Предлог за мал бизнис?

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
jas zemav tezga na zelen pazar 5250 denari mesecno se plaka si biras tezga i 6200 na godisno nivo danok na drzavata i si idam na kvantaski do 2000 denari si zemam roba kolku za 2 dena imam od toa najdobar biznis i se vadi pari za robata i plus kjar imas a vlog na ova ti e okolu 12,000 da pocnes i posle samo vrtis pari i roba

Da se slozuvam i jas sum razmisluval ova e najdobra opcija vo Makedonija i nekoi zanaeti kade nemozat da te primetat inspekciite ne se zamaras so knigi inspekcii fiskalni firmarini struja voda djubre ...Ce pocnele so fiskalni na pazarite so vleguvanje na Mk vo EU t.e 10-15 godini svirkaj si dobar biznis za malku pari samo treba da imas dobro mesto na pazarot i toa e toa
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Da se slozuvam i jas sum razmisluval ova e najdobra opcija vo Makedonija i nekoi zanaeti kade nemozat da te primetat inspekciite ne se zamaras so knigi inspekcii fiskalni firmarini struja voda djubre ...Ce pocnele so fiskalni na pazarite so vleguvanje na Mk vo EU t.e 10-15 godini svirkaj si dobar biznis za malku pari samo treba da imas dobro mesto na pazarot i toa e toa

Може ова само за нас македонците да важи... Да го видам тој јунак што ќе отиде на бит пазар да им побара фискална или да им рече ако не платите ќе си одите од тука ;)

Тоа може само на хартија да стои како документ и да се применува само за одредени пазари...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Strenght ne razbiras koga prodavas na zelen pazar sekade vo Makedonija ne ti treba fiskalna kasa se do vleguvanje na Makedonija vo EU a i bit pazar e eden vid pazar ludjeto se oslobodeni .. ima edni glupi ludje koi davat fiskalni sto rabotat vo ducani i edni pametni sto ne davaat zakon gi stiti zatoa sto prodavaat na pazar (ehh Makedonija mojata cudesna zemja ):)

Drugo se ducanite na bit pazar , tamu treba fiskalna e sega koj kolku dava fiskalna toa e drug muabet
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Strenght ne razbiras koga prodavas na zelen pazar sekade vo Makedonija ne ti treba fiskalna kasa se do vleguvanje na Makedonija vo EU a i bit pazar e eden vid pazar ludjeto se oslobodeni .. ima edni glupi ludje koi davat fiskalni sto rabotat vo ducani i edni pametni sto ne davaat zakon gi stiti zatoa sto prodavaat na pazar (ehh Makedonija mojata cudesna zemja ):)

Drugo se ducanite na bit pazar , tamu treba fiskalna e sega koj kolku dava fiskalna toa e drug muabet

Не реков јас дека сега се даваат фискални на пазар ме немаш прочитано убаво... доколку тоа би се вовело нема да профункционира како што треба... Барем не кај нас...

Продавниците не даваат секогаш фискална а не па тезга на пазар...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Еве една идеја за мал бизнис. :)
Пишете на гугл: kitchen glove souvenir и разгледајте ги сликите. Кујнски ракавици со мотиви од Македонија мислам дека немам видено. Ако му дадам идеја на некој со ова, барам една ракавица за мене. :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Земи некоја мала машина или опрема за градежништво и изнајмувај... скеле... врапче (оние мали електромоторни дигалки), хелихоптер ( за рамнење и распоредување на циментен малтер) на секој кој сам или со 2-3 мајстори нешто дома преправа доправа дозидува ... му треба такво. сезона од ко ќе затопли па додека почни снег.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
зберете се еве не 40.000 членови колку брои кајгана, ами нека бидат 2000 и сите да вложите по едно илјадарче евра - добивате 2.000.000 евра отворете некоја кајги компанија-
Сите ќе се вработите и сите ќе работите а leandra ке раководи-
субрата може вода да ви носи ;)
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
зберете се еве не 40.000 членови колку брои кајгана, ами нека бидат 2000 и сите да вложите по едно илјадарче евра - добивате 2.000.000 евра отворете некоја кајги компанија-
Сите ќе се вработите и сите ќе работите а leandra ке раководи-
субрата може вода да ви носи ;)
Така функционира во развиената (капиталистичка) пазарна економија, во земји со малку поголем развој и малку многу поголема и развиена свест и доверба за здружување. Овде функционира поговорката: ‘‘Ортачките (што ли беше дињи тикви!?) и свињи не ги јадат‘‘, во тој дух се воспитуваат младите..... Не само тоа, изгледа римјаните ја измислиле тука, или добиле инспирација за поговорката "Homo homini lupus"....
Овде такво здружување не функционира од неколку причини. Главна како реков недовербата. Тука тешко функционираат и ‘‘ортачки фирми‘‘ (иако ги има неколку успешни) а камо ли АД. или учество со удел..... и втора причина, сите мислат дека се најпаметни и не веруваат во управителот раководителот, CEO и тн... дури и да е успешен!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
зберете се еве не 40.000 членови колку брои кајгана, ами нека бидат 2000 и сите да вложите по едно илјадарче евра - добивате 2.000.000 евра отворете некоја кајги компанија-
Сите ќе се вработите и сите ќе работите а leandra ке раководи-
субрата може вода да ви носи ;)
2000 членови со исто учество никогаш не би се договориле за почетната идеја, камоли за организација и хиерархија.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
2000 членови со исто учество никогаш не би се договориле за почетната идеја, камоли за организација и хиерархија.
затоа нек си климчат и нек измислуваат магија за да им успее некојси тнр „бизнис„ од 2-3000 евра ,ко овде на темава- па уште и предизвик им било , надевајќи се на успех:eek::facepalm: 2000-3000 евра:pos:( освен паркетар ништо друго не ми паѓа на памет за тие пари)
„газди„ - многу сакаат да станат, ама со тие смешни 3000 евра влог -тешко , газда ни по дома не ќе може да е
Бизнис за 2000-3000 евра, Чист неуспех-Предизвик-Успех

околу почетна идеја би побарале консултации од надвор- не од членовите-учесниците, а околу организацијата - веќе кажав по првиот пост( по мое видување) најпогодна личност е леандра -( само кој да сфати)
за почеток нек се 500 , немора 2000 -нек се јават посмелите,оние кои веруваат и оние кои не се надеваат на вработување од државата
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
2000 членови со исто учество никогаш не би се договориле за почетната идеја, камоли за организација и хиерархија.
Затоа луѓето измислија акционерски друштва.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
зберете се еве не 40.000 членови колку брои кајгана, ами нека бидат 2000 и сите да вложите по едно илјадарче евра - добивате 2.000.000 евра отворете некоја кајги компанија-
Сите ќе се вработите и сите ќе работите а leandra ке раководи
Count me in.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас давам илјадарка веднаш ако Бранчез е менаџер. Нит во идеи се мешам, нит во организација, нит во работа. Моја доверба во успех 100%, нит го знам нит го познавам али сум убедена во тоа. Ајде Бранчез смисли бизнис и кажи :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom