Посвојување на деца

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
samo vo slucaj da ne mozam da imam svoi, bi posvoil
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
B O K I напиша:
Имав другарка шо после незнам колку год разбра дека е посвоена и знајте шо се деси!!! Почна да се дрогират.Не е паметна раб да се посвојт дете
Да ти кажам нешто.
Жал ми е за твојата другарка,која била многу погодена од вистината, па се оддала на порок. Таа не е виновна за тоа, што нејзините родители не и кажале на време, дека е посвоена.Но,тоа што се оддала на дрогата,воопшто не значи, дека го направила тоа токму затоа што е посвоена.Не значи, ниту дека има такви предиспозиции од биолошките родители. Зависноста е толку раширена меѓу млади со биолошки родители,кои имаат убави односи,што не може да се земе како репер во случајов и да се цени дали треба, или не, да се посвои дете.
Да се посвои дете, е многу паметна и благородна работа, само што треба да се има сила и доблест, да му се каже на детето, од мало,дека е посвоено.Тогаш тоа ќе умее да оддолее на сите предизвици на околината.
Жал ми е и за родителите на твојата другарка.Само тие знаат, колку ги боли страдањето на нивното дете (нивно е)!!! Страдаат и тие.
А, жал ми е и за тебе.Ништо не си разбрал од животната приказна на другарка ти.:(
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
а да прашам, имат некој овде шо НИКОГАШ не би му кажал на детето дека е посвоено?
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Fantom_oh напиша:
а да прашам, имат некој овде шо НИКОГАШ не би му кажал на детето дека е посвоено?
Веројатно има. Ама тоа не е гаранција дека детето нема да дознае. „Добронамерници“ секогаш ќе се најдат.Не мислиш и ти така? :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Сепак треба да му се каже. Добро, има и такви што не би му кажале, ама детето може и на своја рака да открие, како шо рече ти.
Тогаш е најлошото. Ако детето САМО дознае дека е посвоено, мислам дека би му дошла мисла за самоубиство
П.С. кога велам дете мислам на недооформена единка - до 16-18 год
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Jas sum posvoena, i dokolku imam finansiski uslovi da imam poveke od edno dete bi posvoila, bez da razmislam!!!!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Dejana напиша:
Jas sum posvoena, i dokolku imam finansiski uslovi da imam poveke od edno dete bi posvoila, bez da razmislam!!!!
ај те молам ако не ти е тешко да збориш за тоа кажи ни ја целата твоја приказна... мн сакам да знам. ако ти е срам овде по пп напиши ми
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
589
Мислам дека брак без деца ја губи смислата во голема мерка , и токму затоа доколку не би можеле да имаме деца со идната госпожа Head сигурно би посвоиле дете!
Во моментов ми текна на еден брачен пар кој има посвоено дете . Го сторија тоа откако со години се обидуваа и лекарите им рекоа дека никако нема да можат да имаат деца.Неполна година откако го посвоија детето ,жената остана трудна и роди дете . Има ли поубаво нешто од ова ?
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Fantom_oh напиша:
ај те молам ако не ти е тешко да збориш за тоа кажи ни ја целата твоја приказна... мн сакам да знам. ако ти е срам овде по пп напиши ми
sto te interesira?
neznam sto bi kazala....
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Dejana напиша:
sto te interesira?
neznam sto bi kazala....
како дозна, како реагираше, шо се промени во твојот живот од кога дозна, дали сега, размислувајќи, повеќе сакаше да не дознаеше и такви работи
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
не знам дали би посвоила дете, веројатно тоа не би се случило доколку веќе имам свои деца, но ако не можеме да имаме деца, тогаш веројатно би посвоила, ако веќе ништо друго не успева.
Што се однесува до тоа дали треба на детето да му се каже дека е посвоено, не знам, стварно не знам...
Веројатно родителите би требало да увидат кога детето би било спремно да може да се справи со тоа знаење. И да, треба да знае. Треба да знае и да дознае од своите родители, затоа што „добронамерниците” секогаш ги има, а секогаш е потешко кога би дознало од некој друг, а не од неговите родители. Дури децата би требало да бидат благодарни затоа што тие родители ги сакаат и им дале дом и се грижеле за нив... а не да бидат лути затоа што не им кажале... и да почнат да се дрогираат...
не знам, ова е тешка тема за разговор...
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Fantom_oh напиша:
како дозна, како реагираше, шо се промени во твојот живот од кога дозна, дали сега, размислувајќи, повеќе сакаше да не дознаеше и такви работи
epa... se razbudiv eden ubav soncev den vo 4-to oddelenie i mama me sedna vo dnevna za da mi kaze nesto... togas mislev deka dosol kraj na svetot, se cuvstvuvav predadeno razocarano i mi trebase dosta vreme za da mozam povtorno da veruvam vo bilo kogo. No, ete i toa pomina... Se zapoznav so bioloskite roditeli... 'majka mi' me progonuvase nekoe vreme i toa zavrsi... a sega sum presrekna i preblagodarna sto sum vo ovaa familija so ovie roditeli i ne bi gi menuvala za nisto. I iako mi bese tesko dooooooooooooolgo vreme sega da bi birala dali da mi kazat ili ne, mojot odgovor bi bil DA!
 
Член од
4 август 2006
Мислења
41
Поени од реакции
5
Sekako deka bi posvoil detence, vo nekoi statistiki na zapad kazuvaat deka tie posvoeni deca se poveke sakani i poveke vnimanie im se posvetuva, nego na svoi bioloski deca.
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Да би посвоил и во рамките на тоа ако имам финансии
 

Kajgana Shop

На врв Bottom