Правна помош и совети

Член од
25 февруари 2019
Мислења
60
Поени од реакции
45
Zdravo mi treba dobar advokat od strumica vo vrska so sobrakjaj e slucajot na sud
 

Sprite

Bayern Fanatic
Член од
23 јули 2007
Мислења
445
Поени од реакции
36
Здраво, ми треба да направам заверена копија на нотар од мојот БГ пасош и истата да ја преведам на германски јазик.

Каде да го сторам тоа најбрзо?

Јас мислам дека македонскиве нотари не можат странски документ да заверат така или грешам??

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Член од
15 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
4
Zdravo za neovlašteno snimanje vo javna prostorija i delenje na intenet bez soglasnost i dozvola na ucesnikot so narusuvanje na ugledot sto Može da se prevzene
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.223
Поени од реакции
4.048
што значи 0 од категорија сопственост за имотен лист?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
што значи 0 од категорија сопственост за имотен лист?
зависи, има разни случаи...ако е недвижнина изградена ама во проектот што е во општина не е јасно прикажано,
посебно што пред 10+ години катастар изедначи и балкони и станбен простор, па ако е во договорот од продавачот дадена Ѓутуре само Вкупна површина, рачуната станбен + 0.5хбалкони, на катастар му излегува станот поголем за 0.5хбалкони ... ова е грешка на нотари што праат Солемнизација ( т.е. што му дозволува на Урбаната Мафија) ама тешко се исправа во ова хохштаплерска држава каде може на државно или туѓе земјиште да се гради и легализира ама Ујдурмите на Урбаната Мафија не ги решава никој..
Може и на градеѓно земјиѓте да е сопственост 0, кога градеа фиктивно на име на тие што им срушија куќа, тие требаше да направат Приватизација да биде земјиштето на новиот објект, фирмите им даваа пари ама некој не направија Приватизација и починаа, сега земјиште под зграда е на умрен чоек, Општина и Држава молчата ко дибеци, станари несложни, некој дури викааат не чачкај..
а може да има и 3 и 4 случај
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.223
Поени од реакции
4.048
зависи, има разни случаи...ако е недвижнина изградена ама во проектот што е во општина не е јасно прикажано,
посебно што пред 10+ години катастар изедначи и балкони и станбен простор, па ако е во договорот од продавачот дадена Ѓутуре само Вкупна површина, рачуната станбен + 0.5хбалкони, на катастар му излегува станот поголем за 0.5хбалкони ... ова е грешка на нотари што праат Солемнизација ( т.е. што му дозволува на Урбаната Мафија) ама тешко се исправа во ова хохштаплерска држава каде може на државно или туѓе земјиште да се гради и легализира ама Ујдурмите на Урбаната Мафија не ги решава никој..
Може и на градеѓно земјиѓте да е сопственост 0, кога градеа фиктивно на име на тие што им срушија куќа, тие требаше да направат Приватизација да биде земјиштето на новиот објект, фирмите им даваа пари ама некој не направија Приватизација и починаа, сега земјиште под зграда е на умрен чоек, Општина и Држава молчата ко дибеци, станари несложни, некој дури викааат не чачкај..
а може да има и 3 и 4 случај
Ситуацијата е ваква
Човеков продава објект со парцела. Парцелата и објектот е во негова сопственост. Некои дополнителни структури фигурираат на починатиот роднина (подрум, балкон и помошна просторија) со 0. Каква е правната состојба на тие структури т.е. под кого паѓа сопственоста?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
Ситуацијата е ваква
Човеков продава објект со парцела. Парцелата и објектот е во негова сопственост. Некои дополнителни структури фигурираат на починатиот роднина (подрум, балкон и помошна просторија) со 0. Каква е правната состојба на тие структури т.е. под кого паѓа сопственоста?
веројатно не се изложени тие простории, веројатно во графичкиот приказ на ГИС на Катастар не се вцртани. Дали имал поднесено барање за Легализација ?
Како продавачот го стекнал имотот, оставинска постапка ??
Тие простории ги користи сопственикот на легалните но при продажба не се вреднуваат како легалните..
Може да прашаш и во Катастар..
Инаку за Данок знаат да даночат и простории што не се во имотен лист
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.223
Поени од реакции
4.048
Мислам дека не се вцртани, за легализацијата не знам, мислам дека е по наследна постапка.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.128
Почитувани членови на форумов, доколку некој ги има законските измени и дополнувања на законот за работни односи објавени во Службен весник под број: 111 од 30.05.2023 година, ве замолувам да ги споделите и да ми ги испратите тие последни законски измени и дополнувања на законот за работни односи.
 
Член од
21 јуни 2020
Мислења
23
Поени од реакции
18
Би Ве замолил доколку некој може да ми ја објасни процедурата за купување на стан од физичко лице, со тоа што станот не му е исплатен на продавачот и е под хипотека. Ви благодарам

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.059
Стара оставинскс постспка, испуштен имот па сега правевме нова за "новопронајден". Одкако ќе се зсврши, се впишува во катастар на двајцата наследници...

Како е постапката без да се оди на суд доколку се договорат кој што сака?

Се работи за стара селска куќа со двор (новопронајден имот) кој треба да се дели пола-пола и неколку ниви.

Имотот не вреди ни зс она што го дадовме до сега но мора да се реши...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
Стара оставинскс постспка, испуштен имот па сега правевме нова за "новопронајден". Одкако ќе се зсврши, се впишува во катастар на двајцата наследници...

Како е постапката без да се оди на суд доколку се договорат кој што сака?

Се работи за стара селска куќа со двор (новопронајден имот) кој треба да се дели пола-пола и неколку ниви.

Имотот не вреди ни зс она што го дадовме до сега но мора да се реши...
Ние имавме така, втората постапка ни рекоа кај истиот нотар да ја правиме кај што течеше првата. Кај нотарот кажувате кој што сака или не сака од тоа наследство и тоа е. Зошто на суд, на нотар треба.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
965
каде може да се пријави, матична служба? работно време до 15-00 а затворено е нема никој, не им се работело више на вработените?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.215
Поени од реакции
3.462
Zdravo,
Sakam da isoratam po avtobus za MK polovna Klima sto raboti do eco Freon R32 shto e najnov standard vo Eu a i bo MKD.
Inace vo klimata NEMA Freon prazna e.

Prasanjeto e,

dali zakonski mozhi da se vnesi preku granica bez problem i dali treba nekakva dokumentaci predhodno da se nabavi ili poseduva?

Prashuvam zatoa shto nekoj mi rece deka pravele problemi na granica ama covekot ne znaese Details shto kako.

Fala
 
Член од
15 септември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
4
Zdravo Za dolg kon kabelska daden na izvrsitel i pominati pet godini sega e zastaren i ne može da se naplati ,od izvrsitel vika vazi samo za novi dolgovi,ne za stari koi se od Porano
 

Kajgana Shop

На врв Bottom