Прашање за Христијанството III

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
СО тоа што седум го поврза со Битие, Genesis или Берашит од еврејскиот закон - нели е тоа поблиску до еврејското учење, кабала, рабини и тајни отколку со христијанството?
Прашувам за да ги потсетам оние што читаат да не заборават од каде доаѓа законот и симболите кои низ човештвото добиваат секакви значења само за да преживеат :)

П.С.
Секој одговор кој што не одговара на христијанската црква и нејзините апологети, се означува како некултурен, несериозен, дури и неточен - во однос на симболите... сериозен е, како не е? Тоа што не одговара на догмата - е нечиј проблем, но не наш.
Не може да ме обвинуваш туку така како ќе ти дојде тебе, кога твојата религија учи дека сите што не се христијани се неверници и „деца на ѓаволот“.
Дека се е дело на сатаната ако не е од црквата! Да не забораваме кој што проповеда за да не доаѓа до бесцелни препукувања.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
СО тоа што седум го поврза со Битие, Genesis или Берашит од еврејскиот закон - нели е тоа поблиску до еврејското учење, кабала, рабини и тајни отколку со христијанството?
Прашувам за да ги потсетам оние што читаат да не заборават од каде доаѓа законот и симболите кои низ човештвото добиваат секакви значења само за да преживеат :)

П.С.
Секој одговор кој што не одговара на христијанската црква и нејзините апологети, се означува како некултурен, несериозен, дури и неточен - во однос на симболите... сериозен е, како не е? Тоа што не одговара на догмата - е нечиј проблем, но не наш.
Не може да ме обвинуваш туку така како ќе ти дојде тебе, кога твојата религија учи дека сите што не се христијани се неверници и „деца на ѓаволот“.
Дека се е дело на сатаната ако не е од црквата! Да не забораваме кој што проповеда за да не доаѓа до бесцелни препукувања.
Обратно е, не ја сфаќаш едноставната терминолошка генеза и самото учење, закон, симболи..., кое од кое произлегува, самите Јудејци Кого чекаат цело време? Машијах т.е. Христос т.е. Синот Божји Кој постои во вечноста..., оттаму терминот Христијани, просто актуелните Јудејци се Негови адвентисти, Христови чекачи= Христијани кои во историјата се остваруваат и по назив и учење.
"Протолошкиот обид" за аргументација на Вистината ти е благо кажано смешен, заради последиците реално трагичен, слично ко со националистичките глупости кој е најстариот народ..., па по дифолт треба да има држава..., крајно ступидно и уште потрагично, бидејќи крв се лее баш на такви инфантилности, патологии...

П.С. Воопшто јас не те обвинувам, напротив:love:, ти тоа самиот си проектираш несвесно... Еве, од претходно сроченово, кое и на деца од градинка им е јасно, ти и твоите 2–3 другарчиња овде, треба да си го согледате "нивото" на кое комуницирате т.е.со кое "познавање" на верата на нашите предци, а си дозволувате истото уште и во пародична форма да го изразите, можеш ли малку од малку да ја појмиш трагедијата, кои трагични ликови несвесно глумите...во некакви Телемитски сврхи?:notworthy:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
Обратно е, не ја сфаќаш едноставната терминолошка генеза и самото учење, закон, симболи..., кое од кое произлегува, самите Јудејци Кого чекаат цело време? Машијах т.е. Христос т.е. Синот Божји Кој постои во вечноста..., оттаму терминот Христијани, просто актуелните Јудејци се Негови адвентисти, Христови чекачи= Христијани кои во историјата се остваруваат и по назив и учење.
"Протолошкиот обид" за аргументација на Вистината ти е благо кажано смешен, заради последиците реално трагичен, слично ко со националистичките глупости кој е најстариот народ..., па по дифолт треба да има држава..., крајно ступидно и уште потрагично, бидејќи крв се лее баш на такви инфантилности, патологии...

П.С. Воопшто јас не те обвинувам, напротив:love:, ти тоа самиот си проектираш несвесно... Еве, од претходно сроченово, кое и на деца од градинка им е јасно, ти и твоите 2–3 другарчиња овде, треба да си го согледате "нивото" на кое комуницирате т.е.со кое "познавање" на верата на нашите предци, а си дозволувате истото уште и во пародична форма да го изразите, можеш ли малку од малку да ја појмиш трагедијата, кои трагични ликови несвесно глумите...во некакви Телемитски сврхи?:notworthy:
Постари сте од мене и мојата философија која ја живеам, не може да е обратно.
Се обидуваш да лажеш и да ми покажеш дека јас не сум неверник, грешен итн итн според христијанството или имам право да бидам што сакам а со тоа боговите да немаат врска?

Во вечноста постојат други, но не сум тука да ти ја растурам верата. Ниту ти да ме осудуваш преку твојата философија.
Доста со тоа дека вие, христијаните сте праведните.

П.С. Си најдовте оправдување за поништување на јудаизмот иако се повикувате на него :D
Сигурно има нешто силно во јудаизмот штом не можеа првите христијани да го уништат како што правеа со другите учења!
 
Последно уредено:

Maksimot

Психијатриски случај
Член од
28 јули 2021
Мислења
277
Поени од реакции
289
Тоа беше у 6-7 мо одделение кога бев,моменти на хормонален дисбаланс,сега сум тотално стрејт,мада би пробал нешто и би-секс ако ми се укаже прилика! ;)
Во 6-7 одделение си бутнал к** во газ? Легенда.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Се обидуваш да лажеш и да ми покажеш дека јас не сум неверник, грешен итн итн според христијанството или имам право да бидам што сакам а со тоа боговите да немаат врска?
Само побарав елементарна култура! Толку!

Тоа што сакаш да бидеш, станеш, воопшто не те оправдува да правиш пародија од нешто што згора и не го разбираш, туку просто го фолираш, не' срамите како дел од овој народ кој исповеда Христијанство 2000години. Башка имаш поголема одговорност со функцијата...:)
Автоматски споено мислење:

П.С. Си најдовте оправдување за поништување на јудаизмот иако се повикувате на него :D
Сигурно има нешто силно во јудаизмот штом не можеа првите христијани да го уништат како што правеа со другите учења!
Зошто сакаа да го каменуваат Јудејците Христос кога им кажа дека е пред татко им Авраам...?
За едноставни работи од Библијата сте неписмени..., а се закачате да правиме озбилни теолошки муабети, бисерите не се за свињите..., вели Библијата.:)
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.299
Поени од реакции
4.647
...Хепта,Хепта...ако ја живееш филозофијата нема да ја гледаш како црно-бела слика
...туку ќе ја примиш во себе убавината и магијата на боите :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.642
Поени од реакции
11.678
@Joshua_Tree - не гледам бои. :)

"For the colours are many, but the light is one."
- Liber LXV
Автоматски споено мислење:

Само побарав елементарна култура! Толку!

Тоа што сакаш да бидеш, станеш, воопшто не те оправдува да правиш пародија од нешто што згора и не го разбираш, туку просто го фолираш, не' срамите како дел од овој народ кој исповеда Христијанство 2000години. Башка имаш поголема одговорност со функцијата...:)
Автоматски споено мислење:


Зошто сакаа да го каменуваат Јудејците Христос кога им кажа дека е пред татко им Авраам...?
За едноставни работи од Библијата сте неписмени..., а се закачате да правиме озбилни теолошки муабети, бисерите не се за свињите..., вели Библијата.:)
Кога имаш неписмен народ 2000 години се ништо во однос на божественото и во однос на оние кои сакаат да управуваат!
Не ми мавтај со години и векови, аман... да не се споевте со државата уште за време на големиот сонувач - Константин - немаше да има трошка од вас... но добро ја игравте земската политика до скоро... доста ви беше. ;)

Избегнувам да зборувам за света книга како историски документ кој што опишува реални нешта постојано.
Може да веруваме дека евреите сакале да го каменуваат Исус... но да го држам тоа за факт - не можам.
А и сето тоа е запишано многу подоцна од самите настани...

Денес после 100 години Илинденско ние се бориме кои биле луѓето, бугари, црнци, македонци... а не пак нешта запишани со јазикот на симболи и еврејски мистицизам - не разбран 200 минимум години после самите настани за кои зборуваат.

Може да расправаш колку сакаш дека јас сум неписмен за твојата религија - тоа што секогаш ќе те навраќам дека сте само еврејска школа која нема наследство по правилата на наследување - ќе те навраќам постојано.
Не може да ги обвинувате евреите за да вашето биде вистина. А и зошто тие се криви, а не некој што создава секта од еврејската школа стара исто така 2000 години, како вие сега? :)

Се собраа луѓе кои „открија“ кој е месијата, спасителот - а нештата не се променија ни за една јота - чекаме второ доаѓање 2000 години веќе...?
А евреjските рабини, иницијанти во разни школи, кои го смислиа сето тоа спасител, првосвештеник, крал, обединувачот на евреите - не се способни да препознаат што чекаат и каков треба да биде тој што ќе го оправи сето ова...?
Тоа ми велиш? Како Богот на евреите се откажува од нив и вели: ќе пратам човек меѓу нив да ги опарви?
Таква теорија имам читано низ разни книги... но зборува пак за наследство кое се пренесува 4000 години наназад.

Во ред е романтизмот, во ред е да веруваш - но постојаното обвинување дека другите се неверници, грешници, сатанисти во однос на божественоста е големо зло кое го влечкате по вас - а не разбирам зошто не сакате да се промените. :)
Не барам да се промените - само не разбирам како може догмата што нуди поделба да е посилна од љубовта и разбирањето на другоста.

Не ти се мешам веќе во јадењево, многу срцепарателно настапуваш, како да твоето верување е најголемата вистина за сите нас...
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Може да расправаш колку сакаш дека јас сум неписмен за твојата религија
Стручно и одговорно тврдам со потпис, дека она што го пишуваш за Христијанството е неписмено. :popce:

Овде сме на вистинска тема и стојам на располагање за описменување.(y):)

Мала насока за едукација и мотивација:

Христијанството не е безличен монотеизам, туку тоа е Црква на Света Троица. Тоа, значи, е надминување и отфрлање на секоја философска или апстрактна идеја за Бог, секое разбирање на Бога како чиста енергија или апстрактна суштина, секоја земска претстава за Бога како владетел и господар. Откровението за Троичноста на Бога го објавува Неговото конкретно и лично постоење, личност и заедница, полнота на внатрешниот живот, која се шири врз целиот свет, станува начин на живот и поврзува сѐ со севкупното човеково постоење и со севкупното постоење. Бог е надбожествена Троица, а не безлична монада, Тој е тајна на слободата и љубовта, заедница на Бor и човештвото, единство на божествената и човечката вистина.:love:
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Разликата меѓу човекот и другите созданија се состои во тоа што тој е создаден „по Божји образ и подобие“, на што се должи и неговата царска власт. Во мазоретскиот текст еврејските зборови „шалем“и „демут“, кој соодветствуваат на грчките зборови „εἰκών“ и „ὀμοίωμα“, означуваат едно и исто нешто, согласно на познатата форма на синонимски паралелизам. Има сепак, извесна разлика во начинот на којшто Седумдесетмината ги пренесуваат тие зборови. Во својот превод тие не ги користат зборовите „εἰκών“ и „ὀμοίωμα, туку зборовите „εἰκών“ и „ὀμοίωσις“. Зборот „ὀμοίωσις“ сепак, има динамична содржина и не е обично повторување на зборот „εἰκών“, кој повеќе изразува некаква дадена состојба. Со употребата на овие поими се пренесува динамичниот дух којшто е присутен кај еврејските зборови. Тоа библиско место се толкува на таков начин врз основа на целосниот динамичен дух на Стариот Завет. Затоа за Светиот Отци кои обично го користеле преводот на Седумдесетмината, „по образ“ ја означува состојбата во којашто човекот е создаден од Бога, додека „по подобие“, ја означува неговата динамична предназначеност. Кога создадениот „по Божји образ“ човек ги пази Божјите заповеди, тој дејствува „по подобие“.
Не е само зборот „ὀμοίωσις“ оној кој го изразува движењето кон Првообразот, туку и зборот „εἰκών“, кој исто така има динамичен карактер и го изразува одразеното. Истото важи и за зборот „ὀμοίωμα“. Ниту образот, ниту подобието можат да се разгледуваат самостојно, зашто нивната вистина се наоѓа во првообразот. Во однос на живиот образ, каков што е човекот, подобието е природно движење за запазување на неговата идентичност. На тој начин добрината секогаш постои во врска со Бога. Бог е полнота на сите добрини, а човекот кој Го одразува е учесник во таа полнота. Како што Бог, така и создадениот по Божји образ човек, постои не безлично, туку личносно во врска на љубов. Бидејќи е создаден „по Божји образ и подобие“, човекот не е статично, туку екстатично битие кое постои во однос со Бога, Кого Го одразува и кон Кого се насочува. Се разбира, секој човек, пред сѐ Го одразува Христа, Кој е образ на невидливиот Бог, а целото човештво заедно – Света Троица. Треба да се одбележи промената од еднина во множина при описот на создавањето на човекот: „Потоа рече Бог: ‘Да создадеме човек според нашиот образ и подобие, и да владее…‘“ (Битие 1,26). Единствениот Бог користи множина „да создадеме“, а исто така и за човекот повторно се користи множината „αρχέτωσαν“. Истото се забележува и при описот на падот на човекот, како и на изгонувањето негово од Рајот. Тука употребата на множината која таинствено ја наговестува Троичноста на Бога е карактеристична за принципот на Личноста – Личноста не се ограничува во себеси, туку суштествува во оштење. Бог Отецот се открива наполно за Синот и за Светиот Дух. Човештвото исто така е повеќеипостасно, без да престане да биде еден човек. Секоја човечка ипостас станува автентична кога целосно ќе се открие за другите човечки ипостаси, по пример на Троичниот Бог, кога со љубов го „сместува“ целото човештво во себеси како еден човек.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.497
Поени од реакции
1.064
Ако веќе постираш цел текст внеси го и линкот од каде е копиран.
ЛИНК

Највероватно следната реченица е тоа кое го дебатираме..
Цитирам..
Се разбира, секој човек, пред сѐ Го одразува Христа, Кој е образ на невидливиот Бог, а целото човештво заедно – Света Троица.
Завршен цитаат..
Според оваа реченица може да се заклучи дека оној кој што е во мене е истиот што е и во тебе, па и пошироко истиот е во секого.
Како тогаш толку поделби?

Павле во тој контекст вели дека Христос не се поделил ,кога им вели дека некој велел јас сум Павлов,друг велел на Кифа,а трет јас сум Христов.

Ако се поделби човек,а велиш за себе дека припаѓаш на некое верско друштво,а од спротива има некое друго и трето верување, Христовиот ум сигурно го немаат.

Исус убаво кажал... Овој народ со уста Ме почитува, но со срцето свое стои далеку од Мене :(
Сигурно е тешко да се исполнат Иусовите зборови кога вели остави с'е и врви по мене!
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Според оваа реченица може да се заклучи дека оној кој што е во мене е истиот што е и во тебе, па и пошироко истиот е во секого.
Како тогаш толку поделби?
Читаш ама не разбираш, како и претходно што ти постирав, а врз база на непознавање и се обидуваш да учиш, Библијата е дело на Црквата и автентично се толкува во рамки на Црквата што е сосема разбирливо.

Убаво што читаш, но толкувањето по свој ум прави да има толку теологии колку и читачи, како што рече, не припаѓаш на Црквата и никому..., но покажи респект за нешто што не е твое и не му припаѓаш, да слушнеш автентично толкување и да разбереш инаку е бесмислено.

Воопшто немам проблем ако си тераш по твое, разбирај како сакаш, но општите принципи за дијалог човечки е да се почитуваат.

Тоа во постираното се однесува на кој начин постоиме, како Бог не создал за да можеме уште сега слободно да го прифатиме животот со разбирање и слободна волја.



Исус убаво кажал... Овој народ со уста Ме почитува, но со срцето свое стои далеку од Мене :(
Сигурно е тешко да се исполнат Иусовите зборови кога вели остави с'е и врви по мене!
Тоа е критика кон Евреите во тогашната состојба во која ги затекнува како избран народ, кои станале за жал робови на Законот, а Законодавецот(Него, Исус) не го препознале..., има дидактика како да внимаваме наместо јуридички, љубовно да го градиме односот со Бог.

Во таква релација зборовите Христови се претвораат во задоволство да се биде со Него и перспектива за вечна радост. :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.497
Поени од реакции
1.064
Читаш ама не разбираш, како и претходно што ти постирав, а врз база на непознавање и се обидуваш да учиш, Библијата е дело на Црквата и автентично се толкува во рамки на Црквата што е сосема разбирливо.

Убаво што читаш, но толкувањето по свој ум прави да има толку теологии колку и читачи, како што рече, не припаѓаш на Црквата и никому..., но покажи респект за нешто што не е твое и не му припаѓаш, да слушнеш автентично толкување и да разбереш инаку е бесмислено.

Воопшто немам проблем ако си тераш по твое, разбирај како сакаш, но општите принципи за дијалог човечки е да се почитуваат.

Тоа во постираното се однесува на кој начин постоиме, како Бог не создал за да можеме уште сега слободно да го прифатиме животот со разбирање и слободна волја.
Како тогаш толку поделби?
Дали поделбите кој ги има се во склоп на тоа што го вели библијата и Христовиот ум?
Не ставај фокус на алф, туку на прашањето!
Тоа е критика кон Евреите во тогашната состојба во која ги затекнува како избран народ, кои станале за жал робови на Законот, а Законодавецот(Него, Исус) не го препознале..., има дидактика како да внимаваме наместо јуридички, љубовно да го градиме односот со Бог.

Во таква релација зборовите Христови се претвораат во задоволство да се биде со Него и перспектива за вечна радост. :)
Како вие ќе го препознаете Исус?
Бидејќи тој што треба да го видите е истиот кој е во тебе ,мене..итн.

п.с. Нашиот разговор не го сваќај лично,немам намера никого да навредам.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Дали поделбите кој ги има се во склоп на тоа што го вели библијата и Христовиот ум?
Не ставај фокус на алф, туку на прашањето!

Како вие ќе го препознаете Исус?
Бидејќи тој што треба да го видите е истиот кој е во тебе ,мене..итн.

п.с. Нашиот разговор не го сваќај лично,немам намера никого да навредам.
Извини, мислев дека си искрен, те интересира посистематски Православното Христијанство, затоа те префрлив на темава, но те враќам на дискусија иако не обеќаваш нешто сериозно...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018

@alf
Исус е Мудроста, без никакви предлози со, во..., а Невестата е всушност Црквата, Библијата зборува за тој однос, дури и во Песна над Песните пророчки е изразен тој однос.
Исус и Црквата се Едно. :love:

Исус е Законодавецот, Он секако го исполнува во полнота, целта на Законот е Љубовта, тоа е Бог.

Што подразбираш да веруваш во Исус, како го изразуваш тоа?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.497
Поени од реакции
1.064
Исус е Мудроста, без никакви предлози со, во..., а Невестата е всушност Црквата, Библијата зборува за тој однос, дури и во Песна над Песните пророчки е изразен тој однос.
Исус и Црквата се Едно. :love:
Повторно разделуваш иако зборуваш за некакво соединување.
Исус, умре само за вас - во црквата или умре за сите?
Ти посочив дека оној кој не собира е против Исус.
Според тоа црквата не му е невеста.

Исус е Законодавецот, Он секако го исполнува во полнота, целта на Законот е Љубовта, тоа е Бог.
Читај....
14. Ако приврзаниците на Законот се наследници, верата е обессилена, и ветувањето уништено;
15. оти Законот породува гнев; каде што, пак, нема Закон, нема ни престапување.

20. А Законот се додаде, за да се умножи престапувањето. Каде што, пак, се умножува гревот, благодатта се јавува во голема изобилност


Читаш ли зошто е даден законот-библијата,да се умножува гревот,за оние кој ќе излезат од него бидат во изобилност.Исто така, приврзаниците на законот-библијата не се наследници,бидејќи верата ја немаат и ветувањето(за негово второ доаѓање-да разбереш подобро) го уништуваат.

Што подразбираш да веруваш во Исус, како го изразуваш тоа?
:facepalm: Ти не знаеш како да веруваш во Исус!?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom