Прашање за Христијанството III

K

Kitsune

Гостин
Педеризмот е болест,заеби тоа кул и слични просерувања,нема ништо кул тука,дегени се
Па ти колку што памтам во една тема се изјасни дека си му го пернал на некој твој другар. Сега одеднаш болест било.
За болест се смета во вашава догма со која вашиве свештеници перат мозоци иљадници години уназад
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Па ти колку што памтам во една тема се изјасни дека си му го пернал на некој твој другар. Сега одеднаш болест било.
За болест се смета во вашава догма со која вашиве свештеници перат мозоци иљадници години уназад
Епа не е исто да ти га турив и да га туриш. Де па ти ама цепидлачиш. Едн пут ко ни едн. Тој било момент на слабост. :sneaky:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Епа не е исто да ти га турив и да га туриш. Де па ти ама цепидлачиш. Едн пут ко ни едн. Тој било момент на слабост. :sneaky:
Тоа беше у 6-7 мо одделение кога бев,моменти на хормонален дисбаланс,сега сум тотално стрејт,мада би пробал нешто и би-секс ако ми се укаже прилика! ;)
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Тоа беше у 6-7 мо одделение кога бев,моменти на хормонален дисбаланс,сега сум тотално стрејт,мада би пробал нешто и би-секс ако ми се укаже прилика! ;)
Саркастичан беше, шалеше се малко. Кој што сака нек си работи, плус тој не е ни моја работа да му воду сметку на некога.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
Можеби не е местово за ова прашање, но ајде да си прашам....Може ли некој да ми објасни зошто кога на некој му е многу убаво, вели дека е на СЕДМО НЕБО?
Од каде поточно потекнува оваа узречица?
Одамна не сум била на седмо небо, па ете ми текна за да се потсетам;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Точно ја погоди темата каде што не се споменуваат воопшто „седум небеса“. Но не знам каде да го преместам прашањево па нека стои тука, може некој и ќе најде некој христијански теолог и да пишува за ова некаде...

Со сигурност ова „седум небеса“ го има во јудаизмот, кабалата, во исламот се споменуваат 7 небеса... во херметизмот имаш седум планети кои се како скалила, тоа го има и во масонеријата како симболика... :)
И сите седум небеса гледајќи од „одоздола“ од човечка страна па „нагоре“ кон божествената стануваат се посовршени и пофини, доближувајќи се кон „почетокот“ :)

Ова седмо небо би му дошло како совршенство кон кое се стреми или би требало да се стреми секој човек, мислам на внатрешната состојба...
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Можеби не е местово за ова прашање, но ајде да си прашам....Може ли некој да ми објасни зошто кога на некој му е многу убаво, вели дека е на СЕДМО НЕБО?
Од каде поточно потекнува оваа узречица?
Одамна не сум била на седмо небо, па ете ми текна за да се потсетам;)
Аристотелова космологија, со која и АП. Павле се служи во своето духовно искуство, да долови за она: ,,...што око не видело, уво не слушнало и во срцето човечко не дошло..."
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
„Еве шест работи, кои Господ ги мрази – дури седум, што му се одвратни на душата Негова:
очи горделиви, јазик лажлив и раце, што пролеваат невина крв,
срце кои крои лоши планови, нозе, кои брзо трчаат кон зло,
лажен сведок, кој измислува лаги, и оној, што сее раздор меѓу браќа.“
- Изреки, Стар Завет, VI:16-19

P.S. Секогаш 7.
Зошто е секогаш 7?
Знам дека прашањево не за тука, но можеш ако сакаш да ми одговориш во друга тема, прашања за христијанството.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Зошто е секогаш 7?
Знам дека прашањево не за тука, но можеш ако сакаш да ми одговориш во друга тема, прашања за христијанството.
Не знам зошто...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
Не знам зошто...
Хммммм....нема нешто што ти незнаеш кога станува збор за религии...верниците можат само да се засрамат пред твоите знаења.
Не е битно....можеби ќе се најде некој што знае одговор да ни даде.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Хммммм....нема нешто што ти незнаеш кога станува збор за религии...верниците можат само да се засрамат пред твоите знаења.
Не е битно....можеби ќе се најде некој што знае одговор да ни даде.
Има луѓе кои знаат за своите религии повеќе од тоа јас што знам за истите...

Сигурно има зошто богот се заморувал 6 дена да создава свет, а седмиот да одмори.
Сигурно има причина зошто седум а не 11 смртни гревови.
Сигурно има причина зошто Бабалон јава ѕвер со 7 глави, за која пророкува св Јован и неговите визии и крајот на христијанството (за нив крај на светот и човештвото) :)

Има причини сугурно, но ако некој ги знае може да сподели. Но да не е тоа од туѓи учења, туку христијански!

П.С. Еден бог, Тројство Татко син свет дух, Пет рани на Исус.. и библијата завршува со пророкување за Бабалон (чиј симбол е хептаграм)!
Чудни се божјите патишта :D
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.760
Поени од реакции
9.558
Има луѓе кои знаат за своите религии повеќе од тоа јас што знам за истите...

Сигурно има зошто богот се заморувал 6 дена да создава свет, а седмиот да одмори.
Сигурно има причина зошто седум а не 11 смртни гревови.
Сигурно има причина зошто Бабалон јава ѕвер со 7 глави, за која пророкува св Јован и неговите визии и крајот на христијанството (за нив крај на светот и човештвото) :)

Има причини сугурно, но ако некој ги знае може да сподели. Но да не е тоа од туѓи учења, туку христијански!

П.С. Еден бог, Тројство Татко син свет дух, Пет рани на Исус.. и библијата завршува со пророкување за Бабалон (чиј симбол е хептаграм)!
Чудни се божјите патишта :D
Ќе повикам пријател @liberij
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ќе повикам пријател @liberij
Во однос на одговорот на @Хептаграм XI, немам коментар, човекот можеби е сериозен, но коментаров за Христијанството е несериозен, некултурен како одговор, од некој што припаѓа на различно религиско уверување треба да се покаже извесно почитување кон другите, различни од себе концепти...
Бројот 7 во Библијата има значење, поточно символизира совршенство и полнота како остварување на Божјиот план во креирањето, за шест дена создаде во седмиот одмори и виде дека се' е добро...
Библиските броеви имаат символично значење во смисла на зборот Символ кој во Православната Црква се поима со значење ,, освен да изразува треба и да поврзува нешто, некого" , и мистиката се однесува на тоа ниво, нема магиско значење.
Пример, ,,Символот на Верата" е познат текст во исповедувањето на Христијанската вера како израз и поврзаност на човекот со Бог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom