Правна помош и совети

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
Zdravo Za dolg kon kabelska daden na izvrsitel i pominati pet godini sega e zastaren i ne može da se naplati ,od izvrsitel vika vazi samo za novi dolgovi,ne za stari koi se od Porano
Важи за сите предмети. Само рокот за застареност е 10 години од поднесување на барањето кај извршител. 5 години е рокот во кој може да се поднесе барањето за извршување. Кај тебе ако нема поминато 10 години од поднесеното барање кај извршител нема застареност...
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Здраво, не знам дали прашањево е за во овој форум, но сепак да прашам.

Дали има легален начин, на вработени во фирма да им се исплати мала сума на пари на рака? Да не им се пуштаат на сметка.

Благодарам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Дали има легален начин, на вработени во фирма да им се исплати мала сума на пари на рака? Да не им се пуштаат на сметка.
Благодарам.
Za mala suma, mozes, so malku tehnicki kombinatoriki...
 
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
Знае ли некој како се постапува кога општината градејќи колектор за отпадни води покрај река, врши ископ на приватен(мој) имот, поставува цевки во длабочина 2-3m но притоа остава на површина 5 наменски шахти на потег во должина од 120m со што ја нарушува целовитоста на сопственоста, која патем во ГУП е предвидена за мало стопансво и била од интерес и понуда на мн. интересенти (најчесто за мала хала, плац, паркинг за камиони и сл.) но и со растечка ценовна тенденција, кои после оваа интервенција нормално се повлекоа, притоа без писмен допис или експропријација од стр. на општината како узурпатор.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.681
А зошто ти како сопственик си им дозволил да копаат во твојата недвижност? Во секој случај ти следува надомест, само најпрво осигурај се дека е копано во твојата недвижност... погледни скица или викни геометар, оти за тужба ке ти треба геодетски елаборат за површината со граници и мери на узурпираната недвижност а потоа и проценка на штетата од проценител.... Во секој случај најпрво провери да не е тој дел на РМ оти покрај реките многу често има такви зезанции....
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Или јас сум будала или секој толкува закон како што сака.
За носител на јавна функција во Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам, јасна е дефиницијата кој се е носител на јавна функција. Таму во еден дел вели:
- избрани и именувани лица согласно со закон и членовите на органите на управување и надзор на правни лица основани од државата, (и во нивно упатство имаш цела листа на тоа кој се е носител и кои претпријатија спаѓаат во тој дел) ufr.gov.mk/?page_id=325
ДКСК си иницираат постапка за член на надзорен на претпријатие под општинска капа (формирано од Совет на Општина кое го нема во листата горе) а не од Влада пример (за да биде како во дефиницијата). И си шибаат во допис дека секој избран или именуван функционер според нив е носител на јавна функција (сами си толкуваат закон како што им чини) и издаваат прекршочен платен налог со глоба од 300 евра и со напатствија или да стави во мирување работа или да се откаже од член на надзорен, ако не ќе иницирале прекршочна постапка пред прекршочен орган.


Мислење за правнава лакрдија? И што во најлош случај може да одлучи прекршочниот орган? Правно не им држви вода, ама неправно живееме во вукојебина да не заборавиме каде кадија те суди кадија те тужи.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2022
Мислења
26
Поени од реакции
26
А зошто ти како сопственик си им дозволил да копаат во твојата недвижност? Во секој случај ти следува надомест, само најпрво осигурај се дека е копано во твојата недвижност... погледни скица или викни геометар, оти за тужба ке ти треба геодетски елаборат за површината со граници и мери на узурпираната недвижност а потоа и проценка на штетата од проценител.... Во секој случај најпрво провери да не е тој дел на РМ оти покрај реките многу често има такви зезанции....
Не ме ни прашаа, јас само констатирав(сликав дупки и цевки на 28.1.2020) пост фестум на лице место, копале во мое не е на РМ. Накнадно остварив неколкукратни средби со одговорни лици и најчесто изговорот беше дека проектот не е готов (наводно и без проект копале) се чека и сл. посочено ми беше дека можеби ќе ми понудат солуција на делумен откуп (кај шо минува цевката) нешто што нормално не ми одговара зошто се губи целовитоста и атрактивноста на парцелата... После толку време „чекање“ кој ми е изборот? IMG_20200128_141856а.jpg
 
Последно уредено:
Член од
11 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
После колку време стига покана за суд поради прекршок против јавен ред и мир- учество во тепачка?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
После колку време стига покана за суд поради прекршок против јавен ред и мир- учество во тепачка?
Зависи, некогаш знаеле побрзо да ја процесираат од МВР па да стигни за 4-5 месеци, а јас сум имал искуство и со 1 година. Отприлика просек земи после 6 месеци :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Ок, еве едно прашање кое верувам и многумина вработени форумџии ги мачи.
-Општо прифатен тренд кај најголем број работодавци во Македонија е кога вработуваат некого да договорат еден износ на личен доход (на пример 20.000 денари), а придонесите за истиот вработен да ги плаќаат како да е платата минимална во актуелната гранка. Ова мене ми се има случено кога пред година дена додека бев вработен кај работодавец, се обидов да извадам VISA кредитна картичка. Платата ми беше во износ од околу 32.000, а бев пријавен на 8.000 според документите кои ги добив од сметководството на фирмата во која работев. Нормално, не добив кредитна картичка.
-Би сакал да знам како и на кој начин можеме да се бориме против ваквите појави кои безмилосно не оштетуваат речиси сите, а главниот ефект ќе го видиме оној миг кога ќе се пензионираме и кога ќе добиеме најмала можна пензија.
Па и Босот се пријавува на 20.000
Работата е дека и на 60.000 да се пријави за здравствено, услугата во државно здравство зависи само од ВРСКИ дали имаш таму;
Пензијата поодамно е лимитирана, а ако заглават ќе мора па да ги ничкосаат пензиите, а ќе заглават, прво многу се пријавуваат на минималец а башка државата ги ослободува странците првите години... Е сега ДРУГО прашање е ШТО со тие БОНУСИ на црно ??
1. Потроши одма како Рамче на Провод
2. Вложи во акции, па треси се над берзанските ујдурми
3. Вложи во недвижнини, па мисли му на кирајџијата
4. , може најдобро, вложи на здравје и лична професионална Едукација
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Се отвори нов кафич па типот после месец ипол го затвори но ми нема пуштено плата, е сега јас бев осигурен, дали има шанси да не ме исплати или само ја влечи работата.
spogodbeno.png
Основ на престанок на вработувањето Спогодбено - од определено вр.
 
Ф

Флеш

Гостин
Се отвори нов кафич па типот после месец ипол го затвори но ми нема пуштено плата, е сега јас бев осигурен, дали има шанси да не ме исплати или само ја влечи работата.
Прегледај го приврзокот 387402
Основ на престанок на вработувањето Спогодбено - од определено вр.
Ја влечи работата. Ќе си бараш пари за тие месец дена шо си работел .
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Ја влечи работата. Ќе си бараш пари за тие месец дена шо си работел .
Фала, му звонам не ми се јавува а реално доста време помина, така ако се праи паметен во понеделник ќе го пријавам во ујп па шо сака нека праи.
 
Ф

Флеш

Гостин
Фала, му звонам не ми се јавува а реално доста време помина, така ако се праи паметен во понеделник ќе го пријавам во ујп па шо сака нека праи.
Затвара оти нема приход . Мора да плаќа доходи .

Ти си работел до средина јули . Месец дена поминува . Закани се со пријавување,блефирај .Дај му два месеца рок . Ако заебава ,барај си адвокат и пари назад и камата шо ти тече од неисплатена плата над 15ти законски рок на месецот неисплатено .До 15 во месец им е легално,над 15ти закаснување им тече камата казна +платата од месецот.
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Зависи, некогаш знаеле побрзо да ја процесираат од МВР па да стигни за 4-5 месеци, а јас сум имал искуство и со 1 година. Отприлика просек земи после 6 месеци :)
2 години ли е застареноста? Дечко ми беше вмешан пред 9 месеци и ништо не стигна, само изјава му зедоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom