Правна помош и совети

L

.Lost Angel.

Гостин
Епа не знам за друг „трик“ за одблокирање на сметката. Инаку радо би ти помогнал, ама и јас не сум при пара :)
Пријател и јас го знам сето тоа дека ако платам ќе ми биде се чисто ама финтата е што на рати јас треба да плаќам ... :) една третина од плата ... е сега зошто ми ја блокирале бог ги знае :mad:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Teшко дека ке се одблокира.
Фирмата на мојот сопруг не работи,нема пари....но за беља осигурителна компанија му префрли некој пари....кој му беа ќарени....од државата!
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.979
Поени од реакции
3.696
Ми треба помош значи вака денеска ми ја блокираа сметката од извршители највероватно е ... и сега што треба да направам за сметката да се одблокира и дали на сметката веќе нема пари? дали тоа значи дека сите пари се повлечени од нејзе? ми треба итно кој знае нешто помош некој трик и сл. нека ми каже и дали би можело утре да се деблокира сметката и да се извадат парите ако не се повлечени сите? бидејќи зафркнатите извршители ме оставија скоро и без ништо :mad:
Најпрво тркни до банката и види од кој извршител ти е блокирана сметката (бидејќи по твоето кажување ми изгледа дека сеуште не ти е примен налогот од извршителот). Исто така прашај во која банка е пуштен налогот (ако налогот е пуштен во банката во која на сметка имаш пари истите најверојатно веке се префрлени кај извршителот а доколку налогот е пуштен во друга банка односно на сметка на која немаш пари тогаш најверојатно парите сеуште ти се на сметката на која си ги имал ама нема да можеш да ги извадиш бидејќи со блокада на било која сметка веке неможеш да извадиш пари од никоја банка во мк и имаш ситуациоја да неможеш да ги извадиш ниту пак извршителот може да ги повлечи. Ако парите сеуште ти се на сметка односно ако извршителот не ја погодил сметката на која се парите тогаш извади си потврда од фирмата каде што работиш + М1 и правец кај извршителот. Ке му кажеш дека си вработен и дека законски може да ти се спроведе извршување само врз 1/3 од личниот доход а тоа со налог за блокада на сметка неможе да се изведе па затоа ке бараш да ти се одблокира сметката а да ти се пушти налог за извршување на 1/3 од плата (односно на 1/2 ако се работи за издршка...). Извршителот ке состави службена белешка во која ке го внесе ова твое барање и прилозите кои си му ги однел и 100% ке ти ја одблокира сметката. Ако не ти ја одблокира пишувај пак па ке ти кажам што да направиш но во тој случај гледај да не го испуштиме рокот за приговор кој изнесува 3 дена од приемот на налогот (кој уште го немаш примено). Поздрав
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ми треба помош значи вака денеска ми ја блокираа сметката од извршители највероватно е ... и сега што треба да направам за сметката да се одблокира и дали на сметката веќе нема пари? дали тоа значи дека сите пари се повлечени од нејзе? ми треба итно кој знае нешто помош некој трик и сл. нека ми каже и дали би можело утре да се деблокира сметката и да се извадат парите ако не се повлечени сите? бидејќи зафркнатите извршители ме оставија скоро и без ништо :mad:
Прво, прашај во банката КОЈ ти ја блокира сметката.
Може да биде извршител, но може да биде и УЈП за некоја неплатена казна на пр.
Откако тоа ќе го дознаеш, ќе одиш таму, и ќе постапиш како што ти кажа lazar31.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Дали некој знае како оди стечајна постапка за фирма ,не ми е активна фирмата ,ја отворив и така стои ,колку пари ќе ме кошта да ја поведам стечајната постапка и дали ќе треба да плаќам за придонеси и пензиско ?
И некој ако знае како оди оставинската постапка ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Дали некој знае како оди стечајна постапка за фирма ,не ми е активна фирмата ,ја отворив и така стои ,колку пари ќе ме кошта да ја поведам стечајната постапка и дали ќе треба да плаќам за придонеси и пензиско ?
И некој ако знае како оди оставинската постапка ?
Aко фирмата нема долгови, тогаш ја ликвидираш преку централен регистар и тоа е поефтино. Долг се подразбира и неисплатени плати и придонеси.
Во спротивно, фирмата оди во стечај, тоа е веќе поскапо.
Оставинската постапка ја водат нотарите. Обрати се кај нотар, ќе ти заврши работа.
 
L

Luki Junior

Гостин
Едно прашајне до адвокатите:
Шо е субсидијарна тужба/постапка?
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Едно прашајне до адвокатите:
Шо е субсидијарна тужба/постапка?

Јавниот тужител доколку се откаже од некоја постапка може да продолжи приватен или супсидијарен тужител. И ти можеш да бидеш супсидијарен тужител т.е секој може да биде супсидијарен тужител што има интерес од исходот на постапката.
 
L

Luki Junior

Гостин
Јавниот тужител доколку се откаже од некоја постапка може да продолжи приватен или супсидијарен тужител. И ти можеш да бидеш супсидијарен тужител т.е секој може да биде супсидијарен тужител што има интерес од исходот на постапката.
Фала.
Само не ми е јасно зашо откоа истражнио судија/јавното обвинителство вика оти нема случај, зашо се продужува целата работа. И кој ги плаќа трошоците ако судијата одлуче дека тужените са невини? Или тава одлучува судијата?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Како да се справам со јеховини сведоци - комшии што во последно време имаат ритуали в двор, т.е. им доаѓаат 6-7 души и пеат цело време? Има ли некој закон за религиски обичаи, за нарушување ред и мир?
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Како да се справам со јеховини сведоци - комшии што во последно време имаат ритуали в двор, т.е. им доаѓаат 6-7 души и пеат цело време? Има ли некој закон за религиски обичаи, за нарушување ред и мир?
Јавен ред и Мир е сега потребно е да се исполнат неколку елементи. Во колку часот се собираат?
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
12
Поени од реакции
7
Pomos molam!!! Kaj solidarni dolznici, (od koi edniot e korisnik na kredit, a drugite dvajca se ziranti) ima izvrsna isprava. Korisnikot na kredit e vo raboten odnos, edniot zirant e penzioner, vtoriot zirant e nevraboten a ima oroceni pari na smetka... Kako ke ide prisilnata naplatata? Dali celiot dolguvan iznos vednas ke bide naplaten od vtoriot zirant koj ima oroceni pari na smetka?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Pomos molam!!! Kaj solidarni dolznici, (od koi edniot e korisnik na kredit, a drugite dvajca se ziranti) ima izvrsna isprava. Korisnikot na kredit e vo raboten odnos, edniot zirant e penzioner, vtoriot zirant e nevraboten a ima oroceni pari na smetka... Kako ke ide prisilnata naplatata? Dali celiot dolguvan iznos vednas ke bide naplaten od vtoriot zirant koj ima oroceni pari na smetka?
Кога се работи за солидарни должници, доверителот може да бара долгот да го наплати од сите должници заедно, или пак од само еден (или двајца) од нив (бидејќи се работи за солидарни должници целокупниот долг може да се наплати и само од еден од нив). Доколку долгот треба да се наплати од вториот жирант, односно од неговите орочени средтсва, тогаш тие средтсва ќе бидат блокиранни на сметката, но ќе може да се запленат (и наплатат) откако ќе истече периодот за кој се орочени (значи нема веднаш).
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
12
Поени од реакции
7
Кога се работи за солидарни должници, доверителот може да бара долгот да го наплати од сите должници заедно, или пак од само еден (или двајца) од нив (бидејќи се работи за солидарни должници целокупниот долг може да се наплати и само од еден од нив). Доколку долгот треба да се наплати од вториот жирант, односно од неговите орочени средтсва, тогаш тие средтсва ќе бидат блокиранни на сметката, но ќе може да се запленат (и наплатат) откако ќе истече периодот за кој се орочени (значи нема веднаш).

Znaci naplatata ke se vrsi po dispozicija na doveritelot iako site troica imaa sredstva... Fala mnogu!
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Ако може некој правник или некој кој имал слично искуство да ми одговори на прашањево
Значи случајов е ваков:
Имам купено куќа пред 11 години со земјиште,куќата е купена со склучен меѓусебен купопродажен договор адвокатски(не на нотар) од човек кој пред 40 години го купил земјиштето(за кое исто така има меѓусебен договор) од сопственикот и на него ја изградил сегашната куќа,е сега после 40 години уште нерешени имотно правни односи а и плус како капак дојде законов за легализација на дивоградби,наследникот кој во меѓувреме со т.н. оставинска извадил имотен лист на негово име и сега имам проблеми со него бидејќи нејќе да се согласи да ми го пренесе правото на сопственост,иако се е навреме исплатено порано,плаќан е данок на мое име и името на човекот од кој ја купив куќата и се тоа.Покрај тоа што јас сум со овој проблем истиот го има и уште еден комшија со истиот човек и ќе заборавев да кажам дека и двајцата имаме поднесено барање за легализација на куќите со имотните листови на име на претходниот сопственик на земјиштето т.е. тој од кого го "наследникот" го пренесува на свое име.Ве молам ако сте имале искуство или ако има некое правно лице да ми одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom