Правна помош и совети

Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Ги има сите што се рекламирале во Златна книга, што не значи дека се сите во Македонија :). Нека си бара и други, што не се рекламирале, а за совет ако побара ќе му кажеме некое име :).
Taka e ,sakam vie kako pravnici da predlozite
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Taka e ,sakam vie kako pravnici da predlozite
Оди кај Милутин Ангеловски во адвокатската уличка кум ми е, тој работи строго кривично право. (бранеше клиенти во Змиско око)
И моментот- дека јас сум (Саше) те пратил можеш да го убациш, така бива тоа во деловниот свет :)
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Pocituvani. Dali nekoj mozit da mi kazit neschto vo vrska co mojov problem ? Imeno,imam gradezna parcela a komschiata mi ukral 12m2, poschto tie 12m2 nemi znacet mnogu preku mojot advokat vo pismena forma mu ponudiv na komschiata da mu gi prodam mislejki da se dogovorime i da go reschime problemot bes sudski lavirint,komschiata mojata ponuda e odbi i me natera da go tuzam. Sudot pobara katastar da go izmerit mestoto posle merejneto katastarot kaza deka komschiata bespravno zagradil od moeto mesto 9m2 mojot advokat se soglasil i na tie 9m2 schto znacit navistina mi ukral,dobiv presuda deka sudot sum go izgubil se zalev vo Bitola i predmetot se vrati ponovo vo Ohrid. Istiot sudia da go razgledvit slucajot e glupo kako mozit da se nadevam deka ke donesit poinakvo reschejne ili sam da odit protiv sebe. Dali da baram izemajne na sudiata schto mislam nemat da odobret ili pak da cekam volcite da me jadet,schto mozam ponataka da prevzemam. Pozdrav
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Pocituvani. Dali nekoj mozit da mi kazit neschto vo vrska co mojov problem ? Imeno,imam gradezna parcela a komschiata mi ukral 12m2, poschto tie 12m2 nemi znacet mnogu preku mojot advokat vo pismena forma mu ponudiv na komschiata da mu gi prodam mislejki da se dogovorime i da go reschime problemot bes sudski lavirint,komschiata mojata ponuda e odbi i me natera da go tuzam. Sudot pobara katastar da go izmerit mestoto posle merejneto katastarot kaza deka komschiata bespravno zagradil od moeto mesto 9m2 mojot advokat se soglasil i na tie 9m2 schto znacit navistina mi ukral,dobiv presuda deka sudot sum go izgubil se zalev vo Bitola i predmetot se vrati ponovo vo Ohrid. Istiot sudia da go razgledvit slucajot e glupo kako mozit da se nadevam deka ke donesit poinakvo reschejne ili sam da odit protiv sebe. Dali da baram izemajne na sudiata schto mislam nemat da odobret ili pak da cekam volcite da me jadet,schto mozam ponataka da prevzemam. Pozdrav
Ама со напишаново што ви е целта? Да се матљате по судови, да барате изземање судија, или да си го вратите земјиштето? Ако навистина ви е целта да го изземете судијата, не знам зашто воопшто се малтретирате. А чим земјиштето не ви значело ништо, баталете го, чим го земал, го земал и готово.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Blagodaram za odgovorot POWER-MKD. Mislam deka nikoj nesakat da se motat po sudovi nitu pak jas sakam da se motam po sudovi,no mnogu od naschite luge nikojpat ne se zadovolni ako im dajsch prst saket cela raka.Jas rabotam vo Berlin poschto nesum tamu od site strani na parcelata preku nojk se pomeruvet ogradite,edniiot komscha ukral 57m2,drugiot 37m2,tretiot 55m2,certvrtiot 12m2,petiot 75m2, schestiot 85m2, poschto parcelata moja besche najgolema 1336m2 na site im ponudiv da go platet zemjischteto no poubo da ukradet a ne da kupet. Im ponudiv samo da ne se motam po sudovi. Na site da im poklonam ? MISLAM DEKA E MNOGU. Kako schto rekov bev prinuden da odam preku sud. Vo ovaj slucaj so 12m2 ako sakam da gi poklonam nemozam zato schto ne priznavat sosedot deka gi uzurpiral 12m2,da go prekinam sudot ke barat sudski troschkoj,iako katastarot kaza deka toj e navlezen. Gore visoko dolu dlaboko. Pravno kako mozam da baram izemajne na toj sudia moe mislejne e deka nikoj nemat da odit protiv sebe koga toj sudia donesol veke edno reschenie i predmetot se vraka na ponovo razgledvejne kaj ist sudia e glupo. Odnapred vi blagodaram.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Охрид 1...
Дали кога одлучуваше Апелација само го врати предметот пак на повторно разгледување?,или пак го врати со препорака до првостепениот суд како да постапи..
Најверојатно е ова второто..
Тука е финтата....
Зошто обично ако нема недостатоци Апелација само ја потврдува одлуката на Основниот суд.....
Ако во случајот дал препорака како да се реши предметот,судијата мора да постапи по препораките на повисокиот суд....
Ако само нашол некои пропусти во водењето на постапката(на пример требало да има судии поротници а немало,погрешно напишан записник од рочиште и слично)....,тогаш само формално пак се изведува процесот,и најчесто се носи истата одлука
Тука адвокатот треба да настапи и да ја води постапката....
За изземање имате право да барате....
Со поднесок ќе поднесите предлог за изземање на судијата од тие и тие причини......
Мое мислење како правник е да поднесите колективна тужба против сите кои го узурпирале вашиот недвижен имот.....
Ова е класично запоседнување на туѓа недвижност,посед....
Треба докрај да ја бркате работата.....колку и да трае трае.....
Со оглед на темпото со кое работат нашите судови,ќе потрае...:jaj:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Tomasino vi blagodaram za sovetot,jas neznam dali e vraten predmetot so preporaka ili bez preporaka ali dobro e schto mi kazavte schto da go prascham advokatot. Za toa kolku brzo rabotet naschite sudovi znam i osetiv,sporot so 57m2,so 37m2 bea protiv privatni lica i posle 8 godini dobiv pravosilni reschenia sporot so 75m2 besche protiv opschtinata deka bespravno asvaltirale pat isto taka posle 3 godini go dobiv. Vo ovaj slucaj so 12m2 so site dokazi deka mestoto e moe da donesit sudiata takvo reschenie e navistina nevideno so preostanatute 55m2 edna firma imat veke izgradeno mal ojekt na moe mesto i dslocirajne na toj objekt bi koschtalo od 120 do 150 iljadi eur. Dosega samo se dopischuvam so ovaa firma sakam , nesakam konreten odgovor nemam mislev ke se spogodime no ot toa nemat nischto i za ovaj slucaj sum prinuden da gi tuzam a veke preku glava mi e sve to. Se nadevam deka ke najdam advokat koj ke gi razgledat mojve dokazi i ke se slozit svojot trud da go naplatit od tuzeniot i polovina od oschtetata koja mislam nemat da bidit malce gledajki kolku koschtat dislocirajne na istiot objekt. Vi blagodaram uschte ednasch za sovetot. Pozdrav
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Дали има некој закон, кој нас македонците како физички лица не ограничува да вложуваме во странски берзански куќи (берзи на валути, акции, Злато, Сребро, нафта ... , како што е eToro i Forex.
Благодарам!
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Има некој правник уклучен моментално?? Оти итно ми треба-ако има нека пиши пп ;) Фала
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Не ми е исплатена плата за февруар и за март, што можам да правам да пријавам во ујп?
BTW не работам повеќе во таа фирма дадов отказ 25 март
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Vaka , slicen slucaj kako Ohriganecot,moj prijatel prodade niva 4000 m2 ,arno ama kupecot koga donese inziner izleze deka prijatelot vlegol kaj komsijata so 150 m2, a pak kaj nego drug komsija so 150 m2,e sega prijatelot go vraka tie 150 sto vlegol ama drugiot komsija koj vlegol vo negovata niva ne mu gi vraka, vika tuzi me , ne mi mozes nisto imam pravo na vladenie????
Mozno li e?

--- надополнето ---

Оди кај Милутин Ангеловски во адвокатската уличка кум ми е, тој работи строго кривично право. (бранеше клиенти во Змиско око)
И моментот- дека јас сум (Саше) те пратил можеш да го убациш, така бива тоа во деловниот свет :)
Fala druze,ama mi treba nekoj koj raboti so obestetuvanje poveke,posto imam namera da baram odsteta
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Ми треба стручна помош околу авторските права во Македонија како се заштитени, како се откупуваат и дали важи истото и за објавување во електронски облик (конкретно книга)...
Само знам дека авторските права траат за време на авторовиот живот и 70 години од неговата смрт. дали потоа некој ги наследува или слично. фала однапред :)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ми треба стручна помош околу авторските права во Македонија како се заштитени, како се откупуваат и дали важи истото и за објавување во електронски облик (конкретно книга)...
Само знам дека авторските права траат за време на авторовиот живот и 70 години од неговата смрт. дали потоа некој ги наследува или слично. фала однапред :)
Ти треба Законот за авторско право и сродни права, еве ти ЛИНК од право (ама мора да си логиран да го собереш, значи ако не си регистриран, регистрирај се) и се' е објаснето :wink:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Zdravo, citam ovde za se i seschto primer so kuceto. Jas nesum pravnik ali sum patalec bilo kakov problem da imate ubavo razmislite dali ke odite kaj advokat ili ke podnesuvate tuzba ??? Ako imate dovolno vreme i mnogu pari i samo najvazno da go praschate advokatot dali imat svoj sudia so kogo delet , predmetot da se namestit kaj negoviot sudia i kako schto rekov mnogu pari togasch sporot ke go dobiete pod uslov site pari i od oschtetata da se otkazisch. Site znaeme kako rabotit nascheto sudstvo nazalost:violent1:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom