Предлог за серии и кратки рецензии

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.122
Поени од реакции
28.871
Superior Donuts лагана лимонадка серија за тепање време (y)
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Superior Donuts лагана лимонадка серија за тепање време (y)
Исто така и Man with a plan i Kevin can wait isto taka na CBS, prvata e so Matt Le Blanc (Joe od Friends), a vtorata e so "popularniot" komicar Kevin James. Dobri se za tepanje vreme.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.961
Поени од реакции
25.275
Предложете серија слична на Broadchurch. Ја изгледав изминатите денови и ми се допадна.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Ај ќе пробам и јас да дадам предлози за растегнување на серии низ цело лето. Секако, нема да спомнувам серии кои сеуште се снимаат и се екстра популарни како GoT, The Walking Dead, Supernatural, The Big Bang Theory, итн.

Можеби имам некаде пишано, но моите 2 омилени серии of all time се: "Dexter" и "Entourage". Верувам дека повеќето опседнати гледачи на серии како мене ги имаат изгледано овие 2 серии, но ете, ги препорачувам од повеќе причини. Најпрво, двете (според мене) се одлични (а со сосема различна приказна, атмосфера, поента, итн.) од приказната, до изведбата, до кинематографијата, до музиката, едноставно, комплет. Не можам да изберам која од овие 2 серии повеќе ја сакам. Според мене, Dexter е маестрална, далеку далеку покомплексна од Entourage, со подлабока приказна, драматична и мистериозна. Entourage е лимонадка во споредба со Dexter, но затоа пак, таа е една од ретките работи кои постојат на планетата што ми будат екстремна мотивација во оние моменти во животот кога се осеќам најсрање на свет. Така да, ако ви е потребно нешто мотивационо, обавезно изгледајте ја Entourage. Бонус причина за гледање во текот на летото: и двете серии имаат 8 сезони и се завршени, што значи имате доста "материјал" кој ќе ве окупира во летните денови.

Друга серија (патем, поприлично слична на Entourage) која ја препорачувам е "How to make it in America". Иако серијата има само 2 сезони, ви гарантирам boost на мотивација и одлична занимација, поготово ако ви се допаѓа Entourage.

Зошто сум голем обожавател на супер-херојски серии, секако ќе ги предложам нетфликс серијалите кои излегоа во последните година-две, почнувајќи со "Daredevil". Таман, 2 сезони. Ја завршуваш DD и преминуваш на "Jessica Jones", a потоа на "Luke Cage"; и двете имаат по 1 сезона. На крајот, затвараш со "Iron Fist", таман е најтазе; и, ќе бидеш подготвен за "The Defenders". Се на се, 5 сезони за гледање.

Ај ќе се вратам на класики, зошто не секој сака comic-book серии. "Mad Men". Според мене, една од најдобрите серии некогаш направени, ќе морам да ја сместам веднаш после Dexter и Entourage. Признавам, малку е тешко да и "навлезеш", напочетокот мислев дека е досадна драма за тетки, но кога сосема случајно ја загледав, не можев да се откачам од неа. Тоа ти е една од оние серии каде што има голем број на ликови и сите се одлично разработени. Мал милион приказни, ситуации, заплети, соодноси; историски моменти; Америка во 50'-70' години на 20-тиот век; прекрасен ентериер, облека, стил, музика, архитектура, автомобили, итн. Исто како и првите 2 серии што ги предлагам, така и оваа е завршена со снимање и има 7 сезони.

Класики со многубројни ликови длабоко разработени и преполни со драма и заплети: The Sopranos и The Wire. Исто така, Sons of Anarchy. Патем, сите завршени со снимање и со многу сезони.

Ајде нешто лајт. Community - добар хумор, топ актерска екипа, завршена серија со 6 сезони. Cougar Town - океј, нема длабочина у серијава, поженска е и све тоа, ама баш ми е топ. Има интересен лајт хумор и ликовите се симпатични. Завршена со 6 сезони. Broad City - !!!!!!!!! Една и едниствена, неповторлива, најбоља на се! Толку.

Ми текнуваат еден куп серии, но се трудам да издвојам "соодветни" (ако постои такво нешто) кои би биле таман окупација низ летен период. За крај, ќе спомнав 2 стари серии кои поготово добро одат заедно, односно... гледаш една епизода од едната, па потоа една епизода од другата. Seinfeld и Northern Exposure (за инат на летните жештини
).
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Хаха, не знаев дека Кугар таун стигнала до 6 сезони. :pos:
Тоне американската "комедија", се подолу и подолу.
Се што вреди да се гледа од нивен хумор е снимено пред новиов век. И Биг Бенг. Толку.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Ја гледа некој бразилската 3%? Јас денес изгледав 5 од 8 епизоди колку што има првата сезона, и позитивно сум изненаден. Некако ко се да ми е веќе видено, а сепак задржува внимание. Ако ја споредувам, ко микс на The Hunger Games и Casi Angeles ми е. :) Ѕирнете ја, нема што да изгубите.
од каде ја спушти?
На замунда ја нема
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Хаха, не знаев дека Кугар таун стигнала до 6 сезони. :pos:
Тоне американската "комедија", се подолу и подолу.
Се што вреди да се гледа од нивен хумор е снимено пред новиов век. И Биг Бенг. Толку.
Се слагам до негде, ама мислам дека не е само тоа кај Америте, и кај Британциве нема некоја комедија на ниво на тие од порано. Или ако има, а сум пропуштил, сподели :)

А од америчките од новиов веке ако збориме има некои солидни покрај Биг Бенг како Modern Family, Californication, Silicon Valley, Louie, The Last Man on Earth, Two and a Half Men...
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.369
Хаха, не знаев дека Кугар таун стигнала до 6 сезони. :pos:
Тоне американската "комедија", се подолу и подолу.
Се што вреди да се гледа од нивен хумор е снимено пред новиов век. И Биг Бенг. Толку.
Community?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Не ми е гледана.

За мене хуморот пример во Фрејзер и Сајнфелд (Френдс ми се исто при срце али се класа под овие две) не се споредува со денешниов. Може има и добри серии денес, еве јас Veep двапати ја спомнувам по темиве, за мене е најдобар ситком моментално, но изгледа никој не ја гледа. Хуморот и што ни е смешно и допадливо во овој вид на серии е субјективен, мене лично многу повеќе ми се допаѓа во серии што поодамна ги снимале Американциве.
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
319
Поени од реакции
271
Не ми е гледана.

За мене хуморот пример во Фрејзер и Сајнфелд (Френдс ми се исто при срце али се класа под овие две) не се споредува со денешниов. Може има и добри серии денес, еве јас Veep двапати ја спомнувам по темиве, за мене е најдобар ситком моментално, но изгледа никој не ја гледа. Хуморот и што ни е смешно и допадливо во овој вид на серии е субјективен, мене лично многу повеќе ми се допаѓа во серии што поодамна ги снимале Американциве.
Фрејзер ми е од ретките серии каде што ги имам изгледано сите епизоди. За мене е во топ три хумористични сигурно. Одамна немам нешто репризирано, штета е што луѓево околу мене не ми ја сакаат. Ако има нешто во тој стил сакам препорака. Сега ако ми се најде време ја гледам Cheers сакам и таа да ја изгледам од почеток до крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom