Посвојување на деца

N

NeMiRnA

Гостин
Iskreno se nadevam deka ne me pravi ova losa licnost,ama ne bi posvoila dete,koga bi imala moznosti eden den bi donirala pari za tie deca da gi imaat site udobnosti vo toj dom,ama koga veke mozam da imam svoi zasto da posvojuvam,zamislete semejstvo kade sto ima posvoeno dete i dete od roditelite sto gi cuvaat dvete,toa se frustracii,toa dete ke se ubiva so pomislata deka ne go sakaat kolku drugoto i slicno(kolku i da ne e taka detski pamet),a ipak nemozete da kazete deka isto ke gi sakate ako imate edno biolosko i edno posvoeno.Podobro da raste vo sredina kade bi bilo ednakvo so poveke deca od kolku vo frustracii kolku i da se bez osnova,dete si e dete.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
NeMiRnA напиша:
Iskreno se nadevam deka ne me pravi ova losa licnost,ama ne bi posvoila dete,koga bi imala moznosti eden den bi donirala pari za tie deca da gi imaat site udobnosti vo toj dom,ama koga veke mozam da imam svoi zasto da posvojuvam,zamislete semejstvo kade sto ima posvoeno dete i dete od roditelite sto gi cuvaat dvete,toa se frustracii,toa dete ke se ubiva so pomislata deka ne go sakaat kolku drugoto i slicno(kolku i da ne e taka detski pamet),a ipak nemozete da kazete deka isto ke gi sakate ako imate edno biolosko i edno posvoeno.Podobro da raste vo sredina kade bi bilo ednakvo so poveke deca od kolku vo frustracii kolku i da se bez osnova,dete si e dete.
Ништо од наведеново нема да биде проблем ако родителите знаат како да бидат вистински родители.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Деца сакам многу..... доколку јас или мојата жена имаме некој "дефек" и не би биле во можност да имаме свое.... тогаш би посвоил без никакво двоумење.... животот без нив не би ми бил комплетен... тоа со сигурност го знам.... а околу тоа дали би има кажал дека се посвоени или не.... искрено не знам.... зависи од многу околности.
 

I am a bitch

Мачкица
Член од
24 февруари 2006
Мислења
2.016
Поени од реакции
2
Би посвоила со задоволство. И да можам да имам мои деца зошто да не? Ако можам да го издржувам тогаш супер! Не дај боже ако не можам да имам деца тогаш секако дека би посвоила.
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
zasto da ne bi posvoila ama jas da si go odbiram posto ne bi posvoila nekoe sekakvo...
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
dusicka напиша:
zasto da ne bi posvoila ama jas da si go odbiram posto ne bi posvoila nekoe sekakvo...
Добро бе како може да тропате секакви глупости:lut: Ја на тебе ни куче не би ти дала да посвоиш а не дете.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
dusicka напиша:
zasto da ne bi posvoila ama jas da si go odbiram posto ne bi posvoila nekoe sekakvo...
Какво е тоа дете „некое секакво“? Детенце си е детенце, како ги гледаш разликите?
Тоа „некакво секакво“ може да стане зависно од воспитувањето кое му го пружаш, а не какво се родило.
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Може мислела на изгледот де, ваљда ке го бира да е за на фешн:smeshko: знаеш она плаво со плави очи или црно со плави очи или зелени ватевер .. :kez:
Бидејќи нели ги има какви ти душа сака
 
Член од
15 февруари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
1
Здравје боже планирам да посвојам едно детенце на кое ке му биде потребно мајчинска љубов и топлина.Јас лично не правам разлика помегу родено и посвоене за мене дете е дете од тебе зависи дали ке те гледа како мајка ии не.Од лично искуство јас мојата мајка никогаш не ја чуствував како мајка во права смисла на зборот!И иако во очекување сме на бебче дефинитивно со сопругот еден ден здравје и ке посвоиме:)
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
да во секој случај би посвол дете ама под услов ако неможам да имам дете?
а ако имам повеќе финансиски средства ке посвојам зш да не хихи
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Da. Zosto da ne? Vo prva opcija toa bi go napravila ako ne mozam da imam svoe,ama vo vtora i pokraj svoe bi posvoila uste edno. Mislam deka tie deca ne zasluzuvaat da bidat otfrleni od svetot zasto nekoj gi ostavil sami da si go najdat mestoto vo ovoj svet. Ne zasluzuvaat ni vo eden moment da se pocustvuvaat vinovni sto se nasle na ovoj svet i da zalat poradi toa. Ne bi sakala niedno dete da se pocustvuva taka. I da,bi posvoila.:wink:
 
Член од
10 април 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Дефинитивно ДА!!! Да имаме средства, би посвоиле многу повеќе од едно. Зашто да не му го направиш животот поубав на некое мало детуле што немало среќа уште од старт.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Би посвоила дете само доколку јас не можам да имам свои деца. Инаку, не би сакала да ги мешам децата. И како што напишаа погоре, голема е веројатноста посвоеното дете да си набива комплекси дека не е подеднакво сакано колку биолошкото дете, а јас не би сакала да се најдам во таква непријатна ситуација. Тоа е сепак дете, не можи да ги разбери работите...т.е. ги разбира, ама не како возрасните, и кога едно нешто ќе си зацрта во главата, тоа е за него и нема друго.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Не, не би посвоил дете. Не знам зашто, ама мене срцето ми е мало, и во него има место за мнгоу малку луѓе :) Се надевам тоа не ме прави лоша личност :(
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Па вистина незнам може би посвоил не викам не ама до тогаш има време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom