Предлог за филм со кратка рецензија

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
In the Valley of Elah (2007)



Тотално потценет филм, што од јавноста што од форумов.
Случајно го најдов, барајќи што сум пропуштил кај љубовта на мојот живот.

Мастерклас од Томи Ли Џонс, номинација за Оскар за главна машка улога. Јеби га, против Даниел Деј Луис у Ќе има крв едноставно не се може.

Хенк (ТЛЏ) е воен ветеран чиј син е на мисија во Ирак. Ќе добие повик од базата за да му пренесе на син му да се врати на должност, овој им вика дека син му е во Ирак на што добива одговор дека син му е вратен од Ирак меѓутоа го нема да се јави во базата откако искочил и го нема неколку денови.
Хенк оди да го бара и тука приказната добива заплет каде со помош од детективката Емили (Чарлиз Терон) го истражуваат исчезнувањето на син му, војникот Мајк.
Тука ќе застанам, за да не навлезам во спојлери.

Филм снимен по вистинска приказна.

Режисер е Пол Хегис познат по сценаријата за Flags of Our Fathers i Letters from Iwo Jima, Million Dollar Baby на Клинт Иствуд, како и режисер на оскаровскиот Crash.

Одличен филм, вреди секоја минута.
8/10
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Butch Cassidy and the Sundance Kid

download.jpg


Биографски филм сместен на Див Запад во Вајоминг во 1899 година кој ја раскажува приказната за бандата на Буч Касиди и Санденси Кид кои биле познати по тоа што извршувале грабежи во воз. Вистинската авантура започнува откако еден од богашите чии воз бил ограбен од бандата на Буч и Санденс се решава да ги ангажира најдобриот шериф, најдобриот трагач и најдобрите убијци со цел да ги уловат Буч и Санденс.

Не би навлегувал подетално во приказната само би додал дека е еден одличен потценет филм кој е малку подзаборавен.
Динамичен филм со одлични дијализи, со добар хумур, со одлична кинематографија и прекрасни вестерн пејсажи, а на сето ова да го додадам одличното актерско дуо составено од харизматичните Пол Њуман и Роберт Редфорд.

Целосна препорака за љубителите на вестерн филмови, за љубителите на авантуристички филмови, за љубителите на bromance филмови, а и за оние што сакаат да возат велосипед има една позната култна сцена која најверојатно ја знаете :D.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Уште една тура sci-fi

1. Palm Springs - копија на Groundhog Day, не ми сметаше тоа толку, не е ни прв ни последен. Забавно филмче, добар за тепање време, веројатно ова е нечив обид за ставање на филмот Groundhog Day во еден ден за кој секој би сонувал, но искрено и не ме воодушеви нешто премногу па така му давам 6.5

2. Boss Level - копија на Edge of Tomorrow, кој е уствари акциона верзија на Groundhog Day. Добар филм, engaging, добри тепачки и инвентивни начини на умирање, за мене нешто подобар од горниот 7 од 10.

3. Songbird - ова е веројатно првиот филм снимен на тема корона и тоа од Michael Bay. Добива доста хејт на imdb, low budget филм е, иако актерската екипа не е. Можби и со право, но мене не ми беше лош. Ги има сите елементи на солиден филм, плус приказната не е нешто што сум гледал на филм, така што 7 и за ова

4. Chappie - роботи, програмери, Јужна Африка, дистописка иднина, криминал. Интересен или би рекол комичен пристап на тема која се разработува низ повеќе sci-fi филмови. Забелешка имам што авоторов го склопил филмов ко што треба до одредена фаза и после ко да имал writers block, па само го залепил останатиот дел од филмот, бар ја имав такво чувство. 7 од 10

5. Automata - слично ко и Chappie, со тоа што тука се отишло со покласичниот начин на прикажување на една дистописка иднина, интересно е што филмов навлегува и малку подлабоко и на филозовски начин почнува да поставува прашања за постоењето, нешто ко Blade Runner. Антонио Бандерас не ми се свиѓаше во улогата + антиклимактичен нереалистичен крај. 7 од 10

6. The Soul или Ji Hun - кинеска трилер sci-fi мистерија. Добра комбинација на кинеска традиција и култура со футуристички сетап, партали кинематографија и уникатни кадри. Авторот го развива филмот на оригинална идеја и тоа е отприлика се позитивно. После малце го тупи и филмов трае малку повеќе од што треба и е предвидлив. 7 од 10

7. Mute - интересно чуден филм сместен во некоја алтернативна футуристичка иднина во која пак има Студена Војна и Германија или барем Источна Германија не е дел од западниот свет. Вредноста на филмов произлегува од самите ликови и комплексните карактери отколку од самото дејствие, Пол Руд искина. Додека кога сме кај дејствието, за некои можеби филмов нема да има некоја поента, но за други можеби ќе биде тажна приказна. 7.5 од 10

8. Anon - неверојатно уникатна идеја за филм и неверојатно добар почеток и развој на филмот и по мене разочарувачки и избрзан крај. Да не беше крајот ќе одеше над 8 сигурно. 7.5 од 10

9. Infinity Chamber - сакам да кажам дека филмов ме потсеќа на некој друг филм но никако не ми текнува на кој. Одлично донесен филмот од страна на главниот актер, дистописка иднина повторно, аи, себеистражување во однос на што е реалност а што сеќавање кое можеби никогаш не се случило или двете се споени во едно 7.5 од 10

10. Greenland - егзистенционален doomsday блокбастер. Не е нешто невидено, но визуелно изгледа добро, те држи во неизвесност, има тензија и се на се е квалитетен филм. 8 од 10

11. Space Sweepers - филмов е дефиниција за sci-fi од повеќе аспекти: продукциски дизајн, филмски сетап, тематиката која ја обработува, cgi то е партали. Филмот е повторно сместен во дистописка иднина и има се што e неопходно за да долови таква атмосфера - земјата е пред изумирање и станува ненаселива од радијација и контаминираност, се креираат вселенски колонии во кои не секој има привилегии да живее, има дроиди, има вселенски летала кои луѓето ги користат за ловење на вселенски отпад кој го продаваат на големите корпорации, кои им ја уништуваат земјата, за неколку стотина долари за да преживеат. Не би раскажувал повеќе, не ми се допадна антиклимактичниот и несериозниот крај инаку ова ќе беше еден од најпотценетите sci-fi филмови. Инаку корејски е филмот (интернационален е, но највеќе на корејски се збори) 8.5 од 10

12. Monsters of man - Chappie meets Rambo :pos: шала на страна филмов е чист адреналин, можеби е нискобуџетен B филм и дијалозите и глумата не му се најдобрата страна али брате роботите изгледаат совршено, а и тензијата е реална и не попушта едно два саата, многу луѓе ќе бидат убиени, али и тоа е добрата ствар. 8.5 од 10

13. Stowaway - ќе кажам само прекрасен филм кој знае како да си игра со емоциите, барем со моите. Мене не ми е јасно како филмов не добива номинација за оскар, а Promising young woman добива, а поентираат на истиот начин? Глумата е беспрекорна, дијалозите се беспрекорни и spot on, кадрите од леталата и вселената се прекрасни. Да, има сцени ко во Одисеја 2001 кои траат по неколку минути и веројатно тоа е досадното и филмов добива толку ниски оцени. Лично ме допре и заради тоа му давам 9.

14. The space between us - го заборавив. Романтична sci-fi тинејџерска драма за дете родено на Марс во тамошна колонија кое многу сака да ја посети Земјата. Ништо посебно по што би го памтел, а го гледав пред пар месеци. Но е добро филмче и не е губење на време, па ако немате што да гледате е ок филм. 6.5 од 10
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Филмот иако го збореа како големо изненадување кое го победи Rome пред некоја година не ми се погодил да го изгледам...
Филмот е мирен, топол и избалансиран. Вистината приказна за Дон Ширли, пиано-маг со сите финеси на специфичното доба во кое живеел.
Преубава музика, одличен кастинг и тоа што посебно ми се допадна, не беше претенциозно наметната расната проблематика. Филмот те „вози“ цело време со некаква ненаметливост и убави чувства. Оскарот кој го доби пред некоја година предизвика многу полемики ама заслужени 8/10.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Perfect Strangers (2016) Perfetti sconosciuti




Што може да се случи доколку едно поголемо друштво парови играат предизвик во кој секој кој ќе добие порака мора јавно да ја прочита пораката или доколку е повик да разговара со вклучен спикерфон пред сите?
На што се е подготвен човек да направи за да сокрие некоја тајна?
Филм на кој треба да му се даде шанса и да се изгледа, полн е со емоции, интриги, тајни, крајот можеби ќе ве збуни и ќе ве натера да го погледнете уште еднаш.
6.5/10
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Bliss - Мислам дека си најдов ран фаворит за 2021 од досега изгледаните (не сум сигурен кои филмови од 2021 ги имам изгледано). Сериозно, не ја гледајте оценката на IMDB, по најнеобјективни и пристрасни критериуми ова не треба да оди под 7, можеби не е класичен sci-fi (иако содржи елементи), но е добар филм. Ова оди рамо до рамо со The butterfly effect и Eternal sunshine of the spotless mind, ова е филм кој останува во сеќавање и вистинска реткост е денес да наидеш на вакво нешто. Не го читајте спојлерот и не го гледајте трејлерот ако сакате да уживате во филмот.
Прекрасна и инспиративна приказна и портерт на зависноста од кристал мет. Те држи постојано во неизвесност, приказната е толку добро избалансирана во однос на тоа што е реалност, а што не, и аргументите за двата света се толку силни, што на моменти и ти се прашуваш што е реалност. Најдобриот дел е што авторот патешествието го опишува во прво лице, преку очите на самите херои, во однос на тоа како тие ја живеат приказната, а не само како општеството гледа на нив и до максимум ја истражува свеста на нашите херои и дури и на комичен начин ни ги претставува работите, што по враќањето во оваа реалност знае да го удри гледачот јако и да сочувствува со хероите. Уште подобра работа кај овој филм е како нештата се перфектно синхронизирани и течат сосема нормално и природно, иако не би требало да е така, а за тоа помогна глумата и на Овен Вилсон и на Селма Хаек. Маестрална глума, толку убедливо пренесени емоциии, толку реалистичен дијалог, wow.
9 од 10
Clara - ова e повеќе sci отколку sci-fi. Вреди да се изгледа, солиден филм е, иако е хипстерско wannabe smart предвидливо инди филмче. 6 од 10
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Се натерав пак да го изгледам Ла Ла Ленд и не е за мене тој филм.

Ова е ептен субјективно, затоа што не сакам такви теми, инаку филмот е одличен. Технички ептен добар. Камера, монтажа скоро беспрекорни. Сценарио исто. Ликовите имаат фин character arc, кој елегантно се протега низ филмот.

Замерки технички - ме чудат некои избори за светло. Некои сенки на лица, повремено, ми се чини не се на место, али може трипам.
Исто така - тонот, ми се чини дека е неуедначен помеѓу песните и "реалноста", каде што е, според мене, малку пресериозен и како малку да ја нарушува компактноста на целината. IMO ептен малку понесериозен да беше, ќе беше посличен со тонот во музичкиот дел.

Но суштински, ова се минорни забелешки. Ако ви е океј темата, гледајте го.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
The Family (2013)
the family.jpg

Добар лајт филм, кој ќе ви го задржи вниманието и ќе ве насмее.
Режија: Luc Besson
Главни улоги: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Tommy Lee Jones

Голем мафијашки бос (Robert De Niro) е во програмата за заштита на сведоци. Тој и неговата фамилија живеат сокриени во Франција, под постојан надзор од агенти (Tommy Lee Jones) на ФБИ.
Агентот се труди да ги држи под контрола, но тие не можат да оддолеат а да не се вратат на нивните стари "фамилијарни навики" на кои се навикнати од минатото.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
The Suicide Squad (2021)

Инфилтрацијата на иделогијата е на толерантно ниво, но ја има. Шегите не се баш нешто и како и кај други филмови со не баш добри шеги - траат често предолго.

...и тоа е отприлика све што имам лошо да кажам за филмов, кој е забавен и кој го препорачувам.

Карактерите го движат. Компетентно е склопен. Не е како другиве суперхеројски филмови, кои личат како да се снимани прво акционите сцени, а после околу нив налепена приказната. Марго Роби - одлично изглуми.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
стар , познат класик, ама мислам не го давал наш мкд медиум.. за време на ехЈу одеше ТВ СЕРИЈА .. Долго Топло Лето ...Бен Квик и КЛара Варнер.. сега оди на ТВ Загреб
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Reminiscence 2021

Можеби филмов ќе го ценев многу повеќе доколку не го гледав Anon 2018 претходно, во суштина ако не заплетот, environment от во кој е сместен филмов е доста сличен со Anon, ако се исклучат климатските промени и дистописката претстава на светот. И во една работа филмов е подобар од Anon, а тоа е што не избрзува со крајот и не ти дава чувство дека нешто ти фали откако ќе го изгледаш. Сепак како цело не би рекол дека е подобар, има некако порамна приказна, предвидлив е, ликовите не ми се ко што треба напишани (не се соживуваш со нив, нереалистични се) итн. Во суштина крими-љубовна приказна сместена во некое идно дистописко општество. 7 од 10

The Colony 2021 aka The Tide

Кога го пуштив филмов, некаде до средина па и повеќе, бев на мислење дека се работи за hidden sci-fi gem потценет од Марвел фанбојс публиката. Глумата совршена, дијалогот совршен, заплетот совршен и уникатен, постапокалиптичниот изглед на земјата исто совршен и сив и човештвото вратено на default settings. И како дејствието се развива и филмот оди до својата кулминација и перипетија, наеднаш ти се појавуваат прашалници околу главата и си викаш што се дешава? Значи ако филмот трае саат и пеесет минути, целата разврска трае некаде 20 - 30 минути. Режисерот/писателот или снемал средства на сред филм или бил ограничен од продукциската куќа па решил да му даде ваква брза завршница, или треба да си стварно талентиран и ептен некреативен да успееш да направиш ваков U turn кон полошо. 7 од 10
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
Toma (2021)



Ајде збор-два за филмов на Драган Бјелогрлиќ. Го изгледав пред неколку дена, намерно не пишував ништо затоа што имам тенденција да преценувам музички филмови кога пишувам под емоции. Последно мислам дека беше Bohemian Rhapsody кој развали со концертот на крајот. Предходно и филмови како Les Miserables. Имам слабост кон тажни приказни проследени со добра музика. Плачам повеќе од жена ми :pos:

Со народно немам некаква поврзаност. Ако можам да се поврзам со некој лик во филмот тоа е докторот. „Не можам да издржам, морам да бегам од овде“. Тоа сум јас. Мојот спектар на народна музика се сведува на почитување на старите Македонски патриотски и печалбарски песни, кои ги слушам во одредени пригодни моменти и со кои можам да се поврзам. Стари македонски народни + Ефто Пупиновски (Пеј со добро вино, Туѓа си бескрајно...). Од српската естрада, народњаците што ги слушам можам буквално да ги набројам на прстите од едната рака, и тоа не ми требаат повеќе од два прсти: Весна Змијанац кога ја пее „Кунем ти се животом“ крај таа фонтаната во Белград, при што цело време додека слушам размислувам за тоа дека ваква женска не се раѓа пак... и Тома Здравковиќ.

Тома е единствен „народњак“ со кого имам некаква конекција од причина што кога бев средно, имав доста другари кои преферираа народно и го рокаа Тома на секоја можна забава. Така да имам некои спомени со таа музичка позадина. Она што ми се допаѓа кај Тома е тоа што не е шаблон народњак. Човекот успеа да си направи своја музика, со љубовна тематика, слично како што Ефто го правеше тоа кај нас.

Сега за филмот: прочитав пред да го гледам дека филмот бил многу слаб и дека се било на емоција, што ми помогна да го гледам со скоро никакви очекувања. На крајот не можам да се согласам со тие мислења, филмот е навистина добар и на страна од таа емоција која е пресудна. Имаше поплаки дека филмот нема никаква содржина, но не знам што поточно очекувавте од биографски филм, освен Бјела да земе да измисли уште десеттина работи за да го направи поинтересен. Сите биографски филмови си одат по тој ред, од детство до млади години, кариера... ако го гледате филмот за Стивен Хокинг или Прекрасен Ум или за Алекс Туринг... или музички филмови како оној за Фреди... ништо посебно и нема, живот како живот. Биографските филмови се за да се обележи делото на одредена личност. Нема заплети и мистерии.

Така да во поглед на сценариото се си е според очекувањата, дел работи што се случиле, дел фикција. На филмот е работено доста од сите аспекти, од музичкиот аранжман каде Жељко Јоксимовиќ пишува нова песна во стилот на Тома за потребите на филмот, до клавир верзијата на Лилјана и неколку песни на гитара која го прави филмот поприфатлив за оние кои „не се по народното“. Сценографијата е одлична, сцените од Лесковац и Тузла го доловуваат тоа време, исто и сцените по биртиите. Кај костимографијата може да се најдат маани, периките се многу лоши кај некои ликови, во одредени сцени се носат одела кои очигледно се купени пред неколку месеци, такви одела не постоеле во тоа време. Можеле да најдат некој што разбира малку Македонски за последните сцени во Скопје и Битола ама добро.

Глумата е добра, од главниот лик, Милан Мариќ и Тамара Драгичевиќ се полн погодок. Ако ве нервираше што докторот е малку здрвен линк - таков и треба да биде, тој е ликот кој не се вклопува во клапата, тој е различен свет со сите други на сцената и се обидува да се прилагоди и да биде умерен кон луѓето кои внатрешно не ги поднесува.

Мислам дека се на се, одлична работа завршиле. Дефинитивно филм за повозрасните генерации, но секако филм кој ќе се памети.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031

Druk (2020)

Многу поретко гледам филмови дека не можам да стасам со сериите :) Еден од подобрите филмови кои ги изгледав во последно време. Тоа што пред некое време го коментирав: уметноста да се направи добар филм без спектакуларна приказна, без комплицирано сценарио со неизвесен крај...
Неколку професори решаваат да одржуваат извесно ниво на алкохол во крвта за да спроведат „комплексна“ студија :) Сето тоа има добар ефект додека не се премине границата.
Интелигентни реченици без многу непотребно зборување. Микелсен маестрален како и секогаш (мада јас имам посебни симпатии кон тој актер).
На моменти хумористичен и психолошки длабок (заборавив да напоменам дека е филм на Винтерберг :) )
Топло го препорачувам.
8/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.859
Поени од реакции
54.386
House of Sand and Fog

Јак филм начекав вчера, до душа не е баш од вчера, извесен период ми седи у букмаркс а вчера нешто душичкава ми ја побара Џенифер Конели иако пред некоја недела глеав друг филм со неа ама таму повеќе беше у споредна улога.



Куќа од песок и магла, филм снимен по книга, ни раскажува за еден спор за куќа која беше во сопственост на една емотивно скршена и нестабилна жена која ја изгуби поради сплет на околности а истата ја доби односно ја купи поранешен ирански крнл кој во Америка живее, да речеме еден лажен живот или живот со лажни навики.

Куќата за едната од завојуванита страни е од блиско и пре емотивно значење а за другата страна е обид за чисто профитерство.
Би рекол инаетот преовладува како клучна тема во целиот филм. Интересно и убаво е раскажана приказната во првиот дел, подоцна при крајот малце добива на динамика, се расплетува приказната на начин на кој во ниеден момент не очекував дека ќе тргне и заврши.
Да не откривам понатаму и да не навлезам во спојлери. Доста добар и потценет филм.

Бен Кингсли искина тука, многу строг и језив лик, сееше некој страв со погледот. Номинација за главна машка улога. И другата актерка, таа што му е жена во филмов има номинација за женска споредна.
Џенифер на ниво истотака, знае да достави емотивно растурен лик со донегде цврст и одлучен карактер. Преубава, иако улогата и појавувањето и се сосема друго.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.568
Поени од реакции
17.968
Dune 1984 vs Dune 2021

Нема да пишувам одделни рецензии. Првиот го гледав кога имав 6 - 7 години на VHS и се сеќавам дека ништо не разбрав, па викам ај пак ќе го гледам сега. Ако го оценувам како комплетен филм, ќе кажам дека е тоа многу лош филм. Мислам настаните се лепени колку да се каже дека треба да се случат, се гледа дека снемале средства, па почнале да импровизираат. Јас книгата ја немам читано, али да пробаш да ставиш 800 страни книга во 2 саати филм е осудено на пропаст. И го сфаќам Линч кога кажува дека не треба да се нафаќаш да снимаш филм кога знаеш дека нема да излезе како што очекуваш. Ај што студијата неќеле да вложуваат уште пари пошто огромна сума на пари била поторшена на препродукција на Дуна-та на Жодоровски која траела скоро 5 години и потрошиле некаде околу 5 милиони долари од вкупен буџет од 14 милиони долари за тоа време. Студијата и не сакале филмот да трае повеќе од 2 саата, што е смешно во најмала рака, додека Жодоровски да речеме имал план да филмот/серијалот филмови трае помеѓу 10 и 14 саати. Заради тоа и Линч кажува дека правењето на филмов за него било кошмар. Друг дел кој доста ми беше чуден е константното шепотење на ликовите во филмот. Зошто? Мислам разбирам, кога шепотиш мудри мисли и во позадина дуваат силни пустински ветришта додека во исто време оди и Prophecy на Brian Eno, а ти се наоѓаш во темна пустина опкружен со џиновски пустиински црви, дава некоја доза на мистичност и го прави филмот поистрипан, ама не да се потпираш на таа финта низ цел филм. Иако филмов излегол во 1984 год. имав чувство дека е сниман во 50 ти или од 60 ти години, особено во делот на глумата, премногу драматизирање и overacting, ликовите постојано изговараат некакви мудрости, па се прашуваш дали не гледаш некаква античка трагедија? И она што најмногу ми сметаше е што, иако ја немаш читано книгата, осеќаш дека настаните некакао се fast forwarded. Тоа особено се забележува во вториот дел од филмот.

Во однос на денешниот Dune би рекол дека сум задоволен, ко што кажав неколку пати, ја немам читано книгата и не можам да кажам дека со сигурност ова е совршената адаптација на делото на Френк Херберт. Денешниов филм би рекол дека е римејк или подобрување и надградување на тој од 1984. Денис/Дени Вилнев полека постанува еден од најдобрите режисери за мене, ако не и најдобар сај фај режисер во моментов со култни дела ко Блејд Ранер и Arrival позади себе, плус сега и Dune. Да земе да умеша прсти во Alien универзумот, аууу сине, во секој случај многу повеќе од преварата Крис Нолан и неговите мучкалици. Во однос на филмот не очекувајте некој додатен lore пошто ќе се разочарате, приказната е таа, во превод не очекувајте дека ќе ја гледате Дуна на Жодоровски. Доста фанови почнуваат веднаш со напади и критики, пошто очекуваат дека филмот треба да им ја прераскаже книгата, со настаните онака ко што тие си ги замислиле, ништо не може да биде подобро од книгата. Моето резонирање е дека ако филмот е успех, а по се изгледа веќе е, ќе има уште многу сиквели и приквели, што е одлична вест. Да речеме Dune: The Sisterhood е веќе во најава . Имам чувство дека оваа верзија на филмот и повеќе се држела до изворните материјали односно книгата во споредба со претходникот, има доста борби со мечеви/сечила што не е случај со филмот од 1984 да речеме. Некои ликови од книгата да речеме добиваат многу повеќе screen time споредено со филмот од 1984 год., како што е случајот со Данкан Ајдахо (Џејсон Момоа) кој во филмот од 1984 год. дали се појавува во две сцени, Турфур да речеме не е толку експониран тука. Инаку во однос на тоа како филмот изгледа визуелно, Dune 2021 ја поставува летвичката прилично високо. Во филмот од 1984 да речеме практично и не гледаме како Каладан изгледа, планетата на куќа Атрејдис. Додека тука имаме прекрасни снимки од истата, мислам дека е снимано некаде во Норвешка и e целосна спротивност на планетата Аракис. Домот на куќа Харконен, мракови и темници, сивила, мислиш дека се наоѓаш во напуштен вонземјански храм или вселенска станица. Баронот Владимир Харконен, збори помалку и се издерава помалку, али е доста поубедлив како лик. Кога ќе размислам Денис Вилнев практикува да покажува повеќе отколку работите на гледачот да му ги пренесува преку дијалог, а верувајте филмов е гозба за очите, иако го гледав дома на тв, можам да го замислам чувството да го гледате во кино со музиката на Ханс Зимер, "моќно" ќе биде преслаб збор да ви го опише чувството. Иако кога сме кај музиката, саундтракот на филмот од 1984 год е врвно уметничко достигнување и не може да се спореди со ништо. Темата Prophecy е такво дело што колку и да мислам, нема да најдам соодветни зборови кои ќе опишат колку е величенствена темата, трансцедира во нешто возвишено, надчовечко...


ме потсетува на тоа како би сакал да изгледа мојот последен изгрев на сонце тука на земјата. Како што веќе кажав, прекрасни глетки и кадри, визиите на Пол се исто така ремек дело, Лејди Џесика е преубава, Чани\Зендаја и не баш, би можел да поминам и без неа. За мене без сомнеж ова ќе биде филмот на 2021 год. 9 од 10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom