Правна помош и совети

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Незнам кај да прашам ај овде нека биди па избришете после .
Треба да приложам фотокопија од сметка во банка шо ја имам во пензиско ,е се кој е тој документ дали е то пластифицираната картичка шо ја дава од банка?А ако е та јас ја немам (загината) дали мож нова да се извај ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Како да се справам со јеховини сведоци - комшии што во последно време имаат ритуали в двор, т.е. им доаѓаат 6-7 души и пеат цело време? Има ли некој закон за религиски обичаи, за нарушување ред и мир?
Баш ме интересира што прават.Која песна ја пеат,нешто народно или турбофолк?Се зафркавам,идеа порано и кај мене,секој втор ден ми носеа летоци да им се придружам и ја да пеам како нив.Штета,таа женската добра беше.А што конкретно ти смета кај овие,освен комшии што ти се овакви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Баш ме интересира што прават.Која песна ја пеат,нешто народно или турбофолк?Се зафркавам,идеа порано и кај мене,секој втор ден ми носеа летоци да им се придружам и ја да пеам како нив.Штета,таа женската добра беше.А што конкретно ти смета кај овие,освен комшии што ти се овакви.
Какво народно, турбофолк...на некој јазик несвојствен, не можам да го препознаам, некој древен ќе да е.

Ми смета што се збираат надвор кога мислат дека не нема нас дома и пеат нешто имаат собири, зборат и пречи. Или па внатре и дека сме лепенка, се слуша се. Ај тоа да е во ок време, ама или е напладне во 2, 3 или е во недела во 6 сабајле. За комшии нема што да кажам пошо им налага религијата да не се дружат со нас, не знам ништо, немаат масичка у двор да си искочат кога сме и ние тука, или па ќе искочат кога не нема нас надвор. Ролетните им се спуштени увек, прозорите затвпоени лете зиме. Децата не праат муабет ни здраво ни ништо, сеа јас им викам здраво на таа и тој, културата ми е таква. Немаат никакви прослави, ни роденден ни матура ни ништо. Језиви се.

Ама собириве пречат, се збираат едно 15 луѓе и галамат.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.584
Какво народно, турбофолк...на некој јазик несвојствен, не можам да го препознаам, некој древен ќе да е.

Ми смета што се збираат надвор кога мислат дека не нема нас дома и пеат нешто имаат собири, зборат и пречи. Или па внатре и дека сме лепенка, се слуша се. Ај тоа да е во ок време, ама или е напладне во 2, 3 или е во недела во 6 сабајле. За комшии нема што да кажам пошо им налага религијата да не се дружат со нас, не знам ништо, немаат масичка у двор да си искочат кога сме и ние тука, или па ќе искочат кога не нема нас надвор. Ролетните им се спуштени увек, прозорите затвпоени лете зиме. Децата не праат муабет ни здраво ни ништо, сеа јас им викам здраво на таа и тој, културата ми е таква. Немаат никакви прослави, ни роденден ни матура ни ништо. Језиви се.

Ама собириве пречат, се збираат едно 15 луѓе и галамат.
Пушти си музика, од онаа ѓаволската.
По можност од македонски автори.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
При купување на спрат од куќа, станарите на едниот спрат (законски имале предимство при купување) потпишале на нотар изјава дека тие сакаат да го купат спратот за цена која веќе ја даоговориле сопствениците со друг купувач. Кој е законски рок за да извршат плаќање. Помина речиси 10 дена, пари нема на сметка се вадат на болест зафатеност.... Дали пак може првиот купувач да го купи ако постои некој рок во кој треба да се плати спратот, а не се плати?
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
498
Поени од реакции
325
Здраво, штотуку ме избраа за поротник! јес :cool:

Е сега, колку често ги повикуваат поротниците, колкава дневница земаат и дали се ослободени со закон за тој работен ден, бидејќи ги знаете денешните газди,ако е до нив сигурно нема да ве пуштат да си играте судија. Поздрав
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Како да се справам со јеховини сведоци - комшии што во последно време имаат ритуали в двор, т.е. им доаѓаат 6-7 души и пеат цело време? Има ли некој закон за религиски обичаи, за нарушување ред и мир?
bidejki peat, lekot e da im go puštiš ZAMP i MMI
 
Член од
2 февруари 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dragi prijateli! Imam edno prasanje i baram praven sovet od vas. Po smrtta na dedo mi na koj se vodi stanot, mojata tetka go uslovuva tatko mi da izleze od stanot, da go prodadat i da gi delat parite, a mojot tatko e roden vo istiot stan i zivee poveke od 55godini.Taa e situirana so visoki prihod, a moite baba i dedo bea iscuvani od majka mi i tatko mi, no nemaa nikakov dogovor za dozivotna izdrska. Prasanjeto mi e kolku na sud pri vodennje na ostavinska postapka bi mozele moite roditeli da steknat barem 2/3 od stanot kako rezultat na stanarsko pravo, investicii vo stanot, izdrska na starite.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Dragi prijateli! Imam edno prasanje i baram praven sovet od vas. Po smrtta na dedo mi na koj se vodi stanot, mojata tetka go uslovuva tatko mi da izleze od stanot, da go prodadat i da gi delat parite, a mojot tatko e roden vo istiot stan i zivee poveke od 55godini.Taa e situirana so visoki prihod, a moite baba i dedo bea iscuvani od majka mi i tatko mi, no nemaa nikakov dogovor za dozivotna izdrska. Prasanjeto mi e kolku na sud pri vodennje na ostavinska postapka bi mozele moite roditeli da steknat barem 2/3 od stanot kako rezultat na stanarsko pravo, investicii vo stanot, izdrska na starite.
тетка ти ти е цела тетка или полутетка само по дедо ти ?
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
зависи какви инвестиции , ако е на пример варосување не ти се рачуна , и ти треба фактури како доказ ,на таја сметка го користеле станот без да плајкаат кирија..иначе пола пола ако немаат твоите никакви докази....требало то со старите да си го реша пред да умра....да ти беше пола тетка друга ке беше приказната така ке ја земеше цела половина од едниот родител и пола од другиот...тое
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Може ли некој да ми каже дали имам право јас да си ја одберам банката во која ќе ја примам платата.Фирмата во која работам работи со УНИ БАНКА,но јас сакам платата да ја подигнувам од друга.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
55
Поени од реакции
25
Може ли некој да ми каже дали имам право јас да си ја одберам банката во која ќе ја примам платата.Фирмата во која работам работи со УНИ БАНКА,но јас сакам платата да ја подигнувам од друга.
дека имаш право имаш, ама дали ќе си го оствариш птвоето право незнам јас не успеав а и неколку други колеги плаќаат повисоки камати за кредити за 1-1,5 % поради таа работа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Ми треба помош - знам дека имаше некој закон за забрана за чување животни дома (свињи, кози и слично). Дали има некој закон за кучиња ? Кај комшијата во двор има 2 големи кучиња, што прават многу врева и навистина сметаат,а едното е многу блиску до мојот влез,па при секое излевање и влегување,лае и на нас,и на сите што доаѓаат. Дали можам да пријавам во полиција на основа на некој закон и да го натераат да ги тргне ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ми треба помош - знам дека имаше некој закон за забрана за чување животни дома (свињи, кози и слично). Дали има некој закон за кучиња ? Кај комшијата во двор има 2 големи кучиња, што прават многу врева и навистина сметаат,а едното е многу блиску до мојот влез,па при секое излевање и влегување,лае и на нас,и на сите што доаѓаат. Дали можам да пријавам во полиција на основа на некој закон и да го натераат да ги тргне ?
Имаш на интернет тејзер за кучиња и остали животни, работи на звук на многу висока фреквенција која кучињата не можат да го издржат и бегаат, имам гледано на клип и 20-30 метра далечина некои модели делуваат, клај такво на прозор, кај вратата, насочи го кон дворот негов и уклучи го.

Барај под Dog chaser или dog repellent ultrasonic
 

Kajgana Shop

На врв Bottom