Правна помош и совети

Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Golem pozdrav do timot na kajgana ! Pocituvani dali nekoj mozit da mi kazit kako da go rescham mojov problem.Imam sodski spor so vraboten vo osnovniot sud,mojot advokat barasche izemajne na sudiata odgovor-NEMOZIT, dali imat nekakov zakon da baram izemajne na celiot opschtinski sud i site tie tuzbi da se prevrlet vo nekoj drug grad, bilo koj Skopje,Tetovo,Bitola sveedno kade. Odnapred vi Blagodaram.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Во врска со твојот проблем, ти цитирам делови од закон за парнична постапка, чисто колку да се пронајдеш во кој дел е твојот случај, бидејќи кажуваш само дека е СУДСКИ СПОР. Јас претпоставувам дека е граѓански, и еве ти ги ситуациите кој суд е надлежен во различпна ситуација. Прочитај го ова и ако не се пронајдеш, објасни малце поделално. Поздрав.

За судење општо месно надлежен е судот на чие подрачје тужениот има
живеалиште.

За судење во спорови за законска издршка ако тужител е лице кое бара
издршка, покрај судот од општа месна надлежност надлежен е и судот на чие
подрачје тужителот има живеалиште, односно престојувалиште.

За судење во спорови за вондоговорна одговорност за штета, покрај судот од
општа месна надлежност, надлежен е и судот на чие подрачје е извршено
штетното дејствие или судот на чие подрачје настапила штетната последица.

За судење во спорови заради утврдување на постоење или непостоење на
брак, поништување на брак или развод на брак (брачни спорови), покрај судот од
општа месна надлежност, надлежен е и судот на чие подрачје брачните другари
имале последно заедничко живеалиште.

За судење во спорови за сопственост и за други стварни права на
недвижностите, за спорови поради смеќавање на владение на недвижности, како
и за спорови од закупни или наемни односи на недвижности, или од договори за
користење на стан или деловни простории, исклучиво е надлежен судот на чие
подрачје се наоѓа недвижноста.

Ако недвижноста лежи на подрачје на повеќе судови, надлежен е секој од тие
судови.

За споровите поради смеќавање на владение на подвижни предмети, покрај
судот од општа месна надлежност надлежен е и судот на чие подрачје се случило
смеќавањето.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
За првото - законски тоа што се водиш на таа адреса им дава право да ти прават попис таму, и исто според закон за извршување, земаат ствари кои не мора да се во твоја сопственост, туку ти да имаш владение. Не може да ги тера твоите да плаќаат за твој долг, нема основ за тоа, со адвокат консултирај се, за приговор до суд.
За второто - се работи за кривично дело, тие не застаруваат, исто со адвокат за приватна тужба на суд. :smir:
1.Pravat Popis i zemaat se?
2. A za vtoroto so advokat za privatna tuzba i vo policija posto neli e krivicno delo? kolkava e kaznata za takvi dela ,znae nekoj?
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
1.Pravat Popis i zemaat se?
2. A za vtoroto so advokat za privatna tuzba i vo policija posto neli e krivicno delo? kolkava e kaznata za takvi dela ,znae nekoj?
1. Па земаат се, освен ствари неопходни за живот (кревет, шпорет и сл.)
2. Со адвокат кај јавен обвинител, ако сака да покрене обвинение, казната за сторителот е или парична или затвор, зависи од судот, ама ти со тоа немаш ништо (и парична да е, треба да плати на државата, т.е. парите одат во буџет). Тебе во постапката ќе ти досуди само отштета, а ако не си задоволен со сумата, можеш врз основа на кривичната пресуда да покренеш парница, за да добиеш соодветна отштета со камата.
 
T

tanja5

Гостин
Opshtinskite institucii vo Makedonija.

Mora ovde malku da si ja iskazam makata, bidejki dosta neprijatno sum iznenadena od nasha Makedonija. Jas ziveam vo stranstvo, i sum veke penzionerka. Pred da dojdam ovde, rabotev nekolku godini vo Makedonija. pred edna godina dobiv reshenie om makedonskiot zavod za penzisko deka od septembar 2008 godina imam pravo na penzija. Vo istoto pishuva kolku mesecno(mala suma)ke dobijam.Isto taka sakaat broj na konto, ime na banka, Iban, itn. za da mozat da mi ja isplakaat penzijata.
Jas za kratko vreme im gi isprativ tie podatoci. Se javiv na telefon kaj odelenieto za stranstvo, mi rekoa deka tie nemaat reshenie za mene. Ajde jas napraviv kopija, pa im go isprativ reshenieto. no i toa ne pomogna. Sekojpat mi rekuvaa deka oni rabotat na toa.
Vo megjuvreme jas sum kaj druga banka,i zatoa im isprativ preporuceno pismo so noviot broj na konto i ime na bankata. Dobiv potvrda od poshtata, deka pismoto e licno predadeno. Jas telefonirav, i nikoj ne znae za nekakvo pismo. Shtom taka ,barav broj na faks za da im go faksam toa. No Faksot ne go dale natamu. Zatoa isprativ uste eden Faks. Povtorno telefonirav, i mi rece taa mojata sluzbenicka, deka sega go dobi no jas da se javam posle 10 minuti za ona toa da go potvrdi. Jas ne znam shto da potvrdi. Vo faksot imashe se napishano. Nakrajot koga ja dobiv(20 pati probav, nikoj da se javi), vili jas nemam informacii javete se utre. Jas se javiv denes, pa ona mi rece neshto so reshenieto ne e vo red, javi se drugata nedela. Tie imale sega nov program. Covek da poludi od vakvi nejasni raboti. Se prashuvam dali tie lugje se kompetentni za rabotata shto ja rabotat. Kako mislite vie za vakvi neshta vo Makedonija? Makedonija e moja tatkovina ama nema nikakov red. Mnogu pozdrav i prijaten den.:nesvest:
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
^ За жал, се давиме во бирократија и неписменост
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
1. Па земаат се, освен ствари неопходни за живот (кревет, шпорет и сл.)
2. Со адвокат кај јавен обвинител, ако сака да покрене обвинение, казната за сторителот е или парична или затвор, зависи од судот, ама ти со тоа немаш ништо (и парична да е, треба да плати на државата, т.е. парите одат во буџет). Тебе во постапката ќе ти досуди само отштета, а ако не си задоволен со сумата, можеш врз основа на кривичната пресуда да покренеш парница, за да добиеш соодветна отштета со камата.
Ako saka Obvinitelot?????

--- надополнето ---

chat-pat напиша:
Ako saka Obvinitelot?????
Znaci ako izrazi zelba obvinitelot dobro ako ne.....
Resen sum i vo ujp da go prijavam inace,a bogami ke ima i na televizija ako ne saka obvinitelot .....

--- надополнето ---

chat-pat напиша:
Ako saka Obvinitelot?????
Znaci ako izrazi zelba obvinitelot dobro ako ne.....
Resen sum i vo ujp da go prijavam inace,a bogami ke ima i na televizija ako ne saka obvinitelot .....
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Znaci ako izrazi zelba obvinitelot dobro ako ne.....
Resen sum i vo ujp da go prijavam inace,a bogami ke ima i na televizija ako ne saka obvinitelot .....
Најпрво полека, не ми се љути мене.
Ако сака да покрене обвинение се мисли на тоа дека ако смета дека има доволно докази дека е сторено кривично дело. Во секој случај можеш со приватна кривична тужба тоа да го завршиш. А методите кои планираш да ги употребиш се твое право.
Инаку овој член од КЗ е соодветен:
Фалсификување исправа
Член 378
(1)Тој што ќе направи лажна исправа или ќе преправи вистинска исправа со намера таквата исправа да се употреби како вистинска или тој што лажната или преправената исправа ќе ја употреби како вистинска, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
(2)Обидот е казнив.
(3)Ако делото од став 1 е сторено во однос на јавна исправа,тестамент меница, чек, јавна или службена книга или друга книга што мора да се води врз основа на закон, сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до пет години.
(4)Ако делото од став 1 го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.
Или овој како дополнение:
Посебни случаи на фалсификување исправи
Член 379
Ќе се смета дека сторил дело фалсификување на исправа и ќе се казни според член 378 :
1)тој што некоја хартија, бланкет или на некој друг предмет на кој некое лице го ставило својот потпис неовластено ќе пополни со изјава што е од значење за правните односи;
2) тој што ќе измами друг за содржината на исправата за да го стави својот потпис врз неа, сметајќи дека се потпишува под друга исправа или под друга содржина;
3)тој што ќе издаде исправа од името на некое лице без негово овластување или од името на лице кое не постои;
4)тој што како издавач на исправа кон својот потпис ќе додаде дека има некаква положба, звање или чин иако нема таква положба, звање или чин, а ова има битно влијание врз доказната сила на исправата и
5)тој што ќе направи исправа на тој начин што неовластено ќе употреби вистински печат или знак.
Во секој случај адвокат ќе те информира многу поопширно :smir:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Mora ovde malku da si ja iskazam makata, bidejki dosta neprijatno sum iznenadena od nasha Makedonija. Jas ziveam vo stranstvo, i sum veke penzionerka. Pred da dojdam ovde, rabotev nekolku godini vo Makedonija. pred edna godina dobiv reshenie om makedonskiot zavod za penzisko deka od septembar 2008 godina imam pravo na penzija. Vo istoto pishuva kolku mesecno(mala suma)ke dobijam.Isto taka sakaat broj na konto, ime na banka, Iban, itn. za da mozat da mi ja isplakaat penzijata.
Jas za kratko vreme im gi isprativ tie podatoci. Se javiv na telefon kaj odelenieto za stranstvo, mi rekoa deka tie nemaat reshenie za mene. Ajde jas napraviv kopija, pa im go isprativ reshenieto. no i toa ne pomogna. Sekojpat mi rekuvaa deka oni rabotat na toa.
Vo megjuvreme jas sum kaj druga banka,i zatoa im isprativ preporuceno pismo so noviot broj na konto i ime na bankata. Dobiv potvrda od poshtata, deka pismoto e licno predadeno. Jas telefonirav, i nikoj ne znae za nekakvo pismo. Shtom taka ,barav broj na faks za da im go faksam toa. No Faksot ne go dale natamu. Zatoa isprativ uste eden Faks. Povtorno telefonirav, i mi rece taa mojata sluzbenicka, deka sega go dobi no jas da se javam posle 10 minuti za ona toa da go potvrdi. Jas ne znam shto da potvrdi. Vo faksot imashe se napishano. Nakrajot koga ja dobiv(20 pati probav, nikoj da se javi), vili jas nemam informacii javete se utre. Jas se javiv denes, pa ona mi rece neshto so reshenieto ne e vo red, javi se drugata nedela. Tie imale sega nov program. Covek da poludi od vakvi nejasni raboti. Se prashuvam dali tie lugje se kompetentni za rabotata shto ja rabotat. Kako mislite vie za vakvi neshta vo Makedonija? Makedonija e moja tatkovina ama nema nikakov red. Mnogu pozdrav i prijaten den.:nesvest:
За жал, тоа е бирократијата наша. Само да знаете колку ние се судираме почесто од Вас. Има службеници што уште не знаат да користат компјутер, што паузираат и се кафесуваат по 5 пати на ден. Жива среќа сега има изменето неколку закони за молчење на администрацијата, според кои ао не ти одговорат за 15 дена од датумот кога добиле допис, се смета дека ти одговориле позитивно. Не знам дали во конкретниот случај тоа ќе ви помогне, ама барем на мноооогу други ллуѓе ќе им заврши работа поради неагилни службеници од времето. За жал, тие кои не знаат што е компјутер им ги држат местата на млади и способни деца кои знаат и да работат на компјутери, и по два странски јазика и еден куп други познавања, а не можат да се вработат оти луѓе со виша школа од комунистичко чекаат да дојде денот за пензија. Многу се надевам дека сега со овие закони ќе се олесни животов.Макар што новите вработени ќе мора да работат 10 пати повеќе од старите службеници.
 
T

tanja5

Гостин
Pravda

Halo Lejdi,
blagodaram na odgovorot. I mene mi se cini deka ovie sluzbenici ne znaat so kompjuter da rabotat. Mislam edno pismo, dva faksa, e dovolno da se vidi shto e rabotata. Poslednoto opravduvanje beshe deka imaat nov program( izglede Software), i deka ne moze da me najde na kompjuterot.A potoa mi veli javete se po edna nedela, pa ke vidime.
Reshenieto shto go dobiv od tamu, morav jas od ovde da i go ispratam pak(Kopija). Mislam ova e sigurno vo kompjuterot kaj moite dati. Shteta shto momentalno ne mozam da dojdam za Makedonija, inaku jas ke gi "osvezam" malku. Kolku samo za telefon potroshiv po toa. Mislam site podatoci za mene sigurno se memorizirani vo kompjuterot. Imav vpecatok deka tamu ne znae levata raka, shto pravi desnata. Isto ako zboruvam so drug sluzbenik, ne se prenesuva do potrebnoto pismo. Ako imam poraka za nekoja koleshka ke si napisham edna cedulja,livce, za da ne zaboravam. Znaci oni ne sorabotuvaat zaedno. Ako e taka so 14 dena, ke vidime shto ke bide.Mnogu vi blagodaram za odgovorot i prijaten den. Pozdrav. Tanja.
 
T

tanja5

Гостин
Mala greshka vo mojot odgovor. Do potrebnoto mesto, a ne pismo. Mislam ako nekoj treba neshto na kolegata, ili koleshkata da poraci, nema toa da go napravi, bidejki ova se zaborava. No ima moliv i hartija, pa moze covek eden notic da si napishe.
Vo mojot slucaj ne mi pomaga ovoj zakon, nazalost.
 
K

kalimer0

Гостин
Дома си направив вакви

и знаејќи какви битанги има на училиште планирам да ги носам во ранец исклучиво за (не дај Боже да ми затребаат...) самоодбрана. Дали прекршувам некој закон и со какви последици ќе се соочам во случај истите да бидат пронајдени од службено лице?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
POWER-MKD Vi Blagodaram za odgovorot i poleka si mislam diviot zapd si bil dobar. So nascheto nezavisno,nekorumpirano sudsstvo ispagat ko volci sega si ovde ke te jadime nemat begajne. Uschte ednasch Blagodaram !
 
Член од
6 јуни 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
Прекршочна постапка ПРКЈ

Во оваа ПП се обвинет за убирање со тупаница во стомак!
Без лекарско уверение и без сведоци!
Само со пријава до полиција дека физички сум го нападнал, удрил со бокс во стомак!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom