Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
ДА! :)
Не само ум, целите како битие и целото создание е Христово.
Созданието по својата природа е различно од Божјата, а Христос е Бог, Кој неслиено, непомешано ја соединува човечката и сета создадена природа. Истото важи и за умот.
Она што претходно го кажав е во контекст со кажувањето на Апостол Павле, само треба да го поврзеш целото напишано во конкретната глава во корелација од кај што вадиш цитат, во корелација со Библиската антропологија како целина.
Значи второто Христово доаѓање бидна, со тело и со ум е тука.Така?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Значи второто Христово доаѓање бидна, со тело и со ум е тука.Така?
Не.
Тоа ќе биде конкретен настан како што е Вознесението, и ќе се сретнеме конкретно, лице во Лице, сите народи, од првиот до последниот човек.
Христос е Богочовек, така ќе го видиме сите со Второто доаѓање, а како Бог е секаде и секогаш присутен.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Не.
Тоа ќе биде конкретен настан како што е Вознесението, и ќе се сретнеме конкретно, лице во Лице, сите народи, од првиот до последниот човек.
Христос е Богочовек, така ќе го видиме сите со Второто доаѓање, а како Бог е секаде и секогаш присутен.
Како тоа ќе го видите?
Па нели вие сте телото и умот?

Прецизирај кој е кој.
Чиво тело сте, чив ум сте и со кого лице во лице ќе се видите?
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Како тоа ќе го видите?
Па нели вие сте телото и умот?

Прецизирај кој е кој.
Чиво тело сте, чив ум сте и со кого лице во лице ќе се видите?
Се повторуваш со прашањата, премногу метафорички алудираш, а веќе ти одговорив и тоа прилично на општо разбирливо ниво.
На ваква тема да се разговара сепак потребно е барем минимална стручност на убедувањето на кое припаѓаш за да можеме да се разбереме...
Престави се што учење застапуваш евентуално да пробам на твој јазик да објаснам, дегутантно е да почнам овде да објаснувам од прва лекција катихеза. :)
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.436
Поени од реакции
3.142
Се повторуваш со прашањата, премногу метафорички алудираш, а веќе ти одговорив и тоа прилично на општо разбирливо ниво.
На ваква тема да се разговара сепак потребно е барем минимална стручност на убедувањето на кое припаѓаш за да можеме да се разбереме...
Престави се што учење застапуваш евентуално да пробам на твој јазик да објаснам, дегутантно е да почнам овде да објаснувам од прва лекција катихеза. :)
"Копа со лопатче како децата у песок и бара ситни камчиња" и се фаќа за нив као доказ со цел да ни направи дисквалификација на верата,а суштината му проаѓа како камион покрај него без да ја примети...
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Се повторуваш со прашањата, премногу метафорички алудираш, а веќе ти одговорив и тоа прилично на општо разбирливо ниво.
На ваква тема да се разговара сепак потребно е барем минимална стручност на убедувањето на кое припаѓаш за да можеме да се разбереме...
Престави се што учење застапуваш евентуално да пробам на твој јазик да објаснам, дегутантно е да почнам овде да објаснувам од прва лекција катихеза. :)
Не застапувам никакво учење, ниту припаѓам на одредена религија.

Напиша многу , но ништо не кажа, се врткаш со медот да не заблажиш.

Прво беше дека немате ум Христов, т.с. некоја љубов човек -бог и слично , кога Павле те демантира се предомисли наводно не сум постирал цел цитат во скратена верзија не била фатена мислата. Откако потврди дека сте вие телото и умот Хростов , раскажа дека чекате огледало да се видите самите себе... само тој во одразот ќе бил богочовек....така јас разбрав.

Дај објасни со прости зборови, ако сакаш.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018

Евангелски, Исус ги најавува поделбите, ништо специјално чудно за слободни личности да имаат различни мислења, перцепции, пристапи..., еве и ти си жив пример.
Апостол Павле кога вели имаме Ум Христов мисли конкретно на Исус како Глава на Црквата, а ние сите луѓе како мали христоси по Тој образ и лик создадени го чиниме Телото Христово, и покрај сите наши разлики во Христос се препознаваме, наоѓаме, креираме, радуваме..., со комплетното наше битие.

Од Православен Христијански аспект, ние Го и Ќе Го препознаваме Исус преку Литургијата, бидејќи сме го препознале со Крштението и со Него се причестуваме како слободна Заедница на човекот со Бог.
Така и Он ќе не препознае кога ќе дојде Втор пат.
Автоматски споено мислење:

Не застапувам никакво учење, ниту припаѓам на одредена религија.
Ова е негативен одговор, афирмативно претстави се за да иде дискусијава, така е редот овде, у што си убеден ти?
Автоматски споено мислење:

"Копа со лопатче како децата у песок и бара ситни камчиња" и се фаќа за нив као доказ со цел да ни направи дисквалификација на верата,а суштината му проаѓа како камион покрај него без да ја примети...
(y)
Очигледно го знаеш од порано?
Нема потреба од дисквалификации, нека победи Вистината, на сите ни е од полза тоа, ние од тој аспект не сме важни што сме разбрале, научиле..., битно е нашето трагање да резултира, а овде имаме чинам убава можност со искрено исповедање на личните искуства.:)
 
Последно уредено:

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.436
Поени од реакции
3.142
(y)
Очигледно го знаеш од порано?
Нема потреба од дисквалификации, нека победи Вистината, на сите ни е од полза тоа, ние од тој аспект не сме важни што сме разбрале, научиле..., битно е нашето трагање да резултира, а овде имаме чинам убава можност со искрено исповедање на личните искуства.:)
Не,не го знам дечкото или човекот во зависност од годините кои ги има,немам ништо против него ни било кој друг на форумов...така ми делуваше "од прва" осетив инсинуација и реагирав...
Јас сум тип кој нема проблем со егото (не го дозирам со вода за да расне,семето стои во мене и е суво ко барут)...немам ништо против начитани и паметни луѓе од мене...можам само да симнам капа...
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Евангелски, Исус ги најавува поделбите, ништо специјално чудно за слободни личности да имаат различни мислења, перцепции, пристапи..., еве и ти си жив пример.
Дали поделбите се во склоп на тоа што го вели библијата (Павле )и Христовиот ум?

Одговори конкретно на прашањето , ништо друго.
Апостол Павле кога вели имаме Ум Христов мисли конкретно на Исус како Глава на Црквата, а ние сите луѓе како мали христоси по Тој образ и лик создадени го чиниме Телото Христово, и покрај сите наши разлики во Христос се препознаваме, наоѓаме, креираме, радуваме..., со комплетното наше битие.
10. Браќа, ве молам, во името на нашиот Господ Исус Христос, сите вие да зборувате едно и исто, и помеѓу вас да нема делење, туку да бидете соединети во еден дух и во една мисла.

Една мисла!!

Читаш тука негде мал , голем или среден Христос?
Од Православен Христијански аспект, ние Го и Ќе Го препознаваме Исус преку Литургијата, бидејќи сме го препознале со Крштението и со Него се причестуваме како слободна Заедница на човекот со Бог.
Така и Он ќе не препознае кога ќе дојде Втор пат.
.
Првото крштевање е со вода, второто со светиот дух и огин.
Не се доволни литургии, туку ќе треба и да пиете од чашата од која Тој пиеше.

Се согласуваш?
Автоматски споено мислење:


Ова е негативен одговор, афирмативно претстави се за да иде дискусијава, така е редот овде, у што си убеден ти?
Јас сум алф.
Доволно е.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
10. Браќа, ве молам, во името на нашиот Господ Исус Христос, сите вие да зборувате едно и исто, и помеѓу вас да нема делење, туку да бидете соединети во еден дух и во една мисла.

Една мисла!!

Читаш тука негде мал , голем или среден Христос?
Прашањето поврзно со цитатот е бесмислено.
Првото крштевање е со вода, второто со светиот дух и огин.
Не се доволни литургии, туку ќе треба и да пиете од чашата од која Тој пиеше.

Се согласуваш?
Ц!
Јас сум алф.
Доволно е.
Воопшто не е доволно, овде сме за дијалог, не за монолог инвестигејшн!, Капираш! :coffee:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Јас сум тип кој нема проблем со егото
Го приметив тоа (y)

Евангелски, Исус ги најавува поделбите, ништо специјално чудно за слободни личности да имаат различни мислења, перцепции, пристапи..., еве и ти си жив пример.
Апостол Павле кога вели имаме Ум Христов мисли конкретно на Исус како Глава на Црквата, а ние сите луѓе како мали христоси по Тој образ и лик создадени го чиниме Телото Христово, и покрај сите наши разлики во Христос се препознаваме, наоѓаме, креираме, радуваме..., со комплетното наше битие.

Од Православен Христијански аспект, ние Го и Ќе Го препознаваме Исус преку Литургијата, бидејќи сме го препознале со Крштението и со Него се причестуваме како слободна Заедница на човекот со Бог.
Така и Он ќе не препознае кога ќе дојде Втор пат.
Автоматски споено мислење:


Ова е негативен одговор, афирмативно претстави се за да иде дискусијава, така е редот овде, у што си убеден ти?
Автоматски споено мислење:


(y)
Очигледно го знаеш од порано?
Нема потреба од дисквалификации, нека победи Вистината, на сите ни е од полза тоа, ние од тој аспект не сме важни што сме разбрале, научиле..., битно е нашето трагање да резултира, а овде имаме чинам убава можност со искрено исповедање на личните искуства.:)
Доколку го гледам ликот и делото на Исус како симбол за Хомо Универзалис, наредна фаза на еволуцијата на свеста кон која одиме а второто доаѓање симболично како будење на таа свест во поединецот, блиску ли сум? :)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Прашањето поврзно со цитатот е бесмислено.
Ако "една мисла" не ти е доволно дека не постојат поделби во Христа, понуди цитат кај што вика дека има мали хростоси.
Ти беше тој што кажа дека имате тело и ум Христов, назад има ако се покаеш или се контраш со Исус.

21. А Он ѝ рече: „Што бараш?” Таа Му одговори: „Заповедај овие мои два сина да седнат при Тебе, едниот оддесно, а другиот одлево во Твоето царство!”
22. Исус одговори и им рече: „Не знаете што барате. Можете ли да ја пиете чашата, што ќе ја пијам Јас; или да се крстите со крштавањето, со кое се крштавам Јас?” Тие Му одговорија: „Можеме.”
23. И им рече: „Чашата Моја ќе ја пиете, и со крштавањето, со кое се крштавам Јас, ќе се крстите; но да се седи од Мојата десна или лева страна, тоа не зависи од Мене; таму ќе седнат оние за кои е приготвено од Мојот Отец.”

Не заборавај кога ќе даваш одговор да го користиш Христовиот ум!
Воопшто не е доволно, овде сме за дијалог, не за монолог инвестигејшн!, Капираш! :coffee:
Веќе кажав, зошто не веруваш кога викам дека не припаѓам на ниту една организација?

Кај ти одговара во таа етикетирај ме, немам проблем со тоа.
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Го приметив тоа (y)

Доколку го гледам ликот и делото на Исус како симбол за Хомо Универзалис, наредна фаза на еволуцијата на свеста кон која одиме а второто доаѓање симболично како будење на таа свест во поединецот, блиску ли сум? :)
Ммм топло, топло... (y)
Интересно е што Исус е конкретен човек и Бог истовремено, а една Личност.
Може да се каже, процесот кој ние стручно по Предание во Црквата го викаме уподобување, да го поистоветам со еволуција на свеста и будење на конкретни личности, луѓе кои свесно и слободно ја прифаќаме заедницата, единството со Исус.
Тоа во Црквата ќе се реализира како потполна слобода, бидејќи Лично Исус ја создава со согласност, амин на човекот. А останатите луѓе "надвор" од Црквата по степенот на реализација во слободата во рамките на своето убедување...
Така, секој поединец со Второто Христово доаѓање ќе има потполна свест и најконкретно ќе се соочи со Исус како Конкретен и Личносен Бог и Човек. Она што претходно кажував,лице во Лице, како ние тоа што меѓу нас го правиме во пракса секојдневно како почеток,вовед во таа вечна комуникација и живот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.710
Интересно е што верувате дека Исус е конкретен човек и Бог истовремено...
Блиску си, но тоа не е христијанскиот концепт на end of days.

Би било убаво да ти кажат какво е тоа доаѓање и што со тие кои „ќе го видат“ :)

Никако да разберат овие од старите религии дека крајот на „светот“ е крај само на ннивната догма и нивните ритуали кои немаат ништо повеќе со човештвото... и тоа не значи дека ќе исчезнат... ниту една догма не исчезнува туку така, само преминува во преданија и се губи во митови, за да потоа пак испливаат само оние работи кои навистина иницираат и го водат аџијата по патеката на иницијација, просветлување, кон божественото... едноставно луѓето се изморени од „ќе дојде“, „кога ќе...“, „ќе суди“... но не се откажуваат од сето тоа верување бидејќи некако ги става во надредена позицијца во однос на другите.
Како да се тие судии и толкувачи на законот за секој :)

Ќе е идно време од лажам. Нема „ќе“ повеќе... дури и кармата која ја расправаат источните школи не е „откако ќе умреш“ ќе те решаваат...
Дури и науката е против тоа... секоја грешка или добро дејствување се казнува или наградува веднаш... природно нели?
Нема да чекаме 10 века за да тебе ти ги скршат нозете и те натера богот да си го гледаш секое злодело во вечноста... again and again...

Разбудете се еднаш и заборавате на ограничувањата на оваа планета. И ти си бог, не само Исус... и ти си Личност. :)
Како може да се убедите дека вие не сте богови? Толку не знаете од вашето дејствување на Земјата да направите ритуал, секое ваше дејствување да е обожување на Највисокото?
Пробајте да го правите тоа секој ден...

Дали си гениј или Христос за да го промениш светот - никој не знае освен самиот човек. Но мора да дознае дали е за тоа, како што велиш ти да биде свесен за што е способен за што не...
 
Последно уредено:

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Веќе кажав, зошто не веруваш кога викам дека не припаѓам на ниту една организација?

Кај ти одговара во таа етикетирај ме, немам проблем со тоа.
Имаш протестантски пристап, но заклучувам од досегашното дека слабо владееш со теологија, сосема промашено се обидуваш да се изразиш цитатолошки со она што ти е на ум(неХристов ;)), воопшто не кореспондира едно со друго.
Звучиш скромно, но, несакам да претпоставувам, уште помалку да етикетирам, предлагам нормален дијалог, а вака и самиот гледаш не оди. Потребна е извесна подреденост на познанието, индуктивно, дедуктивно, типолошко..., егзегетски, ерминевтички, наместо фундаменталистички “трчање“ по Библијата, од искуство знам дека нема да даде резултат. Веќе долго во муабетов сме досадни за сите, ептен ако настојуваш може нешто во пп да објаснам, но премногу ти е кофузен пристапот, гласно, со несредени мисли настапуваш, немам баш време за тоа.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom