Правна помош и совети

Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
ДА! :D Денес бев на судење и судењето е одложено, заради сослушување на тужителот!
А јас веќе дадов изјава дека не сум го направил тоа и дека незнам за такво нешто, дека сето тоа е измислича!
А имам и сведоци дека не сум бил дома во тој период, дека сум бил во битола на факс. и дека за мене ке потврди мојот цимер во студ. дом и мојот колега од факс. дека сме се спремале за испити и сл.

--- надополнето ---

па прашам со да очекувам?
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
ДА! :D Денес бев на судење и судењето е одложено, заради сослушување на тужителот!
А јас веќе дадов изјава дека не сум го направил тоа и дека незнам за такво нешто, дека сето тоа е измислича!
А имам и сведоци дека не сум бил дома во тој период, дека сум бил во битола на факс. и дека за мене ке потврди мојот цимер во студ. дом и мојот колега од факс. дека сме се спремале за испити и сл.

--- надополнето ---

па прашам со да очекувам?
А плус пред да стаса покана за на суд, ВЕЌЕ еднаш бев во полиција повикан и ја дадов истата изјава!!!
 
I

Iblis

Гостин
убирање= удирање или убивање (пошто е прекршочна веројатно е првото)
Ако имаш доказ дека не си бил на местото на настанот, u will be fine
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
убирање= удирање или убивање (пошто е прекршочна веројатно е првото)
Ако имаш доказ дека не си бил на местото на настанот, u will be fine
УДИРАЊЕ, (е де) :D ...OK thanks
Значи имам шанса да куртулам?
 
I

Iblis

Гостин
ако он нема сведоци дека тоа си бил баш ти, нема да имаш мака, макар шо може да продолжи постапката нешто што ке ти создава нервози.
Ако го прибрале на сослушување а не си бил ти можно е да направи "кикс" во изјавата така и да се отфрли случајот,ама треба ептен да заебе.
П.С. ако имаш некои други средства освен сведоци кои можат да докажат дека не си бил на местото на настанот, доста ќе ти помогне ако продолжи постапката.
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
ако он нема сведоци дека тоа си бил баш ти, нема да имаш мака, макар шо може да продолжи постапката нешто што ке ти создава нервози.
Ако го прибрале на сослушување а не си бил ти можно е да направи "кикс" во изјавата така и да се отфрли случајот,ама треба ептен да заебе.
П.С. ако имаш некои други средства освен сведоци кои можат да докажат дека не си бил на местото на настанот, доста ќе ти помогне ако продолжи постапката.
Освен тие двајца други сведоци неможам да најдам! а какви се тие други средства? -да видам со можам да направам!
 
I

Iblis

Гостин
Види ако си во Битола на факс и наводно си тепал во Битола,види да не те има на некоја камера ,во времето на настанот, шо знам во студентски, на факс,читална , прашај си ако можеш и ако има такво нешто.
Ако немаш држи се до сведоците гледај само да кажат дека си бил кај двајцата во исто време
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Види ако си во Битола на факс и наводно си тепал во Битола,види да не те има на некоја камера ,во времето на настанот, шо знам во студентски, на факс,читална , прашај си ако можеш и ако има такво нешто.
Ако немаш држи се до сведоците гледај само да кажат дека си бил кај двајцата во исто време
Јас сум од велес, а студирам во битола и седам во ст. дом Кочо рацин, и нема камери :S
Важно фала ви мн на помошта
позз
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Знам за случај на кражба на мобилен телефон кој беше разрешен после вештачењето на сателитските снимки кое нашето обвинителство ги имаше добавено од НАСА.
78 Американски сателити секојдневно ја обиколуваат планетата Земја, ако некој од нив те има фатено како му удираш бокс на оштетениот се плашам дека црно ти се пишува.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.017
Поени од реакции
1.133
Пред околу една година татко ми се потпиша жирант кај еден пријател. Тој не ги плаќа ратите и му запираат третина плата на татко ми секој месец. Денес дојде и некаква последна опомена пред тужба за татко ми. Ме интересира зошто му стигна на татко ми а не на човекот кој го има земено кредитот. Што можи да се случи сега? Доколку банката или штедилницата сака да си го наплати својот долг тоа треба да го направи најпрво од него, тој си има имот, кола... Ве молам за совет. поз
 
T

Tetro

Гостин
Во оваа ПП се обвинет за убирање со тупаница во стомак!
Без лекарско уверение и без сведоци!
Само со пријава до полиција дека физички сум го нападнал, удрил со бокс во стомак!
ДА! :D Денес бев на судење и судењето е одложено, заради сослушување на тужителот!
А јас веќе дадов изјава дека не сум го направил тоа и дека незнам за такво нешто, дека сето тоа е измислича!
А имам и сведоци дека не сум бил дома во тој период, дека сум бил во битола на факс. и дека за мене ке потврди мојот цимер во студ. дом и мојот колега од факс. дека сме се спремале за испити и сл.

--- надополнето ---

па прашам со да очекувам?
А плус пред да стаса покана за на суд, ВЕЌЕ еднаш бев во полиција повикан и ја дадов истата изјава!!!
УДИРАЊЕ, (е де) :D ...OK thanks
Значи имам шанса да куртулам?
Освен тие двајца други сведоци неможам да најдам! а какви се тие други средства? -да видам со можам да направам!
Јас сум од велес, а студирам во битола и седам во ст. дом Кочо рацин, и нема камери :S
Важно фала ви мн на помошта
позз
Ммммм, првиот и вториот пост ти се збунка. Убирање, мислев дека се работи за убиство, па после дознав дека се работи за удар во стомак. Ако на жртвата има видни траги од насилство, значи дека бил нападнат. Ти како сакаш брани се, додека има сведоци кои потврдуваат дека ти лично си извршителот на делото "напад", си го е*ал ежот.

Пред околу една година татко ми се потпиша жирант кај еден пријател. Тој не ги плаќа ратите и му запираат третина плата на татко ми секој месец. Денес дојде и некаква последна опомена пред тужба за татко ми. Ме интересира зошто му стигна на татко ми а не на човекот кој го има земено кредитот. Што можи да се случи сега? Доколку банката или штедилницата сака да си го наплати својот долг тоа треба да го направи најпрво од него, тој си има имот, кола... Ве молам за совет. поз
Поради вакви луѓе како пријателот на татко ти, во иднина ќе нема кој да се потпише како жирант на обична меница од 10.000 денари. Совет у пп, не е баш за на форум. :)


Ама, за секој случај нека остави и друг мислење.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Дали некој има примерок од договор за деловно техничка соработка? Мислам на договор кој го склучува лице кое само извршува некоја стручна дејност за некоја фирма како консултант на пример, меѓутоа не се смета за вработен. Ако некој знае подробна содржина за ваков вид договори нека постира..:)
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Ми треба СОВЕТ!!!!!
Детето (неполни 7 години) пред некој ден го удри кола. Сериозни повреди нема, освен удреници/набиеници по лакт и на задниот дел од главата (при пад), тука стравот на детето не е вкалкулиран. Госпожата шофер не излегла од колата, туку само си седела. Сопатничката (постара жена-според синот) му рекла дека не треба да си игра на пат и толку. Влегла во колата и си заминале. Утредента го водам на лекар (матичен), од таму на хирургија, рентген, очно. Во меѓувреме доаѓа полиција во болница и ни зема изјава, т.е. прават записник. После тоа полицајците дошеле на лице место и вршеле увид, се распрашувале ...

Сега она што мене ме интерсира е дали може да се земе некоја пара од тоа. Еден адвокат вели дека за 20% може да сврши работа. Детето исто така е осигурано и во училиштето.

Кажете ми каква е процедурата ако знае некој?

Однапред благодарен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom