Правна помош и совети

Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
македонски телекомуникации поднесле тужба во 2007 за заостанат долг, дека сме биле тужени до пред една недела немавме добиено никакво известување и истото стаса во обично плико преку пошта, значи се немаме никаде потпишано дека сме известени дека не тужеле, а фиксен телефон немаме од 2003 7 мисец и сите заостанати сметки што сме ги имале ни се платени пред 2007
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
македонски телекомуникации поднесле тужба во 2007 за заостанат долг, дека сме биле тужени до пред една недела немавме добиено никакво известување и истото стаса во обично плико преку пошта, значи се немаме никаде потпишано дека сме известени дека не тужеле, а фиксен телефон немаме од 2003 7 мисец и сите заостанати сметки што сме ги имале ни се платени пред 2007
Ако те разбирам добро, вие сте го исклучиле телефонот во 2003, а телеком ве тужел во 2007, во тој случај судот требало да го отфрли тужбеното барање како застарено, но и покрај тоа, и сега не треба да платите, бидејќи е застарен долгот. (ова доколку точно те разбрав)
 
Член од
21 јуни 2009
Мислења
65
Поени од реакции
1
сакам да ми помогне некој доколку има познавања од денационализација. врз основа на законот за денационализација вратено ни е земјиште-лозје, лозјето моментално го користи фирма која од државата го има земено под закуп. по сила на закон сега тоа земјиште-лозје преминува во наша сопственост. Колку што сум запознаен сега ние треба да им дадеме писмена понуда на фирмата која го има земено под закуп т.е. тие имаат право на првенствено купување.Дали некој може да ми каже како би изгледала таа понуда и дали треба да биде заверена на нотар и кој би бил рокот во кој фирмата би требало да ни одговори на понудата.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
сакам да ми помогне некој доколку има познавања од денационализација. врз основа на законот за денационализација вратено ни е земјиште-лозје, лозјето моментално го користи фирма која од државата го има земено под закуп. по сила на закон сега тоа земјиште-лозје преминува во наша сопственост. Колку што сум запознаен сега ние треба да им дадеме писмена понуда на фирмата која го има земено под закуп т.е. тие имаат право на првенствено купување.Дали некој може да ми каже како би изгледала таа понуда и дали треба да биде заверена на нотар и кој би бил рокот во кој фирмата би требало да ни одговори на понудата.
За ова нема определено стриктни рокови, оставено е на странките да се договараат. Доколку сакате да продавате, подобро да се консултираш со адвокат од таа област, тој ќе ти ја направи и понудата, а претпоставувам дека знаеш дека можете да го продолжите закупот, т.е. немора да продавате.
 

@ki

Whaaaa? :)
Член од
27 декември 2009
Мислења
389
Поени од реакции
22
Дали ке може некој да ми каже колкава е паричната казна за обвинет за сторено кривично дело-тешка телесна повреда (скршен нос ) ? Ви благодарам многу.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Дали ке може некој да ми каже колкава е паричната казна за обвинет за сторено кривично дело-тешка телесна повреда (скршен нос ) ? Ви благодарам многу.
Член 38 од Кривичниот законик

Парична казна

(1)Паричната казна се изрекува во дневни глоби, при што бројот на дневните глоби не може да биде помал од пет, ниту поголем од 360 дневни глоби.
(2)Судот го одмерува бројот на дневните глоби според општите правила за одмерување на казната.
(3)Висината на дневната глоба судот ја одредува имајќи ги предвид имотните и личните прилики на сторителот, тргнувајќи по правило од чистиот дневен приход што сторителот го остварува или може да го остварува, како и од семејните и други обврски на сторителот и неговата имотна состојба во времето на донесувањето на судската одлука. Најмалата вредност на дневната глоба е едно евро во денарска противвредност, а најголемата 5.000 евра во денарска противвредност.
(4)Судската одлука го содржи износот на паричната казна што се добива со множење на бројот на дневните глоби со утврдената вредност на дневната глоба.
(5)Заради утврдување на вредноста на дневната глоба судот може да бара известувања од банки, финансиски и други установи, државни органи и правни лица, кои се должни да ги достават бараните известувања и не можат да се повикаат на заштита на деловна или друга тајна.
(6)Кога паричната казна се изрекува како споредна казна покрај казната затвор, судот ја утврдува во паричен износ, без примена на одредбите од ставовите 1 до 5. Паричната казна како споредна казна не може да биде помала од 20 евра во денарска противвредност, ниту поголема од 5.000 евра во денарска противвредност.
:wink:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: @ki

sveto4aki2

РОДИТЕЛ
Член од
17 јануари 2009
Мислења
268
Поени од реакции
37
Imam dogovor so ONE za fiksna,internet 40gb so 6mbps brzina i boom tv .Ziveam vo Butel 1 na Marko Krale.Imam uste nepolna godina do zavrsuvanje na dogovorot.Imam konstantno ovoj mesec brzina(ova ne e brzina ama aj da ja nareceme taka) od 0.5 mbps.I pokraj nivni intervencii menuvanje modem od calisto d link i slicni sminkanja iako 6 godini imam kvalitetna brzina ovoj mesec od ONE sevisot dobiv odgovor deka linijata ne moze da ovozmozi brzina pogolema od 1mbps(bozem jas od vcera se prikluciv).Gi slusav nivnite obvinuvanja kako T-HOME im gi krade kvalitetnite parici na korisnici od druga mreza bidejki okolu mene site korisnici na T-home imaat brzina i do 15mbps.Prasanjeto do forumov mi e dali nekoj imal iskustvo so raskinuvanje na dogovor so ONE po nivna vina i dali jas istoto mozam da go storam.SUGESTIJA i nacin kako toa da se stori
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Imam dogovor so ONE za fiksna,internet 40gb so 6mbps brzina i boom tv .Ziveam vo Butel 1 na Marko Krale.Imam uste nepolna godina do zavrsuvanje na dogovorot.Imam konstantno ovoj mesec brzina(ova ne e brzina ama aj da ja nareceme taka) od 0.5 mbps.I pokraj nivni intervencii menuvanje modem od calisto d link i slicni sminkanja iako 6 godini imam kvalitetna brzina ovoj mesec od ONE sevisot dobiv odgovor deka linijata ne moze da ovozmozi brzina pogolema od 1mbps(bozem jas od vcera se prikluciv).Gi slusav nivnite obvinuvanja kako T-HOME im gi krade kvalitetnite parici na korisnici od druga mreza bidejki okolu mene site korisnici na T-home imaat brzina i do 15mbps.Prasanjeto do forumov mi e dali nekoj imal iskustvo so raskinuvanje na dogovor so ONE po nivna vina i dali jas istoto mozam da go storam.SUGESTIJA i nacin kako toa da se stori
Внимателно прочитај го договорот, сигурно има член каде што е регулирано во кој случај доаѓа до раскинување на договорот, тоа најчесто се случува кога едната страна не се придржува до договореното, па со договорот во рака и во ONE да ги расчистиш работите, или да почнат да се придржуваат до условите под кои ти си прифатил да се претплатиш, или да се раскине без да плаќаш пенали.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали ке може некој да ми каже колкава е паричната казна за обвинет за сторено кривично дело-тешка телесна повреда (скршен нос ) ? Ви благодарам многу.
Не може никој од овде да ти каже колкава ќе биде паричната казна. Тоа си одредува судот.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ме интересира дали смеам да отепам домашно животно (од комшијата) за кое сум пријавил во полиција дека ми нанесува штета на мојот имот, а и после пријавувањето сеуште имам штета од него дали сопственикот смее да ме тужи и после моето пријавување во полиција ????:salut:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ме интересира дали смеам да отепам домашно животно (од комшијата) за кое сум пријавил во полиција дека ми нанесува штета на мојот имот, а и после пријавувањето сеуште имам штета од него дали сопственикот смее да ме тужи и после моето пријавување во полиција ????:salut:
Читај.
 
А

Антоние

Гостин
Може ли некој да ми пушти по интернет, или да ми каже каде можам да најдам (разработена) стандардна форма, урнек на:

- договор за дар
- договор за дар со товар или налог (на трето лице)
- договор за продажба на недвижности

...кои што нели се во согласност со моменталниот закон за облигациони односи. Ако некој работи во адвокатска канцеларија веројатно постојано гледа вакви работи. Исто така да спомнам дека болдираниот ми е најбитно да го најдам.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Vaka sakam da prasam dve raboti
1. Imam dolg,so izvrsna sudska presuda ,izvrsitelot mi ja blokira smetkata,posto ne rabotam nema od kade da naplati,ziveam so roditelite,i toj im se zakanuval deka ke im zeme raboti sto gi imaat doma ,jas sega ne ziveam kaj niv ama se vodam po licna karta tamu,me interesira sto moze da im ze me na moite?Gi tera tie da plakaat za mojot dolg???Inace im zemal raboti,televizor,sporet....
2. Ovoj koj me dobi na sud,se raboti za kirija za dukan,go ima falsifikuvano mojot potpis na drug dogovor koj go podnel vo UJP,falsifikuvaniot dogovorot go imam ,a imam i negova izjava na sud kade kazuva deka toa go storil za da plati pomalku danok????
E sega dali imam osnov da go tuzam i da baram odsteta,pa da vidi kako e da se raspravas so izvrsiteli?
I za kolku vreme zastaruvaat ovie dela ,falsifikat?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Vaka sakam da prasam dve raboti
1. Imam dolg,so izvrsna sudska presuda ,izvrsitelot mi ja blokira smetkata,posto ne rabotam nema od kade da naplati,ziveam so roditelite,i toj im se zakanuval deka ke im zeme raboti sto gi imaat doma ,jas sega ne ziveam kaj niv ama se vodam po licna karta tamu,me interesira sto moze da im ze me na moite?Gi tera tie da plakaat za mojot dolg???Inace im zemal raboti,televizor,sporet....
2. Ovoj koj me dobi na sud,se raboti za kirija za dukan,go ima falsifikuvano mojot potpis na drug dogovor koj go podnel vo UJP,falsifikuvaniot dogovorot go imam ,a imam i negova izjava na sud kade kazuva deka toa go storil za da plati pomalku danok????
E sega dali imam osnov da go tuzam i da baram odsteta,pa da vidi kako e da se raspravas so izvrsiteli?
I za kolku vreme zastaruvaat ovie dela ,falsifikat?
За првото - законски тоа што се водиш на таа адреса им дава право да ти прават попис таму, и исто според закон за извршување, земаат ствари кои не мора да се во твоја сопственост, туку ти да имаш владение. Не може да ги тера твоите да плаќаат за твој долг, нема основ за тоа, со адвокат консултирај се, за приговор до суд.
За второто - се работи за кривично дело, тие не застаруваат, исто со адвокат за приватна тужба на суд. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom