Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ne, gospod postoi ama toj e skrien bog i on vika ne mora da da veruas u nego i on vika ne mora nikakvi rituali da mu prais ne mora da mu se molis nisto ne mora edino ako si zaloit i praveden coek ke ides u raj garant i tamu sve treva cista okolina boroi a ima i listopadni drvja i plus zivotnite idat direkt u raj osobeno nasite domasni milenici a i onie koi gi gazat ko palacinki i onie so umiraat bez kabaet, edino bubashvabi, konjstipi, buvi, virusi i takvi koi ne ni se uklapaat u estetika e za niv nema nisto!
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Еве и вака може да се дискутира на на оваа тема: Richard Dawkins разговара со англиканскиот бискуп од Оксфорд Richard Harries. Го постирав ова бидејќи,според мене, христијанските поимања на светот нужно е да еволуираат -- не во догматска природа (за природата на Бога) ами во поимање на недоброј природни феномени кои науката успеала делумно или целосно да ги расветли. Не сум англиканец, но многу од погледите на бискупот Harries ми се блиски. До атеистите на форумов: ако имате да одвоите 40тина минути за една издржана дискусија за креационизам, евтаназија, хомосексуалност, безгрешчно зачетие, итн. верувам дека ќе ви се допаднат клипчињава.

 
S

smexy

Гостин
Исус на Симона не му даде прекар, туку му даде второ име, што денес во Црквата е традиција, која се однесува и за свештениците и за монасите, кои поркај световното, имаат и црковно име. Тоа е симболично: едно име за овој, а едно име за оној Свет.

А што е толку битно дали биле или не биле арамејци? Јасно е дека не биле арамејци, оти биле јудеи.
Ама сето тоа убаво,ама зошто арамејски?
Зошто не хебрејски?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.828
Поени од реакции
82.918
Ама сето тоа убаво,ама зошто арамејски?
Зошто не хебрејски?
Хебрескиот јазик тоагаш, не го користела рајата, а се употребувал во церемонии и ритуали. Рајата зборела арамејски. Зашто? Не знам.
 
S

smexy

Гостин
Хебрескиот јазик тоагаш, не го користела рајата, а се употребувал во церемонии и ритуали. Рајата зборела арамејски. Зашто? Не знам.
Еми Исус,само како наследник на тронот Израилев и не бил баш...раја :)
--- надополнето: Jul 16, 2011 10:18 AM ---
A зошто црно а не бело?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.828
Поени од реакции
82.918
Еми Исус,само како наследник на тронот Израилев и не бил баш...раја:)
Исус не зборел сам со себе, туку му се обраќал пред се на нродот, кај кој во масовна употреба бил Арамејскиот.
 
S

smexy

Гостин
Исус не зборел сам со себе, туку му се обраќал пред се на нродот, кај кој во масовна употреба бил Арамејскиот.
Па јасно ама мислев ќе навлегувал во мистицизмот на именувањето,оти и самиот рече дека хебрејскиот тогаш е користен за тоа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.987
Исус не зборел сам со себе, туку му се обраќал пред се на нродот, кај кој во масовна употреба бил Арамејскиот.
Убаво што се обраќал на народот, но еве едно прашање:
Зошто Исус делел мали и големи мистерии? Едни за сите, други за неговите ученици?
Зошто ги делел на посветени и верници?
Законот на Мојсеј е запишан на хебрејски или друг јазик? Насамо Исус со нив зборувал за мистериите на Законот на Мојсеј на арамејски или хебрејски? Бидејќи и буквите ја имаат својата симболика, ако им веруваме на евреите кои го напишале Законот!

Пример: Марко, Глава 4
33. Со многу такви параболи им го кажуваше словото, колку што можеа да слушаат.
34. А без параболи ништо не им говореше, но насамо им објаснуваше сè на Своите ученици.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.828
Поени од реакции
82.918
Убаво што се обраќал на народот, но еве едно прашање:
Зошто Исус делел мали и големи мистерии? Едни за сите, други за неговите ученици?
Зошто ги делел на посветени и верници?
Законот на Мојсеј е запишан на хебрејски или друг јазик? Насамо Исус со нив зборувал за мистериите на Законот на Мојсеј на арамејски или хебрејски? Бидејќи и буквите ја имаат својата симболика, ако им веруваме на евреите кои го напишале Законот!

Пример: Марко, Глава 4
33. Со многу такви параболи им го кажуваше словото, колку што можеа да слушаат.
34. А без параболи ништо не им говореше, но насамо им објаснуваше сè на Своите ученици.
Ехеееј,
hold it partner!

кој, како, со кого!

Ја знам дека тогаш Арамејскиот го говореле сите, а Хебрејскиот не се употребувал толку во секојдневен говор.

Другово нека ти одговори некој од познавачите на Христијанството (ако одговорите на твоиве прашања влегуваат во нивниот делокруг).
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Devina,

дали некогаш си слушнала за поимот/категоријата „прелест„?
Ne
--- надополнето: Jul 16, 2011 9:17 PM ---
Во ред Девина, апослутно ќе го почитувам тоа што ти се претскажало вознесението, односно толкувањето на соновите дека се однесуваат на вознесението. Тука повеќе дискутиравме околу некои нелогичности во толкувањата на Светото Писмо.

Не можам да противречам на твоето сознание и верување дека твојот сон ти значи токму тоа што го напиша:)

Би било убаво ако можеш да протолкуваш ти, или било кој низ светов што го сонувате истото, кога ќе се случи тоа. Нели, многу брзо е широк поим. Во вселенски рамки една човекова година е минорна, ништожна.
Мики, Никој не го знае денот ниту часот, тоа Исус јасно го претскажал, секој кој ќе се обиде да претскаже ден - моѓе само да направи будала од себе..
Но нешто интересно го споделија со мене христијаните од Америка..
Погледнете:
http://www.youtube.com/watch?v=IGFjlWTju4w&annotation_id=annotation_546811&feature=iv
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.129
Поени од реакции
790
Еве и вака може да се дискутира на на оваа тема: Richard Dawkins разговара со англиканскиот бискуп од Оксфорд Richard Harries. Го постирав ова бидејќи,според мене, христијанските поимања на светот нужно е да еволуираат -- не во догматска природа (за природата на Бога) ами во поимање на недоброј природни феномени кои науката успеала делумно или целосно да ги расветли. Не сум англиканец, но многу од погледите на бискупот Harries ми се блиски. До атеистите на форумов: ако имате да одвоите 40тина минути за една издржана дискусија за креационизам, евтаназија, хомосексуалност, безгрешчно зачетие, итн. верувам дека ќе ви се допаднат клипчињава.

Ова е за потребите на документарецот „The Root of all Evil“, ако не се лажам. Само што во филмот од разговоров е искористено само 3-4 минути.
Ми се допаѓа напредноста во ставовите на бискупот. Сум гледал многу свештени лица како си ја бранат религијата и убедувањата, но можам да кажам дека овој тоа го прави доста подобро од мнозинството и со доста поиздржани и напредни тези.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мики, Никој не го знае денот ниту часот, тоа Исус јасно го претскажал, секој кој ќе се обиде да претскаже ден - моѓе само да направи будала од себе..
Но нешто интересно го споделија со мене христијаните од Америка..
Погледнете:
http://www.youtube.com/watch?v=IGFjlWTju4w&annotation_id=annotation_546811&feature=iv
Devina vakov dokumentarec plasiran na youtube moze da napravi sekoj srednoskolec. No nejse neka e vistina seto ova okolu voznesenieto i deka ne se znae denot koga toa kje se sluci, me interesira dali si podrazmislila od nekoj drug agol, deka mozebi e ova nekakov si armagedon pa na ovoj nacin e polesno da se smiri rajata na zemjata?

Ako gospod tolku mnogu se grizel za svoite ceda, nemalo da dopusti tolkavi stradanj na negovite deca vo izminative 2 000 godini. Neli so toa sto sme smrtni sustestva e nasata najgolema kazna od negova strana izrecena. Zosto togas i vojni i bolesti i sekakvi drugi raboti koi ne ti ni dozvoluvaat da si ja iscekas smrtnata kazna dostoinstveno. Zasto uste tolku maki dozvoluva na svoite ceda?

Ima 3 opcii:
1. Taka saka bidejki voopsto ne mu e gajle za nas
2. Nemoken e vo odnos na protivnikot koj neli gi pravi site ovie losi raboti na covestvoto.
3. Ili treto NE POSTOI nikakvo vonvremensko semokno bitie, i e samo plod na nasite fantazii

Koja od ovie 3 opcii smetas deka e najbliska do tvoeto rezoniranje i rezonot na hristijanstvoto.

Ateistite se sekako privrzanici na 3 tata.

JAs licno poveke sakam "senzacionalni" raboti pa kje ja izberam vtorata opcija, a ti ?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ako gospod tolku mnogu se grizel za svoite ceda, nemalo da dopusti tolkavi stradanj na negovite deca vo izminative 2 000 godini. Neli so toa sto sme smrtni sustestva e nasata najgolema kazna od negova strana izrecena. Zosto togas i vojni i bolesti i sekakvi drugi raboti koi ne ti ni dozvoluvaat da si ja iscekas smrtnata kazna dostoinstveno. Zasto uste tolku maki dozvoluva na svoite ceda?

Ima 3 opcii:
1. Taka saka bidejki voopsto ne mu e gajle za nas
2. Nemoken e vo odnos na protivnikot koj neli gi pravi site ovie losi raboti na covestvoto.
3. Ili treto NE POSTOI nikakvo vonvremensko semokno bitie, i e samo plod na nasite fantazii

Koja od ovie 3 opcii smetas deka e najbliska do tvoeto rezoniranje i rezonot na hristijanstvoto.

Ateistite se sekako privrzanici na 3 tata.
Има и 4та опција која мене ми е блиска:

Луѓето не се програмирани роботи туку слободни суштества. Злото не може едноставно да му се припише на лукавиот (извини Toecutter!) :) -- нашите мисли, слабости и дела се наши. Ти имаш слободна волја да правиш многу работи, да бидеш научник, да храниш бездомници, или да пак да силуваш деца и да викаш на сиот глас дека светот е зол и треба да се биде предатор и да се искористи се` што се може. Се разбира има и многу други можности меѓу споменативе крајности -- не е се` црно или бело. Опцијата која ти не ја спомна, а во која јас верувам, е дека Бог не гиба во слободната волја, без разлика на својата моќ и дека многу зли работи се случувале и се случуваат по Божјо допуштение. Еве и паралела (која не докажува ништо, но мислам дека ја доловува поентата на почитување на слободна волја). Има многу млади луѓе кои се тешки наркозависници и кои прават страотни работи да дојдат до пари за дрога. Има случаи кога таквите луѓе потекнуваат од многу фини семејства чии родители со сите сили се обидувале (и се обидуваат) да помогнат. Но, конечната одлука е лична -- во овој случај на нивниот син. Врзување во лудачка кошула нема да го одвикне од дрога. Поентата ми е дека е многу, многу тешко да се почитува нечија слободна волја, особено кога резултатите се деструктивни. Но зарем во дадениов случај родителите се виновни за ова? Зарем Бог е виновен за свирепоста на човечката деструкција? За мене не.

Веднаш да напоменам дека некои библиски цитати (особено од Стариот Завет) за мене, не се противодговор, бидејќи јас не верувам во одмазднички бог тиранин којшто го создал човештвото за да се изживува врз него. Распнувањето и смртта на Христос се, за мене, потврда дека мојот Бог не е таков. За разлика од литералистичките толкувачи на Библијата, поблиски ми се ставови кои критички и во поширок контекст ја толкувааат Библијата. Да се толкува Божјата промисла и да се суди за Божјото допуштение, за мене, е крајно неблагодарна работа од проста причина што таквите толкувања се неинформирани. Нашата логика и познавања се една работа, а Божјата перспектива е друга. Се разбира, за оној што верува, ова не е проблем, но за скептиците ова може да биде дополнителна иритација. Но, за ова е потребно пообемна дискусија, со повеќе респект од сите, и пак, не верувам дека на форумов може да се постигне тоа.

Извини за уфрлувањето во твојот дијалог со Devina, и поздрав!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom