Посвојување на деца

V

Vlad II Draculea

Гостин
Ја, само ако немом да имам копиљ со чупата... тогаш би посвоил.. не за друго че ме ослаби од трчање копиљо...
А иначе има луѓе кои можат да посвојат деца а не,... многу едноставно или имаат свои.. и за тујџ копиљ не плајча..

Копиљ е добронамерно употребен... нешто како дедоми ко ми викаше пеземек
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Samo kao ne mozam da imam deca. A drugite sto mozat da imaat i plus posvojuvaat alal da im e. Toa se humani luge. a BTW ne e tocno deka ima mnogu mnogu deca vo domovite koi cekaat na posvojuvanje, barem kaj nas e taka, znam deka luge cekaat so meseci...
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
jas bi posvoila...ako ne mozam da imam deca sigurno,a ako zdravje boze imam uslovi i so moe dete bi posvoila nekoe zosto toa mislam e edna od najhumanite raboti sto nekoj moze da gi napravi...da mu dade shansa i semejstvo na nekoe nevino detence... :)
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Mnogu sakam deca, a i decata me sakaat, taka da bi posvoila deca bez razlka na faktot dali bi mozela da imam deca ili ne. Polna kuka so deca, zasto da ne.
Otsekogas ja molev majka mi da rodi uste 2-3 deca ama ne mi ja ispolni zelbata:(.
E pa zatoa jas ke imam mnoguuuu deca.:se_ molam
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Би посвоила и се надевам ЌЕ посвојам дури и да имам мои деца..Бедно е да имаш пари да усреќиш некое детенце а да не го направиш тоа ... искрено се надевам дека ќе имам моженост да посвојам барем едно детенце
 
Член од
21 јануари 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
Najdobrata rabota so nekogas bi sakala da ja napraem e da mu pomognem na nekoe dete koe sto nema roditeli odnosno koe sto e sirace.Ne sum protiv toa (Obozavam deca ) samo uste da se Omazammmmmmmmmmmm toa mi fali :)
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
0
Наташа напиша:
Не е битно дали имате или неможете да имате!Дали сте или ќе бидете спремни да посвоите дете?
Има толку многу дечиња кои се без родители,кои сонуваат еден ден да имат свој дом,своја фамилија и да се во прегратки од луѓе кои ги сакат.Има луѓе кои се во можност а несакат тоа да го направат!Зошто?

Malecka ubavice, zosto voopsto razmisluvas da posvois dete?
Ako se omazis na vreme (18 do 23-25 god - bioloskiot optimum kaj zenata), togas ke imas sansa da "probuvas" kolku sto sakas.
Verojatnosta da imas svoe dete po ovaa statistika e 90%.
Ama, ako se omazis na 30-40 god, verojatnosta da imas svoe dete e od mala do minimalna (00,1%).
Ova se bioloskite fakti, sto glupavo se ignoriraat vo Makedonija poslednive godini. Se drugo e pateticna holivudska prikazna - videla zhabata....seljacka dekadencija - samoubistvo od zaseda!
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Koreni напиша:
Malecka ubavice, zosto voopsto razmisluvas da posvois dete?
Ako se omazis na vreme (18 do 23-25 god - bioloskiot optimum kaj zenata), togas ke imas sansa da "probuvas" kolku sto sakas.
Verojatnosta da imas svoe dete po ovaa statistika e 90%.
Ama, ako se omazis na 30-40 god, verojatnosta da imas svoe dete e od mala do minimalna (00,1%).
Ova se bioloskite fakti, sto glupavo se ignoriraat vo Makedonija poslednive godini. Se drugo e pateticna holivudska prikazna - videla zhabata....seljacka dekadencija - samoubistvo od zaseda!
Малечок мој.Како прво имам свои деца ,имам дете што подржувам парично И во план сме да си посвоиме дете кога ке купиме поголеме куќа!!!!Не зборувам на празно верувај.А мене просто ми се гади од луѓе шо можат а несакат да си посвојат деца(ко демек сите че му се смеееле на детето)Проста работа.


Ме разбираш нели.
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
0
Наташа напиша:
Малечок мој.Како прво имам свои деца ,имам дете што подржувам парично И во план сме да си посвоиме дете кога ке купиме поголеме куќа!!!!Не зборувам на празно верувај.А мене просто ми се гади од луѓе шо можат а несакат да си посвојат деца(ко демек сите че му се смеееле на детето)Проста работа.


Ме разбираш нели.Fala ti za komplimentot (malecok):pehar: . A ti kolku godini si generacijo? 30-40, ili povekje?

Nisto ne te razbiram.
Em imas svoi deca, em paricno poddrzuvas treto... em imate plan da posvoite dete koga ke kupite pogolema kukja. (ova kako alfa faktor?)
Originalniot post ti bese konfuzen ama ovoj e beter!

Pa uste ti se gadi od lugje sto ne sakaat da posvojat deca. A zosto, na primer, ne ti se gadi od zdravi, pravi i plodni mladi zeni (18-25) koi nejkat da se mazat i da imaat deca?
Iskreno, jas da nemav svoi deca, najverojatno ne bi posvoil tugji.

Da se vratime na pocetokot. Opstopoznat fakt e deka ogromen procent od lugjeto mozat da imaat deca - ama vo vistinskoto vreme. Da ne se povtoruvam, procitaj go mojot odgovor pogore....
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Koreni напиша:
Fala ti za komplimentot (malecok):pehar: . A ti kolku godini si generacijo? 30-40, ili povekje?

Nisto ne te razbiram.
Em imas svoi deca, em paricno poddrzuvas treto... em imate plan da posvoite dete koga ke kupite pogolema kukja. (ova kako alfa faktor?)
Originalniot post ti bese konfuzen ama ovoj e beter!

Pa uste ti se gadi od lugje sto ne sakaat da posvojat deca. A zosto, na primer, ne ti se gadi od zdravi, pravi i plodni mladi zeni (18-25) koi nejkat da se mazat i da imaat deca?
Iskreno, jas da nemav svoi deca, najverojatno ne bi posvoil tugji.

Da se vratime na pocetokot. Opstopoznat fakt e deka ogromen procent od lugjeto mozat da imaat deca - ama vo vistinskoto vreme. Da ne se povtoruvam, procitaj go mojot odgovor pogore....
И пак си малечок за мене со твоето размислување!Имам 29 год. и имам керка која има 8 години значи дека со 21 го добив првото дете.
Ми се гади сеуште од размислувањето дека човек кој е во можност несака да посвои дете!
Не потенцирав дека не треба да раѓате деца,но ако веќе неможете да имате зошто да не посвоите?Да не ви каже некој „види го овој јалов не може да има деца па посвоил„???Типично Македонско размислување!
Потенцираното „Поголема куќа„незначи дека со тоа ти се фалам(сачувај боже несум тој тип)укажувам дека за повеќе деца треба да се има поголем простор!

Погрешно си ме сватил а и јас тебе па затоа кој сака да посвојува нека посвојува и така има доволно деца на кои им треба вистински родители,а кој несака нека мати јајца:kajg:

Поздрав.
 
V

VirtualA

Гостин
Кратко и јасно НЕ!
Не дека имам нешо против дечината, туку така ми е зацртано
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
pa zavisi mozebi ako imam nekoj vishok pari definitivno bi posvoil a ako nemozam da imam deca definitivno posvojuvam dete
 
E

eYeCaNdY

Гостин
ragazza напиша:
Bi , i da imam svoj deca i da nemam posto nema po nesebicno nesto od ljubof da mu pruzif na nekoe nesrekno detence dom poln ljubof i harmonija . Bi gledala da e bebe koga vleguva vo nas dom sepak polesno se prilagoduva edno malo od kolku na primer tendzer
I jas mislam taka i bi ja napravil istata postapka kako tebe bez ogled na bilo kakvi posledici.:wink:
 
Член од
14 ноември 2005
Мислења
54
Поени од реакции
0
Наташа напиша:
И пак си малечок за мене со твоето размислување!Имам 29 год. и имам керка која има 8 години значи дека со 21 го добив првото дете.
Ми се гади сеуште од размислувањето дека човек кој е во можност несака да посвои дете!
Не потенцирав дека не треба да раѓате деца,но ако веќе неможете да имате зошто да не посвоите?Да не ви каже некој „види го овој јалов не може да има деца па посвоил„???Типично Македонско размислување!
Потенцираното „Поголема куќа„незначи дека со тоа ти се фалам(сачувај боже несум тој тип)укажувам дека за повеќе деца треба да се има поголем простор!

Погрешно си ме сватил а и јас тебе па затоа кој сака да посвојува нека посвојува и така има доволно деца на кои им треба вистински родители,а кој несака нека мати јајца:kajg:

Поздрав.
Jas sum "malecok", ti si GOLEMA.

Ti si pomlada, jas sum postar.

Jas ima dve deca, a ti edno.

Ti si od palanka, jas ne sum.

Jas zboruvam generalno, a ti licno.

Ti pisuvas post so (skrieni) licni problemi, jas go kritikuvam (oti e baziran na propaganda, za koja ne si ni svesna).

Jas mislam so svoja glava, a ti imitiras drugi mislenja (oti e polesno taka).

Ti nametnuvas drugi mislenja, jas se branam so svoe.


Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom