Предлог за мал бизнис?

Член од
25 октомври 2008
Мислења
517
Поени од реакции
69
Ај некој ако сака нека ми објасни на кој принцип работи придружница на некоја фирма. Дали секој материјал што се купува си оди преку жиро сметка на главната фирма? Дали како сопственик се води тој што е газда на фирмата или можи некој друг да е сопственик на придружницата и кој е одговороен за придружницата ? (ме интересираат овие работи но добро би било ако има уште нешто што треба да се знае да ми објасните што како )
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Ајде помош за некоја појака фирма од Скопје да се биде застапник во друг помал град.....Пример топ шоп имаме и работи одлично, Друг пример се мобилните оператори....и има уште многу??!!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.080
зошто во Македонија не се произведува/прави сирење во мев ???
(појаснување : во штавена кожа - ко онаа на гајдата)
ете ви предлог -ќе бидете единствени во МК
--- надополнето: 15 март 2013 во 21:32 ---
еве како изгледа тоа сирење од мевSir iz mijeha ima posebno mjesto u hercegovačkoj gastro ponudi. Pravljenje ovoga sira seže još iz daleke prošlost i jedini je sir koji se ne može proizvoditi industrijski, nego isključivo od strana malih domaćinstava koji njeguju svako svoju recepturu proizvodnje. Zbog svog specifičnog okusa najčešće se serviraj i jede solo ili kao pratnja kvalitetnoj mezi.
http://www.politika.rs/rubrike/region/Hercegovachki-sir-po-italijanskom-receptu.lt.html
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.696
Продажба на евтини станови за 400 евра м2 во зелените кули кои ќе ги изградите со вашите партнери од Зеленортските острови, со примена на новата напредна технологија на саморастење.., на земјиште доделено од владата на кривинта на Вардар.....потребна е само фина гардероба, нешто промотивен материјал, убедителни вештини и ПОГОЛЕМА ТОРБА за пари...:)

Минимум очекувана заработка 1.000.000 евра
 
F

FARANG

Гостин
Продажба на евтини станови за 400 евра м2 во зелените кули кои ќе ги изградите со вашите партнери од Зеленортските острови, со примена на новата напредна технологија на саморастење.., на земјиште доделено од владата на кривинта на Вардар.....потребна е само фина гардероба, нешто промотивен материјал, убедителни вештини и ПОГОЛЕМА ТОРБА за пари...:)

Минимум очекувана заработка 1.000.000 евра
...Работата/бизнисот е краткорочен одприлике година две а после во зависност од врските и лакомоста имате избор на лукузен апартман во Идризово или ако сте стварно добри во Рио. Добитникот во Рио ќе треба да си плати карта во еден правец ама не е проблем провизиите и те како се доволни за да се покрие тој трошок.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Па освен афтоперална како семеен бизнис не ми текнува ништо поконкретно за 5000 евра, евентуално тутун, последниве две години е добро платен тие 5000 можат да ти донесат 15000 најмалку само што парите ќе ги одврзеш една година откако ќе почнеш да ги вложуваш.
mene modri patligjani ama imav mnogu mnogu ...itn 40.000 evra za 1 godina mi donesoa pa ne tutun sto ide podobro
 

A$CE

TrollTroll fruit
Член од
10 март 2013
Мислења
25
Поени од реакции
28
Јас доколку би имал пари и би бил доволно возрасен да не ми се мешаат домашните би постапил вака:
-Ќе продавам намирници кои што се користат секојдневно, а тоа е храната за луѓето. Што значи претежно со зеленчук и овошје. Имам нива којашто е плодна и секоја година ни носи доволно зеленчук и овошје од кое што повеќето ни останува "така".
Што значи би се распрашал ваму-таму кај продаваат по набавна цена поевтино, па би набавил доволна количина на овошје и зеленчук во рок од 2-3 недели (затоа што е лесно расиплива стока). Најпрвин да речиме ќе земам тезга на пазар ( иначе точно во пазарот имам 6-7 квадрати едно дуќанче кое што е добро за ваков тип на дуќан). Истовараш пред дуќанчето производите на една маса и тоа е, ама нема врска прајме муабет за тезга под кирија.
Но... има една важна работа којашто исто така зависи од тоа колку би успеал, а тоа е/сте Вие самите колку сте способни да се справите со овој вид ризик. Вашата вештина/искуство е дел од успешноста на еден бизнис како би просперирал и би се надоградувал во иднина. Особено во овие мали продажни претпријатија, каде што продавачот најчесто е и газдата, и треба да биде спремен во секој момент да се снајде во било која ситуација и да привлече што е можно повеќе муштерии.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
jas zemav tezga na zelen pazar 5250 denari mesecno se plaka si biras tezga i 6200 na godisno nivo danok na drzavata i si idam na kvantaski do 2000 denari si zemam roba kolku za 2 dena imam od toa najdobar biznis i se vadi pari za robata i plus kjar imas a vlog na ova ti e okolu 12,000 da pocnes i posle samo vrtis pari i roba
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
233
Поени од реакции
28
Nekade u mk ima li konsultativna agencija kade sto mozat da mi predlozat biznis ideja ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.567
Поени од реакции
1.790
Nekade u mk ima li konsultativna agencija kade sto mozat da mi predlozat biznis ideja ?
Има како не....
Ама 90% да не речам 99% се преваранти и фолиранти! Возат скапани коли од 85-90 годиште и продаваат демагогија и бели бубрези наоколу... немаат саглам инвентар во канцелариите, во кои чекаат жртви, а ветуваат големи бизниси за клиентите. Моето мислење е тоа, што немора да значи дека сум во право... Дали тие консалтинг агенции се викале ‘‘Македонија Експорт‘‘ ‘‘Трипл С‘‘ или ‘‘KA груп консалтинг‘‘.... мене ми се исти тасе! Кој тоа и за која пара ќе ти даде идеја за да успееш во бизнисот? Колкав процент колку чини идејата? Зарем има некој таков што може да ти гарантира за бизнисот!?..... Ми вели еден од нив: во ова и ова ако инвестираш гарантирано 90-100% успех, наша поддршка за испитување на пазарот проширување клиентела и таргети, пласман, маркетинг..... нема шанси да се утне!.... ако е така, зошто ти не инвестираш? Продади го станот што го имаш, во кој што живееш, ако си толку сигурен! Ќе имаш од почеток трошоци за кирија, но трошоци околлу следење на пазар маркетинг и пласман ќе немаш (пошто си ти експерт во тие области) инвестирај наместо да се гужвате во канцелариичево од 10 квадрати и ти да возиш крш кола. Инвестирај и обогати се!..... Молк! А потоа полуодговор, абе ние со консалтинг се бавиме? Стварно? А што е тоа? Се мачка на леб? :) ....Консалтинг во развиените земји: ЕУ САД Аустралија, Русија каде што врие од инвеститори, кои незнааат каде да инвестираат.... овде 5 инвеститори и консалтинг!? Ако имаш стварно идеја зошто не инвестираш?... Или, имаш идеја, ОК инвестирајте вие како консалтинг куќа 50% останатите 50% (ако ми се допадне идејата) ќе ги инвестирам јас!.... Нема одговор! Е па нема се разбира! Со туѓи пари и внукот на вујна ми знае да работи!
Некои од нив успеваат да егзистираат! Да, ама не од вакви клиенти како мене и тебе што сакаме да вложиме 30-40-50,000 Евра.... тие живеат како крлежи припиени за некоја голема компанија или неколку како Телеком, Пивара, Алк, Оне, некоја од банките и тн или владин проект (зошто да не!? о-хооо најслатка пара).... имаат некој на место во тие компании (или во владата), кој пак го убедува менаџментот (или претпоставените) дека на компанијата и требаат услуги од вакви консалтинг фирми! Тоа е моето мислење, можеби скептик сум но ми се чини подалеку од нив! Прво и основно да се запрашаме.... кој од познатите брендови во светски рамки во последниве 20-30 години станале тоа што се благодарејки на консалтинг фирми?
Трејд марк на медиумот ‘‘Капитал‘‘ е: ‘‘Само идејата е капитал, се друго е пари.‘‘ Никој не ти дава капитал за мали пари!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
jas zemav tezga na zelen pazar 5250 denari mesecno se plaka si biras tezga i 6200 na godisno nivo danok na drzavata i si idam na kvantaski do 2000 denari si zemam roba kolku za 2 dena imam od toa najdobar biznis i se vadi pari za robata i plus kjar imas a vlog na ova ti e okolu 12,000 da pocnes i posle samo vrtis pari i roba
Ова најмногу ми се бендисува, веќе позната идеја и практична реализација. Многу многу размислување нема, земи и работи. Браво.
 
F

FARANG

Гостин
Ова најмногу ми се бендисува, веќе позната идеја и практична реализација. Многу многу размислување нема, земи и работи. Браво.

Точно... KISS - Keep It Simple Stupid! Колку попросто толку полесно за реализација
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.282
jas zemav tezga na zelen pazar 5250 denari mesecno se plaka si biras tezga i 6200 na godisno nivo danok na drzavata i si idam na kvantaski do 2000 denari si zemam roba kolku za 2 dena imam od toa najdobar biznis i se vadi pari za robata i plus kjar imas a vlog na ova ti e okolu 12,000 da pocnes i posle samo vrtis pari i roba

На кого му се работи ќе најде начин да печали... Чим некој се труди не гледам причина зошто да не заработува... Имаше на пазар едни шиптарчиња цел живот откако ги знам почнаа со продавање зеленчук ова она... Сега си имаат цел маркет и вртат големи пари... Ама работа, работа и нема срамење..(y)
 
На врв Bottom