Правна помош и совети

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.987
Поени од реакции
3.716
Ми треба помош - знам дека имаше некој закон за забрана за чување животни дома (свињи, кози и слично). Дали има некој закон за кучиња ? Кај комшијата во двор има 2 големи кучиња, што прават многу врева и навистина сметаат,а едното е многу блиску до мојот влез,па при секое излевање и влегување,лае и на нас,и на сите што доаѓаат. Дали можам да пријавам во полиција на основа на некој закон и да го натераат да ги тргне ?
А зошто не му фрлиш коски и не го погалиш? место да ги фрлиш коските во контејнер фрли му ги на кучето и веднаш ке се спријателите, потоа нема да те лае туку ке се радува кога ке те види.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Фала за советите, ама изгледа не се разбравме најдобро :D Прашав дали имам правна основа да барам од сопственикот (комшијата) да ги тргне или ако не сака да пријавам во полиција или нешто слично. А инаку ако не бива ништо од тоа ќе го пробам советот Let 3 :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Фала за советите, ама изгледа не се разбравме најдобро :D Прашав дали имам правна основа да барам од сопственикот (комшијата) да ги тргне или ако не сака да пријавам во полиција или нешто слично. А инаку ако не бива ништо од тоа ќе го пробам советот Let 3 :)
постојат и безопасни природни препарати кои го држат кучето подалеку од некое место бидејќи нивното сетило за миис е многу поосетливо нив повеќе им пречат специфични мирис на горчливо, кисело... има такви течности на природна база кои се попрскува на пример долж твојата страна на ограда, плус ултразвук и песо самиот ќе стои настрана со подвиткан опаш
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
постојат и безопасни природни препарати кои го држат кучето подалеку од некое место бидејќи нивното сетило за миис е многу поосетливо нив повеќе им пречат специфични мирис на горчливо, кисело... има такви течности на природна база кои се попрскува на пример долж твојата страна на ограда, плус ултразвук и песо самиот ќе стои настрана со подвиткан опаш
Fair enough :)
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Ми треба помош - знам дека имаше некој закон за забрана за чување животни дома (свињи, кози и слично). Дали има некој закон за кучиња ? Кај комшијата во двор има 2 големи кучиња, што прават многу врева и навистина сметаат,а едното е многу блиску до мојот влез,па при секое излевање и влегување,лае и на нас,и на сите што доаѓаат. Дали можам да пријавам во полиција на основа на некој закон и да го натераат да ги тргне ?
Правно, постои само еден начин да го решиш твојот проблем, а тоа е да поднесеш тужба против комшијата за вознемирување на сопственоста (за отстранувбање на имисии: буџава и миризби). 100% добиваш, ангажирај адвокат.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
--- надополнето: 14 февруари 2013 во 09:52 ---
Ve molam za pravna pomos:
Sinoka bev zastanat od policija koja mi tvrdese deka sum pominal na crveno.
Jas najodgovorno im tvrdev deka toa ne e mozno bidejki nit bev pod nekakvo dejsvo na alkohol nit pa brzav za nekade, i seuste tvrdam deka ne pominav na crveno zasto toa ne sum go napravil nikad vo zivot a nema ni da go napravam. No i pokraj moite tvrdenja mi pisaa kazna od 300 eur. Za zal bev sam vo kola a bese 01h po polnok pa na ulicata nemase ziv covek i nemozev da obezbedam nekakov vid na dokaz.
Ve molam za pravna pomos kako da dokazam deka ne sum pominal na crveno?
Voedno me interesira kako policaecot ke dokaze deka sum pominal na crveno, kakov materijalen dokaz on moze da obezbedi koga na taa raskrsnica nema nikakvi kameri a i samiot toj mi kaza deka nema dokaz ama toa ke se dokazelo na sud,
Vi Blagodaram
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
--- надополнето: 14 февруари 2013 во 09:52 ---
Ve molam za pravna pomos:
Sinoka bev zastanat od policija koja mi tvrdese deka sum pominal na crveno.
Jas najodgovorno im tvrdev deka toa ne e mozno bidejki nit bev pod nekakvo dejsvo na alkohol nit pa brzav za nekade, i seuste tvrdam deka ne pominav na crveno zasto toa ne sum go napravil nikad vo zivot a nema ni da go napravam. No i pokraj moite tvrdenja mi pisaa kazna od 300 eur. Za zal bev sam vo kola a bese 01h po polnok pa na ulicata nemase ziv covek i nemozev da obezbedam nekakov vid na dokaz.
Ve molam za pravna pomos kako da dokazam deka ne sum pominal na crveno?
Voedno me interesira kako policaecot ke dokaze deka sum pominal na crveno, kakov materijalen dokaz on moze da obezbedi koga na taa raskrsnica nema nikakvi kameri a i samiot toj mi kaza deka nema dokaz ama toa ke se dokazelo na sud,
Vi Blagodaram
Едноставно...
За ова не одлучува прекршочна комисија, туку суд.
И, на судот ќе бараш соочување. Најпрвин ќе пробаш да видиш дали полицаецот воопшто памти за што станува збор со прашања од типот каква боја ми е колата што ја возев, колку души бевме во колата, ова она...
Кога тука го носиш на тенок лед, т.е. го правиш несигурен, фино лепо го прашуваш каде тој те сопре, т.е. претпоставувам после семафорот, и директно не го гледа семафорот, него претпоставува дека е црвено.
Прашуваш каде стоел, дали го гледал семафорот...
Прашуваш дали тој го ГЛЕДА СВЕТЛОТО НА СЕМАФОРОТ ВО МОМЕНТОТ КОГА ТИ МИНУВАШ ДИРЕКТНО или не.
Завршена работа!
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
Правници ај да ми кажете дали може некој да манипулира со копии од лични документи и копија од имотен лист?
И ако да, како и дали може да се запре на некој начин таа манипулација?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Правници ај да ми кажете дали може некој да манипулира со копии од лични документи и копија од имотен лист?
И ако да, како и дали може да се запре на некој начин таа манипулација?
Што ти значи тоа „да манипулира“?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Не знам дали правилно се изразив, мислев да ги прикажува како негови парцелите во имотниот лист или нешто слично?
Личните податоци содржани во личните документи (лична карта, пасош), нивната употреба и користење се заштитени и ограничени со Законот за заштита на личните податоци.
Имотниот лист, пак, од друга страна е јавна исправа, секој може да извади имотен лист од било кое лице и да се служи со истиот (на пример да докажува нечија сопственост).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Така е, имотните листови се на интернет, а може да се извади и пишан имотен лист во кој има и ЕМБГ на сопственикот, а што е потребно ако некој сака да го тужи, да му ја оспори сопственоста. Но и тој што вади пишан документ, имотен лист, мора да се идентификува со лична исправа.
И не само имотен лист, може да се бара од катастар и правниот основ како некој стекнал недвижнина, потребно за судска постапка, адвокатаот составува барање. Ова е релативно ново.

Секој потенцијален купувач на недвижнина паметно е пред уплата на парите да извади не само имотен лист туку и историски преглед на промени на сопственоста ... ова е потребно при купување на стар стан, земјиште...
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Здраво. Може ли некој да ми каже како да составам одговор по тужба.Зборувв со адвокатот кој ја има поднесено тужбата, и се договоривме, но ми рече да поднесам одговор кој можам и сам да го напишам.Ако некој знае ве молам да ми каже.Фала ви однапред
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
odgovor po tužba podnesuva tuženiot, ne mi e jasno kako toa kontaktiraš so advokatot koj ka podnel tužbata ??
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
So nasledno resenie sum oglasena kako naslednik na 20 m2 od stanot. Ostanatite 35m2 se na drugiot (so)sopstvenik. E sega toj me prisiluva da mu go prodadam mojot del po nekoja si cena sto toj si za zacrtal, a jas ne se slagam so taa cena. Vsusnost jas ne sakam toa da go prodadam. Kakva e postapkata? Ke podnese tuzba na sud? Sto mozam da ocekuvam i kako da postapam za da ne dojde do licitacija? Ili, okolu cenata - imam pravo sama da mu podnesam ponuda neli, ako ne ja prifati togas sto?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom