Прашање за Христијанството III

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Зборуваат тие теоретичарите на заговор дека превртениот пентаграм е знак на ѓаволот. Се прашувам зошто овој знак стои на влезот на католичка црква?

Некој да ми каже за значењето на овој знак?
Исто тие теоретирачи на заговори велат дека окото во триаголник е сатанистички знак (го има од Египет па до сега како симбол). Се прашувам зошто овој знак стои во многу христијански цркви?

Некој да ми каже за ова значење?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Исто тие теоретирачи на заговори велат дека окото во триаголник е сатанистички знак (го има од Египет па до сега како симбол). Се прашувам зошто овој знак стои во многу христијански цркви?

Некој да ми каже за ова значење?
Ја символизира Света Троица и севидливито Божјо око што не дреме, од кое неможе ништо да се сокрие...
Сатанизмот како Богопротивен, синкретичен концепт, го користи без креативност само во спротивни цели, едноставно се' е од Бог буквално, а Сатаната во принцип само се противи, т.н. пасивна креативност=некреативност=зло(пр. ти градиш куќа, семејство, тој едноставно растура, креираш атомска енергија како неисцрпна енергија, спротивно ја злоупотребил во деструкција, твојот Алистер Кроули, Бог да го прости, на вчерашен датум, беше починат си објавил, "прави перверзија манастир" контра монашкиот, као прави демек "што ти е по волја", а всушност спротивно на Божјата ...), наместо да ја изразува, препознава, креира Божественоста како бесконечен ресурс на Убавината и Љубовта. :)
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
Ја символизира Света Троица и севидливито Божјо око што не дреме, од кое неможе ништо да се сокрие...
Сатанизмот како Богопротивен, синкретичен концепт, го користи без креативност само во спротивни цели, едноставно се' е од Бог буквално, а Сатаната во принцип само се противи, т.н. пасивна креативност=некреативност=зло(пр. ти градиш куќа, семејство, тој едноставно растура, креираш атомска енергија како неисцрпна енергија, спротивно ја злоупотребил во деструкција, твојот Алистер Кроули, Бог да го прости, на вчерашен датум, беше починат си објавил, "прави перверзија манастир" контра монашкиот, као прави демек "што ти е по волја", а всушност спротивно на Божјата ...), наместо да ја изразува, препознава, креира Божественоста како бесконечен ресурс на Убавината и Љубовта. :)
...мое лично мислење е дека симболиката во нашата религија е донесена од стариот Рим и имплементирана во Светото Писмо(сликите од Господ силно личат на Зевс)
...колку што ми е мене познато Исус ниту носел симболи,ниту имал било каква врска со нив
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
...мое лично мислење е дека симболиката во нашата религија е донесена од стариот Рим и имплементирана во Светото Писмо(сликите од Господ силно личат на Зевс)
...колку што ми е мене познато Исус ниту носел симболи,ниту имал било каква врска со нив
Рим го имаат Јупитер, кој што личи на Зевс од стара Грција :)

Прашањето ми беше заради „про-христијански“ српски портали (а се наоѓа и по некој македонски) кои пишуваат сешто во однос на окото во триаголник како симбол на зло, на масони и тајни организации, а забораваат дека го има во црквите. По се изгледа јас повеќе одам од некои христијани во црквите и забележувам интересни симболи :)

Исто така лошо е да се мисли дека крстот е симбол само за христијанството. Универзални симболи не смее да се ограничуваат, тоа не води кон добро.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Ја символизира Света Троица и севидливито Божјо око што не дреме, од кое неможе ништо да се сокрие...
Сатанизмот како Богопротивен, синкретичен концепт, го користи без креативност само во спротивни цели, едноставно се' е од Бог буквално, а Сатаната во принцип само се противи, т.н. пасивна креативност=некреативност=зло(пр. ти градиш куќа, семејство, тој едноставно растура, креираш атомска енергија како неисцрпна енергија, спротивно ја злоупотребил во деструкција, твојот Алистер Кроули, Бог да го прости, на вчерашен датум, беше починат си објавил, "прави перверзија манастир" контра монашкиот, као прави демек "што ти е по волја", а всушност спротивно на Божјата ...), наместо да ја изразува, препознава, креира Божественоста како бесконечен ресурс на Убавината и Љубовта. :)
Бог ако е совршен неможе да се престави со симболи. Зошто симболите се упростувања за нешто што се разбира, а ако се разбира значи човекот го разбрал совршенството.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Исто така лошо е да се мисли дека крстот е симбол само за христијанството. Универзални симболи не смее да се ограничуваат, тоа не води кон добро.
Interesno.
Koe e tvoeto mislenje za svastikata?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Svastikata ne poteknuva od Indija, i koegzistirala so hristijanstvoto so vekovi, i duri bila belezana na hramovite.
Ок. Штом не е пред христијанството, така нека ти биде. :)
Не реков дека не постои паралелно со други учења и ритуали крстот. Јас реков дека не е екслузивно симбол за христијанството.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ок. Штом не е пред христијанството, така нека ти биде. :)
Не реков дека не постои паралелно со други учења и ритуали крстот. Јас реков дека не е екслузивно симбол за христијанството.
Jas nikade ne rekov deka e simbol na hristijanstvoto, ili deka ne postoi pred hristijanstvoto.
Simbolot koegzistira so hristijanstvoto i go ima vo crkvite.
I da ne poteknuva od indija, vsusnost poteknuva iljadnici godini pred da postoi bilo koja drzava i nacija.
Te prasav za toj simbol, koe e tvoeto mislenje zatoa sto e zabranet za koristenje vo Evropa a i vo SAD.
A ti spomna deka e loso zabranuvanjeto na simboli.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Jas nikade ne rekov deka e simbol na hristijanstvoto, ili deka ne postoi pred hristijanstvoto.
Simbolot koegzistira so hristijanstvoto i go ima vo crkvite.
I da ne poteknuva od indija, vsusnost poteknuva iljadnici godini pred da postoi bilo koja drzava i nacija.
Te prasav za toj simbol, koe e tvoeto mislenje zatoa sto e zabranet za koristenje vo Evropa a i vo SAD.
A ti spomna deka e loso zabranuvanjeto na simboli.
Нормално дека е лошо забранување на симболи! Само што ти не правиш разлика помеѓу симболите што означуваат!
Јас напишрав да се ограничуваат во сосема друга смисла, но ете дојдовме до забрани бидејќи ограничувањето денес означува забрана!
Затоа Телема вели „Зборот на Гревот е Ограничување.“ - Liber AL, I:41

Не е проблем што го има во црквите. И окото кое е од Египет го има во црквите (кој може да забрани симболи да не се користат за божественото?), со друго значење, нормално. Не е Хорус, друго е, ама што е тука е... :)

И мислам дека е забранет оној кукастиот крст на нацистичка Германија. Дури и да го направи некој поздравот нацистички и биде забележан од некој, може да биде пријавен во Германија и да добие казна!
Зошто е тоа така?
Бидејќи не е симбол на божественото, туку на политичка дискриминирачка идеологија! Кога симбол преминува во политички симбол - оди да подлежи под правни закони на една државата и оди да биде заборавен или запаметен како зло.

Има разлика, затоа велам симболот е еден на крстот, но секоја будала си додава свое значење за нешто универзално и го силува симболот.
Тоа е лошо. И не трае премногу и раѓа секти во иднина која го јаде силуваното, бидејќи не може да се силува нештото за да се поклопи со некое учење, посебно ако не се додава од каде е симболот и од каде доаѓа...

И симболите не се поврзани со држави нации и се останато што ние денес си го милуваме како да е вековно. Тоа се минливи човечки работи. Универзалните симболи си го носат тајно значењето низ времето, разни учења имаат контакт и споделуваат знаење меѓу себе, разните учења кои го преземаат и му даваат вакво или онакво значење само помагаат да не се заборави истиот и да се пренесува понатаму...

Камен на камен нема да остане од било кое човечко уредување од денес за во некоја иднина, исто како старите уредувања... тоа е нормално.
Но универзалните учења опстојуваат со своите симболи. И тука не може никој да го прекине тој синџир. Пробано да се прекине (иако не разбирам зошто), од самата христијанска црква, но ништо од тоа...
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Бидејќи не е симбол на божественото, туку на политичка дискриминирачка идеологија! Кога симбол преминува во политички симбол - оди да подлежи под правни закони на една државата и оди да биде заборавен или запаметен како зло.
Swastikata, ili kukast krst toa ti e edno isto.
Toa sto nekoj si go stail na negovata partija ne treba da go ekliptira originalnoto znacenie.
I ne go ekliptira, samo od turcija na istok.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom