Правна помош и совети

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Ми треба СОВЕТ!!!!!
Детето (неполни 7 години) пред некој ден го удри кола. Сериозни повреди нема, освен удреници/набиеници по лакт и на задниот дел од главата (при пад), тука стравот на детето не е вкалкулиран. Госпожата шофер не излегла од колата, туку само си седела. Сопатничката (постара жена-според синот) му рекла дека не треба да си игра на пат и толку. Влегла во колата и си заминале. Утредента го водам на лекар (матичен), од таму на хирургија, рентген, очно. Во меѓувреме доаѓа полиција во болница и ни зема изјава, т.е. прават записник. После тоа полицајците дошеле на лице место и вршеле увид, се распрашувале ...

Сега она што мене ме интерсира е дали може да се земе некоја пара од тоа. Еден адвокат вели дека за 20% може да сврши работа. Детето исто така е осигурано и во училиштето.

Кажете ми каква е процедурата ако знае некој?

Однапред благодарен.
Можете да земите пари,и ТРЕБА да земите....(и тоа барајте шо повеќе).....
За ПОУКА на таквите НЕСПОСОБНИ ШОФЕРИ.....:violent1:
Па уште и не излегла да види шо е со детето///:nesvest:
Какви луѓе значи живеат...ццц...мизерија....:shok:
Потоа приватна тужба...
Покрај оштета за претпените повреди,ви следува надомест за НЕМАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА...односно....барајте оштета и на име на претрпен страв,бол,нагрденост на детото....
Со оглед дека се работи за помлад малолетник,односно дете под 14 години....интензитетот на страв кај малите деца е доста поголем отколку кај повозрасен човек.....
Значи шо побрзо одете на лекар,извадете ги наодите...комплетирајте документација...и одма кај адвокат(гледајте најдете некој добар).... и тужба...
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Дали некој има примерок од договор за деловно техничка соработка? Мислам на договор кој го склучува лице кое само извршува некоја стручна дејност за некоја фирма како консултант на пример, меѓутоа не се смета за вработен. Ако некој знае подробна содржина за ваков вид договори нека постира..:)
Имам еден терк, би требало да ти помогне, пиши ако сакаш да ти го пратам на меил :wink:
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Pocituvani. Poschto mu veruvam na Makedonskiot sud ???? Sega baram dali nekoj znae nekoj dobar advokat koj ke rabotit so soglasnost ako go dobiet sudot da si naplatit od tuzeniot za svojata rabota plus polovina od oschtetata. Slucajot e firma imat izgradeno objekt vreden 100,0000 eur vo moe mesto objektot e bespravno izgraden. Site potrebni dokumenti gi imam.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Можете да земите пари,и ТРЕБА да земите....(и тоа барајте шо повеќе).....
За ПОУКА на таквите НЕСПОСОБНИ ШОФЕРИ.....:violent1:
Па уште и не излегла да види шо е со детето///:nesvest:
Какви луѓе значи живеат...ццц...мизерија....:shok:
Потоа приватна тужба...
Покрај оштета за претпените повреди,ви следува надомест за НЕМАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА...односно....барајте оштета и на име на претрпен страв,бол,нагрденост на детото....
Со оглед дека се работи за помлад малолетник,односно дете под 14 години....интензитетот на страв кај малите деца е доста поголем отколку кај повозрасен човек.....
Значи шо побрзо одете на лекар,извадете ги наодите...комплетирајте документација...и одма кај адвокат(гледајте најдете некој добар).... и тужба...
Благодарам.

Стравот не се гледа со голо око, дали да одам на Невропсихијатар?

Во врска со ПРИВАТНАТА ТУЖБА, против кого таа да биде поднесена, кога не се знае сторителот? Госпожата си заминала!

Денес бев до МВР и поднесов барање за да ми издадат Потврда од записникот/скицата.

Поздрав
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Можете да земите пари,и ТРЕБА да земите....(и тоа барајте шо повеќе).....
За ПОУКА на таквите НЕСПОСОБНИ ШОФЕРИ.....:violent1:
Па уште и не излегла да види шо е со детето///:nesvest:
Какви луѓе значи живеат...ццц...мизерија....:shok:
Потоа приватна тужба...
Покрај оштета за претпените повреди,ви следува надомест за НЕМАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА...односно....барајте оштета и на име на претрпен страв,бол,нагрденост на детото....
Со оглед дека се работи за помлад малолетник,односно дете под 14 години....интензитетот на страв кај малите деца е доста поголем отколку кај повозрасен човек.....
Значи шо побрзо одете на лекар,извадете ги наодите...комплетирајте документација...и одма кај адвокат(гледајте најдете некој добар).... и тужба...
Благодарам.

Стравот не се гледа со голо око, дали да одам на Невропсихијатар?

Во врска со ПРИВАТНАТА ТУЖБА, против кого таа да биде поднесена, кога не се знае сторителот? Госпожата си заминала!

Денес бев до МВР и поднесов барање за да ми издадат Потврда од записникот/скицата.

Поздрав
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Pocituvani. Poschto mu veruvam na Makedonskiot sud ???? Sega baram dali nekoj znae nekoj dobar advokat koj ke rabotit so soglasnost ako go dobiet sudot da si naplatit od tuzeniot za svojata rabota plus polovina od oschtetata. Slucajot e firma imat izgradeno objekt vreden 100,0000 eur vo moe mesto objektot e bespravno izgraden. Site potrebni dokumenti gi imam.
http://zk.com.mk/search/АДВОКАТИ/Македонија?
Еве ви листа на адвокати на интерент, на некои имате и сајт, па видете кој што работи.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Благодарам.

Стравот не се гледа со голо око, дали да одам на Невропсихијатар?

Во врска со ПРИВАТНАТА ТУЖБА, против кого таа да биде поднесена, кога не се знае сторителот? Госпожата си заминала!

Денес бев до МВР и поднесов барање за да ми издадат Потврда од записникот/скицата.

Поздрав
Tи однеси го синот на психијатар, ќе се утврди дека имало стрес. Меѓутоа и судот ќе побара вештачење, и можно е пак да биде пратан на психијатар за да утврди дали можеби подоцна има некои последици. Ти имај си документи за се. Сега мислам дека требао веднаш на доктор да го носиш детето, не слендниот ден(може и лошо те разбрав). Само да знаеш дека и судијата можеби ќе сака да разговара со детето, иако можеби имаш и други сведоци, па тоа ќе му биде додатен стрес. Размисли си.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Tи однеси го синот на психијатар, ќе се утврди дека имало стрес. Меѓутоа и судот ќе побара вештачење, и можно е пак да биде пратан на психијатар за да утврди дали можеби подоцна има некои последици. Ти имај си документи за се. Сега мислам дека требао веднаш на доктор да го носиш детето, не слендниот ден(може и лошо те разбрав). Само да знаеш дека и судијата можеби ќе сака да разговара со детето, иако можеби имаш и други сведоци, па тоа ќе му биде додатен стрес. Размисли си.
Детето е удрено Петок накај 17:00 а утредента го однесов на лекар (не бев дома в Петок). Значи, документација имам од хирург, рентен снимки (глава, рака) и очен. Сведоци се 2 други деца од кои едното е малку Поголемо, а другото малку Помало од моето дете. Полицијата си направи записник/Изјава од мене и синот и биле на лице место.

Според адвокатот, прво се правела спогодба со Националното биро за осигурување, ако понудената сума не ни одговарала, тогаш се поднесувала тужба за на суд ... Ако добро ја разбрав.

Мислиш ли дека не е доцна денес/утре да го однесам на невропсихијатар?

поздрав
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Прво осигурај се дека Вие сте во право па другото отпосле пошто знам за еден случај во кој девојчето со релерки од споредна улица излегло на главна и го удрило кола. Ем девојчето ја скрши раката ем неговите родители ја платија штетата направена врз автомобилот.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Детето е удрено Петок накај 17:00 а утредента го однесов на лекар (не бев дома в Петок). Значи, документација имам од хирург, рентен снимки (глава, рака) и очен. Сведоци се 2 други деца од кои едното е малку Поголемо, а другото малку Помало од моето дете. Полицијата си направи записник/Изјава од мене и синот и биле на лице место.

Според адвокатот, прво се правела спогодба со Националното биро за осигурување, ако понудената сума не ни одговарала, тогаш се поднесувала тужба за на суд ... Ако добро ја разбрав.

Мислиш ли дека не е доцна денес/утре да го однесам на невропсихијатар?

поздрав
Нема потреба вие да го носите уште од сега на психијатар....
Тоа ќе можи да се побара во текот на евенталниот судски процес....
Засега доволни ви се лекарските наоди и извештаи од прегледот на детето....
Доколку е потребно,односно доколку судијата смета дека е потребно и психијатриско вештачење тогаш да...
Вака ќе се прават големи трошоци уште од старт.....
Мој совет,психијатриско вештачење откако ќе почни парницата....
Прво осигурај се дека Вие сте во право па другото отпосле пошто знам за еден случај во кој девојчето со релерки од споредна улица излегло на главна и го удрило кола. Ем девојчето ја скрши раката ем неговите родители ја платија штетата направена врз автомобилот.
Судот ќе УТВРДИ КОЈ Е ВО ПРАВО...
Секој со својата страна на вистината.....
Жената ќе тврди дека детето излегло пред кола.....
Затоа тука се доказите,записниците од полиција,изјавите на сведоците....
Факт е (по напишаното)....дека детето е удрено,факт е дека возачот избегал од местото на настанот,иако е должен да излезе и да види шо е со повреденото лице,па да ја почека полицијата,да се направи записник итн....
Значи нема шо да се чека и да се утврдува сигурноста...судот ќе одлучи за тоа.....
Шо побрзо почни постапката тоа подобро....
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Нема потреба вие да го носите уште од сега на психијатар....
Тоа ќе можи да се побара во текот на евенталниот судски процес....
Засега доволни ви се лекарските наоди и извештаи од прегледот на детето....
Доколку е потребно,односно доколку судијата смета дека е потребно и психијатриско вештачење тогаш да...
Вака ќе се прават големи трошоци уште од старт.....
Мој совет,психијатриско вештачење откако ќе почни парницата....


Судот ќе УТВРДИ КОЈ Е ВО ПРАВО...
Секој со својата страна на вистината.....
Жената ќе тврди дека детето излегло пред кола.....
Затоа тука се доказите,записниците од полиција,изјавите на сведоците....
Факт е (по напишаното)....дека детето е удрено,факт е дека возачот избегал од местото на настанот,иако е должен да излезе и да види шо е со повреденото лице,па да ја почека полицијата,да се направи записник итн....
Значи нема шо да се чека и да се утврдува сигурноста...судот ќе одлучи за тоа.....
Шо побрзо почни постапката тоа подобро....
Голема благодарност за советите. Денес ги носам документите на адвокат, па што ќе биде, нека биде.

Поздрав
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
74
Поени од реакции
0
Најпрво полека, не ми се љути мене.
Ако сака да покрене обвинение се мисли на тоа дека ако смета дека има доволно докази дека е сторено кривично дело. Во секој случај можеш со приватна кривична тужба тоа да го завршиш. А методите кои планираш да ги употребиш се твое право.
Инаку овој член од КЗ е соодветен:
Фалсификување исправа
Член 378
(1)Тој што ќе направи лажна исправа или ќе преправи вистинска исправа со намера таквата исправа да се употреби како вистинска или тој што лажната или преправената исправа ќе ја употреби како вистинска, ќе се казни со парична казна или со затвор до три години.
(2)Обидот е казнив.
(3)Ако делото од став 1 е сторено во однос на јавна исправа,тестамент меница, чек, јавна или службена книга или друга книга што мора да се води врз основа на закон, сторителот ќе се казни со затвор од три месеци до пет години.
(4)Ако делото од став 1 го стори правно лице, ќе се казни со парична казна.
Или овој како дополнение:
Посебни случаи на фалсификување исправи
Член 379
Ќе се смета дека сторил дело фалсификување на исправа и ќе се казни според член 378 :
1)тој што некоја хартија, бланкет или на некој друг предмет на кој некое лице го ставило својот потпис неовластено ќе пополни со изјава што е од значење за правните односи;
2) тој што ќе измами друг за содржината на исправата за да го стави својот потпис врз неа, сметајќи дека се потпишува под друга исправа или под друга содржина;
3)тој што ќе издаде исправа од името на некое лице без негово овластување или од името на лице кое не постои;
4)тој што како издавач на исправа кон својот потпис ќе додаде дека има некаква положба, звање или чин иако нема таква положба, звање или чин, а ова има битно влијание врз доказната сила на исправата и
5)тој што ќе направи исправа на тој начин што неовластено ќе употреби вистински печат или знак.
Во секој случај адвокат ќе те информира многу поопширно :smir:
Ok Fala Princezo

--- надополнето ---

Eden sovet od vas,bi sakal da angaziram advokat za prethodno spomnatiot slucaj na falsifikuvanje potpis pa bi sakal nekoj da mi nabroi kvalitetni advokati kade bi pobarale odsteta od falsifikatorot na potpisot,go imam falsifikatot dogovor,negova izjava na sud kade veli deka toa go storil ,samo taka zaradi danokot.Bi ve zamolil za pomos.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Eden sovet od vas,bi sakal da angaziram advokat za prethodno spomnatiot slucaj na falsifikuvanje potpis pa bi sakal nekoj da mi nabroi kvalitetni advokati kade bi pobarale odsteta od falsifikatorot na potpisot,go imam falsifikatot dogovor,negova izjava na sud kade veli deka toa go storil ,samo taka zaradi danokot.Bi ve zamolil za pomos.
Еве колегата погоре ставил линк од сите адвокати и адвокатски друштва, би требало да најдеш некој добар :wink:

http://zk.com.mk/search/АДВОКАТИ/Македонија?
Еве ви листа на адвокати на интерент, на некои имате и сајт, па видете кој што работи.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Еве колегата погоре ставил линк од сите адвокати и адвокатски друштва, би требало да најдеш некој добар :wink:
Ги има сите што се рекламирале во Златна книга, што не значи дека се сите во Македонија :). Нека си бара и други, што не се рекламирале, а за совет ако побара ќе му кажеме некое име :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom