Посвојување на деца

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Дали би посвоиле дете?

Не е битно дали имате или неможете да имате!Дали сте или ќе бидете спремни да посвоите дете?
Има толку многу дечиња кои се без родители,кои сонуваат еден ден да имат свој дом,своја фамилија и да се во прегратки од луѓе кои ги сакат.Има луѓе кои се во можност а несакат тоа да го направат!Зошто?
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
186
Поени од реакции
1
Jas spored mene vo red e nekoi luge so posvojuvaat deca ama jas spored mene mislam deka nikogas ne bi posvoila.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Јас би посвоил САМО ако не можам да имам деца(скраја да е)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Bi posvoila...i da imam i da nemam (pupu ne daj boze)...ednostavno sakam deca...:icon_lol:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
ваљда да, ама нормално, мора и партнерката да се согласи
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кога не би можеле да имаме деца,сигурно дека би посвоиле.Ако имаат луѓето родителско во себе,а неможат да имаат деца,има деца кои се без таа родителска љубов,и,редно е да ја имаат
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Наташа напиша:
Не е битно дали имате или неможете да имате!Дали сте или ќе бидете спремни да посвоите дете?
Има толку многу дечиња кои се без родители,кои сонуваат еден ден да имат свој дом,своја фамилија и да се во прегратки од луѓе кои ги сакат.Има луѓе кои се во можност а несакат тоа да го направат!Зошто?
Od strav.Odgovorot e prost.Od esencijalen strav.

Koga stanuvas roditel po priroden pat,normalno e da go prifatis toa(sakal -nekel),strav,nestrav-toa e.Se naviknuvas na pomislata,idejata i na kraj na postoenjeto na deteto vo tebe i do tebe.Go prifacas, sakas, vospituvas...

Koga treba da stanes roditel so posvojuvanje,nikogas ne si dovolno spremen za odgleduvanje deca,pa ti e strav dali ke mozes,dali ke znaes, dali ke uspees...

Posvoitelite se plasat i od potekloto (najcesto) na deteto. A toa e nepoznato i se cuva vo tajnost.Stravot dali e normalno,zdravo,od koi roditeli poteknuva (psihicki zdravi ili nedaj Boze dusevno bolni),kakvo nasledstvo vo sebe nosi i vo sto ke izrasne pokraj celiot trud i ljubov sto ke mu jadadat...

Sepak kaj lugjeto koi imaat uslovi,nemaat sopstveni deca,a ne posvojuvaat,najcesto e prisuten stravot od gubenje na slobodata.
Slobodno krstete go so zborot-sebicni se,zatoa!
Odgovoriv???

Ednas edno malo devojce me prasa (gledajki kolku ja sakam nea),zosto jas nemam deca? Edinstveniot odgovor sto vo momentot mi padna na pamet i mi izleta e:
Za da ima deca,treba da ima tatko! :)
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
dokolku ne bi mozel da imam po priroden pat bi posvoil ne edno tuku poise ja i sega gi teram moite da si posvoime ali-nema se para!:(
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Bi , i da imam svoj deca i da nemam posto nema po nesebicno nesto od ljubof da mu pruzif na nekoe nesrekno detence dom poln ljubof i harmonija . Bi gledala da e bebe koga vleguva vo nas dom sepak polesno se prilagoduva edno malo od kolku na primer tendzer
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Би посвоила дете без разлика дали ќе можам да имам свои или не. Никој не е свесен каде животот ќе го однесе. Кога добро, кога лошо, времето си минува а нам ни останува само да го раскажеме тоа што поминало и да го очекуваме тоа што ќе дојде. Независно дали е добро или лошо, дали сме подготвени или не. Кому каква му е судбината, кому каков му животот. Така почнува и завршува сечија животна приказна. Со самото посвојување на некого ние ја менуваме судбината на истиот, го правиме среќен, му даваме дом, семејство, топлина, љубов.. нешто за кое отсекогаш сонувал, нешто што никогаш го немал. Дури и да имам деца ( се надевам дека ќе имам:se_ molam ) со согласност од сопругот би посвоила детенце и би го сакала како свое.
 

simonce*

SEXY
Член од
14 декември 2005
Мислења
290
Поени од реакции
3
bi posvoila vo slucaj ako nemozam da imam.(ne daj boze)...inace ne sum protiv posvojuvanje..
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Би посвоила дете.
Познавам родители кои имаат посвоено деца, и им се восхитувам.
Ако имам можности, зашто да не? Сакам деца, и би сакала да посвојам едно детенце:icon_lol:
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
ThA-BiTcH напиша:
Би посвоила дете.
Познавам родители кои имаат посвоено деца, и им се восхитувам.
Ако имам можности, зашто да не? Сакам деца, и би сакала да посвојам едно детенце:icon_lol:
sakash da posvoime dete bibe :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom