Предлог за филм со кратка рецензија

Maryah.C

Be a bee
Член од
9 јуни 2006
Мислења
4.001
Поени од реакции
710


Ми тргна мене со предлозиве...
Обично избегнувам српски филмови ама еве овој ми се погоди и ми остави доста добар впечаток.

Станува збор за филм на Драган Бјелогрлиќ кој се здоби со многу позитивни критики. Глумат исклучителни актери како Никола Ѓуричко и Војин Четковиќ но заедно со сите други формираат еден тим и се надополнуваат едни со други.

Дејството се случува во 1930 година. Иако во филмот се работи за фудбалот сепак не можам да кажам дека тоа е единствената и главна тема. Пред се се зборува за пријателството, поврзаноста, вербата, љубовта па дури носи и филозофска порака и упатува на тоа да сонуваме цел живот и да го реализираме тој сон.
Морам да напоменам дека филмот е преполн со симболи.

Сега сфаќам колку е се изменето,почнувајќи од нас,луѓето, па потоа се друго. Не знам само во што сме претворени.
За крај: "Ljudi se razlikuju, ali smo po obuci, a to zaborave kad odrastu".
Го препорачувам на сите а дотогаш јас го чекам продолжетокот. :)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Iron Monkey (1993)

(Да ми кажеше некој дека кунг фу филм ќе ставам во омилени...o_O)

Има смешен наслов :), али најдобриот кунг фу филм икад, според мене. Ако не, у топ 3 обавезно.

Еден од најинтересните филмови што сум ги гледал, уживав од прва до последна минута.
Не е само "мотај до наредна тепачка"; во паузите помеѓу тепачките - има и приказна, уживаш во ликовите (Jean Wang :love:), добриот хумор (цело време), режијата (e за пофалба)...
Не знам како не добил награда таа година за најдобра кореографија (а бил номиниран), што може да биде подобро од толкуте различни стилови што ги видов и така неверојатнине потези...така добро снимени , што те тера да бараш блу-реј издание.

Пoследната тепачка - o_O:eek:, како што напишал еден рецензент на IMDB, "мора да ја видиш за да поверуваш". Уште сум под импресии.

Кога би морал да го оценувам -
8/10 (тука негде со IMDB, 7.6 има, според мене малку)

(Да,да, да ми кажеше некој дека толку ќе испофалам кунг фу филм...:LOL: али е must see.)
_________________________________________________________________________

Mary and Max (2009)

Еден од најдобрите цртани што сум ги гледал.
Нестандарден, би рекол..., помалку...малку повеќе :) депресивен, со одлична анимација, приказна и црн хумор.
Мислам, кога некој со пластелин/глина анимација ќе те натера да се задлабочиш и ќе ти предизвика емоции...е за секоја пофалба. :notworthy:

Како не влезе цртаниов во потесен круг номнинирани за оскар...? Еден голем превид е направен.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Hall Pass

После She`s Out Of My League и Dinner For Schmucks конечно уште една комедија на која стварно се изнасмеав.
Иако во последно време нема некои добри комедии, а тоа е општо познато и на форумов, оваа барем според мене не спаѓа во таа група. Супер фори, многу заебанции, многу глупости и многу смеење има во филмов.
Се работи за Рик и Фред двајца оженети мажи кои сеуште се чувствуваат како да се во деновите кога цело време бркале женски. Каде и одат во главата им се врти само секс и после низа на ситуации и срамови кои нивните сопруги ќе ги претрпат ќе решат да им дадат Hall Pass или една недела слободни од бракот, да прават што сакаат и колку сакаат без тоа да влијае на бракот. Но и жените нема да останат покусо, па ќе почнат збрките низ филмов.
Се на се филмче за во друштво кое нема да ве разочара, доста забавен и интересен и пред се смешен.
7/10
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Dial M For Murder



Кога ќе се спомене името на Хичкок, најчето првата асоцијација е добар хорор филм. Но, и покрај тоа што веројатно негово најпознато дело е Психо кој се води како хорор класика, за мене Хичкок е асоцијација за школски трилер. Ми текнува кога го гледав Вертиго, си помислив колку е добро осмислен филмот и воедно одлично реализиран. Практично ме воодушеви. Токму затоа решив да расчепкам по неговите филмови и налетав на овој филм кој по самиот плот и наслов ме привлече да го гледам. Да не спомнувам дека и верувам на репутацијата која го следи Хичкок. И нема што. Мајсторот си е мајстор.

Филмов е во 99 % снимен во една просторија. Има 5 ликови, а трае еден час и 45 минути. Навикнати на овие скок пук филмови, и скапи проекти на малкумина би им се верувало каков максимум може Хичкок да извади од ваква основа. Богами би се изненадиле. Сценариово како да го пишувала Агата Кристи, а со оглед каков фан сум и, неверојатно ме бендиса приказнава со својот тек и пресврт.

Во филмов главната женска улога ја игра една од музите на Хичкок, Грејс Кели. Жената е прекрасна. Можам да претпоставам зошто Хичкок ја одбрал за муза. Делува кршливо и грациозно, баш како за филм како овој. Да не зборувам како само плени жената. Синоним за грациозност, нема што.

Приказната се врти околу еден љубовен триаголник. Грејс Кели е неверна сопруга на еден поранешен професионален тенисер кој се откажал од тенисот заради неа. Тој дознава дека таа го изневерува и со кого и решава да ја убие. Но првичниот план излегува комплетно од контрола и... самите видете како понатаму ќе се развиваат работите. Генијално смислено. Детективот кој го разрешуваше случајот постојано ме асоцираше де на Шерлок Холмс, де на Поаро. Прекрасен лик и воедно многу харизматичен.

Бај д веј, Хичкок си ја задржал традицијата да се појавува на сегменти во своите филмови, и овде ќе го најдете на една фотографија.

Ова е за сите љубители на трилери, и замрсени крими сценарија од типот на Агата Кристи. Задолжително да го погледнете филмов.

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Little Miss Sunshine

Сум требал да го гледам многу порано, знам... Супер филмче. Одлична комбинација од комедија и драма. Станува збор за едно (да речам) дисфункционално семејство.. Таткото е motivational speaker и голем оптимист, мајката е нормална :D имаат мала ќерка која е опседната со еден beauty contest за деца, little miss sunshine, синот е емо кој 9 месеци нема кажано збор, дедото е наркоман и го имаме братот на женава, Стив Карел кој пробал да изврши самоубиство. Вака така, целта на филмот се фокусира кон малата ќерка која ќе треба да ја однесат на beauty contest-от. Запаѓаат во многу траги-комични ситуации.
 
Н

'Никола'

Гостин
Мислам дека првпат пишувам на темава, од проста причина што сум тапа рецензионист, ама филмов што го изгледав сношти ме фасцинира и не можам а да не го предложам (како знам и умеам) :)
Значи, се работи за

The Green Mile (1999)


Режиран од Frank Darabont, поточно втор негов филм на оваа тематика, по големиот успех со The Shawshank Redemption, тој прави уште едно ремек дело.
Како и претходниот филм, и на овој дејствието му е во затвор, но тука има еден елемент кој што е отсутен во "The Shawshank Redemption", а тоа е натприродното. Ова е приказна за искупението и за потврдата дека чудата можат да се најдат дури и во најнеочекуваните места. Тоа го прави овој филм со строго инспиративна порака. "The Green Mile" е прекар даден за затворот во Луизијана во кој лежат затворениците што се осудени на смртна казна.
Дејството се одвива во 1935 година, но е прераскажувано од Пол Еџкомб (Tom Hanks), кој е главниот чувар во Green Mile. Има уште четворица други што работат со него, неговиот најдобар другар Брутус Хаовел (David Morse), импулсивниот Дин Стантон (Barry Pepper), ветеранот Хари Тервилеџер (Jeffrey DeMunn), и новодојдениот садист и кукавица Перси Витмор (Doug Hutchison).
Во затворот пристигнува нов затвореник, Џон Кофи (Michael Clarke Duncan), кој што заедно со веќе присутните двајца, се единствените затвореници кои ја чекаат смртната казна. Скоро целото дејствие на филмот се одвива тука, околу ќелиите.
Додека Перси постојано се изживува со затворениците, Пол и останатите развиваат некоја посебна врска со нив, особено со Кофи. И откриваат дека тој и не е баш обичен човек...

Не сакам да навлегувам понатаму во дејствието.
Во овие безмалку три часа колку што трае филмот, Darabont има завршено одлична работа во градењето на карактерите. Том Хенкс како само што тој знае, ја одигрува улогата на главниот чувар, а пак Хачисон одлично се трансформира во негативец кој сите го мразиме додека го гледаме филмот.

Можеби не го достигнува нивото на "The Shawshank Redemption", но сепак е споре мене еден од најдобро склопените филмови по книга за минатиот век. Јака 8 и пол од мене.





 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Four Lions
За филмов не знаев буквално ништо освен сценава која беше кобна да го ставам во букмаркс и пред неколку саати при разгледување на листата филмови за спуштање ,да го спуштам со намера да гледам некоја лесна комедија .

Иако од секогаш сум бил скептичен за филмови каде главните улоги ги толкуваат арапи (од блискиот и далечен исток кои заслужно на колонизацијата се преселиле во една од европските земји),но филмов беше нешто друго и сигурно ќе влијае на мојот расистички поглед : ) .
Moжеби на прв поглед ,делува како една од многуте комедии кои се заслужни што самиот жанр е тиња последниве години , но како што реков оваа е исклучок .

Прво, британскиот хумор е на ниво ,второ обработува малце поинаква(посериозна) тематика на смешен начин и трето,успеа да ме насмее од 6ка до 6ка што не беше/е случај (поточно е научна фантастика) со останатите понови комедии.

мала група исламски терористи + црн хумор = мало ремек дело во својот жанр.

Колку што се сеќавам, едно големо фала до џимеј,за кобната сцена која ја видов на неговиот wall = )
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945

Кој сака воени филмови мора да го гледа овој филм едноставно ниедна колекција неможе да биде исполнета без овој филм, филмот е за 9та падобранска единица на СССР во Авганистан, филмот почнува од самата регрутација на младите војници па се до нивната храбра смрт. Филм кој не смеете да го пропуштите.

Нормално на руски зборат но постојат и титлови на хрватски колку толку добро преведено.

Уште подобар трејлер

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Како што еднаш пишав порано занесен сум од азиското кино ама овојпат по многуте корејски решив да сменам малце и да изгледам и еден кинески филм. И една скајп-другарка од Кина ми го препорача Ip Man (2008)



И самата оценка на имдб е доволна препорака да го погледнете филмов, посебно оние кои малку од малку сакаат филмови со боречки вештини. Одлично снимен, со драматични случувања, многу добри борбени сцени, како што читав на вики многу малку биле користени жици, јажиња, при снимањето пошто и главниот актер и самиот практикува боречки вештини па не му било посебен проблем снимањето на сцените. Инаку станува збор за биографски филм за еден од најголемите кунг-фу учители во Кина. Случувањата се во периодот пред и за време на Втората Светска Војна кога Јапонија ја напаѓа Кина. Јапонците дури и му нудат на Ip Man да ја тренира јапонската армија, што овој нормално го одбива. Погледнете што се случува потоа :)

П.С. И стандардно за кинеска...многу убаа женичка има Ip Man-ов :)

П.П.С. Уште на крај кога прочитав дека царов бил и учител на Брус Ли.... :)
 
Член од
7 декември 2010
Мислења
178
Поени од реакции
131
YOJIMBO

Филм режиран од легендарниот Акира Куросава во кој главна улога толкува истотака легендарниот Тоширо Мифуне .Инаку филмов е мајка и татко на Last man standing

Самурај без госпдар (Ронин) скитајќи низ Јапонија преживувај ден за ден, патот го носи во едно село во кое две локални банди водат сурова битка за превласт. Тој одлучува да се придружи на едната страна , меѓутоа тој има свои поинакви намери.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Потрудете се да рецензирате. Дури и на ИМДБ направија минимум 10 реченици за да се објави постот. Наслов, слика и линк, не се доволно.

Исто така: избришав три мислења со рецензии на англиски јазик. За тоа се имаме договорено одамна - рецензиите ги пишувате сами, на МК.
 
F

Frankie Yale

Гостин

Hustle & Flow

Me iznenadi, opasno me iznenadi. Ima dosta niski ocekuvanja, mislev deka ke bide uste eden od tie filmovi vo koi se glorifikuva nasilstvoto i crneckite ulicni bandi. No filmov nema nikakvi dopirni tocki so takvite filmovi, osven naslovot koj mozebi na prv pogled ke ve natera da go pomislite istoto sto i jas go pomisliv.

Celiot film se vrti okolu Djay (ili Didzej) koj e makro i diler na droga, toj e nezadovolen so svojot zivot i resava da vovede odredeni promeni t.e da se otkaze od kriminalot i zatoa pocnuva so sozdavanje na hip hop muzika, nekolku demo snimki so koi toj se nadeva deka ke bide zabelezan i konecno ke uspee vo zivotot.

Prikaznata e solidna no ne e i nesto posebno ili izvonredno. Tipicna ups and downs prikazna no zatoa glumata, dijalogot i soundtrackot poveke od dovolno nadoknaduvaat. Iako ne sum golem fan na hip hop kulturata sepak filmov ima izvondreden soundtrack za koj dobi i oskar, site odlicno odglumija ne samo Terens Hauard (koj i bese nominiran za oskar za ovaa uloga), dijalogot e ostar i avtenticen a filmot voopsto ne go velici nasilstvoto tuku naprotiv, prezentira dosta realna slika i toa mnogu mi se dopadna.

Se na se, filmov prijatno me iznenadi i navistina zasuzluva da se pogledne.

8/10
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
P.S.​
@Tallahassee, не го гледај жити се, кој ќе се расправа после... :)
Извини вака за оф топик Рокенролаа, ама да му вратам на колегата твој.

ЈасСумИнтериста, го гледав филмот, еве вака според датата и пред тебе сум го гледал, добар е филмов, ама не е мој тип на филм. Чим ме спомна, ако овој ти се допадна, пази да не те фати срце од овој (нема да те фати срце де, ама добар ке ти биде многу). Модераторке и ти можеш да го гледаш, а и сите други на кои ви се допадна Исповеди.

п.с. Го виде филмот кој ти го препорачав? Ако не кажи, да ти го кажам насловот пак.

 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Како што еднаш пишав порано занесен сум од азиското кино ама овојпат по многуте корејски решив да сменам малце и да изгледам и еден кинески филм. И една скајп-другарка од Кина ми го препорача Ip Man (2008)



И самата оценка на имдб е доволна препорака да го погледнете филмов, посебно оние кои малку од малку сакаат филмови со боречки вештини. Одлично снимен, со драматични случувања, многу добри борбени сцени, како што читав на вики многу малку биле користени жици, јажиња, при снимањето пошто и главниот актер и самиот практикува боречки вештини па не му било посебен проблем снимањето на сцените. Инаку станува збор за биографски филм за еден од најголемите кунг-фу учители во Кина. Случувањата се во периодот пред и за време на Втората Светска Војна кога Јапонија ја напаѓа Кина. Јапонците дури и му нудат на Ip Man да ја тренира јапонската армија, што овој нормално го одбива. Погледнете што се случува потоа :)

П.С. И стандардно за кинеска...многу убаа женичка има Ip Man-ов :)

П.П.С. Уште на крај кога прочитав дека царов бил и учител на Брус Ли.... :)
Ау ауууу човече! Ќе си дозволам да се самоцитирам пошто сега само што го догледав и вториот дел Ip Man 2 (2010) и не можам да опишам колку сум импресиониран. Дури нема да згрешам ако кажам и дека е појак од првиот. Нешто што многу ретко може да се сретне кај денешниве филмови, впрочем знаете и самите. Ако во првиот дел јака беше приказната, овде главен акцент се става на борбите кои ги има почесто за разлика од првиот дел. Тука дополнително доаѓа до израз потценувањето и омаловажувањето кое го носат “тие од другата страна“, да не откривам кои се за тие што сакаат да си го гледаат филмов“, и почитувањето на културата и традициите кои по дифолт си ги имаат кинезите. Има и мали елементи на одмазда, што секако е секогаш одличен мотив кај филмовите со боречки вештини. И на крај пак една кратка интересна сцена :)

Ако некој ме читал претходно и го гледал првиот дел, обавезно нека го гледа и вториов :)

 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Full Metal Jacket

Кјубрик ,режисер чии филмови не се баш по мој урнек но и режисер кој искрено го почитувам за се што сторил во филмската индустрија , во далечната 87ма снимил филм со главна тема Виетнамската војна.
Тие два факти(филм на Кјубрик и амерички филм за Виетнамската војна,знаете на што алудирам кога ќе се спомне снимен амерички филм за војна во која тие учевствувале) ме направија еден од најголемите скептици околу филмов. Стоејќи долго време на хардискот(наоѓајќи притоа и слободно време) конечно се одлучив да му дадам шанса ...иако мразам клишеа, ама за филмов не жалам ни една 1 секунда што ја потрошив гледајќи го. Преполн со скриени пораки (како Born to kill на шлемот и беџот со симболот за мир кој го носеше Џокер) преку кои Кјубрик дава еден критички став околу самата војна и нејзината апсурдност . Самите маринци кои се наоѓаат во Виетнам ,отидени со помислата дека ќе убиваат за слободата и мирот ,пополека ја сфаќаат бесмисленоста на самата војна ....
Целото дејство е прикажано преку главниот протагонист Џокер, најпрво неговота обука за маринец во кампот а потоа и неговото учевство во војната како воен новинар.Прикажани се несреќите на маринците пред(ликот на Pyle,никој не би можел подобро да го претстави) и за време на војната.

Kако мал,најмал и единствен минус според мене е сцената во која беше прикажано снимањето на документарецот ,кое предходно беше видено во Apocalypse now.

а останатото е pure quality.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom