Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
F

Frankie Yale

Гостин
Не се работи за проблемот на сложеност. Субјективното доживување не е квантитативен, тулу квалитативен чекор, кој од аспект на еволуцијата е непотребен Ако субјективната свест не игра никаква улога во поведението на организмот, таа нема причина да постои. А токму тоа неврохирургијата и физиката во крајна инстанца го тврдат, затоа што тврдат дека целокупното човечко поведение е објасниво на ниво на мозок, не на ум...
'Скоцкав' одговор, направив релоад на странава (на друг tab нормално) и што да видам, моите стравови се остварија... I am leaving this thread too :D
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Zarem ne si go poznavas pismoto?

http://forum.kajgana.com/threads/Прашања-за-Христијанството-ii.43534/page-262#post-4256069

Cifrata ne e precizirana, no se dvizi megju 2,3 i 4,6 milijardi dusi od denes aktivnite i megju 35,3 i 70,6 milijardi od onie koi cekaat vo nebeskiot recycle bin...
A koi ke se spasat ne e na nas, bednite, da znaeme, edino Toj znae, nie znaeme samo kolku a ne koj...kako sto Toj vo svojata milost resi da ni soopsti preku Jovan i nekoi drugi glasnici...
Имиња пријателе, имиња :pos: ( на тие 2.3 - 4.6 милијарди)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Имиња пријателе, имиња :pos: ( на тие 2.3 - 4.6 милијарди)
И нивните ЕМБГ, адресите, телефонските броеви, ДНК, крв и урина и тн....:icon_lol:
--- надополнето: Jul 18, 2011 1:18 PM ---
А дали тогаш постои однапред разработен божествен план?
Да, постои однапред разработен Божествен план, кој (план) во Црквата е наречен „Домострој„, во кој владее Божјата промисла и Божјото допуштање.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Има и уште потажна вест, а таа е дека френки чушки е пичица. :LOL:
Игорче, бре, па пак ли бе?

Не се издржува без другарите, а?

Чекај да видиме Есид шо ќе каже ;)
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Игорче, бре, па пак ли бе?

Не се издржува без другарите, а?

Чекај да видиме Есид шо ќе каже ;)
Прашај го ;)
--- надополнето: Jul 18, 2011 1:29 PM ---
А дали тогаш постои однапред разработен божествен план?
Да, постои.......не се секирај и ти си дел од него.
Само Господ знае зошто :P
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Devina vakov dokumentarec plasiran na youtube moze da napravi sekoj srednoskolec. No nejse neka e vistina seto ova okolu voznesenieto i deka ne se znae denot koga toa kje se sluci, me interesira dali si podrazmislila od nekoj drug agol, deka mozebi e ova nekakov si armagedon pa na ovoj nacin e polesno da se smiri rajata na zemjata?

Мики и сите останати на форумов, оние кои сте верници или не!

Работите кои се случуваат во светот (климатските катастрофи, воено-политичките, - тековните војни и оние кои допрва ќе се случат, издигнувањето на антихристот, кој е веќе присутен на светската политичка сцена и е препознаен – видете ги линковите кои ви ги препратив , социјалните - распадот на сите вредности, на моралот, бракоразводите, сексуалните перверзии: педофилијата, хомосексуалноста, итн) се причината зошто е толку важно да бидеме будни и да ги поврзуваме тековните настани со најавеното, т.е. пророштвата во Библијата (но и од пророците на денешнината). Драги мои, ве молам – не обидувајте се да го ставите Бог во кутија. БОГ Е ГОЛЕМ И НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ СТАВЕН ВО КУТИЈА, па да го вадиме од таму кога ќе ни притреба – во проблематични ситуации или кога ќе ни текне на Него одвреме-навреме (од празник до празник). Нашиот Бог - Бог Јехова, Исус Христос и Светиот Дух е Љубоморен Бог и бара комплетна и секојдневна посветеност, Тој Сака да ние е на прво место во животот.
А ЗОШТО И НЕ?! Зарем не ја докажал Својата Љубов кон нас, давајќи го Својот Сакан и Единороден Син да умре наместо нас, за нашите гревови?!
Зарем толку е тешко да решиме да ги ставиме на страна сите материјални вредности на овој свет и да го ставиме Него на прво место во нашите животи? Тој не ни рекол дека ќе ни биде лесно. Напротив, Исус рекол дека ако го гонеле, одбивале, исмејувале, затворале па и убиле Него – многу веројатно тоа ќе ни се случи и нам, - ако цврсто останеме во Неговата Вера.

Поентата е, Невестата (Вистинските Христови Верници) треба да биде подготвена во секое време и да биде фокусирана на Христос. Не треба да се оддалечи и оддаде на задоволствата и грижите на овој свет. Треба да остане поврзана со Господ духовно, преку молитва и пост, да тежнее кон сопствена светост и да бара од Светиот Дух водство, поука и помош, да оди по вистинскиот, „потесниот пат“.
Бидејќи многу денешни цркви / црковни деноминации и црковни пастири се „заспани“, бидејќи Го ставаат Бог во "кутија", и не ја гледаат "шумата" заради "дрвјата" – Господ ги користи пророците од денешнината и преку нив не Моли и Повикува, на будност, на свесност за итноста на моментот во кој се наоѓаме.

И моево вклучување на овој форум е со иста цел: ЛУЃЕ, РАЗБУДЕТЕ СЕ!! НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА СИ ОСТАНЕТЕ СО ЗАТВОРЕНИ ОЧИ И УШИ И СО ПАЈАЖИНА НА МОЗОКОТ!!!
Вечноста е многу долго време за да ја поминеме во пеколот!!
Дел од вкусот на пеколот набрзо ќе го осетат оние што ќе останат на земјата...
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
И моево вклучување на овој форум е со иста цел: ЛУЃЕ, РАЗБУДЕТЕ СЕ!! НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА СИ ОСТАНЕТЕ СО ЗАТВОРЕНИ ОЧИ И УШИ И СО ПАЈАЖИНА НА МОЗОКОТ!!!
Вечноста е многу долго време за да ја поминеме во пеколот!!
Дел од вкусот на пеколот набрзо ќе го осетат оние што ќе останат на земјата...
И што треба да направиме?
--- надополнето: Jul 18, 2011 1:35 PM ---
Исус никогаш не кажал дека Јехова му е татко.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
334
Поени од реакции
142
Мики и сите останати на форумов, оние кои сте верници или не!

Работите кои се случуваат во светот (климатските катастрофи, воено-политичките, - тековните војни и оние кои допрва ќе се случат, издигнувањето на антихристот, кој е веќе присутен на светската политичка сцена и е препознаен – видете ги линковите кои ви ги препратив , социјалните - распадот на сите вредности, на моралот, бракоразводите, сексуалните перверзии: педофилијата, хомосексуалноста, итн) се причината зошто е толку важно да бидеме будни и да ги поврзуваме тековните настани со најавеното, т.е. пророштвата во Библијата (но и од пророците на денешнината). Драги мои, ве молам – не обидувајте се да го ставите Бог во кутија. БОГ Е ГОЛЕМ И НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ СТАВЕН ВО КУТИЈА, па да го вадиме од таму кога ќе ни притреба – во проблематични ситуации или кога ќе ни текне на Него одвреме-навреме (од празник до празник). Нашиот Бог - Бог Јехова, Исус Христос и Светиот Дух е Љубоморен Бог и бара комплетна и секојдневна посветеност, Тој Сака да ние е на прво место во животот.
А ЗОШТО И НЕ?! Зарем не ја докажал Својата Љубов кон нас, давајќи го Својот Сакан и Единороден Син да умре наместо нас, за нашите гревови?!
Зарем толку е тешко да решиме да ги ставиме на страна сите материјални вредности на овој свет и да го ставиме Него на прво место во нашите животи? Тој не ни рекол дека ќе ни биде лесно. Напротив, Исус рекол дека ако го гонеле, одбивале, исмејувале, затворале па и убиле Него – многу веројатно тоа ќе ни се случи и нам, - ако цврсто останеме во Неговата Вера.

Поентата е, Невестата (Вистинските Христови Верници) треба да биде подготвена во секое време и да биде фокусирана на Христос. Не треба да се оддалечи и оддаде на задоволствата и грижите на овој свет. Треба да остане поврзана со Господ духовно, преку молитва и пост, да тежнее кон сопствена светост и да бара од Светиот Дух водство, поука и помош, да оди по вистинскиот, „потесниот пат“.
Бидејќи многу денешни цркви / црковни деноминации и црковни пастири се „заспани“, бидејќи Го ставаат Бог во "кутија", и не ја гледаат "шумата" заради "дрвјата" – Господ ги користи пророците од денешнината и преку нив не Моли и Повикува, на будност, на свесност за итноста на моментот во кој се наоѓаме.

И моево вклучување на овој форум е со иста цел: ЛУЃЕ, РАЗБУДЕТЕ СЕ!! НЕ ДОЗВОЛУВАЈТЕ ДА СИ ОСТАНЕТЕ СО ЗАТВОРЕНИ ОЧИ И УШИ И СО ПАЈАЖИНА НА МОЗОКОТ!!!
Вечноста е многу долго време за да ја поминеме во пеколот!!
Дел од вкусот на пеколот набрзо ќе го осетат оние што ќе останат на земјата...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Без паника, молам....
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
И што треба да направиме?
--- надополнето: Jul 18, 2011 1:35 PM ---
Исус никогаш не кажал дека Јехова му е татко.
Исус е Син на Господ:

Јован: 14:9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото; тогаш како велиш ти: ‘Покажи ни Го Таткото!’

Господ го открива своето име:

Битие: 22:14 Авраам му даде име на тоа место Јахве-Ире (Господ Промислува). Затоа се вели денес: „На Гората На Господовото Промислување.”
Излез: 34:5 Господ слезе во облак, а тој застана пред Него и Го повика Името: „Јахве-Господ!”
34:6
Господ помина пред него па се јави: „Јахве! Господ! Бог дарежлив и милостив, долготрпелив на гнев, многумилостив и вистински,
34:23 Трипати годишно сите машки нека се појават пред Господа Јахве, Израелевиот Бог.

Судии: 6:24 Гедеон Му подигна жртвеник на Господа на тоа место и го нарече Јахве Шалом (Господ на Мирот).” Тој стои до денес во Авиезеровата Офра.
Езра: 9:5 А при вечерната жртва се тргнав од својот јад и, со искинатата облека и наметка, паднав на колена, ги раширив рацете кон Јахве, својот Бог.
Езекиел: 48:35 Сè наоколу: осумнаесет илјади лакти. А името на градот ќе му биде: „Јахве Шама” („Господ Е Таму”).
*
* *
Имињата со кои човек го именувал Бога – Adonay, El Shadday, Elohim, Zebaot – (Саваот) треба да ги разликуваме од името יהוה (Yahweh – Јахве) – односно, од она единствено име со кое Самиот Бог му се открил на човештвото. Култот на тоа свето име зазема во Библијата исклучително место. Книгата Исход го поврзува откровението на тоа име со Мојсеј, на кого Бог му се јавил на гората Хорив, кога Мојсеј видел капина што гори но не согорува:
Извика Бог од капината и рече: „Мојсеј! Мојсеј!“ А тој одговори: „Еве ме [Господи]!“ И Он рече: „Не приоѓај ваму; собуј ги обувките твои од нозете, зашто ова место, на кое стоиш, е света земја.“ ... И му рече Господ на Мојсеја: „Ги видов страдањата на народот Мој во Египет ... А сега појди, Јас те испраќам кај Фараонот, царот египетски, за да го изведеш од Египет народот Мој, синовите Израилеви ... А Мојсеј Му рече на Бога: „Еве, ќе појдам кај синовите Израилеви и ќе им речам: „Бог на татковците ваши ме испраќа кај вас“. И ако тие ме прашаат: „како Му е името?“, што ќе им речам тогаш? Бог му одговори на Мојсеја, велејќи: Јас сум Оној, Кој вечно постои ( אהיה אשׁר אהיה). Па продолжи: Така ќе им кажеш на синовите Израилеви: „Оној, Кој вечно постои, ме испрати кај вас“. И пак му рече Бог на Мојсеја: Вака кажи им на синовите Израилеви: „Господ (יהוה), Бог на татковците ваши, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов ме испрати кај вас. Ете, тоа е името Моето вечно, и тоа е споменот за Мене од колено на колено.“ (Исход 3:4-15)

Етимологијата на самото свето име יהוה (Јахве), со кое Бог му се открива на Мојсеј, претставува голем проблем за толкувачите и за преведувачите. [Буквалниот превод на тој термин на грчи е „о ων“, на словенски – Јехова. Во грчката Библија често се преведува (напоредо со името Adonay) како Κύριος, на словенски и руски – како «Господ».] Изворната смисла на тоа име не може да се утврди, и сите научни толкувања на таа етимологија се само – обични хипотези. Дури и изговорот на четирите согласки од кои е составено името претставува само хипотеза. Се работи за тоа што по вавилонското ропство, а во секој случај не подоцна од 3 век пред Христос, Евреите престанале од побожност да го изговараат светото име Јахве, коешто почнало да се третира како nomen proprium, како лично име Божје. Само еднаш, во денот на Очистувањето (Yarn Kippur), првосвештеникот влегувал во светињата на светињите за таму да го изговори тоа свето име. Во сите други случаи, него го заменувале со אדני (Adonay) или со друго име, а писмено го означувале со четири согласки יהוה (YHWH — таканаречен свет тетрагам), кој, меѓутоа, не се изговарал: дури и комбинираното означување Adonay Yahweh (Господ Јахве) се читало како Adonay Elohim (Господ Бог). Во III – V век сеќавањето за изговорот на тетраграмот се зачувало – грчките автори од тој период го транскрибирале тетраграмот како Ίαυοέ, Ίαουοά (Климент Александриски), Ίαή (Ориген) и Ίαβέ (Епифаниј Кипарски и Теодорит Кирски), а латинските како yaho (Јероним), – но подоцна правилното изговарање дефинитивно се заборавило. Од XVI век на Запад почнале да ја користат вештачката вокализација Yehowah (Јехова), којашто се појавила како резултат на додавање на согласките YHWH самогласки од името Adonay [Свештеникот Павле Флоренски го сметал таквиот потег за свесен обид на Јудејците да го сокријат правилното изговарање на Божјото име], и дури во средината на XIX век научниците покажале дека тетраграмот треба да се изговара како Yahweh. Макар што таквата вокализација на името YHWH во современата библистика се смета за општо прифатена, меѓу научниците има и значителни разидувања во толкувањето на смислата на самото име. Повеќето истражувачи, сепак, се согласуваат дека тоа име е поврзано со глаголот „сум“ (hayah), „постои“, „има постоење“, и дека самото име означува „Јас сум“ или „Јас сум тоа што сум“ (грчкиот превод на тоа име – о ων – укажува на постоење: оттука патристичкото поимање на името „Сушт“ како укажување на тоа дека Бог е извор на сето постоечко).

Четирите согласки יהוה (YHWH —светиот тетрагам) на Македонски се изговараат Јехова или Јахве.
 
S

smexy

Гостин
А уствари тоа бил некој што ги крадел капините.
Silly Moses.
 
G

galaxy

Гостин
Всушност списанијата на Јеховините сведоци ми помогнаа да станам атеист.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom