Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
1500%?! Koj талент!
Ќе излезе и дека оштетениот треба штета да плати (саркастичен сум).
Туку, кај такви ствари, кои ги дискутираме, скоро и да не постои реална оштета. Стварта можеби и нема некоја вредност, но емотивната вредност со пари не се плаќа.
Ако сумата ја сфатиме како некаква сатисфакција... може и да помине.
Дискутабилно е, во секој случај.
хмм случајно прочитав овие коментари па да прашам, јас сум љубител и имател на стари ретки предмети, конкретно днавна соба - канабе и фотељи од 1900 тата, салон - шкаф комода и огледало - 1910та трепезарија - витрина и мала масичка со столици - 1920сетите.... башка грамофон, машина за пишење, порцелани, и други предмети од 1900стотата до 1930 сетите, е сега пред некој месец, еден роднина со кој сум во завада ми направи штете на комодата во салон (околу 1910) година - јас ја реставрирав и при следното сретнување со таа особа и спомнав за штетата и таа рече (ебате старио мебел) па ме интересира (сега е доцна за тужби и слично) дали постои начин преку некоја институција од министерство за култура или слично да се одреди цена и вредност на таков мебел и негова реставрација. Ете утре ќе дојде ќе искрши фотеља (која ја бараа да ми ја откупат за руската амбасада за добри пари) па некој вештак ќе рече ехааа 100 и кусур години стара фотеља - вредност 10 евра !!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
хмм случајно прочитав овие коментари па да прашам, јас сум љубител и имател на стари ретки предмети, конкретно днавна соба - канабе и фотељи од 1900 тата, салон - шкаф комода и огледало - 1910та трепезарија - витрина и мала масичка со столици - 1920сетите.... башка грамофон, машина за пишење, порцелани, и други предмети од 1900стотата до 1930 сетите, е сега пред некој месец, еден роднина со кој сум во завада ми направи штете на комодата во салон (околу 1910) година - јас ја реставрирав и при следното сретнување со таа особа и спомнав за штетата и таа рече (ебате старио мебел) па ме интересира (сега е доцна за тужби и слично) дали постои начин преку некоја институција од министерство за култура или слично да се одреди цена и вредност на таков мебел и негова реставрација. Ете утре ќе дојде ќе искрши фотеља (која ја бараа да ми ја откупат за руската амбасада за добри пари) па некој вештак ќе рече ехааа 100 и кусур години стара фотеља - вредност 10 евра !!
Ваљда Управата за заштита на културно наследство (или како и да се викаше тоа кај Паско Кузман) ќе е надлежна за тоа.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
124
Поени од реакции
13
moze nekoj da mi pomogne da mi objasni koj e toj Dogovor za trgovski marki, dali se misli na TLT trademark law treaty ili na nekoja spogodba??
 
Член од
28 април 2009
Мислења
748
Поени од реакции
506
Дечки ај доколку некој има искуство со плаќање на казни да ми објасни нешто. Имено плаќав казна на уплатница (која треба во суд да ја однесам), но сега приметив дека полето Сметка на буџетски корисник - Единка корисник не ми е пополнето. Дали би ми направиле некаков проблем кога би го однесол така?
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Дечки ај доколку некој има искуство со плаќање на казни да ми објасни нешто. Имено плаќав казна на уплатница (која треба во суд да ја однесам), но сега приметив дека полето Сметка на буџетски корисник - Единка корисник не ми е пополнето. Дали би ми направиле некаков проблем кога би го однесол така?
Ако си имал бројки да напишеш ќе те пратат назад у банка да направиш исправка, а ако не ти ги кажале значи немало потреба.Не секогаш се пополнуваат сите квадратчиња на уплатницата.:)
 
Член од
28 април 2009
Мислења
748
Поени од реакции
506
Ги има на тој листот што ми го имаат дадено. Е сеа работава е што јас не сум ги пишал на едната уплатница (две уплатници уплаќав, а само на едната сум ги пишал) и да не прават проблеми па да треба одново да плаќам, а не се малку пари?
 

ION

Член од
27 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
836
Нема одново да плаќаш туку ќе одиш во банката кај што си уплаќал и ќе ти кажат која е постапката за исправка.Тие пари се легнати на некоја сметка од која ќе треба де се префрлат на правото место.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
а дали може судовите сеуште да издаваат платни налози или треба да ги препратат на нотарите?
Таа обврска е сега на нотарите пренесена, што значи судовите веќе не издаваат платни налози.
Во случај нотар кога ќе те повика како должник, пред да го донесе платниот налог, а ти не се согласуваш со наводниот долг (да речеме), поднесуваш приговор до нотарот, па тој го праќа до суд, и тогаш влегувате во парница, по што судот носи Пресуда или Решение. Во останатите случаи, нотарот издава платен налог.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ако знае некој да ми каже колку е и дали постои рок во кој судот треба да покрене постапка за управен спор по поднесување на тужба против управно решение од државна институција?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ако знае некој да ми каже колку е и дали постои рок во кој судот треба да покрене постапка за управен спор по поднесување на тужба против управно решение од државна институција?
Судот не покренува постапка за управен спор, туку тужителот поднесува тужба за поведување на управен спор пред Управниот суд на РМ, по која тужба Управниот суд треба да донесе одлука (решение или пресуда).
Право да поведе управен спор има физичко или правно лице, ако смета дека со управниот акт му е повредено некое право или непосреден интерес заснован врз закон.
Најчесто Управниот суд додека донесе одлука ќе помине повеќе од година дена.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
дечки ај една помош. - се надевам на правото место посториам па некој ке знае да ми одговори... вака...

земав моторче на старо - е сега што е работата. моторот си е у реду со документи само што има 3 лица тука замешани. значи моторот кога бил нов бил купен од личноста А и сообраќајната е на негово име и се е тоа у реду.. личноста Б доаѓа и го купува моторот со тоа што имаат купопродажен договор за моторот но сообраќајната сеуште останува на личноста А... јас сум трета личност односно Ц - јас го купувам моторот од личност Б а пак на сообраќајната фигурира личност А што значи дека моторот не е заведен со сообраќјната на личност Б.. е сега - дали може купопродажен врз купопродажен договор да се напраци односно јас да го купам од личност Б договорот или пак ке мора тој прво на негово име да го преведе т.е собраќајната на негово име да е или пак ако оваа опција не е можна - дали може стариот купопродажен договор да се поништи со тоа што јас фактички ке искочи дека го купувам моторот од личност А?

и шо пари ке ме кошта купопродажен за моторче?
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Ми треба помош значи вака денеска ми ја блокираа сметката од извршители највероватно е ... и сега што треба да направам за сметката да се одблокира и дали на сметката веќе нема пари? дали тоа значи дека сите пари се повлечени од нејзе? ми треба итно кој знае нешто помош некој трик и сл. нека ми каже и дали би можело утре да се деблокира сметката и да се извадат парите ако не се повлечени сите? бидејќи зафркнатите извршители ме оставија скоро и без ништо :mad:
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ми треба помош значи вака денеска ми ја блокираа сметката од извршители највероватно е ... и сега што треба да направам за сметката да се одблокира и дали на сметката веќе нема пари? дали тоа значи дека сите пари се повлечени од нејзе? ми треба итно кој знае нешто помош некој трик и сл. нека ми каже и дали би можело утре да се деблокира сметката и да се извадат парите ако не се повлечени сите? бидејќи зафркнатите извршители ме оставија скоро и без ништо :mad:
Плати го она што го должиш и веднаш ќе ти биде деблокирана сметката
 

Kajgana Shop

На врв Bottom