Прашање за Христијанството III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прашањето ти беше дали има пракса, ти кажав да.... инаку има и медитација, тихување во која може да се оствари гносисот, но првата пракса на несебичност е елементарна за секој вистински рисјан, се практикува нон стоп со отворени очи, значи додека си буден.

Со следење на праксата се доаѓа до состојба на љубов, и може да кажеш дека на тој левел е слично со Телема - Љубов.

Инаку му се насмеав нему, дека сакаше да допре до твојот разум преку компарација, а не зема во предвид дека ти ќерка не само што немаш туку не сакаш ни да имаш, бидејќи си очигледно геј, и тука нема ништо лошо, не е ова мрачното доба.

Те разбирам некој рисјанин бил многу лош со тебе, како татко му на Кроули.
WOW! Ти си скроз отиден со паметот бре човек?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Според Библијата:
Колку е стара Земјата?
Колку е старо човештвото?
Пред колку години бил Големиот потоп?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
И христијанството е христијанска верзија на јудаизмот па ете не расправаме за ствари „што би било кога би било“... ништо страшно :)
Добро е што телемтиското гледање на христијанството нема да создаде религија на основа на христијанството - секако изроди премногу секти чудово низ вековите!
Христијанството како и Јудаизмот се засебни, автентични конфесии, иако имаат заеднички период..., до толку барем треба да имате елементарно поимање.
Фрустрацијата да релативизирате, импровизирате, тролате..., ве квалификува за неавтентични, неспособни за дијалог..., кај ве остаив тука ве најдов, мрднете малку, треба да се „родите за новото време“?;)

Вежбајте дијалог, за почеток со елементарни прашања за базично запознавање со другиот, без фолирање дека “знаеш“ нешто, премногу сте провидни со старо нови прашања, интерпретации кои ве разобличуваат самите вас како “група“, сомнителна и опскурна.:)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
WOW! Ти си скроз отиден со паметот бре човек?
Што поточно те WOW-на?

Што во Христијанството исто има гносис, или она за себичноста и љубовта?

Инаку нема ништо лошо да си геј, доколку си.

А со паметот... да и самиот така се осеќам во комшилук, али се камуфлирам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Што поточно те WOW-на?

Што во Христијанството исто има гносис, или она за себичноста и љубовта?

Инаку нема ништо лошо да си геј, доколку си.

А со паметот... да и самиот така се осеќам во комшилук, али се камуфлирам.
Од каде ти е таа идеја дека сум геј и дека немам ќерка?! :tapp:
Автоматски споено мислење:

И зошто секогаш мешате мајки, ќерки, баби, жаби....?! Тоа ви е стратегија некоја да избегнете кога сте во небрано?
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Од каде ти е таа идеја дека сум геј и дека немам ќерка?! :tapp:
Сакав да видам од се шо напишав за што ќе се фатиш.... пошто мислам дека ама тотално не те интересира тебе темава...

Нека ти е жива и здрава доколку ја имаш, можеби и ќе се разбереме :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Сакав да видам од се шо напишав за што ќе се фатиш.... пошто мислам дека ама тотално не те интересира тебе темава...

Нека ти е жива и здрава доколку ја имаш, можеби и ќе се разбереме :)
прво мене ме викаш елџибити сеа и ипси, тоа ти е некој одбранбен механизам како што гледам
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
прво мене ме викаш елџибити сеа и ипси, тоа ти е некој одбранбен механизам како што гледам
За Ипси знаеме дека не е ..ама Рон душо, ти си сомнителен :pos::pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
За Ипси знаеме дека не е ..ама Рон душо, ти си сомнителен :pos::pos:
можеби не викам не, откако зоки ме нарече така почнувам да се сомневам во мојата сексуалност
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
прво мене ме викаш елџибити сеа и ипси, тоа ти е некој одбранбен механизам како што гледам
Имам двајца геј пријатели + еден колега, па кај тебе гледам некој сличен патерн на однесување, посебно пред да излезат од Д Клозет... туку нема ништо лошо рон.. нели природа шо да прајш... но откако јавно се произнесоа доста се кул, не се веќе намќорести тролчиња.

А со ипси е друго муабетот, друг левел на мисла и интенција е... не се замарај тука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Имам двајца геј пријатели + еден колега, па кај тебе гледам некој сличен патерн на однесување, посебно пред да излезат од Д Клозет... туку нема ништо лошо рон.. нели природа шо да прајш... но откако јавно се произнесоа доста се кул, не се веќе намќорести тролчиња.

А со ипси е друго муабетот, друг левел на мисла и интенција е... не се замарај тука.
па богами човек кога ќе остане на форумов со бијонс и еден поздрав топол едина опција е да се пропедерчи
 
K

Kitsune

Гостин
Што планира МПЦ со календарот ?
Дали ќе преминува во Грегоријански ?
 
Член од
22 декември 2020
Мислења
213
Поени од реакции
95
Што планира МПЦ со календарот ?
Дали ќе преминува во Грегоријански ?
Каков григотијански бе. Православното христијанство е нападнато веќе со години. Овој македонски народ никогаш нема да слави католочки празници по папата педофилот и западно европските вредности. Овој ден секогаш ќе биде празник нас православните христијани.
 
K

Kitsune

Гостин
Каков григотијански бе. Православното христијанство е нападнато веќе со години. Овој македонски народ никогаш нема да слави католочки празници по папата педофилот и западно европските вредности. Овој ден секогаш ќе биде празник нас православните христијани.
Кои католички празници бе :pos::facepalm:,
Божиќ си е Божиќ.
Ај оди научи прво што е Јулијански, што Грегоријански календар и зашто вториов бил создаден.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Според Библијата:
Колку е стара Земјата?
Колку е старо човештвото?
Пред колку години бил Големиот потоп?
А демек официјаланата наука ги знае одговорите на овие прашања,иди бегајте бе
Автоматски споено мислење:

Имам двајца геј пријатели + еден колега, па кај тебе гледам некој сличен патерн на однесување, посебно пред да излезат од Д Клозет... туку нема ништо лошо рон.. нели природа шо да прајш... но откако јавно се произнесоа доста се кул, не се веќе намќорести тролчиња.

А со ипси е друго муабетот, друг левел на мисла и интенција е... не се замарај тука.
Педеризмот е болест,заеби тоа кул и слични просерувања,нема ништо кул тука,дегени се
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom