Предлог за мал бизнис?

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Државата ги сведе сите можни давачки на пониско ниво од порано.
не би рекла....слушам човек се жали му нашле 40 ден.вишак во каса,3.500 е.казна
Со толкави казни незнам дали ќе ја биде....
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 01:22 ---
Плетењето и везењето е макотрпна работа и многу слабо платена.Моето искуство е лошо за таа работа.Ако некој незнае да плете...не го ни цени тоа:(
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Treba rabota brat a ne samo tuka na forumot da se zalat.Koj rabotel znae kako odat rabotite.Tuka kako sto gi gledam polovinata sakaat da bidat gazdi so 5000 eurici i da imaat rabotnici.
Sonot e golem.Kola,stan,vikendica,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,dolga e listata
Мали се ке научат. Сега уште тато носи мама меси е работата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај за другото и така и така, ама како дојде до овој заклучок( мислам на болдираното).
--- надополнето: 2 јануари 2013 во 21:18 ---

Ајде прво пробај со неколку до кај 5 максимум, да видиш дали ти делиле и обавезно најди некој кој разбира за да те води да знаеш што правиш.
За другото не мора да значи дека е така посебно пчелното друштво. Сандаците можеш и сам да си ги направиш, не е некоја филозофија. Земаш урнек од некој пчелар, едно метро и копи паст што би рекле.
Пчелите зависи колку и какви ке ги земиш толку ке коштаат.
Инаку ни од далеку не ти препорачувам да земеш 50 сандаци наеднаш. Од тие 5 следната година ако ти преживеат ке направиш 10 или 15 па следната дупло и ете ти 50 сандаци башка искуство ке стекниш. Медот зависи дали е на мало или големо и квалитетот на истото. Сега засега ти гледај да ги преживееш до следната година, па тешки извај мед.
--- надополнето: 2 јануари 2013 во 21:24 ---

Не го плаши па и ти одма, не е се така црно.
Најнормална работа е во зима да изгубиш пчелни семејства па макар и да биди се во најдоабар ред со сандукот. За мед вадење зависи од многу фактори, некогаш годината ке се погоди па ке извадиш колку за сите неколку години претходно, некогаш ништо колку за пчелите, некогаш и за нив нема да има па ке ги прихрануваш.
Инаку за субвенциите е многу лесно, ке се здружиш со некој колега пчелар и ете ти субвенции, не мораш да имаш 30.
Инаку колку повеќе имаш толку повеќе се исплаќаат субвенциите. Има и тука математики и заебанции ама сепак ако се нафати човек сериозно и со љубов излегува добра пара со оглед на работните сати кои ке ги потрошиш на нив.
Забораи да додадеш дека пчелата не сака недомаќинлак, пчела не вирае кај пијаници,лажговци,преваранти,курваришта итн итн пчела си сака ептен саглам чоек домаќин зашо ако не е таков или ќе му избегаат ќе му изумрат од некоја болештина или ќе му ги сотре нешто :)
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 02:30 ---
не би рекла....слушам човек се жали му нашле 40 ден.вишак во каса,3.500 е.казна
Со толкави казни незнам дали ќе ја биде....
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 01:22 ---
Плетењето и везењето е макотрпна работа и многу слабо платена.Моето искуство е лошо за таа работа.Ако некој незнае да плете...не го ни цени тоа:(
Шо не подзаврши некое школо па без многу работа пари да вадиш ?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Забораи да додадеш дека пчелата не сака недомаќинлак, пчела не вирае кај пијаници,лажговци,преваранти,курваришта итн итн пчела си сака ептен саглам чоек домаќин зашо ако не е таков или ќе му избегаат ќе му изумрат од некоја болештина или ќе му ги сотре нешто :)
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 02:30 ---

Шо не подзаврши некое школо па без многу работа пари да вадиш ?
а кој вика дека не сум завршила? Голема заблуда ако некој мисли дека само тие што не завршиле школо,знаат да плетат и везат.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.163
Забораи да додадеш дека пчелата не сака недомаќинлак, пчела не вирае кај пијаници,лажговци,преваранти,курваришта итн итн пчела си сака ептен саглам чоек домаќин зашо ако не е таков или ќе му избегаат ќе му изумрат од некоја болештина или ќе му ги сотре нешто :)
Оти не е точно. Јас сум жив пример;)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Оти не е точно. Јас сум жив пример;)
Лажеш курво !!!
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 02:56 ---
а кој вика дека не сум завршила? Голема заблуда ако некој мисли дека само тие што не завршиле школо,знаат да плетат и везат.
не реков дека само тие знаат,реков зашто ти не подзаврши некоја школија да не се мачиш.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Лажеш курво !!!
--- надополнето: 3 јануари 2013 во 02:56 ---

не реков дека само тие знаат,реков зашто ти не подзаврши некоја школија да не се мачиш.
ако мислиш на магистар или доктор на науки,немам намера
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
не би рекла....слушам човек се жали му нашле 40 ден.вишак во каса,3.500 е.казна
Со толкави казни незнам дали ќе ја биде....
:(
Едно е законска давачка кон државата од типот на данок, а друго е казна. Јас сум за ригорозни казни...треба да се научиме да работиме според закон, нели?

Неформалните са проблематичните.
Што разбираш под неформални?
 
Член од
14 јануари 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali mozi da otvoram firma vo bugarija za 1evro i taa firma da funkcionira vo druga drzava i da zarabotuva pari normalno jas ke si rabotam ne ocekuvam od drugi a jas da sum gazda :( dali e vozmozno toa i kako???
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
тетовирање аквариумски риби( како јапонците и кинезите) кои сметаат дека ако имаат таква рибка дома - ќе им донесе среќа:eek:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom