,интересна одмазничка драма со одличен перформанс на Костнер и Лане.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.957
Поени од реакции
11.879
sci - fi маратон имав деновиве

1. Europa Report - ова по мене е најдобриот indie low budget филм чие дејствие се одвива во вселената и би требало да му се допадне на секој sci-fi љубител. Дејствието се одвива така што протагонистите ги снимаат камерите од леталото, не нуди невидени нешта, но по мене филмов имаше доста јак финиш. 8 од 10

2. Archive - по мене ова е најдобриот филм за 2020, барем од она што јас сум изгледал.
Обработува теми како a.i. и по мене неспоредливо подобар од Ex Machina, не очекував такви пресврти во приказната
. Филмов е продолжена black mirror епизода и доколку реално беше епизода од black mirror серијалот ќе беше без сомнение една од најдобрите епизоди. 10 од 10

3. Tau - целосна спротивност од Archive, го споредувам со Archive пошто слична тематика обработуваат. Одличен почеток и одлично дизајниран сет, но како се одвива дејствието, приказната, а и одлуките на протагонистите стануваат ботски и пред се му служат на антиклиматичниот финиш на филмот, не на здравиот разум. 5 од 10

4. Enter nowhere - солидно филмче, малце чизи дијалог, али мистерија, што е секогаш добрoдојдено. Добар за тепање време. 6.5 од 10

5. Time Lapse - исто indie low budget филмче. Оригинална идеја, лоша глума, добар за тепање на време. 6 од 10

6. Extracted - доста интересен концепт кој е добро разработен во солидна трилер драма. 7 од 10

7. Freaks - емотивна приказна, која во исто време е и оригинална и ви го задржува вниманието. Добра глума и од девојчето и од Emile Hirsch. 7.5 od 10

8. The midnight sky - по мене ова е потценет филм на imdb. Филмов има 5.6, а Tenet има над 7? Прекрасни кадри, прекрасна кинематографија, доста добро дизајнирани сетови, топла и тажна приказна во исто време, филм со душа и порака. Мојата забелешка е што филмов трае предолго за приказната што ја раскажува и доколку беше спакуван во 1:30 до 2 часа ќе ми оставеше подобар впечаток, но тоа е надокнадено од други работи, нормално и Џорџ Клуни си одглуми врвно. 8 од 10.

9. Tenet - If you don't know how to tell a story don't fucking tell it. Филмов у суштина нема приказна туку претставува псеудо-интелектуална збрка од настани и факти кои треба да ги издвоиш од рандом дијалозите помеѓу ликовите. Знам само дека на филмов десетки му даваат луѓе кои и на Dark и даваат 10 ки. А и кога ќе погледнеш кој го режирал воопшто не зачудува крајниот производ. Земаш интересна идеја и и лепиш екстра глумци, и лепиш екстра сцени со пуцачини, и лепиш претенциозен дијалог кој нема логика ако почнеш да му праиш дедукција и добиваш скап и извикан блокбастер без душа. Единственото вредно во филмов е Роберт Патисон. 4 од 10

10. ARQ - добро филмче, добра приказна која можеби во поширок смисол не е нешто невидено, но е преточена во филм на оригинален начин, нешто налик на игра. 7 од 10

11. The vast of night - ова е еден од ретките филмови за кој би рекол дека стилот ја дава суштината. Доста интересни кадри и сцени, интересни дијалози, сето тоа го прави доста атмосферичен и кон крајот на филмот од едно наивно филмче почнува да избликнува тензија на еден толку суптилен начин. Многу добро и многу стилски, магијата е во деталите, не верувам дека филмов ќе и се допадне на широката маса на луѓе, но мене ми се допадна многу. Глумата е за паметење. 8.5 од 10

12. Contact - ме врати во 90 ти. Со цела патетична романтика и идеализам на 90 ти, со целата таа аура на cheesiness филмов пак има поголема вредност од interstellar. 7.5 od 10

13. Soul - натрапникот во sci-fi листата. Забавно, feel good, анимирано филмче, верен наследник на inside out. 7.5 od 10

14. I'm mother - ќе го заборавев, а е еден од подобрите на листава. Тензична дистописка трилер мистерија, доста паметно напишана приказна за која за да укапирам што се случи на крај требаше да читам рецензии дополнително. Топло препорачувам на сите љубители на moon. 8.5 od 10
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
2.989
Run

Тинејџерка почнува да се сомнева во нејзината мајка мислејки дека чува темна тајна од неа.
Одличен напнат и морничав трилер кој на моменти ме потсети на култниот Misery со Кети Бејтс.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.491
Поени од реакции
769
The Midnight Sky (2020)

Залудно потрошено време, ОК има поента филмот ама зашто Клуни воопшто го снимал....

Подобра рецензија од мемево неможе да постои

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.077
Поени од реакции
12.653
Coco 2017
... кога ми се допаѓа анимацијата до перфекција, ликовите, нема шанса да не го гледам анимираниот филм макар со ваква тематика,
семејна сторија на малиот Мигуел дел да Круз и неговата желба да го покаже својот музички талент и да биде звезда како познатиот Ернесто де ла Круз што е негов идол,
но не за долго, затоа што „посетата“ во паралелниот свет ќе земе сосема друг тек.
... филмски сето тоа добро спакувано и се движи околу бабата Коко, што на крај со самиот расплет на сторијата на Мигел, неговиот идол не е Ернесто де ла Круз, туку Хектор кој бил неговиот прадедо односно таткото на Коко, неговата се уште жива баба!и како секогаш, анимираниот филм освен целосното внимание што го одзема на гледачот секогаш има порака, да се присетиме барем за време на празниците на мртвите на нашите најмили кои веќе не се со нас, од срце ви го препорачувам да го гледате, ако се уште не сте го сториле тоа!
 
Последно уредено од модератор:
На врв Bottom